GEBRUIK SPROEIEN PER VLIEGTUIG VERDER BEPERKEN D e kommissievoorzitter toonde vervolgens met enige cijfers aan dat de stijging van de telersprijzen voor granen in Nederland ver is achter gebleven bij andere E.G.-landen en bij de waardedaling van de gulden: De index van de telersprijzen voor graan in de E.E.G. van "76 tot en met '79 toont het volgende (4 jaar): Frankrijk '76:115 79:133 D e voorzitter van de veehouderij kommissie van de Z.L.M., de heer W. van Veldhuizen, was kort waar het zijn overzicht van de situatie in de veehouderijsektor betrof: "De zuivelproblemen zijn in 1980 niet kleiner geworden en dat is ook niet het geval met de problemen in de kalvermesterij en in de varkens houderij. De enige sektor die wat positiever boert is de pluimveehou derij. D e voorzitter van de tuinbouw- kommissie van de Z.L.M. de heer M.J. Goud merkte in zijn overzicht op dat er in de tuinbouwsektor in 1980 allerwege door de bedrijfsgeno- teji met uiterste inspanning is ge werkt aan kostenbewaking en kwali teitsverbetering. Ook op het terrein van de betere presentatie zijn stap pen vooruit gedaan terwijl pogingen om te komen tot verbetering van de export succesvol zijn geweest, (met name in de fruitteelt zijn daarvan voorbeelden te noemen). Goud: "In het komende jaar zal op de ingesla gen weg moeten worden voortge gaan, echter niet vanuit een uitge holde en verzwakte positie. Structu rele versterking van bedrijven is noodzakelijk en kan versnelde weg sanering voorkomen". D oor de voorzitter van de com missie grondgebruik dhr. J. Nieu- wenhuyse werden een aantal op merkingen gemaakt aan de hand van het kort verslag van de onlangs ge houden vergadering van de commis sie-grondgebruik van de Z.L.M. Met name het grondbeleid in verkavelin gen wekt nogal wat verontrusting. Voorts werd kennis genomen van de wijzigingen die de Tweede Kamer heeft aangebracht in het Wetsont D e komende algemene vergade ring van de Z.L.M. zal gehouden worden maandag 7 december in de Schouwburg te Middelburg. Het hoofdbestuur besloot in ieder geval in 1981 nog om en om in Bergen op Zoom (Wouwse Tol) en Goes te ver gaderen. Kennis werd genomen van de voorbereidingen voor de Z.L.M. studiedag die wordt gehouden op maandag 9 februari 1981 in de Prins van Oranje te Goes. Op deze studie dag, waarvoor vertegenwoordigers van alle Z.L.M.-afdelingen zijn uit genodigd, zullen een aantal stellin gen ter discussie worden gesteld die betrekking hebben op de ontwikke lingen in de land- en tuinbouw in het werkgebied van de Z.L.M. H et Z.L.M.-hoofdbestuur telde op D e voorzitter van de akkerbouw- kommissie, de heer H.C. van der Maas, ging in zijn overzicht eerst in op de suikerteelt. Akkerbouw Het graanmarktbeleid D e heer van der Maas deed vervol gens verslag van een gesprek dat op 23 december j.l. heeft plaatsgevonden over het graanmarktbeleid en de daarbijbehorende uitvoeringsmaatre gelen tussen enerzijds de nederlandse minister van landbouw en anderzijds een delegatie vanuit het graanbe- drijfsleven. LEI-prognoses Pachters voordeel D e heer van der Maas bracht ten slotte enige zaken naar voren die ook in het nieuwe jaar blijvend en inten sief de aandacht vragen: de broodno dige invulling door de nationale overheid van het zelfstandigenbeleid met name waar het de fiskaie aspek- ten betreft: Bij een belastbaar inko men van 40.000,— komt men in- klusief premieheffing op een belas ting van 20.000,— "Als dit laatste 10.000,— zou zijn, zou de akker bouw weer wat hardnodige ekstra rek krijgen", zo zei van der Maas. Veehouderij Tuinbouw Grondgebruik Overige Zaken Drie nieuwe gezichten Presentielijst hoofdbestuurder 5 januari 1980 Elfde top-kaderkursus voor jonge boeren en boerinnen uit Zuid-West-Nederland van start Voorzover onze informatie strekt, vertelde hij, zijn er wat de E.E.G.