26 bedrijven toegewezen in Z. Flevoland Hoeveel kost een boterham? O Wijzigingen suksessiewet 1956 D e belangrijkste aanpassingen be treffende de tarieven en de vrijstel lingen. In deze rubriek zijn deze al eens opgenomen, doch het lijkt mij voor alle duidelijkheid gewenst el ders op deze pagina het nog eens op tenemen. Ik mag u daar naar verwij zen. Maar ook andere punten mogen niet onvermeld blijven en wel de volgende: VRIJSTELLING SUCCESSIEWET VRIJSTELLING SUCCESSIEWET BIJDRAGEREGELING VOOR MESTBANKEN 1 oen Jan en zijn vrouw nieuwe buren hadden gekregen die op slechts honderd meter van de boerderij woonden, nodigden ze hen uit voor een kopje koffie en een brandewijntje met suiker. Natuurlijk kwam het gesprek op "de'Landbouw". Ze wisten er niet zo veel van maar waren erg geïnteresseerd. Ze wilden van alle gewassen graag weten, hoe de cyclus was van het zaaien tot het oogsten, van het poten tot het rooien en verder van producent naar konsument. p een vraag hoeveel broden er nu van 1 ha tarwe kwamen wist Jan niet zo gauw een antwoord. Zijn vader wel: hij zei: "1 mud tarwe is 75 kg is 150 pond. Uit deze 150 pond tarwe wordt 120 pond bloem en 30 pond zemels ge malen, je hebt 3 pond bloem nodig voor 4 pond brood. Uit 1 mud tarwe komen dus 40 vierponders is 160 pond brood". Wat vierponders wa ren was uit de tijd van vader, tegen woordig spreekt men meer over een 8 ons brood. Je kunt dit ook omreke nen dat er uit één mud tarwe hon derd 8 ons brood komen. Een zo een achtonsje brood kost gemiddeld 2,—Uit één zo een brood snijdt men 24 sneetjes zodat een sneetje brood dan 0,085 kost. 1 mud dus 75 kg tarwe brengt 100 broodjes op van 2 verkoopprijs 200,- 1 ha tarwe met een opbrengst van 7.500 kg brengt op 10.000 broodjes x 2 20.000. De nieuwe buurvrouw kreeg het er benauwd van. Buurman had immers net verteld dat hij 10 ha tarwe ver- Op 22 oktober 1980 is in de Tweede Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de tarieven en de vrijstellingen in de Suksessiewet 1956 aangenomen. Dit betekent dat nu vaststaat hoe de veranderingen in bedoelde wet er gaan uitzien. De Eerste Kamer mag zoals u weet geen wijzigingen meer aanbrengen omdat de senatoren het ontwerp slechts kunnen goed- of afkeuren. De verwachting is evenwel dat zij hun goedkeuring niet aan het wetsontwerp zullen onthouden. - Pleegkinderen worden met wetti ge kinderen gelijkgesteld alleen voor zoveel betreft verkrijging door deze personen; - Op de verkrijging wordt de in de toekomst verschuldigde inkom stenbelasting tot bepaalde per centages in aftrek toegelaten ter zake van: a. in het verkregen vermogen van een onderneming begre pen reserves (20% aftrek); b. termijnen van verkregen rechten welke periodieke op brengsten opleveren, zoge naamde stamrechten, (30% aftrek); c. verkregen aandelen e.d. welke tot een aanmerkelijk belang behoren (5% aftrek) - Voor kinderen van 23 jaar en ou der en niet invalide zijnd be draagt de vrijstelling 10.000,— indien het saldo van verkrijging niet meer bedraagt dan 30.000,—Daarboven is - na een overgangsregeling - geen vrijstelling meer van toepassing. - Voor het schenkingsrecht zal een algemene vrijstelling gelden voor schenkingen van ouders aan kin deren van 5.000,-. - Voor een kind tussen 18 en 35 jaar wordt de vrijstelling van 5.000,— voor één kalenderjaar tot 25.000,— verhoogd, mits op deze verhoogde vrijstelling in de aangifte een beroep wordt ge daan. Dit betekent dat éénmalig tussen de bepaalde leeftijdsgren zen vrij van rechten een schen king aan een kind kan worden gegeven, waarbij het jaar van hu welijk is komen te vervallen. Wel moet u er mee rekenen dat gedu rende de eerste jaren de eindleef- tijd van 35 jaar wordt veranderd: voor 1981 in 22 jaar, voor 1982 in 26 jaar, voor 1983 in 30 jaar. Een vast tarief van 20% inkom stenbelasting is van toepassing op de inkomsten welke voortvloeien uit de inkoop door een vennoot schap van aandelen van de be lastingplichtige in die vennoot schap, indien en voor zover die aandelen niet meer vertegen woordigen dan een derde