Hoe te rijmen? Een goede gezondheid toegewenst Geen vrije dagen! Aardappelverbruik in Duitsland dalend Wat zal 1981 brengen!?? De eerste dagen van het nieuwe jaar zijn ook op SCHOUWEN-DUIVE- LAND al weer voorbij, hetgeen deze keer, qua weertype, stormachtig ver liep. Vol goede moed zullen we weer beginnen aan het nieuwe jaar en met hoop wachten op wat het ons zal brengen. Wat het ook moge worden, naast alle goede wensen, die zijn uit gesproken en alle goede voornemens, die gepland zijn, staat vooral de ge zondheid voor een ieder wel boven aan. Een goede gezondheid is van onschatbare waarde en een rijk bezit. T.a.v. het bedrijf hopen we zodanig te kunnen boeren, dat we in staat zijn de De jaarwisseling heeft evenals elders ook op WALCHEREN een rustig verloop gehad. Een en ander ging wel met het nodige knal- en vuurwerk ge paard (waarde voor Nederland 30 miljoen gulden) maar ernstige balda digheid en vernielingen bleven geluk kig achterwege. Voor de huisdieren waren het enkele beroerde dagen. Kalmerende middelen worden er voor aangeschaft, zo lazen we. We zijn benieuwd of er onder onze veehouders zijn, in de buurt van ste den en dorpen, die ook nervositeit bij hun veestapel hebben waargeno men. 't Zou niet ondenkbaar zijn dat de melkproduktie er wat door terug gelopen is. Met al de "vrije" dagen van de afgelopen weken realiseren we ons dat er ook binnen de land bouw wel erg grote verschillen zijn. De veeloze bedrijven zijn nergens aan gebonden, maar de veehouderij bedrijven met name de melkvee houders, varkens- en kippenhouders hebben hun werkzaamheden met dezelfde zorg en toewijding moeten voortzetten. Gevolg, misschien wat meer vrije uren, maar zeker geen vrije dagen. Wanneer daar dan, door omstandigheden ook nog maar een matige beloning tegenover staat, dan is dat een onbevredigende situatie. Ondanks alles zullen we toch ook in het nieuwe jaar moeten werken om als zelfstandig ondernemer ons be drijf jn stand te houden. Niet terug.... De maatschappij gaat door en daar moeten we met mee, zei onze H.I.D. voor de bedrijfsontwikkeling in Zee land ir. M. Sanders, op de onlangs gehouden vergadering van de Kring Walcheren van de Z.L.M. We kun nen niet terug naar meer mensen in de landbouw, of naar paardentrak- tie. Wat we kunnen doen is streven naar goede opbrengsten, waar mo gelijk de bodemvruchtbaarheid ver beteren en kosten besparen. Een goede kwaliteit in verband met de afzet blijft ook onze aandacht vra gen. De heer Sanders verstrekte een groot aantal cijfers betrekking lub bende op de ontwikkeling van de landbouw op Walcheren van de ja ren 1960 naar 1980. Het blijkt dat de oppervlakte kultuurgrond in ons ge bied met 13% is afgenomen, voor geheel Zeeland is dat 7%. Voor deze avondvergadering bestond een zeer grote belangstelling. Het is zeker voor herhaling vatbaar. De cijfers betreffende de landbouwtellingen zullen t.z.t. worden vermeld in het jaarverslag over 1980 van de Vereni ging voor bedrijfsvoorlichting "Wal cheren". De afgelopen maand december was vrij nat, vooral de eerste helft. Overi gens was het klimaat vrij mild; tarwe en grasland hebben een frisgroene kleur. Het is het grasland aan te zien dat het deze herfst weinig stukgetrapt is. financiële verplichtingen van gezin en bedrijf na te kunnen komen. Deze laatste zijn tegenwoordig niet gering en stijgen nog steeds..In het alge meen staan er maar geringe of in het geheel geen hogere opbrengsten tegenover. Eigenlijk moeten we het alleen hebben van de vrije produk- ten en die zijn nog al eens onderhevig aan grote prijsschommelingen. Ge lukkig zitten we momenteel niet slecht met die prijzen, maar over het geheel betekent het toch dat de basis om boer te blijven (worden maar wankel is. Het is