i j rj TUINBOUWKLANKEN Ontheffing voor grondontsmetting met methylbromide Rentabiliteit groenteteelt onder glas in Nederland over 1979 Vanuit Zuid-Beveland vertrouwen in de toekomst Omzet veiling "Walcheren" steeg met half miljoen Een zwakke partij... Tuinbouwjaar 1980: een jaar met een gouden randje Een opkikkertje in de glastuinbouw Hoewel voor velen de oogst 1980 nog niet geheel is geveild of verkocht, kunnen we toch stellen dat 1980 een redelijk rendement heeft opgeleverd. Met name in de fruitteelt kunnen we een aantal positieve zaken opnoe men. De oude Golden Delicious oogst '79 bracht in april, mei en juni goede prijzen op en de zomerrassen Benoni en James Grieves deden het erg goed. De kwaliteit was goed, de jodiumtest heeft toch ook zijn goeie kanten laten zien en dan niet in de laatste plaats de éénmalige verpakking. De me ningen zijn hierover nog steeds ver deeld, maar het is toch een feit dat ons betere fruit er volop in is aange voerd en verkocht. Het is op plaatsen gekomen waar het zeer gewaardeerd werd en we hebben van het verloren terrein, onze export een gedeelte te ruggewonnen. Een meevaller was de goeie kwaliteit van ons fruit, de vruchtzetting is op de meeste plaat sen ruim voldoende geweest. De prijsvorming in 't najaar en win ter werd door velen wat somber in gezien vanwege de grote oogst, maar tot op heden vallen de prijzen voor de goede kwaliteiten mee. Cox blijft het goed doen en voor de Golden Delicious, mits voldoende blank, is een levendige belangstelling. Alleen de Goudreinette valt in prijs iets tegen en dan vooral de minder gek leurde partijen, ook al is de kwaliteit vaak goed te noemen. Met het telen van kwaliteit zijn we op de goede weg, we zullen hiermee door moeten gaan en als het goed is zijn we er al volop mee bezig voor de nieuwe oogst. De snoei is één van de be langrijkste handelingen om kwali- teitsfruit aan <Je markt te brengen. Besteed er voldoende aandacht aan en gebruik de zaag voor de dikke takken, die er beslist uit moeten. Wanneer er pneumatisch wordt ges noeid is men vlugger geneigd dit te vergeten, maar vooral voldoende licht binnen in de boom is noodza kelijk. Dan knippen met de kleine schaar in het vruchthout van rassen als Golden Delicious, James Grieves, Winston en Benoni mag zeker niet Het tuinbouwjaar 1980 begon aller beroerdst. "t Was al lage prijzen wat de veilingklok aanwees: sla, kool, prei, spruiten, witlof, appelen, peren. Maar met de komst van de eerste komkommers en tomaten begon het tij te keren. En naarmate het jaar vorderde werden de prijzen beter. Pluvius en koning Winter waren óns welgezind. De natte zomer en de korte vroege vorst deden de teelten elders in Europa geen goed. De dood in de pot daarginds bracht hier leven in de brouwerij. Maar de winter was zacht. Dat bespaarde veel stookkos ten. Zo sneed het mes aan twee kan ten. Aan het eind van de rit werd er een 17,5% grotere veilingomzet geregis treerd (gronden 19%, fruit +13%; glasgroenten +21%, vollegronds- groenten 14%). De importwaarde was toegenomen met 7% (vers +8%, verwerkt +5%; groenten -8%, fruit 11%), maar de exportwaarde steeg met 13% (vers 19%, verwerkt 1%; groenten 13%, fruit 15%) en de reëxport nam toe met 11%: groenten 12, fruit 11 (inheems 24, uitheems +0). De eindvoorra- den hardfruit waren ondanks de op nieuw grote oogsten minder groot dan de beginvoorraden. vergeten worden, want het is gewoon de eerste stap voor een goede maat- sortering. Ook kan men rekening houden om de zwakst groeiende percelen vroeg in 't seizoen te snoei en en de wat hardere