- suikervoorstellen betreft, door de mi nisterraad nog géén definitieve be sluiten genomen. Wél is het min of meer zeker, dat de kompensatie in de B-toewijzing er voor Nederland toch komt. Zij het echter uitsluitend voor de reëel ge produceerde C-suiker in de periode dat het mengprijssysteem werd toe gepast (dus niet op basis van het gro ter geworden areaal). Dit betekent 180.000 ton B-suiker: dat is 10.000 ton minder dan voorheen. "V an der Maas zei het waarschijn lijk te achten dat wat betreft de uit voering van de zelffinancieringsge dachte de B-heffing-toch op 30% ge- handhaafd blijft: terwijl het instellen van een A-heffing (1 a 1!£%?) nog steeds in diskussie is. (Met name Frankrijk en Duitsland zijn voor dit laatste sterk geporteerd en wellicht ook minister Braks?) Ook over het idee van de overdracht van een eventueel tekort naar een volgend marktjaar is, aldus van der Maas, nog geen duidelijkheid. Volgens de kommissievoorzitter zou deze onze kere situatie voor de bietentelers in Nederland, bij de aanvang van het nieuwe teeltseizoen, zonder meer moeten betekenen, dat op z'n minst voor 1981 het kontraktenstelsel ge handhaafd moet blijven. Wel bek lemtoonde hij dat dan de regeling omtrent de "quotum-afbouw" (de zgn. 50% regel) onaangetast moet blijven. Een terugname van deze re geling zou het funktioneren van een kontraktenstelsel, zoals we dat tot nu toe vanuit het zuidwesten bepleit hebben, immers sterk ontkrachten. Geen indruk maakt daarbij het ar gument van een verdergaande areaalinkrimping. Daarbij is door de graandelegatie gesteld dat de uitvoer van zachte tar we (en gerst) naar derde landen - met toekenning van de restitutie, die het werkelijke prijsverschil met de wereldmarktprijs overbrugt - ongeli miteerd mogelijk moet zijn zolang het nivo van de drempelprijzen op de in terne markt niet wordt benaderd (en daar zit doorgaans nogal wat ruimte) én zolang de uitvoer van zachte tarwe en gerst in voldoende mate door in voer van graan (vervangende produk- ten) uit derde landen wordt gekom- penseerd. (ook hier zit voldoende ruimte!). V oorts werd er door de delegatie op aangedrongen dat de maandelijke bewaarstaffel drastisch aangepast zal moeten worden i.v.m. de gestegen kosten van opslag en vooral finan ciering! Bovendien legde de delegatie de wens op tafel dat ook broodtarwe (evenals bij voergraan het geval is) gedurende het hele verkoopseizoen op basis van de referentieprijs ter in terventie aangeboden moet kunnen worden. In ieder geval en minimaal, behalve in september óók in januari en mei (één en ander hoeft niet te betekenen grotere interventiehoe- veelheden, maar wél een marktprijs- nivo dat niet meer lager is dan de referentieprijs). Tenslotte werd er door de graande legatie op gewezen dat de interven tiemaatregelen in Nederland soepe ler en loyaler uitgevoerd zullen moeten worden. Niet volgens de letter van de wet doch volgens de geest. oor de boer zit hier zonder meer 1,— per 100 kg. ekstra in, zonder dat het de overheid êén cent kost. Met name zal pas bij levering in de interventie (en niet bij de aandiening) gewicht, kwaliteit en vocht bepaald dienen te worden. De minister heeft alle opmerkingen welwillend "mee genomen" zoals dat heet. Enige "herhaling" en "drukuitoefening" zal daarom vanwege het nederlandse be drijfsleven ook ten aanzien van deze "in wezen detailzaken" hard nodig blijven, aldus de heer van der Maas. Engeland '76:131 79:162 In 10 jaar is de telersprijs met 30% gestegen en dat zou 100% geweest moeten zijn oo gelijke tred te houden met de vermindering van dè koop kracht van de gulden. Aan de hand van de uitkom sten van de LEI-prognose