KORTE WENKEN Organische mest aankopen in poolverbandü De praktijk van de organische mestgroep Noord-Beveland Achter de wolken schijnt de zon! De marktsituatie van graszaden (6) Het schrijven van iets uit de praktijk is na deze dagen in feite niet mogelijk. Het werk heeft stilgelegen. Schrijven in de rubriek "uit de praktijk" geeft je dan de mogelijkheid algemene zaken aan te roeren. Van deze gelegenheid wil uw schrijver gebruik maken door iets te vertellen over het onstaan en het reilen en zeilen van de organische mestgroep op Noord-Beveland. De teruglopende kilogramopbrengsten rond '75 en '76 waren voor de bedrijfsvoorlichter aanleiding één en ander eens te onderzoeken. Met eenvoudige berekeningen werd erop gewezen dat met organische be mesting het mogelijk moest zijn de opbrengsten te verhogen. voorwagen, die vierwiel is aangedre ven, naar het land gebracht worden. Nut Er werd, toen bleek dat er interesse bestond, een vergadering belegd waarin deze mogelijkheden werden besproken. Enkelen waren overtuigd en de eerste hopen mest verschenen op het land. Weldra bleek dat er nogal wat ver schil in prijs -en samenstelling be stond. Het tijdstip van afleveren en de samenstelling waren daar de oor zaak van. Weer kwamen alle gebruikers bij el kaar met als doel één en ander te bespreken. Besloten werd gezamen lijk in te kopen en vooraf prijzen op te vragen. De organische mest groep Noord-Beveland was daarmee een feit. Prijsopgave De benoemde sekretaris schreef een aantal mestleveranciers aan met het verzoek prijsopgave te doen. In een vergadering werd bekeken welke le verancier het gunstigst had inge schreven. Dit laatste is een jaarlijks terugkomend gebeuren. In de eerste helft van januari komen de prijsop gaven binnen, waarna in de tweede helft van januari de afnemersverga dering bijeen komt. Op deze vergadering brengt de se kretaris verslag uit over het afgelo pen jaar en worden allerlei zaken betreffende besproken. De afnemers geven reeds dan hun hoeveelheid op in de maand van levering. Wanneer voldoende opgaven binnen zijn kan daaruit een afleveringssche ma worden opgemaakt. Op die ma nier weten we waar eventueel pieken zijn te verwachten. Dit schema wordt met de leverancier besproken. In tegenstelling tot de beginjaren toen het meest in augustus, septem ber en oktober werd geleverd, begint dit nu reeds in februari. Gunstig ge legen bietenstortplaatsen worden daarvoor gebruikt. Ook de aanvoer in het voorjaar direkt op het land neemt steeds meer toe. Reden hier van zijn de prijs en het ontlopen van de afnamepiek in september en ok tober. Het totaal aantal afnemers bedraagt 30. Met een totaalverbruik van 3000 m3 in 1976 tot 7000 m3 in 1980. Een toename van gemiddeld 1000 m3 per jaar. Bij een te verstrooien hoeveel heid van 20 m3 per ha. is dit 50 ha. meer per jaar wat organisch bemest wordt. De grootste hoeveelheid op één be drijf gebracht is 400 m3, de kleinste afnemer verstrooit 60 m3. De aan voer vindt plaats met containers van 25 a 30 m3. Twee containers per kombinatie die om beurten met de Het afgelopen jaar waren de bijbe stellingen aan. merkelijk minder dan in voorgaande jaren. De minder goe de financiële resultaten zullen hier wel een rol in spelen. Ook de toch jaarlijkse verhoging van de m3 prijs gaat meespelen. Ook anderen gaan het nut van organische bemesting in zien, met het gevolg dat er een toe nemende vraag ontstaat. De grootste prijsopdrijver is echter de olieprijs. Met het toenemen van de vraag werd de kans op mindere kwaliteit groter. Ook het hebben van meer zekerheid d.m.v. op schrift gestelde afspraken vonden wij beter. Daarom is er een standaardformulier ontworpen waar- mee de inschrijvingen kunnen plaats vinden. Op dit formulier staat ver meld welke mest geleverd moet wor den, de hoeveelheid, tijdstip en de Icwaliteit. Met het terugsturen na invulling van de prijs door de leverancier is de in schrijving een feit. Voor 1981 zullen deze inschrijvingen binnen zijn vóór 15 januari a.s. waarna op 22 januari de afnemers - en belangstellenden vergadering volgt. Namens alle Noord-Bevelandse rubriekschrijvers U een voorspoedig 1981 toegewenst. Vanuit WEST-ZEEUWS-VLAAN- DEREN wil schrijver dezes, graag alsnog alle lezers van deze informa tierubriek het allerbeste toewensen voor het reeds gestarte jaar 1981. Mogen de kleine lichtpuntjes die hier en daar merkbaar zijn resulteren in wat meer positieve oplossingen voor boer en tuinder. Voor de meeste ak kerbouwers was 1980 wat de geldop- brengsten per ha betreft niet