Kans op schone zuivelmarkt in 1981 groot Jaarvergadering Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren i De marktnotering voor schapen Voorzitter Produktschap Zuivel: De Nederlandse zuivel in 1980 Meer geldmiddelen voor schapenfokkerij O niet zijn eerste keus stelde hij dat een contingentering op korte termijn een werkzaam middel kan zijn ter stabi lisering van de produktie. Zulks on der de voorwaarde dat er een prak tisch werkbaar en rechtvaardig sys teem wordt ingevoerd. Hij wees erin dit verband nog eens uitdrukkelijk op niet bereid te zijn de vooraan staande positie die Nederland in de zuivel met hard werken en grote fï-» nanciële offers heeft opgebouwd, op te offeren. Volgens de voorzitter van het pro- duktschap betekent contingentering De voorzitter van het Produktschap voor Zuivel de heer H. Schelhaas acht het verantwoord te voorspellen dat de Europese Zuivelmarkt tot medio 1981 schoon zal blijven Hij acht het zelfs niet onwaarschijnlijk dat het gehele jaar 1981 een schone zuivelmarkt te zien zal geven, vooropgesteld een evenwichtig exportrestitutiebeleid. Hij zei dit woensdag 14 januari j.l. in zijn nieuwjaarsrede in de openbare bestuursvergadering van het schap te Rijswijk. Drs. Schelhaas konstateerde dat de zuiveluitgaven van het Europees landbouwfonds in 1980 verkon- dingsgewijs minder zijn gestegen dan de totale landbouwuitgaven, dit me de als gevolg van de toenemende vraag op de wereldmarkt die het mogelijk maakte de restituties be langrijk te verlagen. Hij zei het niet onmogelijk te achten dat ondanks de sterk verlaagde restituties in 1981 de vraag naar zuivelprodukten vanuit de derde landen althans voorlopig onverminderd krachtig blijft. Besparing. Mede op grond hiervan verwacht het produktschap voor 1981 een aan zienlijke verlaging van de zuiveluit gaven. Wel zijn volgens de voorzitter ook voor 1981 de zuiveluitgaven nog steeds te hoog. Een extra besparing kan volgens hem gerealiseerd wor den wanneer de E.G. met Rusland een regeling zou treffen m.b.t. de boterexport. Met zo'n regeling is naar zijn mening een verdere verla ging van het E.E.G.-huishoudboekje met ca. 1 miljard zeker mogelijk. Hoewel de heer Schelhaas de be trekkelijkheid van het zuivelover- schottenprobleem nog eens onder streepte (er is elders veel schaarste) konstateerde hij wel dat de politieke bereidheid om nog meer geld uit te geven aan het Europees zuivelbeleid zonder meer nihil is. Ofschoon zeker Drs. H. Schelhaas. het einde van een verdere ontwikke ling naar regionale specialisatie die zelfs tot het tegendeel kan leiden. "Invoering van een contingentering (of wat hetzelfde is superheffing) op de produktiegroei per individuele melkveehouder) zou de meest ingrij pende zuivel-politieke beslissing zijn sinds de totstandkoming van de ge meenschappelijke zuivelmarkt tot nu toe. Sedert oktober '80 wordt in ons land de representatieve marktprijs voor slachtlammeren door het produktschap voor vee en vlees (pw) vastge steld aan de hand van een wekelijkse prijsopgave van 8 exportslachte rijen. Sedertdien worden deze prijzen wekelijks in het pw-statistisch weekrapport opgenomen. Naar de mening van de pw-advieskommissie regelingen schapen is dat de beste methode om tot een juiste marktprijsnotering te komen. En dat is weer .belangrijk omdat het verschil tussen de door de EG-landbouw- ministers vastgestelde referentieprijs van 8,80 per kg lamsvlees voor de periode '80/*81 èn de marktprijs, in de vorm van een premie per ooi aan de schapenhouders wordt uitbetaald. De marktprijs beïnvloedt dus rechtstreeks het inkomen van de schapenhouders. Ook in 1980 ontwikkelde de Nederlandse zuiveUich overeenkomstig het