Beperk appelproduktie in E.G. met 20% EEN NIEUW BEGIN MET NIEUWE ONTWIKKELINGEN Uienexposities in Zeeland en West-Brabant Kursus hoefverzorging afgesloten VERZEKERINGEN f. den hollanderln. 10 tel: 01100. 24000 Schrijver langs de weg. Opnieuw beginnen Premies zware last Suggestie initiatief komitee Behoud de Fruitteelt99 Rabobank Nederland EV0 bezorgd over energieprijsstijging /V Is schrijver langs de weg zijn pen ter hand neemt, om dit artikel te schrijven, dan is het 31 december 1980. Om te beginnen wil ik allen danken voor de vele kopjes koffie en de prettige gesprekken die schrij ver bij zijn bezoeken bij u aan huis genoten heeft in het zojuist voor bijgegane jaar. Graag wil ik u allen een voorspoedig 1981 toewensen. Schrijver loopt als buitendienstman dit jaar ook weer tot uw dienst te zijn samen met de heer Joost Folmer welke door schrijver in de bui tendienst wordt ingewerkt. S amen gaan we weer voor een jaar opnieuw beginnen. Nieuwe ontwik kelingen in het bedrijf en in de verze keringsbranche zullen onze aandacht hebben. Ook in uw eigen verzeke ringsportefeuille kan het nodig zijn de bakens op bepaalde punten te ver zetten. De kwetsbaarheid van het agrarische bedrijf is ook het afgelo pen jaar weer eerder toe dan afgeno men. Steeds minder kunnen we grote financiële risico's onverzekerd laten. Tegenvallers kunnen we steeds min der opvangen. De bestaandszeker- heid van het bedrijf en de inko menszekerheid van het gezin hangt er in hoge mate vanaf. Een goede voorlichting over bestaande sociale voorzieningen en over de noodzake lijke aanvullingen daarop is van groot helang. Tijdens lezingen, die ik de laatste weken mocht houden, is, wederom duidelijk gebleken, dat er vele vragen zijn omtrent de verzeke- ringsvormen die men zelf in porte feuille, dan wel die vormen van ver zekeringen die men beslist voor zijn bedrijf en gezin nodig heeft. Ook het terrein van de sociale zekerheid is in de loop der jaren uitgegroeid tot een omvangrijk geheel. Ook dat is een ingewikkelde materie geworden, te meer, daar deze regelmatig verande ringen ondergaat tengevolge van wetswijzigingen. Om dat met een concreet voorbeeld duidelijk te ma ken: per 1 januari 1980 kreeg iedere ingezetene van Nederland aanspraak op kinderbijslag van het eerste kind op grond van de Algemene Kinder bijslagwet. Nü nog zijn er zelfstandi gen die dat niet bekend is en alsnog kinderbijslag kunnen claimen. Een Cevaal tweede belangrijke wijziging vorig jaar was dat ingevolge de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet de mee werkende gehuwde vrouw bij invali diteit een eigen recht op uitkering verkreeg mits zij aan bepaalde voor waarden voldoet. Voorheen had zij alleen recht op voorzieningen en niet op geldelijke uitkeringen. Zaak is dat we weten dat deze mogelijkheden er zijn en dat we er recht op hebben. We hebben daarnaast n.l. ook de verplichting de premie te betalen voor deze sociale verzekeringswet ten. En ook deze liegen er niet om. Schrijver is zeer bezorgd over de stijging van deze premies. Voor 1980. kostte u dat als zelfstandige 21 van uw inkomen, tot maximaal 46.400,— is dus 9.744, In het jaar 1981 zal dat bijna 21% zijn van 48.750- is 10.208,-Ook de premies voor de vrijwillig zieken- fondsverzekerden zijn drastisch ver hoogd. Dit alles moet betaald wor den; u kunt er niet omheen. .A.1 met al gaan de te betalen pre mies een zware druk uitoefenen op het beschikbare budget. Het is daar om dat schrijver adviseert regelmatig de behoefte van de in uw bezit zijnde