VOOR he VROUW De Boer - Uw Buurman Zuivel om te smullen D, A D Oc I n het bieten rooien werden we wegwijs gemaakt door C. de Koning van de Felixweg 3 in Kamperland. B D e peren (beuré Hardy) hingen verleidelijk aan de bomen: wel moesten ze geplukt worden, maar om erin te bijten moeten ze nog na rijpen. Het was even een weet, hoe je moest plukken, maar toen waren we ook allemaal druk aan de gang. A H« D, W, T oen gingen we zaaien, 't Lijken beste zaaimachines de Mono&irs van de fa. Fhase uit Düren. We zaaien 6 rijen gelijk op 83 cm en met een tus senstand in de rij van 24 cm. I onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegem,. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Stukjes uit 't verslag van de kursus yelen van ons rechtgezet. We dach ten nl. dat er alleen gras gedroogd werd, maar het voornaamste is de klaver. Deze wordt gemaaid als het 1 m. hoog is (meermalen per zo mer) en fijn gehakt op het land. Daarna in de fabriek gedroogd en tot kleine staafjes geperst. Dit was de laatste exkursie dit sei zoen. We hebben een heel andere kijk gekregen op het boerenbedrijf en het leven van de boer en boerin. Ook weten we nu, wat men aan het doen is op het land en wat er zoal groeit: wat een zorg en moeite het de boer kost om alles zo ekonomisch mogelijk voor elkaar te krijgen. De boer is niet meer alleen een boer, maar is een agrarisch ondernemer geworden. En daar nemen we ons petje voor af. Uw "niet agrarische" buurvrouwen. 'e "kursus" De Boer - Uw Buur man is eigenlijk een vervolg exkursie. Het is de bedoeling, dat niet agrari sche plattelandsvrouwen het gebeu ren op een boerderij het hele jaar door volgen en meer inzicht krijgen hoe de boer (en boerin) reilt en zeilt. Gelukkig zijn de boeren (Z.L.M.) hier op Noord-Beveland erg blij met onze interesse in het landbouw ge beuren en boden gul hun medewer king aan. Als inleiding en algemeen overzicht kregen wij deze avond een fantasti sche serie dia's te zien over het boe- renjaar. Alle hulde aan Tonnie van Arenthals ook voor de boeiende uit leg er bij. Daarna werd er gepraat over de te volgen methode van de kursus en gevraagd welke wensen er onder de deelneemsters leven. We gaan dus onder leiding van Jos van Oeveren-Geluk en met medewerking van het bestuur aan een informatieve "exkursie kursus" beginnen. 11 april '80 'ok hier wordt er in kombinatie gerooid. Landbouwmachines zijn niet goedkoop en om het rendabel te houden werkt men samen. Begin september wordt het loof doodgespoten, wat 14 dagen duurt. Daarna rooien met weer zo'n ingenieuze machine: loof wordt er afgeslagen met een klapper aan de machine, aardappels opgediept en over een lopende band, waardoor de aarde er al voor een groot deel af gaat, in een vrachtwagen opgevan gen. Na het rooien meegemaakt te heb ben, gingen we naar het bedrijf, dat de aardappels verder vervoerd: J. Valkier B.V. Handelsmij in export van aardappelen. De heer L.R. Wentholt vertelde ons er het volgende over. Hier geen machinefabriek, maar veel handarbeid. Daardoor is veel man kracht nodig, wordt er minder per dag verwerkt 80* ton) en het pro- dukt duurder. De aardappels worden over de lopende band gebracht en 1 bij de eerste exkursie werd het ons duidelijk, dat de boer heel erg afhankelijk is van het weer, het weer waar hij niets over te zeggen heeft. De hele week verwachtten we het sein, dat het geschikt weer zou zijn om bieten te zaaien, maar pas vrij dagmiddag was het zover, droog, halfzonnig weer en droge grond. Bij aankomst op het terrein van Piet van Schaik aan de Oude Dijk zagen we hem al bezig met een grote zaai- machine (ook te gebruiken om uien te zaaien). Graszaaien door mensenhanden uitgezocht en gesorteerd. Het afval is voor veevoer. 