Gebruik van methylbromide 6 weken verboden Ontwïkkdingsdagvoor^Ieta Meer tarwe als broodgraan verkocht EEG-TOEWIJZINGEN STRUKTUURPROJEKTEN 1980 OOK SERVICEKOSTEN BIJ AANVRAGEN GROND IN ERFPACHT Vergelijkbaar inkomen rentesubsidieregeling verhoogd Vergadering Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling GRONDBANK WEER BEPERKT OPEN Bij recent onderzoek in het Westland is verontreiniging door methyl bromide aangetroffen in leidingwater, dat stroomt door aftakkingen van het waterleidingnet, die liggen nabij of onder kassen waarin dit middel voor grondontsmetting is toegepast. De verontreiniging komt uitsluitend voor, indien genoemde aftakkin gen bestaan uit KUNSTSTOF waar doorheen methylbromide kan doordringen. Uit dit onderzoek is tot nu toe aangetoond dat leidingwater, zoals dit in nabij kassen gelegen woonhuizen uit de kraan komt, koncentraties van enkele duizendsten van een milligram per liter water kunnen vóórko men. Evenals voorgaande jaren zal de jaarlijkse Ontwikkelingsdag voor de Fruitteelt plaats vinden op 16 januari 1981 te Kapelle. Deze dag is georganiseerd door de Kring Zeeland/West Noord-Brabant van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, in samenwerking met de drie Gewestelijke Standsorganisaties. Hoewel in de huidige situatie voor alsnog geen sprake is van direkt ge vaar voor de volksgezondheid, hebben de ministers van landbouw en visserij, van volksgezondheid en milieuhygië ne en van sociale zaken besloten dat met ingang van 5 januari 1981 voor een periode van ongeveer 6 weken het gebruik van methylbromide in het hele land is verboden. Deze periode is nodig, om in overleg met de betrokken instanties tot het opstellen van voorschriften te komen, die voldoende waarborgen dat bij hernieuwde toelating van het middel, verontreiniging van leidingwater voorkómen wordt. In geval waarin genoegzaam zeker heid bestaat dat geen gevaar te duch ten is van verontreiniging van het lei dingwater, zal de minister van land bouw en visserij eventueel ontheffing van het verbod kunnen verlenen. De N.V. Westlandsche Drinkwater leiding Maatschappij zet in haar verzorgingsgebied de leverantie van drinkwater normaal voort. Dit water kan zonder bezwaar worden ge bruikt voor de was, de afwas, baden, Minister ir. Braks heeft besloten vanaf 1 januari 1981 voor een aan vraag tot uitêifte in erfpacht van grond ingevolge het Kaderbesluit grondbank, 650,— in rekening te brengen als zgn. service-kosten. Wanneer een dergelijke aanvraag gepaard gaat met een aanvraag Borgstellingsfonds resp. rentesubsi die, zal het tarief 750,— resp. 1.000,— bedragen. Voor een gekombineerde aanvraag erfpacht/Borgstellingsfonds/rente subsidie zal eveneens 1.000,— in rekening worden gebracht. Zoals bekend hebben de zgn. servi cekosten, die per 1 januari 1980 zijn ingevoerd, betrekking op werk zaamheden, die op verzoek van de aanvrager worden verricht en die hij in principe ook zelf, of door derden, zou kunnen (laten) doen. De kosten zijn verschuldigd nadat de aanvrage is toegewezen. e.d. Door koken van dit water gedu rende minimaal drie minuten kan het eventueel daarin aanwezige me thylbromide grotendeels worden verwijderd. Hoewel, zoals gezegd, de in het Westland aangetroffen koncentraties geen gevaar voor de volksgezond heid opleveren, behoort er geen me thylbromide in voor te komen. In verband daarmede heeft de West landsche Drinkwaterleiding Maat schappij besloten, aan bewoners aan wie thans geen goede garantie kan worden gegeven voor de deugdelijk heid van hun