model van de economische groei. Het aantal melkveehouders nam af met 5000 - 6%); het aantal melkkoeien steeg met 2%. Als gevolg hiervan steeg het gemiddeld aantal melkkoeien per bedrijf van 32,5 naar 35,1. Het percentage melk dat per melktank werd opgehaald, steeg van 80% naar 89%, het aantal ligboxenstallen van 16.000 naar 18.000. Gelijk bleef alleen de gemiddelde melkproduktie per koe (ca. 5040 kg). De gemiddelde melkproduktie per bedrijf steeg van 162.000 kg naar 176.000 kg, waarmee deze aanzienlijk groter is dan op het "modale" Europese melkveebedrijf, van 60.000 kg, waar op in de Europese landbouwpolitiek wel gemikt wordt. Het aantal zuivelondernemingen daalde van 62 naar 58, waardoor de gemiddeld verwerkte hoeveelheid melk per onderneming steèg tot ca. 200 miljoen kg. Het aantal melkverwerkende bedrijven daalde van 158 naar 154. De cijfers betreffende het aantal werknemers komen met een vertraging van één jaar beschikbaar. Het meest recente cijfer vermeldt een aantal van 21.100 tegen 22.600 een jaar eerder. Naast de nieuw ontwikkelde note ringsvaststelling acht de pw-advies kommissie het gewenst, het bestaan de systeem van veemarktnoteringen te verbeteren. Tegelijkertijd wordt dan kontrole uitgeoefend op de via de exportslachterijen verkregen no- teringèn. Die overigens door het pvv, via boekhoudkundige kontrole, ook nog nader bekeken wordt. Ter ver betering van het al lang bestaande systeem van vaststelling van de no teringen op de schapenmarkten (Purmerend, Sneek en Utrecht) is daarom aan de veemarktdirekties gevraagd, daarbij drie experts uit de kringen van de producenten, de vee handel en de exportslachterijen te betrekken. Tegelijkertijd is aan de betrokken organisaties gevraagd, daarvoor experts voor te dragen. Desgevraagd meldt het ministerie van landbouw en visserij, van me ning te zijn, dat de kpsten die daar mee gemoeid zijn, niet bestreden kunnen worden uit de zogenaamde regeling (EG) medebewindskosten. Aldus een notitie van het pvv-sekre- tariaat aan het bestuur van dit pro duktschap dat op 14 januari in Rijs wijk in openbare vergadering bij eenkwam. In 1979 is bij het Landbouwschap een Dienst Schapenverbetering in het leven geroepen, met de bedoeling steun te verlenen aan de schapenfok kerij, omdat de resultaten van een betrekkelijk kleine groep fokkers in direct ten goede komen aan alle schapenhouders in Nederland. Het Produktschap voor Vee en Vlees heeft in 1979 en in 1980 daartoe een heffing opgelegd van 14 cent per ge slacht of levend uitgevoerd schaap ten behoeve van het Schapenfonds. Nu het nieuwe Nederlands Texels Schapenstamboek zich begint te ontplooien en de computermatige verwerking van stamboekgegevens begint is het noodzakelijk om de hiervoor genoemde heffing per 1 ja nuari 1981 te verhogen van 14 naar 22 cent per stuk. Bij het Landbouw schap en bij het Produktschap voor Vee en Vlees is de bereidheid daar toe uitgesproken. De totale heffing op schapen blijft evenwel 61 cent per stuk, omdat het Produktschap voor Vee en Vlees een ander heffingson derdeel met 8 cent heeft verlaagd. 1 ijdens de jaarvergadering van de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in West-Nederland gehouden op 7 januari jl. heeft direkteur dr. J. Tesink een uitvoerige toelichting gegeven op de reorganisatie van deze dienst. In West-Nederland is voor een opzet gekozen waarbij een drietal vestigingen blijft bestaan, nl. één in Alkmaar, één in Goes en één in Gouda welke laatste de hoofdvestiging wordt. In Gouda zullen met name de volgende werkzaamheden worden gekonsentreerd: het mate riaal dat ter onderzoek wordt aangeboden gaat naar Gouda zonder dat dit overigens noemenswaardige invloed zal hebben op de onderzoek- duur. Aanbrengen in Goes blijft mogelijk. 