groeiers het laatst. De peren zijn meestal het laatst aan de beurt, mede omdat deze over 't algemeen hard genoeg groei en en wat later in het seizoen zijn de gemengde knoppen ook beter te on derscheiden. Een goede ondernemer is altijd bezig met de toekomstplan nen voor zijn bedrijf, maar ook de nevenzaken zoals het maken van reklame voor onze produkten mogen we niet vergeten. Prei Vorige keer was er een fruitsoort aan de orde, laten we deze week de mo gelijkheden van een groentesoort eens bekijken. De prei. Dat prei een goede uitwer king heeft op het spijsverteringska naal is algemeen bekend. Bij klachten over de spijsvertering kan deze groente zeker verlichting geven, evenals bij reuma, jicht, of zwaarlij vigheid. Ook kinderen die last hebben van hun amandelen of erg vaak ver kouden zijn, regelmatig prei eten. Denkt u niet, dat het al die ziekten ineens opheft, maar het geeft beslist een aanzet in de goede richting. Al met al was het een jaar met een gouden randjf. Dat geeft de be- drijfsgenoten weer moed om te in-' vesteren, hopelijk niet in uitbreiding, maar in de toepassing van innova ties. P.G.V. - G. Mulder De omzet van de koöp. tuinbouw veiling "Walcheren" bedroeg over het jaar 1980 3.801.633,50. Ten opzichte van 1979 was dit een stijging van 545.597,- of 17%. Deze stijging is vooral veroorzaakt door de winterbloemkool en de hogere prij zen van de meeste produkten. Een en ander blijkt uit het jaarverslag van de direktie over 1980. Hierin wordt tevens gesteld dat 1980 voor de telers over het geheel goed is geweest. Ook de winterbloemkool was goed. De direktie betreurt het dat er nog gasttelers zijn, die menen hun bloemkool te moeten wegsturen, om elders te laten veilen. Het nieuwe jaar is weeral enkele we ken oud. Op SCHOUWEN-DUIVE- LAND zijn groente- en fruittelers met verschillende winterwerkzaam- heden bezig. Witlofkwekers zijn nu halverwege het seizoen met om deze tijd grote veiling aanvoeren, van dit ptodukt. Tot aan de jaarwisseling zijn de resultaten bij deze teelt bevredi gend geweest, de laatste twee weken zijn de prijzen wat afgebrokkeld. De preitelers daarentegen zijn het nieuwe jaar goed gestart en profite ren van een flinke prijsstijging. De kg-opbrengsten zijn bij dit produkt erg verschillend, telers die op tijd hebben geplant en voldoende zorg hebben besteed aan het andere ver- zorgingswerk. oogsten nu een prachtig produkt dat goed is uitge groeid en zodoende makkelijk schoon maakt. De winterbloemkool heeft hier en daar last van natte voeten terwijl de duiven stiekum behoorlijke schade veroorzaken. Veel grote bedrijven in ons goede landje maken om deze tijd van het jaar hun resultaten bekend over het afgelopen jaar en hun prognose voor 1981. Veel sombere geluiden. Een enkele uitzondering met een betere verwachting voor het nieuwe jaar. Het Centraal Bureau voor Tuin bouwveilingen heeft de omzetcijfers over 1980 bekend gemaakt en met voldoening hebben we als telers ver nomen dat de totale omzet van de veilingen met ongeveer 17% is geste gen. Een gunstig resultaat wat voor vele gezinnen een verbetering van het inkomen betekent. Toch is het oppassen om deze cijfers alleen als een verbetering van het inkomen te zien. Door de gestegen stookkosten gaan de onkosten ook peilsnel om hoog. Voor andere produkten als spruiten en bewaarappels zijn in 1979 erg te leurstellende omzetten behaald, waardoor deze stijging nu wat geflat teerd overkomt. Veel inspanning en beslist meer dan 40 uur in de week is er door talloze kwekers aan besteed om hun produkt regelmatig aan te voeren