dus noodzakelijk alles in het werk te stellen om t.a.v. alle facetten zo efficiënt mogelijk te werk te gaan en blijven bekijken of veranderingen/vernieuwingen tot verbetering kunnen leiden. Wanneer we momenteel de akker- bouwsituatie op Schouwen-Duive- land eens nader bekijken, dat moe ten we vaststellen, dat we over het geheel t.a.v. grond en werk niet staan te juichen. Het ploegwerk is niet overal klaargekomen. Alle winter wortelen zijn nog niet geoogst. Het vrij zachte weer in december is voor de groei van de wintertarwe gunstig geweest. Niet iedereen heeft zijn ge plande oppervlakte wintertarwe kunnen zaaien, door te natte gron- domstandigheden, hetgeen dan bouwplanwijziging tot gevolge zal hebben. Daar zomertarwe en zo- mergerst financieel nu niet zulke aantrekkelijke gewassen zijn, zal er gewikt en gewogen moeten worden omtrent wat dan. De meer dan nor male hoeveelheid regen op het einde van 1980 heeft op vele percelen win tertarwe verzopen plekken veroor zaakt, hetgeen tot gevolg heeft ge had, dat nu al vaststaat, dat dan bij- ^gezaaid (zomertarwe) moet worden en in enkele gevallen zelfs geheel overzaaien. Door de vele neerslag kan ook gevoeglijk aangenomen worden dat er nogal N-uitspoeling plaats gehad heeft, waardoor de be paling van de benodigde hoeveel heid N in het voorjaar moeilijker wordt. We hebben nog geen voorjaar en er kan nog van alles gebeuren, wat be treft het weertype, maar grondonder zoek op N-voorraad in het profiel kan een belangrijke hulp zijn bij bepaling van de benodigde N-hoeveelheid in het voorjaar. De prijsontwikkeling van verschil lende produkten verloopt tot nu toe niet ongunstig. Hopenlijk handhaaft deze ontwikkeling zich in de komende maanden, wat voor vele, eigenlijk noodzakelijk, als zeer welkom erva ren zou worden. In deze eerste bijdrage van het nieuwe jaar, willen wij U vanuit THOLEN EN ST.PHILIPSLAND een voor spoedig 1981 toewensen in uw gezin en bij het werk op uw bedrijven. Wat zal het landbouwjaar 1981 ons brengen? Een vraag waarop wij in deze eerste bijdrage, het antwoord nog niet kunnen geven. Door de re delijke goede aardappel- en uienprij- zen op dit moment, is men minder geneigd om alles door een donkere bril te bezien. Anderzijds ervaren wij dat de bedrijfsonkosten omhoog blij ven gaan. Een eerste kennismaking met o.a. de kunstmestprijzen voor 1981, is voldoende om met bezorgde gevoelens vooruit te zien. Hoewel ieder jaar op zich zelf staat, doordat we in de landbouw zo sterk afhankelijk zijn van de natuur, die de kg-opbrengsten in zowel negatieve als positieve zin kan beïnvloeden, en Heet van de naald noemen ze dat, wat een begin in 1981!! André van Duin en Joop den Uyl met een glas melk. Is me dat eventjes reklame voor ons zuivelproduktü Toch niet zo gek, dat er in deze wereld een André van Duin is en dat er melk is.... Ja, en dat er nog boeren zijn die na oudejaars-avond op nieuwjaars-mor gen de koeien weer bijelkaar trom melen om te gaan melken. Toch wel interessant de visie over 1981 te vernemen van allerlei pro minenten. Ik kom tot de ontdekking dat het allemaal gewone mensen zijn - leiders - politici - kunstenaars of filmsterren. Hoe bevoordeeld ze in materieel opzicht soms ook mogen lijken het blijkt lang niet altijd een garantie te zijn om geluk en voldoe ning te smaken. Inmiddels zitten de eerste dagen van '81 er al weer op en herneemt het leven in DE KEMPEN zijn normale ritme. We zullen ons weer meer bij het werk kunnen gaan bepalen. Me nigeen hoor je dan ook verzuchten. "Fijn om weer aan de gang te kun nen". Dat dit niet voor iedereen geldt, is misschien toch iets om even bij stil te staan. "Veehouder kan niet van de wind leven", aldus de kop van een artikel in één van onze landelijke