oogst 1980 kwam de heer van der Maas tot de volgende konklusie: op grotere zuid westelijke akkerbouw bedrij ven komt men op 50 gulden netto bedrijfswinst per ha. en op eigendomsbasis op 450,— verlies per ha. ter wijl het resultaat op kleinere akkerbouwbedrijven op ei gendomsbasis er als volgt uit ziet: 1.000,00 a 2.000,00 verlies per ha. Bij deze prog nose gaat het LEI uit van o.a. blijkend redelijk goede kon- sumptieaardappelprijzen en. een kostenstijging op jaarbasis van niet meer dan 5Vi%. T^a.v. de 5Vi% kostenstijging zijn er sterke aanwijzingen dat dit (helaas) te laag zal zijn. Gas- olie b.v. ging in 2 jaar over de kop? Ook wees hij op de "misstand" van de oplegging van een belastingclaim op het pachtersvoordeel. Hij noemde dit een ergerlijke uitvoering van de letter van de wet zoals, naar de geest, nooit bedoeld kan zijn. Een scherp protest aan de staatssekretaris van Financiën achtte hij op zijn plaats. Van Veldhuizen zei in feite slechts te hopen dat alle problemen van 1980 in 1981 dichter bij een oplossing zullen komen. Zowel voor de thuismarkt als in het kader van de exportbevordering is een kwaliteits-gerichte produktie een eerste voorwaarde, zo meende hij. Voor de komende periode zullen energie, milieu en financiering meer dan onze gewone aandacht vragen. Wat het financieren van noodzake lijke vernieuwingen en veranderin gen betreft, ziet de voorzitter van de tuinbouwcommissie veel onderne mers in de problemen komen. Hij zei te verwachten dat een groot aantal ondernemers aanzienlijke be dragen aan vreemd vermogen zal moeten aantrekken tegen hoge ren telasten om hun bedrijven te moder niseren: "Niet enkel binnen de be drijfstak fruitteelt en de groep van jonge ondernemers, maar in het al gemeen lijken de knelpunten zich steeds meer toe te spitsen rond de financiering". Wil de tuinbouw haar plaats binnen het nationaal economisch bestel blij ven behouden dan hebben zowel het bedrijfsleven als de overheid een taak t.a.v. de optimale toerusting van de bedrijven aldus de heer Goud tot slot van zijn overzicht. werp Vervreemding Landbouw gronden, nu wet Agrarisch Grond- verkeer geheten. De wet moet nu eerst nog door de Eerste Kamer be handeld worden. Pas daarna kan de wet worden ingevuld. Men dient daarop attent te zijn. Door de jongerenvertegenwoordiger Jaap Flikweert werd melding ge maakt van de geslaagde studiedag van het Zeeuws-Agrarisch jongeren Kontakt (Z.A.J.K.) en van het feit dat de P.J.Z. nu ook een eigen "krant" heeft naast de rubriek in het Z.L.M. land- en tuinbouwblad. Tenslotte werd er door het Z.L.M.- bestuur nog voorzien in een aantal vacatures in diverse besturen en in stellingen. Ook dit jaar organiseert de kommis sie Top-kadervorming Zuidwesten (samengesteld uit vertegenwoordi gers van de stands- en jongerenorga nisaties, het koöperatieve bedrijfs leven en enkele waterschappen) een kaderkursus voor jonge boeren en boerinnen uit Zeeland, West-Brabant en de Zuid-Hollandse eilanden. DOEL van de kursus is: jonge men sen, die werkzaam zijn in het boeren bedrijf de kans te geven zich verder (algemeen) te scholen en te ontwik kelen. Eventueel kunnen zij dan een plaats bekleden in het kader van de agrarische wereld. De kursus is daar om vooral gericht op: 1. het aanleren van sociale vaardig heden, als spreken in het open baar^ vergader-, gesprëks- en dis- kussietechniek, opkomen voor belangen. 2.. het verkrijgen van inzicht in onze maatschappij. 