polissen te bekijken en te overwegen of bepaalde verzekeringsvormen mogelijk gewijzigd moeten worden. Misschien dat op individuele verze keringen premie gespaard kan wor den. Misschien denkt u aan een ver hoging van het eigen risicogedeelte bij b.v. de ziekenhuiskostenverzeke ring. Mogelijk stelt u weinig prijs meer op een tweedeklas ziekenhuis verzekering en stapt u over naar de derde klas. Het eten op een derde klas kamer in het ziekenhuis is gelijk en de pijn ook, maar het scheelt voor man en vrouw samen wel 1.000,— premie per jaar. Dat verlicht de fi nanciële pijn en dat kan ook belang rijk zijn. Het kan het overwegen waard zijn om één en ander eens met ons door te nemen. Mogelijk zit er muziek in verandering van maat schappij waar uw verzekeringspolis sen zijn ondergebracht. Het ant woord daarop kan alleen gegeven worden bij het doorlichten van po lissen. De wintervakantie op uw bedrijf is begonnen. Dat betekent: een uurtje vrij maken voor de verzekeringsadvi seur. Denkt ook in 1981 mee als het gaat om de dekking van vele risico's die u en uw gezin dagelijks lopen in gezin en bedrijf. Een goed begyi is het halve werk. Maak direct een af spraak. U belt 01100-24000, en wij komen. Wij zijn en blijven ook in 1981 een objectief adviesburo. Het is daarom dat de stichting "Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzeke- ringsgebied" reeds dertig jaar een goede klank heeft. In 1981 hopen wij deze goede klank te continueren. Wat dat betreft hebben we voldoende redenen om samen 1981 met vertrou wen tegemoet te zien. Cevaal "De afgelopen jaren hebben we met keihard werken in Europa een overvloed aan appels weten te produceren, maar juist doordat we met z'n allen te hard gewerkt hebben, schieten we er niets mee op. We hebben te veel geproduceerd, en we zijn zelf de dupe van onze eigen ijver. We moeten streven naar een sterke verbetering van ons inkomen en proberen de te lange werkweken een beetje in te perken. Bovendien moeten we streven naar het behoud van de arbeidsplaatsen in de Ne derlandse fruitteelt. Er zijn al veel te veel mensen noodgedwongen uit de fruitteelt vertrokken." Dit is de mening van het Initiatiefkomitee: Behoud de fruitteelt. Dit komitee bestaat uit een vijftiental fruittelers uit verschillende fruitge- bieden in Nederland. Verbetering van presentatie, afzet en kwaliteit zijn van groot belang, dat is het Initiatiefkomitee roerend eens met de Nederlandse Fruittelers Or ganisatie, de standsorganisaties, het Landbouwschap en de Minister van Landbouw./ Maar er moet meer gebeuren; ook al zien ze er allemaal prachtig mooi uit, en ook al kan de afzet zo geregeld worden dat iedere handelaar op zijn wenken bediend kan worden, als er te veel appels aangeboden worden blijft de prijs te laag. Er moet een einde komen aan de koude sanering en de lage inkomens in de fruitteelt. Produktiebeheersing Het Initiatiefkomitee "Behoud de Fruitteelt" doet hiervoor een aantal suggesties in een diskussienota die begin januari is uitgekomen. Eén van die suggesties is om de appelproduk tie in de EG met zo'n 20% te beper ken. Er zijn natuurlijk verschillende manieren om de produktie te beper ken. In de diskussienota worden deze besproken en komt het Initiatiefko mitee tot de konklusie dat een sys teem van produktiebeperking per ar beidskracht de beste oplossing is. Hierbij valt te denken aan een pro duktie van zo'n 150 ton appels per volwaardige arbeidskracht op be drijven van zo'n 5 ha. Daarnaast is er dan ook nog ruimte voor 40 SBE an der