Boer zijn RJ.ZUI K0NSUMENT MOET MEER VERTROUWD WORDEN MET PROBLEMEN VAN DE BOER v Z.A.J.K. 10 Daagse Agrarische studiereis naar Spanje Zaalvoetbaltoernooi W van Diepenbeek, medewerker van de Nationaal Koöperatieve Raad belichte in zijn inleiding de positie van de koöperatie in de relatie tussen producent en konsument. Daarbij D, Konklusie studiedag Z.A.J.K.: Uit de P.J.Z.-agenda D e konsument moet worden wakker geschud. Een lage prijs en een "vriendelijke" wijze waarop de produkten volgens hun wensen tot stand moeten komen is moeilijk verenigbaar. Er moet daarom alles aan gedaan worden om de konsument vertrouwd te maken met de problemen waarvoor de boer staat en de wijze van produceren die hiervan niet los gezien kan worden". Zeskamp ZEEUWS AGRARISCH JONGEREN KONTAKT n 1947 was ongeveer 20% van de beroepsbevolking werkzaam in de primaire landbouw. Het aantal boeren bedroeg toen 243.600. Nu, goed 30 jaar later, zijn die cijfers respektievelijk 5% en 145.000. Halen we uit het percentage de meewerkende zoons en overige arbeidskrachten dan resteert 3,5%. Het is goed te weten om welke getalsverhoudingen het gaat, als we letten op de betekenis van de boer in de samenleving 1980. Wat is er veranderd? Het imago van de Boer? Zo daar al een duidelijk beeld van bestond varieerde dat van een zich op klompen voortbewegende, in een kiel geklede persoon riekend naar mest en met niet veel meer kennis van de wereld dan zijn eigen erf, dat van zijn buurman, de kerk en de markt tot de man die naast de dokter, de notaris en de dominee het dorp meeregeerde met de stok in de ene hand en de duim van zijn andere hand in zijn vestzakje, het werkvolk gadesloeg. Verschillende rangen en standen in de samenleving, maar ook in de boerenbevolkingsgroep zelve en dat is afwijkend van vele andere bevolkingsgroepen, waar de verscheidenheid in sociale klassen aanzienlijk gerin ger is, maar het beeld is veranderd. De boer op zijn klompen heeft letterlijk en figuurlijk het veld moeten ruimen. De hereboer heeft een overall aangeschaft en is zelf op de traktor geklommen. Meestal komt dit land ter sprake als één van de vakantiebestemmingen. Het is echter ook een land dat binnenkort deel zal uitmaken van de Europese Gemeenschap. Dit zal duidelijke gevolgen hebben voor de Gemeenschap, zeker op agrarisch terrein. De invloed voor de tuinbouw zal groot zijn, is de verwachting. Ook de andere agrarische sektoren zullen door de toetreding beïnvloed worden. Hoe, in welke vorm, in welke mate? Wat denken kollega (jonge) boeren in Spanje er over? Dit zijn enige onderwerpen die aan de orde komen in het programma van de studiereis, die georganiseerd wordt door de drie plattelandsjonge renorganisaties. Het programma van 1 n tegenstelling tot het aanzienlijk afgenomen aantal boeren is de pro- duktie die ze leveren enorm toege nomen, dat is bereikt door toepas sing van moderne technieken maar ook door verhoging van de persoon lijke inzet van de boeren. Waar in de maatschappij voortdu rend het aantal arbeidsuren van de werkende bevolking is afgenomen, lijkt die tendens zeker nu niet te gel den voor de boerenbevolking. We kennen ook allemaal de gewel dige bijdrage van de agrarische sek- tor aan de betalingsbalans. Populair gezegd wordt die bijdrage bereikt omdat een groep mensen bereid is om lang en tegen lage beloning te werken, te produceren. Dat lang en hard werken tegen lage beloning is nooit vreemd geweest, maar het gaat natuurlijk wel steeds meer steken dat vele een veel beter financieel resul taat boeken met een veel geringere inzet en weinig of geen risiko's. Dat lange werken heeft ook nevenver schijnselen want minder arbeidstijd resulteert in meer tijd voor o.a. so ciale kontakten, meer tijd om aktief te zijn in de samenleving, om be trokken te zijn bij de vormgeving van het onderwijs, de kerk, de gemeente, het landschap, etc. Ergo die lang en/of op tijden dat anderen daar mee bezig zijn moeten werken valt er een beetje buiten, loopt het gevaar maatschappelijk te isoleren. Tenslotte is het iemands goed recht om uit te maken waar hij voor kiest, waar hij zich mee bezig wil houden. menleving stèeds harder mee gaat praten over het beheer en de aan kleding van gebieden die sinds jaar en dag in boerenhand zijn, of over de manier waarop de kippen of kalve ren gehuisvest moeten worden. De invloed van de boer "ook op zijn ei gen" terrein neemt af. Dat is duide lijk. Maar de vraag is of het ook te recht is. Minder boeren die meer produceren en minder te vertellen hebben, een dilemma. Het zou niet juist zijn wanneer enkelen konden zeggen wat de meerderheid moest doen. Het is echter ook niet juist wanneer de meerderheid een enkeling de wil op legt. Boerenbelangen zijn ook ge meenschapsbelangen, het omge keerde is ook waar. Wie waar recht op heeft is in een voortdurende strijd, die niet hier beantwoord wordt, maar waar de samenleving aan sleu telt. Het is evenwel niet realistisch te ver wachten dat 3 a 4% van de beroeps bevolking