De eerste teeltervaringen bij Denar Kas De Boer Op en Kom In De Kas OMZETTEN AAN GROEN TEN-EN FRUITVEILINGEN Raming bedrijfsuitkomsten glastuinbouwbedrijven in 1980 D e eerste ervaringen met het Denar Kasprojekt te Rijswijk hebben nog geen harde cijfers opgeleverd. Het doel van de herfstteelt kom kommers was vooral om uit te testen of de grond homogeen is en of de meetapparatuur betrouwbaar genoeg is om bij de no begonnen teelt van vroege stooktomaten gedegen cijfermateriaal te produceren. Wel zijn in de beginperiode een aantal voorlopige indrukken opgedaan. Deze worden - met de nodige restrikties - hieronder weer-gegeven. Dt E nergiebesparen betekent licht verliezen. Uitgangspunt is dat 1% lichtverlies ook 1% produktieverlies betekent. De verhoging van de rela tieve luchtvochtigheid kan een twee de nadelig effekt van het energiebe sparen zijn. Kasklimaat Surséance Aardappelhandel De Feijter opgeheven Gewas en produktie Voorjaar 1981 E én van de voorlopige uitkomsten is dat in een acrylduoplatenkas (zg. stegdoppelplatenkas) een energiebe sparing van 40% ten opzichte van een gewone glazen kas zeker kan worden gehaald. Er is zelfs reden om opti mistisch te zijn over een nog hoger percentage. Deze konklusie is geba seerd op de te.eltervaringen met komkommers sinds eind augustus. De herfstteelt komkommers begon op 26 augustus. Door bouwperikelen waren de startposities in de kassen niet gelijk; door het te late opleveren van de futuristische kas is in deze kas een groeiachterstand ontstaan waar door een vergelijking tussen de drie kastypen niet mogelijk is. Alle opmerkingen betreffen daarom de vergelijking tussen de gewone, standaard Venlokas van glas en de breedkapper met acrylduoplaten (de z.g. stegdoppelplatenkas). 'e ingestelde temperatuurwaar den waren tot het moment van oog- De schuldeisers van de Breskense Aardappelhandel De Feijter hebben een door bedrijf en bewindvoerders opgesteld reddingsplan geaccep teerd. Dit betekent dat er een eind is gekomen aan de surséance van beta ling waarin het bedrijf geraakte na dat het enige maanden geleden niet meer in staat was aan zijn financiële verplichtingen te voldoen. Het ak koord werd dinsdag j.l. in Middel burg bereikt, en zal vrijdag 23 ja nuari officieel door de rechtbank worden bekrachtigd. Het bereikte akkoord houdt wel in dat de schuld eisers waaronder de boeren een flinke veer zullen moeten laten. Het bedrijf zelf zal op de oude voet worden voortgezet met dien verstan de dat het bij De Feijter behorende landbouwbedrijf zal worden afge stoten. sten 21 gr.C. nachttemperatuur en 23 gr.C. voor de dag. Vanaf het moment van oogsten (on geveer 20 september) waren deze waarden 19 gr.C. voorde nacht en 21 gr.C. voor de dag. Tot half oktober kon er nog niet op luchtvochtigheid geregeld worden, hetgeen achteraf wel te betreuren is, omdat eind sep tember de hoge luchtvochtigheid (gedurende langere tijd boven de 90%) in de acrylduoplatenkas pro blemen veroorzaakte. Nu zijn natuurlijk die problemen in een energiebesparende kas voor spelbaar, omdat deze kassen dichter zijn dan een traditioneel Venlodek en door het isolerend dek minder kondensatie van vocht uit de lucht optreedt. Dat de vochtproblemen zich voordeden komt voort uit de gekozen werkwijze, die er op gericht is een optimale produktie te behalen (zoals in de praktijk) met een mini mum aan energie. Vochtproblemen oplossen kan op een aantal manie ren. Enerzijds door het bestrijden van de opgetreden schimmelziekten. Anderzijds door het nemen van kli maatmaatregelen in de vorm van een minimum buistemperatuur en een minimum ventilatie-opening van b.v. 5 of 10%. Dit laatste kost energie, dat zal duidelijk zijn. Het is daarom interessant te weten welk effekt deze klimaatmaatrege- lingen hebben op het totale energie besparingspercentage van de acryl duoplatenkas. Dit gegeven ontbreekt nog in de totaalsom van gegevens, vandaar de voorzichtigheid bij het noemen van getallen. Daar komt nog bij dat dit probleem zich met name in de herfst