gedeel te van het nominaal gestorte ka pitaal van de aan de belasting plichtige in het kalenderjaar zelf of in de daaraan voorafgaande twee kalenderjaren krachtens erf recht opgekomen, niet ter beurze genoteerde aandelen. Deze gunstige inkoopregeling van aandelen is dus van toepas sing op door erfenis ontvangen aandelen gedurende de eerste drie jaren en tot maximaal een derde van de ontvangen aande len. De reeds bestaande inkoop regeling stelt veel zwaardere ei sen. - Deze wet treedt in werking met ingang van 1 januari 1981. Be denk daarbij wel dat de Eerste Kamer het ontwerp op dit mo ment nog moet goedkeuren. De positieve zijde van de wijzigingen is dat de erfrechtelijke verkrijging tussen broers/zusters, die ten minste vijf jaren een gemeenschappelijk huishouding hebben gevoerd en voorts ouder zijn dan 35 jaar een be tere vrijstelling en tarief krijgen dan onder de oude wet. Verder de hogere vrijstelling voor schenking van ou ders op kinderen 5.000,- en één malig 25.000,—Als nadeel kan worden genoemd de hogere tarieven, al valt dit tussen ouders en kinderen tot rond een verkrijging van 400.000,— nog wel mee. Veerbeek. bouwde, dat betekende dan alleen van de tarwe 200.000. Jan stond verstomd. Hij kreeg vóór 1 ha tarwe een prijs van 0,48 per kg met een opbrengst van 7.500 kg dat is 3.600 bruto. Hiervan gingen nog zeker 2.600 kosten af en bleef er voor hem over 1.000 per ha. Hoe lang is dan de weg van de kom- bine naar het sneetje brood op mijn bord, dus van 3.600 naar 200.000 vroeg buurvrouw. Dat was als volgt: - opslag in een opslagplaats waar voor ruimte gebouwd moet wor den renteverlies - vervoer naar de maalderij per auto of schip - opslag bij de maalderij - malen - opslag bij de bakker - bakken van het brood - machinaal snijden brood - uitventen van het brood of bren gen naar de supermarkt of ver koop in de winkel - opeten. Op de vraag hoeveel manuren men bezig was van graan tot meel, tot brood, kan geen van allen een ant woord geven. Over een ding ver wonderde men zich zeer en dat was dat de invloed van de boer op de kostprijs van 1 acht onsje brood slechts 0,36 is namelijk 10.000 broodjes per ha voor een opbrengst van 3.600 per ha en van datgene wat de boer er van in zijn portemon- naie krijgt slechts 0,10 per 8 ons brood die 1,90 is voor anderen. Zij hebben ieder nog 1 brandewijntje met suiker gedronken en zijn naar bed gegaan met de gedachte dat 1 cent meer voor de tarwe voor de producent niet veel invloed heeft op een 8 onsje brood namelijk Va cent. J. Markusse. (Bij overlijden) VTkrijgr Echtgenoten Verhoging vrijstelling echtgenoot voor jong ste kind Kinderen tot 23 jaar Kinderen ouder dan 23 jaar Invalide kinderen Nieuw Oud vrijstelling! 350.000.- vrijstelling: 250.000.- vervallen vrijstelling: 5T000.- per jaar beneden 23 jaar met een minimum Van 10.000.- drempel* van 10.000.- in dien verkrijging niet meer bedraagt dan 30.000.- vrijstelling als beneden 23 jaar, met minimum van 15.000.- 2.250.- per jaar beneden 21 jaar indien minderjarig: vrij stelling: 9.000.- 2.250.- per jaar bene den 21 jaar indien meerderjarig: vrij stelling 6.000.- Ouders Verkrijgers met een ge meenschappelijke huis houding: van tenminste vijf jaar van tenminste vier jaar van tenminste drie jaar van tenminste twee joar Anderen bloedverwanten in de rechte lijn Alle andere gevallen Periodieke uitkeringen minderjarige halfveren Periodieke uitkerin gen voor ouders indien: - één ouder invalide is - beide ouders invo- lide zijn In sommige gevallen worden pensioenrechten op de vrijstelling in mindering gebracht vrijstelling: 10.000.- voor kinderen ouder dan 23 jaar vrijstelling: 50.000.- indien minderjarig: vrij stelling als minderjarige kinderen? met minimum van 15.000.- indien meerderjarig: vrijstelling: 10.000.- vrijstelling: 50.000.- vrijstelling: 100.000. vrijstelling: 80.000. vrijstelling: 60.000. vrijstelling: 40.000. drempel van 10.000.- drempel van 1.000.- geen vrijstelling geen vrijstelling geen vrijstelling geen vrijstelling geen vrijstelling geen vrijstelling geen vrijstelling vrijstelling: 6.000. drempel van 500.