en het geeft dan ook een vol daan gevoel dat dit tot uitdrukking is gekomen in de totale veiling omzet ten. Individueel kunnen de verschillen echter ook nu weer groot zijn. De verkoop aan huis Naast veiling aanvoerders en andere bekende handelskanalen komt in de land- en tuinbouw de verkoop aan huis, van telers direkt aan de konsu- ment steeds meer in de belangstel ling. Bordjes met "aardappels te koop", "fruit te koop" of soms een hele rij met produkten zijn een veel voorkomend beeld in onze omgeving. Of dit ekonomisch altijd een verstan dige zaak is valt te betwijfelen. Het lijkt er soms veel op dat de telers hier een zelfde intensieve aandacht besteden aan de huis verkoop als dat de Russische kolchos boeren dit doen aan hun eigen halve ha grond. Veranderingen in het koopgedrag bij de konsunent waardoor deze veel meer met de auto zijn inkopen doet is één van de redenen. Verder heeft de 2e woning of stakaravan de stedeling meer naar ons platteland gebracht waarbij een besparing op de voe dingsmiddelen een kompensatie geeft tegenover de hoge brandstof kosten van het wekelijks rekreëren. Een en ander is door de detaillisten van groente en fruit met zorg gekon- stateerd en dat is te begrijpen. Jam mer is het dat ze ook nog een boze brief naar het ministerie van Ekono- mische Zaken hebben gestuurd met verschillende dubieuze argumenten over ondeugdelijke kwaliteit en ge vaar voor de volksgezondheid. Er werd bij de staatssekretaris met spoed aangedrongen op passende maatregels om deze beunhazerij in te dammen. Gelukkig staat de wet ons Uit de vakbladen kon men vorige week ook in ons THOOLSE DIS- STRIKT kennis nemen van behoor lijke omzetstijgingen van groentevei lingen over het afgelopen jaar. Wan neer de gemiddelde omzet met 18% gestegen is, dan scheelt dat wel een behoorlijke slok op een borrel. Het schijnt toch van invloed te zijn geweest, dat in 1980 de ekstreme weersgesteldheid in binnen- en bui tenland, de vollegrondsgroenteteelt danig dwars hebben gezeten. Meni geen heeft in de buitenteelt schade ondervonden van verdroging,van verrotting en bevriezing van sommi ge teelten. Nu is een veiling omzet stijging van 18% voor de ondernemer nog niet allemaal winst, want het to tale onkostencijfer'is ook over 1980 weer schrikbarend toegenomen. N ochthans kunnen en mogen de glas tuinders wel tevreden zijn over het laatste boekjaar. Ieder jaar echter heeft toch weer zijn bijzondere be- drijfsuitgaven. Zo zijn door vrijwel alle glasbedrijven maatregelen uit gevoerd om de verwarming in de kas zo goed mogelijk te benutten. Als ontnuchtering op de Nieuw jaarsborrel komt dan de energiele verancier met zijn bericht, dat de stroomkosten naar boven moeten. De reden is dan, zijn verminderde toe om het eigen geteelde produkt aan huis direkt aan de konsument te verkopen zonder erkenning van de Kamer van Koophandel. Als teler vraag je je soms aan de andere kant weer af waarom de handel wel de vrijheid geniet om produkten te telen en via allerlei kanalen af te zetten, waardoor een eerlijke prijsvorming in het gedrang komt. Zolang land- en tuinbouw geen vestigingsbeleid kent blijven we een zwakke partij. afzet, en grote overschotten. Zijn be drijf mag nl. niet verliesgevend wor den. Zo'n stelling gaat in de agrari sche onderneming helaas nooit op, want als de groente doordraait, en de uien zoals in '78 en "19, door over produce maar moesten verrotten behoort dat tot de normale bedrijfs- risiko. Evenzo woiden de melkvee bedrijven afgestraft als zij na zware investeringen door overproduktie gehonoreerd worden