fruit (b.v. peren of pruimen). Het gaat er volgens het Initiatiefkomitee om dat de produktie op Europees nivo beperkt moet worden en dat de overblijvende produktiekapaciteit dan zo eerlijk mogelijk en over zo veel mogelijk fruittelers verdeeld moet worden. In de diskussienota wordt een teeltvergunningen-sys teem verder uitgewerkt. Het Initiatiefkomitee nodigt alle Nederlandse fruittelers uit om over deze nota mee te praten. Speciaal hiervoor wordt een landelijke stu diedag georganiseerd op zaterdag middag 24 januari van 13.30 - 17.00 uur in Hotel het Oude Raadhuis in Vleuten. Op deze studiedag zal een lid van het Initiatiefkomitee de dis- kussie openen met een toelichtiné op de diskussienota. Verder zullen spreken dhr. Nijsten, voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organi satie; dhr. Stappershoéf, voorzitter van het Nederlands Agrarisch Jon geren Kontakt en dhr. Doeleman, voorzitter van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij. De forumdis- kussie zal worden voorgezeten door dhr. Bentum, direkteur van de vei ling in Geldermalsen. De diskussienota van het Initiatief komitee is telefonisch te bestellen voor de fruittelers in Limburg en Noord-Brabant bij: Mathieu Grom men, tel. 08874-1309; Zuid-Holland en Zeeland bij: Theunis van Wever- wijk, tel. 03454-1791. Franse graanproduktie Tot 1 december werd dit seizoen door telers in Frankrijk 26,8 miljoen ton graan afgeleverd, vergeleken met 24,0 miljoen ton in de overeenkom stige periode van het voorgaand sei zoen. Het aandeel zachte tarwe steeg van 11,49 tot 14,45 miljoen ton, dat van gerst van 5,54 tot 6,06 miljoeo. ton en van mais daalde van 5,96 öot 5,13 miljoen ton. De voorraden per 1 december be droeg 15,0 miljoen ton (15,7) waar van 7,0 miljoen ton zachte tarwe (7,5); 3,5 miljoen ton gerst (3,0) en 3,6 miljoen ton mais (4,3). Met ingang van 1 januari 1981 zal de Koöperatieve Centrale Raiffeisen- Boerenieenbank B.A. - bekend als Centrale Rabobank - naar buiten tre den onder de naam "Rabobank Ne derland". In verband met de naamswijziging zijn de statuten van de bank gewij zigd. Artikel 1, lid 1, luidt thans: "De vereniging draagt de naam: Koöperatieve Centrale Raiffeisen- Boerenleenbank B.A., ook te noe men Rabobank Nederland". Op dit moment werken bij Rabo bank Nederland 4.600 personen. Bij de gehele Rabobankorganisatie (aangesloten banken en Rabobank Nederland samen) werken bijna 27.000 personen. De prijzen van motorbrandstoffen zijn in de EEG-Ianden in twee jaar 31% tot 133% gestegen. Autogasolie is meer in prijs verhoogd dan benzine. De minste prijsverhogingen noteer den Frankrijk, West-Duitsland en Nederland. In die landen werd de benzine 31% tot 39% duurder en de autogasolie 40% tot 54%. Dat blijkt uit een overzicht van de EVO, Algemene Verladers- en Eigen Vervoer Organisatie. Koplopers bij de prijsverhogingen zijn Denemar ken, Ierland, Groot-Brittannië, Italië en België met een prijsstijging van 53% tot 74% voor benzine en 83% tot 133% voor autogasolie. In haar jaarverslag uit de EVO haar zorg over de energieprijsstijging die een zware druk legt op de totale kostenontwikkeling van het goede renvervoer. De prijsvorming van de energie wordt niet alleen bepaald door de olieproducerende landen, maar ook door belastingmaatrege len. Overzicht percentages prijsstijgingen motorbrandstoffen periode: dec. '78 - dec. '80 benzine diesel België 53 83 Denemarken 74 133 Frankrijk 31 54 Groot-Brittannië 64 96 Ierland 65 122 Italië 55 108 Luxemburg 43 71 Nederland 39 62 