drinkwater, voorlopig gegarandeerd deugdelijk drinkwater voor konsumptie, in flessen ter be schikking te stellen. Nader onderzoek In verband met de thans gekonsta- teerde verontreiniging van drinl^wa- ter in het Westland, zal op verzoek van het Staatstoezicht op de Volks gezondheid een nader onderzoek worden ingesteld naar de effekten van methylbromide op de gezondheid en naar de wijze waarop methylbromide als grondontsmettingsmiddel in drinkwaterleidingen kan doordrin gen. Dit onderzoek zal worden uitge voerd door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Bilthoven, in sa menwerking met het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening te Voorburg. Het morgenprogramma betreft een Mechanisatiebeurs in de hal van de Veiling Kapelle en is van 09.00 - 12.00 uur van 16.30 - 20.00 uur. - Op de beurs zal er dit jaar aan dacht worden besteed aan het sorteren van fruit. In de voorlich tingsstand zullen er o.a. resulta ten worden getoond van droog- en nat voorsorteren van fruit in vergelijking met normaal sorte ren. - Nieuw is in de Greefa-gewicht- sorteermachine, welke naast de MAF-Tesso een nieuwe richting aangeeft wat betreft het sorteren van appels in Nederland. Verder zal de Burgkombinatiekantelaar voor pallets met kleine kisten en stapelkisten worden getoond. - In een speciale stand zal er aan dacht worden besteed aan goed funktionerende maaispuitkombi- naties uit de praktijk voor de ver schillende bedrijfsomstandighe den. De Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Land bouw heeft besloten het vergelijk baar inkomen in het kader van de rentesubsidieregeling vanaf 1 ja nuari 1981 vast te stellen op 34.100,- (was 33.700,- De Provinciale Raad voor de Bedrijf sontwikkeling in de Landbouw in Zeeland, kwam vrijdag 19 december j.l. weer bijeen. Door de heer drs. J.C. de Jong, di- rekteur van het Ekonomisch Tech nologisch Instituut voor Zeeland, werd de ekonomische ontwikkeling van Zeeland en de plaats van de landbouw daarin belicht tegen de achtergrond van de nationale en in ternationale ontwikkeling. De heer De Jong deed enige sugge sties voor de komende struktuurnota '80-'85, die nader met het E.T.I. zul len worden uitgewerkt. De heer ir. R.M.Th. Adriaansens, Uit de middelen die voor financiering van struktuurprojekten in 1980 beschikbaar zijn in het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw (afdeling Oriëntatie), heeft de Europese Commissie beslo ten in een tweede serie, tevens laatste, aan de volgende dertig projekten een toewijzing van samen 12,8 min te verstrekken. Bouw van een bloemenveiling te Bleiswijk (2e fase) 2.889.892 Installatie van een verwerkingslijn voör bladgroenten teHoogeveen 151.875 Installatie van een reinigingsinstallatie voor veilingfust te Barendrecht 113.750 Installatie van een sorteermachine voor augurken te Grubbenvorst 493.750 Aanpassing en uitbreiding van de bewaarcellen voor hardfruit bij de veiling te Geldermalsen 49.180 Aanpassing en uitbreiding van de veiling te-Venlo 814.829 Idem te Gronsveld 121.625 Bouw van een drogerij voor zaaizaden te Vlijmen 238.062 Bouw van kaaspakhuizen te Bodegraven resp. 381.192 en 243.637 als mede te Enkhuizen 89.375, Woerden 306.875, Leeuwarden 399.375, Leidschendam 62.500 en Kaatsheuvel 1.565.241. Modernisering en aanpassing van slachthuizen te Bussum 763.250, Leeu warden 287.500, Utrecht 777.500, van een varkensslachterij te Almelo 520.625 alsmede bouw van een slachterij te Leek 771.250. Bouw en inrichting van handels- en verwerkingsbedrijven te