dagbla den, waarin ing. Westra sekretaris voor de veehouderij bij het Land bouwschap zijn sombere geschiede nis en toekomstverwachtingen schetst. Volgens LEI - berekeningen is het inkomen van de Nederlandse veehouder in 1980 gedaald tot 17.000,— Uitgebreid wordt inge gaan op tal van oorzaken die leiden tot deze fatale gang van zaken. Als eer^donkere wolk hangt de medeve rantwoordelijkheidsheffing boven het hoofd van de melkveehouder. Opdraaien voor de kosten van het zuiveloverschot? Hoe te rijmen, dat er jaarlijks bij een overschot aan rundvlees van 350 miljoen binnen de EG er 500 miljoen buiten de EG door de vleesverwer kende industrie geïmporteerd wordt? Aansluiting Valt het te verwonderen dat niet iedereen enthousiast de hand weer aan de ploeg slaat? Het betekent we derom, dat velen van onze kollega's met grote zorgen het nieuwe jaar be gonnen zijn. Helaas misschien het jaar waarbij ze de "aansluiting" zul len missen. Immers iedere werkdag sluiten negen boerenbedrijven! Ho pelijk dat ze op een andere manier weer aansluiting zullen kunnen vin den. Voorlopige berekeningen geven aan dat in Duitsland het hoofdelijk ver bruik aan aardappelen in 1979/1980 met 5,4 kg ten opzichte van vorig jaar is gedaald tot 86,0 kg. Het betekent een daling met in totaal omstreeks 330.000 ton. Bij het kon- sumptiecijfer is inbegrepen het ver bruik aan aardappelprodukten om gerekend tot verse aardappelen. Het verbruik van deze produkten steeg omgerekend in verse aardap pelen van 18,7 kg tot 21,6 kg. de prijzen van de vrije produkten die van jaar tot jaar zo grillig kunnen reageren op de vraag" en aanbod si tuatie, zullen we de gevraagde 10% prijsverhoging vanuit Brussel op de gegarandeerde produkten, hard no dig hebben om onze bedrijfstak niet verder te laten uithollen. De Lei prognoses voor 1980 bevestigen nog eens de moeilijke situatie waarin veel landbouwbedrijven op dit moment verkeren. Een harde wens voor dit jaar dat de inkomens-ontwikkeling zich snel zal moeten verbeteren in de landbouw, willen we nog eens dui delijk neerschrijven. Aan het potver teren op het verleden, en veel ar beidsuren maken in het heden, zal eens een eind dienen te komen! In dit verband hebben we wat moeite om onze wensen maar bescheiden te houden, zoals onze alg.sekr. in zijn hoofdartikel van 31 december j.l. De feestdagen zijn weer gepasseerd em de jaarwisseling zit er weer op. Wat bedroefd staren we naar de oude kalender en peinzen over de dagen welke voor eeuwig zijn heengegaan. Menige illusie hadden we gekoesterd, doch veel is er anders uitgekomen dan dat we verwacht hadden. Nu staan we voor de nieuwe kalender 1981 en meerdere dagen zijn daarop al aangekruisd voor te bezoeken ver gaderingen en studiedagen. Zo rolt het leven van de huidige landman voort. Diverse onderwerpen zullen a.s. sei zoen behandeld worden en zo wordt de parate kennis van de agrarische ondernemer weer zoveel mogelijk bijgespijkerd. Ook op ander gebied zijn we van de partij en daarbij den ken we dan speciaal aan onze bes tuurstaak in ons waterschap. Voor de nieuw benoemde bestuursleden een hele kluif om straks wegwijs te raken in de vele cijfers van rekeningen en begrotingen. Een kursus voor wat betreft zowel het binnen- als het buitenbeheer van ons waterschap zou beslist geen overbodige luxe zijn. Door de jaren heen is er al veel ve randerd in dat openbaar lichaam. In de vijftiger en zestiger jaren stond in de diskussies de veiligheid steeds centraal. Thans is dit met de waterk waliteit het geval, want haast driek wart van de vergadertijd wordt nu aan dit hoofdstuk besteed. In krin gen van het waterschapswezen zijn er ook immer goede tradities geweest, maar ook deze dreigen meer en meer verloren te gaan. In vroegere