met een lagere prijs. Laten wij echter het nu pas be gonnen nieuwe jaar niet al te zwart gallig beginnen, en ook oog hebben voor het feit dat de prijzen van de nu nog verhandelbare produkten zich op een bevredigend peil bevinden. Ook de uientelers die hun afzet eni germate hebben gespreid komen nog wel tot een bevredigend resultaat. Plannen worden weer gemaakt voor een zo goed mogelijk teeltprogram ma. In deze wat stille tijd kunnen voor- lichtingsen jaarvergaderingen wor den gehouden, zodat alle bedrijfsge- noten onderling, ook weer eens van gedachten kunnen wisselen. Ondanks de dure stookkosten, hopen de volle- grondstuinders nog op een vorstpe riode met een droge dooi, omdat door de vele regens de grondstruktuur nog niet optimaal is. Grondontsmettingsbedrijven kunnen onder bepaalde voor waarden een ontheffing verkrijgen voor toepassing van me thylbromide voor grondontsmetting. Zoals bekend, is het gebruik van dit grondontsmettingsmiddel voorshands verbo den. In geen geval zal ontheffing worden verleend als waterlei dingen - ongeacht het materiaal van samenstelling - in die grond zijn gelegen, die de tuinder zou willen ontsmetten. Aanvragen kunnen per tuinbouwbedrijf worden ingediend bij het districtshoofd van de Plantenziektenkundige Dienst. Zij moeten vergezeld gaan van een situatiekaart bijv. van het waterleidingsbedrijf. Deze kaart, aangevuld en ondertekend door de tuinder, geeft aan: de waterleidingen; de te ontsmetten kassen en percelen; de waterlopen met hun stroomrichting. Het districtshoofd zorgt voor doorgeleiding naar de regio nale inspecteur deu van het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne. Deze inspecteur zal na overleg met het betreffende drinkwaterleidingbedrijf de aanvrage van advies voorzien. Op grond van een en ander zal de minister van landbouw en visserij over de ontheffingsaanvraag beslissen. De bedrijven met groenteteelt onder glas hadden gemiddeld een verlies van 34.030,—dat is 10% van de kosten. De bedrijven in het Zuid hollands Glasdistrikt hadden gemiddeld een negatief overschot van 27.930,— die in overig Nederland van 41.530,— (resp. -7% en -19% van de kosten). De arbeidsopbrengst - bestaande uit sparing bedroeg derhalve 5.680,— het (negatieve) ondememersover- per ondernemer, dat is 13% van het schot en de berekende vergoeding totaalinkomen, voor de handenarbeid van de onder- Per bedrijf kwam 79.000,- aan nemer - bedroeg gemiddeld financieringsmiddelen ter beschik- 17.810,— per ondernemer. Het king (waarvan 49.580,— door toe- ondememersinkomen, por ondeme- name van het vreemde vermogen), mer - de arbeidsopbrengst vermeer- De totale bezittingen van de onder- derd met het saldo van berekende en nemers van de glasgroentebedrijven betaalde rente - en de rentesubsidie- bedroegen 890.950,— per bedrijf, was gemiddeld 24340,— Het Deze bezittingen waren per 31 de- totaalinkomen - ondernemersinko- cember 1979 met gemiddeld men vermeerderd met de berekende 518.150,— eigen vermogen gefi- vergoeding voor de handenarbeid van nancierd. de gezinsleden alsmede het inkomen LANDBOUW-EKONOMISCH dat buiten het bedrijf werd verkregen INSTITUUT - bedroeg gemiddeld 45.420,- per (Deze publikatie kan uitsluitend ondernemer. worden besteld door overschrijving van 15,50 op giro no. 412235 ten De gezinsbestedingen waren gemid- name van Landbouw-Ekonomisch deld ƒ51.100,— waarvan Instituut, Den Haag. Vermeld dient 6.860,— aan belastingen en pre- te worden: "Zend mededeling No. mies volksverzekeringen. De ont- 233".) 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15