Yerseke, resp. 269.772, 296.310, 27.987, 36.728, 117.337, 207.910, 91.569, 265.455,/ 145.619 en 162.052. direkteur van de Provinciale Plano logische Dienst schetste het planolo gisch beleid in Zeeland en de positie van de landbouw daarin. Planologie moet verschillende zaken objektief afwegen. Er moet in een vertrou wenssfeer overlegd kunnen worden. Planologie Werkt aan de toekomst. Het is moeilijk een duidelijk inzicht in de toekomstige ontwikkeling van bijvoorbeeld de landbouw te krijgen. Grote gebieden in Zeeland, zijn agrarische gebieden, dat wil niet zeggen dat de landbouw absolute prioriteit krijgt. Natuurbehoud kan essentieel fijn, we moeten voorzich tig zijn met het beheer van de aarde. In een aantal gevallen is gelukkig al een goede overeenstemming bereikt. In aanwezigheid van een aantal gas ten volgde een zeer levendige dis- kussie, waarbij juist in een ongunsti ge ekonomie meer aandacht voor het ondernemen werd gevraagd. De planologie wordt steeds gekom- pliceerder voor de burger, de plan nen zouden wat minder breedvoerig moeten worden. Werkgroep Zoetwater Tholen De raad ondersteunde het verzoek van de werkgroep Zoetwater Tholen aan de provincie om het verzoek te versnellen en zo mogelijk bij het on derzoek over de Grevelingen ook Tholen en St. Philipsland te betrek ken. Landelijke Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw De provinciale raad nam met be langstelling kennis van de mogelijk heden van bedrijfsbegeleiding met de komputer. Uit de takvisie Akkerbouw kwam naar voren dat de kleinere bedrijven minder intensiveren dan de grotere. Deze takvisie zal in de maartverga dering van de Zeeuwse raad nader toegelicht worden. Aktuele nieuwe rassen zullen in een stand te zien zijn. Naast po sitieve eigenschappen zullen eveneens de negatieve eigen schappen worden getoond. Voor het eerst zullen medewer kers van de Z.G.O. (Zeeuwse Groentetelers Organisatie) op de beurs aanwezig zijn voor het ver strekken van adviezen en het leg gen van kontakten. Medewerkers van het I.M.A.G. te Wageningen zullen hun nieuw ontwikkelde knipsysteem voor de maaibalk tonen. Deze maaibalk is speciaal voor profielsnoeidoe- leinden en wintersnoei in de fruitteelt ontwikkeld. - In de N.F.O.-stand zal de heer ing. L.J.N. Bolder namens het Hoofdbestuur aanwezig zijn voor eventuele vragen en adviezen. Tevens zijn er in de gezamenlijke boekenstand allerhande publika- ties van de N.F.O. en andere in stellingen. In de namiddag zullen er in het Ge- meenschaps- en Dienstencentrum "De Vroone" lezingen plaats vinden betreffende de teelt van peren. De drie inleiders zijn de heren J. Wes- terlaken, teeltchef van de Proeftuin te Numansdorp, de heer J. Ruissen, bedrijfstakdeskundige van het Kon- sulentschap voor de Tuinbouw te Goes en de heer J. de Coster, Konsu- lent van,de Belgische Boerenbond te Leuven. De vergadering begint om 1330 uur. Produktschap Granen, Zaden, peulvruchten Nadat de grootste verkoopdruk was verminderd liepen in november en december in het stadium van de groothandel de graanprijzen op, waar door in beperkte mate de referentieprijs werd overschreden, aldus me dedelingen van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruch ten. Tot medio december werd door de maalindustrie naar raming 120.000 ton inlandse tarwe voor konsumptiedoeleinden aangekocht, dat is 30.000 ton meer dan in de overeenkomstige periode van 1979. Ook de mengvoederindustrie legde goede belangstelling aan de dag voor inlandse tarwe, waarvan 140.000 ton werd aangekocht, dat is 20.000 