'ok de administratie wordt vdor een belangrijk deel in Gouda onder gebracht. De reorganisatie heeft tot gevolg dat een zestal personeelsleden in Goes op wachtgeld wordt gesteld. Ook het kwaliteitsonderzoek van melk van Zeeuwse en West-Bra bantse veehouderijbedrijven zal vanaf 1 januari 1981 niet meer in Goes plaatsvinden. De volgende werkzaamheden blij ven ondermeer in de vestiging Goes gehandhaafd: - sekties met aansluitend, eenvou dig laboratoriumonderzoek; - melkonderzoek (mastitisbestrij- ding); - sperma onderzoek; - onderzoek van materiaal dat we gens beperkte houdbaarheid niet naar Gouda kan worden opge zonden; - sommige onderzoeken voor der den. De heer Tesink gaf vervolgens een overzicht van de aktiviteiten van het afgelopen jaar: De reorganisatie heeft gevolgen voor de personele bezetting. Voor de ves tiging Goes komt daar nog overheen het feit dat het kwaliteitsonderzoek van melk, afkomstig van Zeeuwse en West-Brabantse veehouderijbedrij ven, met ingang van 1 januari 1981 niet meer in Goes zal plaatsvinden. Runderen In Zeeland werden in 1980 géén ge- 10 vallen van tuberculose bij 'Zeeuwse runderen vastgesteld. Elders in den lande was het beeld wat-minder rooskleurig. Inzake de - eventuele - beëindiging van het verplichte periodieke t.b.c. onderzoek deelde de direkteur mede dat in Brussel een aanvrage tot beëindiging van de drie-jaarlijkse tuberculinatie kan worden ingediend mits het aanvragende land voldoet aan een aantal voorwaarden op het gebied van de t.b.c.-bestrijding. Eén van deze voorwaarden is een slui tende identifikatieregeling van slachtrunderen, anders gezegd een alternatief bewakingssysteem, terza ke van de tuberculosebestrijding. Abortus Bang Onder de Zeeuwse rundveestapel werden geen gevallen van brucellose vastgesteld. In het kader van het zo genoemde grensbewakingsonder- zoek werden op 776 Zeeuws-Vlaam- se rundveebedrijven 9290 jonge run deren middels bloedonderzoek op abortus Bang onderzocht met nega tief resultaat. De kosten van dit on derzoek bedragen 70.342,- en werden betaald door de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren in Den Haag. Elders in den lande werden in 1980 21 bedrijven opgespoord welke bes met bleken met abortus Bang. Importrunderen In 1980 werden in Zeeland 203 le gaal, dus met certificaat, ingevoerde runderen onderzocht op t.b.c., abor tus Bang en leucose. Het resultaat was: t.b.c. 2 positief abortus Bang 1 positief leucose 4 positief Op het bedrijf waar de 4 leucose po sitieve importrunderen werden aan getroffen werd, bij het naonderzoek, nog één leucosepositief rund opges poord. Zoals bekend vindt vanuit Zeeland een aanmerkelijke export van rund vee plaats. In 1980 bedroeg het aantal 4189 stuks, in 19794101 stuks; in 1978 was dit aantal 5311. Leucose Bij het zoëven genoemde grensbe- wakingsonderzoek werden de op abortus Bang onderzochte bloed monsters ook onderzocht op leucose. Op één bedrijf werden 4 besmette jonge runderen aangetroffen. Deze runderen waren afkomstig uit Ne derlandse rundveebedrijven. Aangezien in 1980 ook elders in den lande af en toe een leucosepositief rund werd ontdekt, dit aantal be droeg 30, kan men konkluderen dat een zeer geringe besmetting met leu cose in de Nederlandse rundveesta pel aanwezig is. Kwaliteitsonderzoek van melk In ons laboratorium werden in 1980 onderzocht 59.491 diepkoelmon- sters. In de onderzochte diepkoel- monsters werd in 78 gevallen peni cilline aangetroffen. Bovendien werd ingevolge de voor schriften 2 maal een tussentijds on derzoek verricht, waarbij 4.723 monsters werden onderzocht. Hier bij