eens zo slecht te noemen. Bezien we echter de ontwikkelingen aan de kosten kant, dan vraag je je af waar dit alle maal naar toe moet. Het jaar 1980 was toch voor de agra rische ondernemers bepaald niet on gunstig; de opbrengsten waren im mers kwantitatief zeker niet slecht en de oogstwerkzaamheden hadden een gunstig verloop. Thans heerst er op vele bedrijven stilte vooral bij de akkerbouwers; bij de veebedrijven is het nog altijd 7 dagen per week arbeiden. Er wordt de laatste weken veel ver gaderd maar meestal is de belang stelling maar matig. Laat U niet te vlug verleiden om maar thuis te blij ven, U steekt er allicht iets op, dat u van pas kan komen bij het maken van uw toekomstplannen. Het is immers nu de tijd om bouw plan en kostenberekening te maken voor 1981De eerste nota's voor 1981 kwamen déze week al weer in ons bezit en wel de kontributienota's vah de Z.L.M. Hiermee wordt aange toond hoe aktief onze organisatie wel is. Ik wil dan alle kollega's, bestuur en medewerkers van de Z.L.M. vanuit ALTENA BIESBOSCH een geze gend en voorspoedig 1981 toewen sen. De tijd gaat snel, 1980 is al weer ver leden tijd en wat heeft het gebracht: wat de natuur betreft zijn er weer enkele rekords verbroken. Maart was de somberste maand van de laatste eeuw, mei de droogste van totale waarnemingsreeks van de Bilt. De periode 16 juni tot 21 juli zal ve len nog lang heugen in 5 weken evenveel regen als normaal in 13 weken. Augustus en september maakte weer veel goed. Dat kwam uitstekend van pas voor de oogstwerkzaamheden. 3 november gaf de eerste ijsdag te zien en de eerste 10 novemberdagen de laagste temperatuur die ooit was waargenomen. Wat zal 1981 ons brengen? Het begin is al niet best. Storm, regen en ha gelbuien beheersen op het ogenblik het luchtruim,maar laat ons niet te somber zijn, achter deze wolken schijnt immers de zon! De stemming op de graszaadmarkt medio december is karakteristiek voor 1980: stil. Het is het afgelopen jaar hollen of stilstaan geweest. Na de herfst van 1979 zijn alle prijzen afgebrokkeld. In het voorjaar van 1980 bleef enige opleving van betekenis achterwege. In april moest het produktschap berichten dat, bij gebrek aan handel, van vrijwel geen enkele soort een prijs kon worden opgegeven. Mede gestimuleerd door matige oogsten konden voor de herfstverkoop de prijzen van enkele soorten wat aantrekken. Voor de situatie medio december 1980 komt het produktschap voor land- bouwzaaizaden tot de volgende prijsindikaties, voor groothandelsprijzen af firma, die ook voor export gelden. (Tussen haakjes zijn ter vergelijking de prijzen van 1 december 1979 toegevoegd). Engels raaigras weidetype Engels raaigras vroeg hooitype Engels raaigras laat hooitype Italiaans raaigras Westerwolds raaigras (tetraploid) Veldbeemdgras weidetype vanaf Veldbeemdgras gazontype vanaf Roodzwenkgras gewoon Roodzwenkgras uitstoelend Beemdlangbloem weidetype Beemdlangbloem hooitype 15 december 1980 3,15 2,95 3,15 k 3,30 1,80 1,85 2,05 3,80 4,00 4,50 4,25 4,10 4,20 4,00 4,25 (1 december 1979) Cf 3,95) 3,70) 4,00) 1-65) 1.75) Cf 4.40) 5,20) 5,35) 3,70) 3,70) Cf 00) Als gevolg van de steeds maar duur der wordende energie zullen we dit jaar weer flink wat meer moeten be talen voor cie kunstmest en bestrij dingsmiddelen. Ook de werktuig- kosten, mede veroorzaakt door de hoge rente liegen er op de meeste bedrijven niet om. De W.I.R. is een goede zaak op zich, maar je vraagt je af of mede daardoor niet vaak aan overinvestering wordt gedaan. Gaan investeren in een financieel wat beter jaar, om te betalen inkomstenbelas ting te drukken moet wel een ver antwoorde investering zijn. We sig naleren maar even omdat de laatste tijd flink wat werktuigen en trekkers worden aangeschaft. Ook de waterschapslasten gaan dit jaar weer naar boven. Geen enkele instelling komt tegenwoordig meer toe en dan wordt het geld gehaald waar het er nog is. Zo wordt ons ook voorgehouden te bezuinigen op wa ter en energie; maar als dan de afzet daalt word je weer gestraft met ho gere tarieven. De prijzen van ver schillende produkten zitten nog steeds op een goed niveau. Laten we wel beseffen dat we dit alleen maar te danken hebben aan tegenvallende oogsten elders in Europa of de rest van de wereld. Dit kan voor 1981 wel weer helemaal andersom zijn. Bouwplan Voor de meesten zit het bouwplan weer rond. Anderen trachten nog wat verfijningen aan te brengen, door wat meer intensieve of spekulatieve- re gewassen in te delen. Het zit er wel in, dat de arealen van gewassen als