3. het omwikkelen van persoonlijke visie en meningen over verschil lende zaken, die met jezelf en de samenleving te maken hebben. Er komen algemeen vormerfde en levensbeschouwelijke onderwerpen Toepassing met vliegtuigen van bes trijdingsmiddelen op het gebied in beheer bij de Rijksdienst IJsselmeer- polders (RIJP), dat vrijwel geheel is gelegen in Zuidelijk Flevoland, is volgens deze dienst ten opzichte van 1978 sterk beperkt door waar moge lijk gebruik te maken van "landma- chines". Verdere vermindering van deze bestrijdingsmethode wordt overwogen. Dit o.m. antwoordt minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) mede namens betrokken bewindslie den, w.o. minister Braks van land bouw en visserij, op schriftelijke vra gen van de Tweede Kamerleden Lambers-Hacquebard, De Boois en' Stoffelen. Van het overige deel van de IJssel- meerpolders zijn, evenals van de rest van het land, geen gegevens bekend. Om onder, andere hierover meer in zicht te krijgen wordt interdeparte- de eerste vergadering 1981 drie nieu we gezichten: achter de tafel van het dagelijks bestuur vice-voorzitter de heer Munters als opvolger van de heer G.P.A. van Nieuwenhuyzen en voorts de leden D. Hannewijk uit Heinkenszand voor de veehouderij commissie van de Z.L.M. als opvol ger van de heer C. de Visser en de heer G.A. Knaap uit Raamsdonk die de plaats inneemt van de heer B.H. Maijers en dus de Kring Langstraat vertegenwoordigt. A.J.G. Doeleman, voorzitter; A.H. Munters, vicevoorzitter; Mr. J. Og- gel, algemeen-sekretaris; H. Hoiting, sekretaris; L.P. van Gastel, kring Schouwen- Duiveland; M.C.J. Kosten, kring Tholen-St. Philipsland; H.C. v.d. Maas, kring Noord-Beveland; J. Nieuwenhuyse, kring W. Zuid-Be veland; K. Dees, kring O. Zuid-Be veland; C.J. Bierens, kring Walche ren; C.J. Almekinders, kring W. Zeeuws-Vlaanderen; A. v. Hoeve, kring Axel; J. Scheele, kring Hulst; J.C. Geluk, kring West-Brabant; W. v. Veldhuizen, kring O. en Midden- Brabant; G.A. Knaap, kring Lang straat; G. J. de Jager, kring Altena- Biesbosch; P.A. Hoogenboom, tuin bouw; D. Hage, tuinbouw; M.J. Goud, tuinbouw; D. Hannewijk, veehouderij; J. Flikweert, P.J.Z. Adviserende leden: Ir. L. Eelkema; mevr. C.L. Kloet-Eversdijk; mevr. J. Donken-Spoor; W. Koster. Z.L.M.-instellingen; W.C. Sinke; C. Paauwe; J. Markusse; J.C. B. Priem; J. Wierenga. aan bod. Daarnaast wordt aandacht besteed aan agrarische-, (bedrijfs)e- konomische- en politieke onderwer pen. De kursus krijgt vorm in 3 weken in internaatsverband, t.w. 12-16 januari; 26-30 januari 9-13 februari. Deze kursus vindt plaats op het vor mingscentrum "Hedenesse" te Cad- zand. Om het mogelijk te maken, dat meer vrouwen aan de kursus kunnen deelnemen, organiseren we. bij vol doende deelname, een crèche met kinderleiding voor kinderen bene den de 6 jaar. De leeftijdsgrenzen zijn 21 en 30 jaar. De kursus wordt afgerond door het maken van een individueel werkstuk. Gevolgd door een eindge sprek. De kosten bedragen 150,— per persoon. (Voor nadere informatie kunt u het sekretariaat van de Kommissie Top kadervorming Zuidwesten bellen: telefoon 01100-21010 (toestel 12 of 15). Adres: Grote Markt 28, 4461 AJ Goes.) menteel overleg gevoerd over het tot stand brengen van wettelijke maa tregelen inzake genoemde toepas- singswijze. De bewindslieden bevestigen, dat de gevolgen van onzorgvuldig uitge voerde vliegtuigtoepassing ernstiger zijn dan die van andere toepassings- wijzen. Het is echter niet juist, dat deze ernstige gevolgen verbonden zouden zijn aan iedere vhegtuigtoe- passing. De ministers verklaren tenslotte dat hen van enig gericht verder onder zoek na 1978 naar effecten van in voorgaande jaren verrichte bes proeiingen niets bekend is. Voor het bepalen van de versprei ding van bestrijdingsmiddelen als gevolg van bespuitingen uit een vliegtuig heeft de minister van volksgezondheid en milieu-hygiëne een dezer dagen opdracht gegeven een TNO een verspreidingsrrfodel te ontwikkelen. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 9