- vrijstelling: 2.000. per jaar vrijstelling: 3.200. per jaar vrijstelling: 4.800. per jaar Onder drempel wordt verstaan een vrijstelling die in beginstel vervalt, als de verkrijging het maximum van de vrijstelling te boven gaat. (Bij schenking) Verkrijger Nieuw Oud Schenkingen door ou ders aan kinderen vrijstelling: (per kalender- vrijstelling: (per kalender jaar) 5.000.- (van in- joar) 2.000.- (voor ge- konten ouders afhankelijke vrijstelling voor gehuwde kinderen vervallen) Schenkingen door ou- vrijstelling: éénmalig ders aan kind in leef- 25.000.- tijd tussen 18 en 35 jaar Alle andere gevallen drempel: (per periode van 2 jaar) 3.000.- huwde kinderen is de vrij stelling afhankeli^c van het inkomen van de ouders; maximaal 5.000.-) vrijstelling: in huwelijks jaar 10.000.- drempel: (per periode van 2 jaar) 2.000.- In Zuidelijk Flevoland werden kort geleden weer een aantal nieuwe bedrijven uitgegeven. Vlak voor kerstmis werden 26 bedrijven in pacht en in erfpacht toegewezen aan gegadigden uit alle delen van het Jand. Het waren er deze keer 18 akkerbouwbedrijven en 8 weidebedrijven. Daarvan werden er 15 (11 akkerbouw- en 4 weidebedrijven) gewoon verpacht en 11 (7 akkerbouw- en 4 weidebedrijven) in erfpacht uitge geven. De akkerbouwbedrijven variëren in grootte van 41 tot 69 ha. Het kleinste weidebedrijf is 35 ha en het grootste 55 ha. De totale oppervlakte van de 26 uitgegeven bedrijven bedraagt 1280 ha. In totaal waren er voor deze bedrijven bijna 250 sollicitanten, waarvan dus maar een tiende deel suksesvol was. Het merendeel van de nu uitgegeven bedrijven ligt niet zover van de brug over het randmeer bij Nijkerk, aan de Schillinkweg, de Spiekweg, de Erkemedeweg en de Slingerweg. Een zevental bedrijven is echter nog uit gegeven op kavels aan de Ooievaar-, de Reiger-, de Roerdomp-, de Schollevaar- en de Baardmezenweg, niet zo ver van de Knardijk, aanslui- Uit ons werkgebied hebben in de i kategorie erfpacht akkerbouw een bedrijf toegewezen gekregen de heren J. Verschoor, Provinciale i weg N19 te Almkerk en I.D. Zan- J dee, Nazareth 67 te Wolphaarts- i dijk. Onze gelukwensen. i J tend aan het gebied waar ook de uit giften in 1978 en 1979 plaatsvonden. De volgende personen kregen dit jaar een bedrijf toegewezen: Akkerbouwbedrijven Pacht: G.B. Bouwland, Nieuw- Zwinderen; P. Dijkstra, Dronten; G. van Elderen-van der Maarl, Rozen burg; H.D. Hoving, Zwartemeer; J.v.d. Marei, Zoetermeer; H. Melitz, Zuidwolde; R.O. Meijer, Winscho ten; D.A. v.d. Vate, Espel; An Veld man-Muller, Dronten; H. Velzing, Nieuw-Amsterdam; M. Verweel, Biert. Erfpacht: K.E.H. ter Berg, Nagele; A.D. Bouwman, Borgercompagnie; J. Middelkamp, Ter Apelkanaal; W.W. Schutrops, Nagele; J. Ver schoor, Almkerk; F.P. Wierenga, Leermens; I.D. Zandee, Wolfaarts- dijk. Weidebedrijven Pacht: T.A. Hamoen, Nieuwegein; 'C.W.J. van Kats, Lopik; T.G.M. van 't Klooster, Eemnes; J.H. Nieuwen- huis, Gorssel. Erfpacht: J.J. van Bakel, Rosmalen; G.F. den Brok, Haren (N.Br.); T.B. Hassink, Wilp (Gld.); P. Zijlstra, Oosterend. Het bestuur van de Stichting Ont- wikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft het Besluit mest banken vastgesteld. Ter bevordering van de verwerking van overschotten van natuurlijke mest wordt aan de mestbank voor Gelderland, voor Noord-Brabant en aan die voor Limburg in 1981 een ge zamenlijke totale bijdrage verleend van 2 min. Deze bijdrage heeft betrekking op: - een 70% vergoeding van de sala riskosten van een funktionaris voor de organisatie van een mestbank; - een vergoeding van 70% van de kantoor- en administratiekosten en reis- en verblijfkosten van zo'n funktionaris tot maximaal 12.050,- - een vergoeding van de transport kosten van dunne mest die door of door tussenkomst van de mestbanken wordt getranspor teerd; deze bijdrage bedraagt 1,50 per ton mest bij een tran sport over een afstand van 20 - 50 km, 4,— bij 50 - 100 km en 6,— bij transport over een gro tere afstand. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 3