West-Duitsland 34 40 Bejozaden B.V. te Noordscharwoude en de Groot en Slot B.V. te Heerhu- gowaard, twee zelfstandige zaad- teel tbedrij ven die hun krachten heb ben gebundeld, komen binnenkort naar Zeeland en West-Brabant om daar op exposities alles te laten zien waar het instandhouding, selektie en onderzoek betreft in de sektor uien. Zij brengen ook de mogelijkheden van het bestaande assortiment onder de aandacht van de teler, de handel en de industrie. Zo is men bezig met een zeer om vangrijk programma, waarvoor no dig zijn via inteelt verkregen A, B en C lijnen. De B-lijn houdt de A-lijn instand en tijdens de zaadvermeer dering komen de A- en C-lijnen naast elkaar te staan. Nu is het de kunst om ouderlijnen te verkrijgen waarvan uiteindelijk de beoogde ei genschappen terug te vinden zijn in het eindprodukt de konSumptie ui. En die ui moet dan een schaap met vijf poten zijn. N.l. produktiviteit, vroegheid en toch een hele beste huidvastheid. Een kombinatie die met zaadvaste rassen praktisch niet haalbaar is. Bejo/d.Groot en Slot komen op 12 januari a.s. naar: Zaal Koch - Kap. Kockstraat 57 - Weiberg - Steenber gen, op 13 januari baar: HICIR: Dallinga - Nieuwe Kerkstraat 5 - Sluiskil, op 14 januari naar: De Vroone - Vereekestraat 74 - Kapelle (Z.Bvl.), op 15 januari naar: 't Dorps'uus - Molenstraat 52 - Brui- nisse. Alle zalen v.a. 13.00 - 18.00 uur geopend. U krijgt daar te zien, de Nederlandse uienrassen, een aantal buitenlandse uienrassen en een aantal ouderlijnen van de afd. selektie witte uien, /ode uien en plantuien (d.w.z. selekties die over 4 a 6 jaar in de markt zullen zijn). Een interessante gebeurtenis, met de nieuwste ontwikkelingen op uiengebied. Eindles te Wolphaartsdijk De laatste jaren is de belangstelling voor het houden van paarden en po- nies sterk toegenomen. Met deze ontwikkeling ontstond een toene mende behoefte aan meer kennis van deze dieren en ook aan het gebruik en de verzorging ervan. In de grote be langstelling voor het volgen van kur- sussen op het gehied van de paarden- houderij komt dit o.m. tot uiting. Eén van deze kursussen is hoefver zorging. Vorig najaar kwam te Wolphaarts dijk een kursus Hoefverzorging met 12 deelnemers(sters) tot stand. De lessen, gehouden in Manege "Mon Plaisir", zijn gegeverrtloor G.J.C. Blewanus te Roosendaal. Deze kur sus is georganiseerd door het W.P.N. afd. Zeeland in samenwerking met de Kommissie Agrarisch Vakonder wijs. De examenles vond plaats op 2 ja nuari. Het examen is afgenomen door J. Goedegebuure te Biezelinge en G. Blewanus. Het examenwerk omvatten het bekappen van 2 hoe ven en voorts mondelinge vragen over benen, hoeven en verzorging ervan. De eindbeoordeling had als resultaat dat aan 9 kursisten (waaronder 3 da mes), het diploma "Hoefverzorging paard/pony" kon worden toege kend. De namen van de geslaagden zijn: J. Dees te Wolphaartsdijk J. Fierloos te Nisse C.L. Gijsbertse te Veere J.B. Koert te Wolphaartsdijk J.A. Korstanje te 's Heer Arendsker- ke G.A. de Lange te Kloetinge J.W. Verboom te Wolphaartsdijk T.C.M. Verdonk te Lewedorp J.P. Wieringa te Wolphaartsdijk Volgens het model-leerplan van de Direktie Landbouwonderwijs omvat een kursus hoefverzorging 12 lessen 2 uur. Rond Vi deel van de lesuren wordt aan theorie besteed en deel omvat praktisch werk in hoefverzor ging. Het laat zich begrijpen dat voor een dergelijke kursus nogal wat pwaarden of ponies nodig zijn voor de praktische lessen. Ing. J. H. Lantinga 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 5