3 november '80 Op zijn erf werden de gerooide bie ten afgedekt met riet en gras van de slootkanten tot ze opgehaald zouden worden voor vervoer naar de suiker fabriek via de kade in Kortgene. Daarna naar het land voor het aan schouwelijk onderwijs van het rooi en. Weer zo'n "uitgedachte" machi ne. Zijn de boeren zulke goede inge nieurs of zijn de laatsten eerst boer geweest? 6 november '80 Veeboerderij van de beer v. Elp aan de Zuiddijk in Colijnsplaat 'aarna naar het land van.J. van Oeveren aan de Jonkvrouw Anna- dijk, waar de wintertarwe al aardig uit de grond kwam (het was net gras). 17 april '80 Aardappels poten -A-ardappels poten op het land van Huib v.d. Maas bij de Zandkreek. Ook nu was het nodig, dat het droog weer was (alleen was de wind zo koud!) 8 september '80 Perenpluk fruitbedrijf 24 september '80 Aardappels rooien bij Wiskerke chter de populieren, die een prachtig windscherm vormen ston den de fruitbomen vol in bloei. Wij genoten ervan, maar de telers dach ten meer aan de opbrengst (wat lo gisch is) en waren bezig met uitdun nen; wat een werk, telkens één laten staan. 13 juni '80 Proefboerderij "De Rustboeve" -et was vrijdag de 13e! Niet dat we er iets nadeligs van gemerkt heb ben, want het was een interessante belevenis om over het uitgestrekte terrein te lopen en over het doel van de vele proeven te horen vertellen door de heer A.G. Ebbens. De on kosten van deze proefboerderij wor den voor 50% door de boeren gedra gen en de rest door de regering. Het doel is om na te gaan op welke wijze men met de minste kosten de juiste hoeveelheid bestrijdingsmiddelen en de beste grondsamenstelling door o.a. bemesting, de hoogste resultaten behaald. 18 augustus '80 Tarwe oogsten, land van J.C. v. Maldegem 'e rijpe tarwe stond trots te wui ven in de wind toen we op 't veld aankwamen en na enkele uren was er alleen een stoppelveld. Een combine van 6 meter breed (meer dan ka merbreedte!) met er naast een laad- auto zorgden ervoor dat de tarwe gemaaid werd, korrels en stro ge scheiden en afgevoerd naar de Ce- beco, waar het gewogen, onderzocht, gedroogd en opgeslagen werd. Hierna gingen we bij de Cebeco eens kijken wat er daar gedaan werd met de aangevoerde tarwe. Niet alleen worden de granen, zaden en peulvruchten er gewogen, op vocht onderzocht, gedroogd en op geslagen, maar er wordt ook gezorgd voor de verkoop ervan en dat in groot koöperatief verband. Ook voor invoer uit het buitenland wordt ge zorgd, want de bakkerijen gebruiken niet alleen het eigen produkt. 4 september '80 Droogbedrijf van J.G. Timmerman B ijna heeft het er naar uitgezien, dat ons bezoek aan de droogfabriek letterlijk in 't water zou vallen. Door de vele, vele regenbuien was het gras en de klaver zo nat, dat èr geen drogen aan was. Allereerst werd een misverstand van Het Nederlandse Zuivelbureau heeft een serie van 19 nieuwe receptenfol ders uitgegeven. Van de oude set werden sinds de verschijning in 1976 reeds vele miljoenen exemplaren verspreid. De nieuwe folders hebben een ander aanzien gekregen, maar het doel is in principe hetzelfde ge bleven: te laten zien hoe men met zuivel smakelijke en gevarieerde maaltijden kan samenstellen en hapjes kan bereiden. Er is van uitge gaan dat de hedendaagse vrouw geen tijd meer heeft om uren in de keuken te staan en dat ook steeds meer door mannen en kinderen wordt gekookt. De recepten van het Nederlands Zuivelbureau genieten een grote be trouwbaarheid omdat ze worden sa mengesteld door ervaren voedings leraressen en getest in een proefkeu- ken te Rijswijk. Een van de folders is speciaal gericht op de alternatieve eetgewoonten van (lacto-ovo-)vege- tariërs. Nederlands Zuivelbureau Te verkrijgen door 3,50 te storten op giro 349731 t.n.v. het N.Z.B. Onder vermelding van "receptenfol ders". ij binnenkomst in de vrij nieuwe schuur, was onze eerste indruk: wat schoon! We dachten in een koeien stal te komen, maar bezochten