aardappelen, uien en knolselderij, wat zullen uitbreiden. Het dure plantgoed van plantuien zal de oppervlakte hiervan gevoelig af remmen. Ook in ons gewest blijkt een flinke belangstelling voor al wat leeft rond de bodemvruchtbaarheid en ontwa tering. Ruim 200 boeren waren half december aanwezig op een demon stratie voor het doorspuiten van drains. Ook de oppervlakte groenbemesters werd in 1980 weer flink uitgebreid. Daarnaast neemt het gebruik van o.a. droge kippenmest een steeds grotere plaats in. Om van dit produkt de prijs per ton te drukken, is aankoop in groepsverband en dan verspreid over het hele jaar, met opslag op de deel nemende bedrijven zelf, wellicht een mogelijkheid waar eigenlijk op korte termijn al over gepraat zou moeten worden. De winter is altijd al de tijd van de vele vergaderingen. Jammer dat vaak de meeste voor ons interessante, in een zo korte periode vallen. Wat minder in januari en een paar bijeen komsten weer al in december en zelfs nog in de maand februari zou een be ter bezoek kunnen opleveren. AKKERBOUW IN EEN TEELTBESCHRIJ VING kunt U alles lezen over een bepaald gewas. Praktisch van alle groenteteeltgewassen, maarook van de konserven- en de handels - gewassen zijn teeltbeschrijvingen. Wilt U dus zo'n gewas telen en U weet niet alles over zaaizaadhoe- veelheden, rijafstand, bemesting, ziekten e.d. van dit gewas, zorg dan zo'n teeltbeschrijving te krij gen. Uw bedrijfsvoorlichter ak kerbouw kan U daar zeker aan helpen. WIE EEN GOEDE bietenstort plaats heeft, kan die ook gebrui ken voor de opslag van vaste or ganische mest. Vooral in de win termaanden is het aanbod drin gender dan de vraag. Daar kunt U dan gebruik van maken. Wachten tot vlak voor of in de oogst is wel mooier, maar dan bent U er niet zeker van dat U krijgt wat U wenst. Zorg er voor dat eventueel uitlopend vocht niet in het opper vlaktewater komt en leg de mest ook niet te dicht langs de weg. WIST U DAT MET behulp van een hydromotortje en slangen U met uw trekker een transporteur kunt aandrijven? Dat werkt vooral prima in het veld bij de verwerking van losse kunstmest. Daar de meeste kiepers te laag zijn voor een kunstmeststrooier kan zo'n transporteur uitkomst bieden. WIE GEBRUIK WIL maken van losse kunstmest moet wel zorgen voor niet te veel soorten. Eigenlijk zou er een soort éénheidskunst - mest moeten zijn voor alle gewas sen Nu die is er niet! Zeker niet voor gronden met lage fosfaat- en kalicijfers. Een geheel of gedeel telijk toegepaste bouwplanbemes ting kan soms wel een opmerke lijke vermindering van het aantal soorten geven. Denk echter goed na, want een goede bemesting voor ieder gewas is beter dan een mak kelijke methode voor U. ZIT U IN EEN samenwerkings vorm met machines en trekkers? Wees dan niet te krenterig bij de afrekening. De samenwerking is meestal veel meer waard dan het laatste uitgerekende uur voor ar beid en machines. Door de "rech ten" tot in de puntjes naar voren te brengen, is al menige samenwer kingsvorm ter ziele gegaan. VEEHOUDERIJ OP PR OEF BOER DE RIJ EN worden kalveren meestal opgefokt met behulp van de kunstspeen. Om de 3 dagen wordt bij opfok in een groepsbox aan de kunstmelk mie- renzuur toegevoegd om een pH te krijgen van 4,5. Soms is aan de kunstmelk door de fabrikant een preparaat toegevoegd om de pH wat te verlagen. U moet dan zelf niet met mierenzuur gaan experi menteren om de pH tot 4,2 te laten dalen. Houd U aan de voorschrif ten van de leverancier. IN EEN TIJD DAT WE ZUI NIG moeten zijn op het verbruik van energie neemt de belangstel ling voor aanschaf van voorkoe Iers en apparatuur voor terugwinning van warmte toe. Het onderzoek is nu zover dat het mogelijk is om een goed advies te verstrekken over de baten en kosten. Geloof niet alles wat U verteld wordt. Vraag uw bedrijfsvoorlichter of er voor uw bedrijf mogelijkheden zijn en welke apparatuur in uw geval het meest geschikt is. NOG TE VEEL VEEHOU DERS menen dat vaarzen die op 2-jarige leeftijd afkalven onvol doende ontwikkeld zijn. Wanneer dit niet kan, is er in bepaalde pe rioden iets fout gegaan. De rede nen kunnen zijn: een slecht stal- klimaat, een onjuiste voeding of kalverziekten, welke U te laat hebt opgemerkt. Zeg niet te vlug: "Aan al deze voorwaarden kan niet worden voldaan". Er zijn in de praktijk genoeg voorbeelden be kend, waar de dieren al jaren lang op 2-jarige leeftijd afkalven. Vrij wel altijd zijn het ook nog de be drijven met een hoge gemiddelde melkproduktie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 7