voordoet, ook bij gewone glazen kassen en dus weer niet maatgevend kan zijn voor •een teelt bij hoge temperaturen in de winter en het voorjaar, wanneer een lage relatieve luchtvochtigheid een even groot probleem vormt als een hoge relatieve vochtigheid. Toen de relatieve vochtigheid dan ook door de natuurlijke warmtebehoefte - half oktober - gemiddeld beneden de 90% zakte, vond er een soort omkeer- reaktie plaats. Het gewas liet duide lijk zien dat het het gelijkmatige kli maat in de acrylduoplatenkas beter waardeerde dan het schommelende 11 april 1981 Onder het motto "De Boer op en Kom In De Kas" houdt de land- en tuinbouw op zaterdag 11 april a.s. een open dag. In elke provincie zal èen aantal land en tuinbouwbedrijven en wellicht ook aanverwante ondernemingen de mogelijkheid bieden nader kennis te maken met de land- en tuinbouw. Op deze wijze kunnen de bezoekers o.a. ervaren wat de agrarische sektor betekent voor de maatschappij. De nationale dag van de land- en tuinbouw sluit aan bij de Open Dag van de tuinbouw die jarenlang een groot succes is geweest. De aktiviteiten van de tuinbouw worden op 11 april aangevuld en uitgebreid met een presentatie van de landbouw. Een en ander geschiedt in regionaal verband en zal zo nodig landelijk worden begeleid. De Drie Centrale Landbouw Organisaties hebben alle aangesloten gewestelijke en provinciale land- en tuinbouworganisaties gevraagd om zo snel mogelijk een aktieplan te ontwerpen voor de nationale dag van de landen tuinbouw op 11 april. Het is de bedoeling dat dit aktieplan volledig aansluit bij de aktiviteiten die de regionale tuinbouw organiseert onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging van Tuinbouwstudieclubs (NTS). Indien deze aktie slaagt is een jaarlijkse terugkerende presentatie te overwegen. klimaat in de glazen kas en uitte dat in groei en produktie. Wat betreft de energiebesparing ge ven de metingen aan dat het bere kende percentage energiebesparing voor de acrylduoplatenkas, nl. 40% ten opzichte van de glazen kas, zeker gehaald wordt. Als de tendens van de meetcijfers zich voortzet, mogen we zelfs nog wat optimistischer zijn. De ervaring doet vermoeden dat een te hoge relatieve vochtigheid eerder een limiterende faktor is in een energiebesparende kas dan de lagere lichtontvangst. De totale kilogram opbrengst in de acrylduoplatenkas deed namelijk nauwelijks onder voor die van de glazen kas. Het is zelfs zo dat een achterstand in het begin van de produktieperiode in de duopla tenkas (bij een hoge relatieve voch tigheid) later praktisch is ingelopen. En dat terwijl de lichtomstandighe den later in het seizoen alsmaar minder werden. Ten tijde van de vroege produktie gaf de glazen kas minder stekpro- duktie te zien. Toch is het geringe verschil in pro duktie nog geen aanleiding de vuist regel: 1% lichtverlies 1% produk tieverlies, te laten varen. De moge lijkheid is aanwezig dat het gelijk matiger klimaat er oorzaak van is dat het produktieverlies, ontstaan door lichtverlies, genivelleerd wordt. Een andere mogelijkheid is nog dat het gewas in de acrylduoplatenkas door de geringere produktie in het begin minder uitgeput was. Voldoende reden echter om te stellen dat energie besparen in kassen be gint met het dichter maken er van, ook in bestaande kassen. Het is op vallend dat naarmate de wind toe neemt ook het energiebesparings percentage in de acrylduoplatenkas groter wordt, hetgeen niet gebeurde bij windstil en vriezend weer. 2^.1 met al is het te hopen dat bij de tomatenteelt die 15 december gestart is, eenzelfde gunstig beeld te zien zal zijn. Bij deze teelt zullen enkele cij fers periodiek in de publiciteit wor den gebracht. Er kan ook dieper in Profiel van het DENAR-kastype, waarin verschillende manieren om energie te besparen bij elkaar zijn gebracht, (foto Landbouwschap). gegaan worden op randfaktoren die zo sterk het resultaat beinvloeden. Voor de goede orde dient nog ver meld te worden dat iedere kweker zich op dinsdag- en vrijdagmiddag op