eerst de ruimte, waar de melktank, met een inhoud van 4200 1. alle melk verzamelt. Er kunnen 2x4 koeien tegelijk gemolken worden aan.de melkautomaat en om ze rustig te houden, krijgen ze droogvoer (van de groendrogerij, die we eerder be zochten) te eten. 13 mei '80 Fruitbedrijf van Kees Davidse e hebben de eerste mais gezaaid op de maagdelijke grond van Kibe- rege. Het eigenlijke grote werk be gint pas na de tiende januari. Wat we tot nu toe hebben gezaaid was meer bedoeld als een soort oefening met de mensen en de machines om zon der strubbelingen straks alles achter elkaar te kunnen zaaien. De lokale bevolking zegt dat we beter in de cember kunnen zaaien want dan is de regen gelijkmatiger verdeeld. Maar die lieden vergeten dan dat we moeten oogsten in de natte tijd—Wat dat betekent hebben we het afgelo pen regenseizoen kunnen bekijken. Die eerste kavels die we nu hebben gezaaid zullen echter wel geoogst moeten worden in de regentijd, maar we hopen dat te klaren door er handwerk van te maken. Er zijn twee speciale maisplukkers in Amerika besteld. Oorspronkelijk is er ook ge dacht aan combines, maar dat vergt een zware investering terwijl we eerst beter maar eens afwachten of de mais werkelijk zo veelbelovend groeit als zo optimistisch in de rap porten is neergeschreven. Ze hebben ons 4500 kg per ha in het vooruitzicht gesteld. We hebben gezaaid in droge grond. Erg kluiterig en grof en slecht van struktuur. Ofschoon we flink wat re gen hadden gekregen in de voor gaande weken was de grond tijdens het zaaien alweer stoffig in de bovenlaag. De brede triltandkultiva- tor die nog eens het zaaibed pro beerde te verbeteren trok een dikke wolk stof uit de grond. Er was ook een verkruimelrol bij, maar zo'n -nuttig ding is ontworpen voor akkers waar geen boomstronken en geen wortels meer in te vinden zijn. Wij hebben er drie dagen plezier van ge had en toen waren alle rollen verbo gen en verkreukeld. Wat wel goed zou hebben kunnen werken is een Cambridgerol, doch zoiets hebben we dit jaar nog niet in huis. We be gonnen de zaaioperaties met het toedienen van de kunstmest. We ba seren onze gegevens op rapporten van andere maisbedrijven in Tanza nia. Later zullen we zelf via proef velden moeten uitvissen wat voor óns bedrijf de beste gift is. We strooien ureum en triple-super-fosfaat. Een akelig goedje om te mengen want die ureum is uiterst aggressief hygrosco- pisch en dat spul gaat snel koeken. In het begin strooiden we tegen 100 kg per ha en dat is erg weinig. De kleine opening die je dan aan de strooier moet geven zit dan snel dichtge- koekt. Later hebben we de gift ver hoogd tot 200 kg per ha en toen ging het beter. Bovendien was de lucht vochtigheid ook minder waardoor het lastige "koeken" meteen ophield. We hadden een paar kerels op de wagen om de meststoffen te mengen en de kluiten fijn, te stampen. We lieten ze telkens niet meer mengen dan een volle strooier. De chauffeur van de trekker moest ook weer wat nieuws leren. In de eerste plaats recht rijden. De kavels zijn 1000 meter lang en 200 of 250 meter breed. Om de eerste kavel gemakkelijk te be werken hadden we een dag van te voren met een trekker de sporen om de 10 meter voorgereden. Tijdens het strooien was het nu voor de chauf feur gemakkelijk. De volgende ka vels zullen we uitzetten met piketten en dan moet daar telkens maar een mannetje bij gaan staan, 't Is nog niet helemaal zo het hoort, doch om het te leren kunnen we ons zulke man netjes die 4 gulden per dag kosten wel veroorloven, 't Zijn natuurlijk schitterende kavels. Soms realiseren we ons ineens dat veel bedrijven in Nederland niet eens zo groot zijn als die kavels van ons. Meteen na het strooien volgen we met een 7 meter brede triltandkultivator om de mest stof in te werken en tegelijk het zaai bed nog wat glad te strijken. De