tijden werd veelal tijdens een palingmaal tijd afscheid genomen van oud-bes tuursleden, maar ook dat is vergane glorie geworden. Toch zouden we graag zien, dat dit oude gebruik weer in ere zou worden hersteld en dat het dieet van het dagelijks bestuur voor even terzijde zou worden geschoven. Mede om die redenen wensen we suggereerde. De landbouw is al jaren bezig om in te leveren. Het gezegde van minder meer verdienen, of de broekriem zal nauwer aangetrokken moeten worden in 1981, mag en kan niet van toepassing op onze bedrijf stak. De harde eisen die door de georganiseerde landbouw vorig jaar op de protest-vergaderingen zijn ges teld, zijn naar onze mening ook in 1981 nog onverkort van toepassing. Plicht Naast deze verlangens zullen we uiteraard als ondernemers in de landbouw de plicht hebben, om alles wat we in de hand hebben, optimaal uit te zoeken, om een zo hoog moge lijke financiële opbrengst te verkrij gen op onze bedrijven. Een goed evenwichtig samengesteld bouwplan, dat aangepast is aan het arbeidsaan bod en grondanalyse is mede een van de belangrijke peilers waar men van uit moet gaan, ook voor het jaar 1981! In de moderne tarweteelt zijn het al lemaal rekensommetjes welke erg belangrijk zijn nog helder water in onze sloten waarin het voor de vis nog prettig en gezond vertoeven is. Wintertarwe Nu we wat meer tijd hebben is er ook kans geweest om de uitgezaaide wintertarwe eens wat intensiever te bekijken. Samenvattend komen we tot de konklusie, dat we de tarwe in drie groepen kunnen indelen. De eerste groep is op tijd gezaaid en staat er prachtig voor. In de tweede groep zien we de trekkersporen van het werken onder te natte omstan digheden en hier en daar ook een wat te dunne stand. Over de derde groep kunnen we nog geen oordeel vellen, want die tarwe is nog gewoon te jong vanwege de late zaai. Wat ons wel opviel was, dat de tarwe welke begin november gezaaid was tijdens dé vorst toen we geen bieten konden rooien, er schitterend voor staat. De opkomst hiervan was ge weldig en eigenlijk hadden we toen niet dikker hoeven te zaaien. Nor maal doet men er onder zulke om standigheden een paar "krapjes" bij, maar dat blijkt niet nodig geweest te zijn. In de moderne tarweteelt zijn het allemaal rekensommetjes welke wel erg belangrijk zijn. Juiste hoe veelheid zaaizaad, ideale opkomst, voldoende planten, dito halmgetal, juiste aantal aren en korrels enz. enz. Nog steeds zijn we bezig verklarin gen te vinden voor de opbrengstver- schillen welke vorige oogst zijn ge- konstateerd en waarvan al onze handelingen zijn genotuleerd. Dit werkt opvoedend en duidelijk is ge bleken, dat we nog niet genoeg op schrijven. Zaaibed- en zaaidiepte onderzoek Thans staat op stapel een zaaibed- en zaaidiepte onderzoek. Zo op het eer ste gezicht zou men nu al kunnen stellen, dat we aan de zaaimachines geen zaaipijpen meer nodig hebben. Een prima zaadverdeling, overal even ondiep uitgevoerd en dat alles onder ideale omstandigheden gedaan, lijkt ons de meest ideale start te wezen. Misschien wordt dan later al het goede u wel toegeworpen en mis schien kan de graanteelt daarmede ook wat eenvoudiger worden. We weten het nog niet, maar het heeft wel onze aandacht. Indertijd heeft het Ramondt-systeem in onze aardappel teelt veel bijgedragen aan de moder nisering van deze teelt, met als gevolg een geheel andere benadering van moeilijkheden en mogelijkheden. Daarom rees de vraag wat we aan de basis bij het zaaien nog kunnen ver beteren wat later een konstante op brengstverhoging tot gevolg kan heb ben. Zulke oplossingen zullen we zelf moeten vinden, want daarvoor liggen de kansen in de praktijk, op de per celen tarwe. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 8