ton minder dan vorig jaar. De mengvoederindustrie heeft ook niet onbelangrijke kwanta Britse voertarwe aangekocht. Ook voor gerst was bij de mengvoe derindustrie de belangstelling goed. In november liepen de gerstprijzen op, in december was er een afbrok kelen van de prijzen op te merken, zoals dat ook in Frankrijk het geval was. Voor brouwgerst waren de prijzen vrij hoog. De mouterijen namen slechts be perkte hoeveelheden brouwgerst uit de markt. Uitvoer Tot medio december werd dit sei zoen 84.000 ton tarwe naar de part- nerlanden in de Gemeenschap gele verd, een kleine 10.000 ton minder dan vorig jaar. Naar Duitsland ging 41.600 ton tegen 66.200 ton vorig jaar. Naar België ging 42.600 ton, waarvan een deel naar derde landen ging. Tot medio december ging 3600 ton brouwgerst naar de lidstaten van de EG. Bij klein aanbod was er een goede vraag naar haver, waarvan tot medio december 15.000 ton naar partnerlanden in de EG ging. Prijzen In het stadium van de groothandel daalden de tarweprijzen in december tot 0,20 boven de referentieprijs. De prijzen van rogge en gerst waren respektievelijk 3,30 en 3,75 ho ger dan de interventieprijs. Volgens het LEI waren de gerealiseerde te- lersprijzen in november de volgende, waarbij de prijzen van vorig jaar november. Tarwe 49,20 (47,50); rogge 48,20 (46,20); wintergerst 47,75 (45,65); zomergerst 46,05 (47,55); brouwgerst 48,40 (46,35); haver 44,65 (41,80). Peulvruchten Tot begin december was de stemming voor peulvruch ten prijshoudend, waar kleinere vraag, de prijzen wat afbrokkelden. De konservenindustrie was in no vember willig koper van bruine bonen en kapucijners. De afzetmogelijkhe den buitenslands voor groene erwten, schokkers en bruine bonen waren van beperkte omvang. Door de sterke prijsdaling van sojaschroot liepen in december de prijzen van voererwten terug. De afzetmogelijkheden van karwij- zaad op de wereldmarkt waren be perkt. Er werd scherpe konkurrentie ondervonden van Egypte. De exportmogelijkheden van blauw- maanzaad waren niet onbevredigend. De prijzen van lijnzaad liepen terug in december. vdw GESTEGEN GRAANEXP0RT GROOT BRITANNIE In november werd uit Groot Britan- nië 214.000 ton gerst uitgevoerd, waarmee de uitvoer dit seizoen, sinds 1 augustus is gestegen tot 582.000 ton. De uitvoer van tarwe bedroeg in november 159.200 ton en tot en met november 413.800 ton. In de overeenkomstige maanden van vorig jaar werd resp. 212.000 ton gerst en 43.500 ton tarwe uitgevoerd. Betreft alleen beheersgebieden Met ingang van 1 januari 1981 is het weer mogelijk, aanvragen voor de Grondbank in te dienen. In verband met een beperking van het ter be schikking staande budget, is de wer kingssfeer van de Grondbank in de kategorie bedrijfsvergroting beperkt. Bedrijfsvergroting via de Grondbank is slechts mogelijk met gronden gele gen in beheersgebieden. Dit ter on dersteuning van het relatienotabe- leid. Samenvattend kunnen in de volgen de kategoriën aanvragen worden in gediend: - overname van grond van ver pachters door pachters; - overname van grond van ouders door kinderen; - bedrijfsvergroting met gronden gelegen in het door het bestuur van de Stichting Beheer Land bouwgronden (S.B.L.) aangewe zen beheersgebieden. Indien door het bestuur van de S.B.L. een beheersplan voor een dergelijk gebied is vastgesteld, dient betrokkene voor deze grond een be heersovereenkomst te sluiten. De toelatingskriteria zoals leeftijd, bedrijfsgrootte e.d. zijn niet veran derd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 4