grond was zo droog dat de mar- keurs geen zichtbaar spoor achter lieten. Ten einde raad hebben we maar een lange zware ketting aan de markeur gebonden die dan toch nog een enigszins zichtbaar spoor achterliet. Rechtrijden is geen kunst, maar recht blijven rijden is nog heel wat anders, 't Lukte niet best en zonder twijfel zullen de eerste rijen straks nog slingerend boven komen. Ofschoon het robuuste zaaimachines zijn krijgen ze op deze grond regel matig gevoelige opdoffers. Er zitten twee arbeiders op de machine om iedere keer wanneer er weer een tak of een stronk klem zit tussen de zaaielementen dat obstakel te ver wijderen. nmiddels hebben we ruim 100 ha gezaaid. Omdat we verschillende soorten grond hebben is het zaaien zoveel mogelijk over die typen ver deeld. Daar waar het zaaibed vochtig genoeg was staat de mais nu al boven. Dat duurt tussen zaaien en bovenkomen ongeveer een dag of vier. Mooi zicht, zonder twijfel. Al lemaal rijtjes mais, toch nog redelijk recht, netjes geregeld door de mens, daar waar nog maar zo kort geleden een onoverzichtelijke warboel van wildernis heerste. Nou zitten we nog met de onkruidbestrijding. We kun nen alleen maar spuiten wanneer de bovengrond vochtig genoeg is. De spuitapparatuur staat klaar om zodra we nu weer een regenbui ontvangen het veld in te trekken, 't Is alleen te hopen dat het dan niet zoveel regent dat we niet meer het land op kunnen. Tot slot hebben we nog het plan om iedere 15 of 20 meter met een grep pelfrees een ondiep greppeltje tussen de maisrijen te trekken. We hopen daarmee het overtollige water af te kunnen voeren. Of het genoeg zal zijn, zullen we later pas weten. Wanneer het straks werkelijk gaat regenen dan kunnen we tijdens fe bruari, maart en april gemiddeld per maand zo'n 300 mm regen verwach ten. Hoe dat afloopt zonder de diepe drainage wordt ook nog een span-~ nend avontuur. Wat voor ziekten en plagen we daarna hier in de mais kunnen ver wachten is vooralsnog onbekend. U ziet het we moeten nog erg veel er varing opdoen in zo'n nieuw gebied, 't Zal ook hier wel zo zijn dat men wijs wordt door schade en schande. 1-/ r bestaat veel belangstelling voor deze mais, en het projekt. Met de belangstelling van de bavianen zijn we trouwens helemaal niet zo blij. De rotzakken komen nu al met tien tallen gelijk op de kavels af. Op hun dooie gemak gaan dan hele families de zaden opgraven en vervolgens opeten. Doch ook wanneer het zaad al gekiemd is en bovenstaat houdt hun belangstelling niet op. Ze trek ken de jonge plantjes uit en vreten die smakelijk op. Er is voorlopig niets tegen te doen. Ze laten zich ook niet wegjagen. Ja misschien 50 me ter. Nu is het nog enigszins over zichtelijk maar wanneer straks alle 500 ha gezaaid zijn wordt het nog moeilijker om een oogje op de mais te houden. Ook wilde tulpetanen komen korrels pikken. Straks kun nen we de buffels en de olifanten verwachten. Het meeste grote wild zwerft nu nog in de laagste gedeelten van de valley. Wanneer het daar te nat wordt gaan ze naar de hoger ge legen gebieden en zitten wij er mee. We hebben gelukkig inmiddels een vergunning tot wapenbezit. In Ne derland zullen we een karabijn en een jachtgeweer kopen. Ook onze kollega's doen dat. Samen met de benodigde munitie hopen we dan tot een redelijk effektieve gewasbe scherming te komen. Gelukkig wordt ons op dit gebied door de Tanza- niaanse regering geen strobreed in de weg gelegd. Onze arbeiders en vaste krachten zien het al helemaal zitten. Ze genieten van visioenen waarbij er een overvloed aan heerlijk gratis vlees zal zijn. Die arme drommels mogen wat ons betreft dan best hun buikje voleten aan het meest schaar se luxe levensmiddel in de Kilombe- rovalley. Veel zal van de schutters afhangen!! SCHRIJFKOUTER 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 21