werd nog in 7 gevallen penicilline aangetroffen, totaal dus 85 gevallen. Het kwaliteitsonderzoek zal met in gang van 1 januari 1981 niet meer door een laboratorium worden ver richt. De reden hiervan is dat het kwaliteitsonderzoek met ingang van 01-01-1981 door een Stichting met eigen personeel zal worden uitge voerd. In toenemende mate wordt de Dienst in konsult gevraagd voor gerezen problemen bij runderen, schapen en varkens. RUNDEREN Door nogal wat bedrijven werd een onderzoek gevraagd naar de oorzaak van verwerpen. Op een aantal van deze bedrijven werd een sterke aanwijzing verkre gen voor een chlamydia besmetting als oorzaak van verwerpen en vroeg geboorte (bloedonderzoek .en onder zoek van verse nageboorte). Behandeling van drachtige dieren met een antibioticum is niet voor 100% afdoende terwijl van de melk gevende runderen de melk geduren de enige tijd niet afgeleverd mag worden. Het verloop in de jaren vol gende op een uitgebroken besmet ting is niet voorspelbaar: in de meeste gevallen worden slechts één a twee jaar problemen ondervonden. Op een aantal bedrijven is het ver loop evenwel desastreus. Kopergebrek werd op een aanzien lijk aantal bedrijven waargenomen tijdens de weideperiode. SCHAPEN In het kader van het onderzoek naar een doelmatige bestrijding van de zwoegerziekte heeft op 2 bedrijven in Zeeland de schapenbiestvrije opfok van lammeren plaatsgevonden. Door een H.L.S. student is onder leiding van de Gezondheidsdienst van de moederloze opfok op één van deze bedrijven een verslag gemaakt. Dit verslag heeft de vorm gekregen van een praktische handleiding voor diegenen die lammeren moederloos willen opfokken. De handleiding is op ruime schaal verspreid onder de schapenhouders in binnen- en bui tenland en heeft gezien de vraaq voldaan aan een behoefte. Kopergebrek bij lammeren met als gevolg ernstige verlammingsver schijnselen werd op één bedrijf waargenomen. Een aantal lammeren is gestorven, de overige dieren toon den een achterblijvende groei. Ook bij geitenlammeren werd een soortgelijk beeld waargenomen. Grond en gras bleken een extreem laag kopergehalte te bevatten. Opvallend was het grote aantal be drijven met huidwormziekte. VARKENS De Ziekte van Aujeszky werd met zekerheid op 8 bedrijven vastgesteld. Ter voorkoming van de ziekte op opfokbedrijven en vermeerderings- bedrijven wordt inenting van de zeugen en het fokmateriaal geadvi seerd. Het voorkomen van de ziekte op mestbedrijven is minder eenvou dig, zeker wanneer niet bekend is of en hoe op de toeleveringsbedrijven wordt geënt. Vooral in Zeeuws-Vlaanderen nam, met name in het najaar het aantal gevallen van virusdiarrhee toe, ook in het aangrenzende Belgische Vlaanderen breidde de ziekte zich uit. BESTEMMINGS PLANNEN Middelburg Vanaf 12 januari ligt ge durende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "3e plan- verandering Buitengebied". Bezwa ren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Tilburg Vanaf 12 januari ligt gedu rende een maand ter inzage het ont werp-bestemmingsplan "Pater van den Elsenplein, le herziening". Be zwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Drunen Vanaf 8 januari ligt gedu rende een maand ter inzage het ont werp van een herziening van het be stemmingsplan "Venne Oost". Be zwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Eindhoven Vanaf 12 januari ligt ge durende een maand ter inzage het ontwerp van het bestemmingsplan "XIV Woenselse Heide". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de ge meenteraad. Tevens ligt vanaf 6 ja nuari ter inzage het ontwerp-be stemmingsplan "'t Eindje". Bezwa ren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 10