de hoogte kan stellen hoe de praktijkproef bij Denar Kas is opge zet en wat de cijfers die straks ver meld worden, betekenen. Het adres: Denar Kas BV, Sionsweg 60a, Rijswijk Z.H. tel. 015 - 132022. Denar Kas BV L. Koop In 1980 met 171/2% gestegen In 1980 is de waarde van de omzetten aan de groenten- en fruitveilingen ten opzichte van voorgaand jaar gestegen met 17,5% tot ongeveer 2,35 miljard. Het aandeel groenten onder glas geteeld steeg met 21% tot 1,42 miljard, dat van groenten van de open grond vertoonde een toeneming van 13% tot 563 miljoen, dat van fruit van 37 miljoen tot 328 miljoen. Het sterkst stegen de omzetten in tomaten, te weten met 170 miljoen ton 676 miljoen. Een opmerkelijke stijging vertoonde ook de omzet in komkommers teweten met 90 miljoen tot 332 miljoen. 1979 was er ook veel prei bevroren, doch het ruime aanbod van 1980 kon toch tegen redelijke prijzen worden afgezet. Bij tomaten was op te merken dat er in 1980 een goede vraag bestond mét minder concurrentie. Bij komkom mers was slechts van een klein over schot sprake, terwijl ook hier een goede vraag en weinig concurrentie was op te merken. Bij de z.g. glassla, waarvan de om zetten terugliepen met 49 miljoen tot 155 miljoen was er vooral aan het begin van 1980 een groot aanbod te verwekken. De concurrentie was vrij fel. Door de strenge vorst in het le kwartaal van 1979 was er in 1980 weinig aanbod, wat tegen redelijke prijs kon worden afgezet. In' witlof was vooral in het begin van 1980 het aanbod groot, wat leidde tot toen la ge prijzen. Voor bloemkool waren de prijzen in 1980 beter dan in 1979. De winterbloemkool die in 1979 geheel bevroren was, werd in 1980 weer in voldoende mate aangeboden. In Fruit Voor glasaardbeien waren de op brengsten in 1980 hoger. Er waren meer vollegrondsaardbeien, doch voor een goed deel van slechte kwali teit. De gemiddelde prijs en ook de omzet waren lager dan in 1979. Door schaartste in het tweede kwartaal trokken de prijzen van appelen aan, ook van appelen nieuwe oogst. In het begin van 1980 was het aanbod in be- waarperen nogal ruim, met alle ge volgen daarvan voor de prijzen. Voor peren van oogst 1980 trokken de prijzen aan. Er waren aanmerkelijk minder pruimen dan in 1979, doch de besomming bleef vrijwel gelijk aan die in 1979. Vooruitlopend op de definitieve resultaten heeft het LEI de bedrijfsuitkomsten in 1980 van de glasgroente-, de snijbloemen-, en de potplantenbedrijven geraamd. Ten gevolge van het achterblijven van de stijging van de bedrijfsopbrengsten bij die van de kosten, zijn de bedrijfsresultaten van de snijbloemenbedrijven t.o.v. het voorgaande jaar in 1980 enigszins en van de potplantenbedrijven in sterkere mate teruggelopen. Op de glasgroentebedrijven zijn de bedrijfsopbrengsten sterker gestegen dan de kosten, zodat in 1980 ten opzichte van 1979 een flinke verbetering van de rentabiliteit kan worden verwacht. In de hiernavolgende tabel zijn het geraamde gemiddelde ondernemersoverschot per bedrijf, de arbeidsopbrengst (ondernemersoverschot en de gekalkuleerde kosten van de handenarbeid van de ondernemer) en het ondernemer sinkomen (arbeidsopbrengst vermeerderd met het saldo van de berekende en de betaalde rente en de rentesubsidie) per ondernemer, in 1980 weergegeven in vergelijking met de resultaten van 1979. Raming van de gemiddelde bedrijfsuitkomsten in gld. in 1980 in vergelijking met de resultaten in 1979. Ondernemersoverschot Arbeids Ondernen per be per 100 opbrengst inkomen drijf kosten per ondernemer Groenten onder glas 1979 -34000 -10 17800 24300 1980 - 9700 - 3 39400 45400 Snijbloemen 1979 -46400 -10 11600 19100 1980 -57700 -11 5300 11200 Potplahten 1979 20200 5 60100 62900 1980 - 8000 - 2 41800 43800 LANDBOUW-EKONOMISCH INSTITUUT (Deze publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van 7,— op postrekening no. 41 22 35 t.n.v. het Landbouw-Ekonomisch Instituut te Den Haag. Vermeldt dient te worden: "Zend Mededeling no. 238"). 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11