onevenredig veel zeggen schap heeft. Het is wel een noodzaak, dat die groep vertegenwoordigers heeft die de belangen kunnen verde digen op alle terreinen die de be roepsbevolking aangaan. deze agrarische studiereis van 10 da gen, vooral bestemd voor jonge agrariërs en tuinders die werkzaam zijn in de land- en tuinbouw. Plaatsen die o.a. bezocht zullen wor den zijn: Allicante, Murcia, Almeria en Cra- nada. De studiereis vindt plaats van 26 fe bruari t/m 8 maart 1981. De reis zal worden gemaakt per vliegtuig en bus. In het programma o.a. (wijzigingen voorbehouden) ontmoetingen met vertegenwoordi gers van agrarische organisaties en plattelandsjongeren, bezoek aan tuinbouwbedrijven en melkvee- en akkerbouwbedrijven, alsook aan' varkens- en pluimveehouderijbe- drijven. Voorts bezoek aan bedrijven op het terrein v.d. verwerking en af zet van agrarische produkten en dis- kussie over de relatie E.E.G. en Spanje. Ook een veemarkt, een wijngaard en enige toeristische plaatsen en bezienswaardigheden zullen bezocht worden. Indien een subsidie van het Ministe rie van C.R.M. wordt verkregen, be draagt de deelnemersprijs 975,— Zo niet zal de deelnemer sprijs 1.250,— bedragen. De maximum leeftijd voor deelname is 35 jaar. Leden van de plattelands jongerenorganisaties hebben voor rang bij de aanmelding. Opgave zo spoedig mogelijk bij: (doch vóór 20 januari) PJ.G.N. Prins Mauritsplein 23, Den Haag, tel. 070-556551 of Stichting Uitwisse ling, Postbus 97, 1860 AB Bergen N.H. tel. 02208-6144. e betekenis van de boer in deze samenleving is er een van ekonomi- sche aard, of de betekenis van de boer als mens in deze samenleving een aparte benadering vraagt hangt sa men met de vraag of boer zijn alleen maar een beroep is of dat het meer inhoudt. Voor zover het boer zijn ook een wijze van leven is kan er iets bij zonders vanuit gaan. In die zin dat de boer ondanks mechanisatie en tech niek dicht bij de natuur staat, dage lijks gekonfronteerd wordt met heel elementaire zaken: aarde, water, zon, dieren, geboorte, dood, groei, enz. Hij is toch de man die door zijn han delen voedsel voortbrengt waar iedereen van afhankelijk is. Hij zelf is afhankelijk van vele elementen en het is juist die afhankelijkheid van... die hem doen relativeren. Het is dat relativeren, het een stapje terugzetten, het aanschouwen, het beleven wat zo onontbeerlijk is om samen te leven. Als de boer daar, omdat hij daarvoor in de gelegenheid is, een bijdrage aan de samenleving kan leveren dan rest mij de hoop dat de anderen er iets van zullen merken. Jos Akkermans ervelend wordt het echter als an deren zich gaan bemoeien met zaken die je belemmeren in je doen en la ten. Het is wel wennen dat de sa- 16 januari Grote avond van de af delingen Goes, Fijnaart en Sprang- Capelle. 20 januari hoofdbestuursvergade ring P.J.Z. Redaktievergadering le denblad. 23 januari diskussieavond afdeling Bladel verzorgd door de sportkom- missie. Zo luidde een van de belangrijkste konklusies van de jaarlijkse studiedag van het Z.A.J.K., die op 17 december in de Caisson werd gehouden. Deze dag, waarvoor zo'n tachtig overwegend jonge boeren bijeen waren gekomen, stond geheel in het teken van de allerminst eenvoudige relatie tussen de boer als producent en de konsument1 als afnemer van het (bewerkt) produkt. Het thema "producent - konsument" is een van de vier thema's die dit seizoen centraal staan in het agrarisch jongerenwerk in heel Nederland. Met name in Zeeland besteedt het Z.A.J.K. veel aandacht aan dit onder werp omdat de prijs die de boer voor zijn produkten ontvangt een gegeven is dat ook het boer zijn in de toekomst in belangrijke mate bepaald. Dit stukje gaat in op de woorden die de verschillende inleiders in het middagprogramma hebben uitgesproken en op de diskussies die daarop zijn gevolgd. Het openingswoord van de voorzitter van het Z.A.J.K., Peter de Koeyer, is reeds eerder geplaatst. de de Op zaterdag 3 januari werd P.J.Zeskamp georganiseerd in praktijkschool te Schoondijke. 12 ploegen van de P.J.Z.-afdelingen namen hieraan deel. De afdeling Zevenbergen was maar liefst verte genwoordigd met 3 teams om te proberen de wisselbeker definitief in de wacht te slepen. In het P.J.Z.-ge luid van volgende week een uitge breid verslag van deze zeskamp met foto's en uitslagen. J. Markusse: Konsument betaalt veel voor bewerking van het produkt J Markusse, sociaal-ekonomisch voorlichter van de Z.L.M., benaderde als een van de drie inleiders het the ma, vooral vanuit de positie van de boer. Hij begon zijn speech met het aanhalen van professor de Hoogh. Deze heeft gesteld dat arbeidsbespa rende landbouwmethoden en verho ging van opbrengsten per ha en per dier er toe geleid hebben dat de kos ten van voortbrenging van agrarische produkten in ons land - relatief gezien - sterk gedaald zijn. Zonder deze kostendaling, die in de afgelopen twintig jaar bewerkstelligd is, zouden de prijzen van de produkten vandaag de dag ca. 75% hoger moeten zijn om de boeren hetzelfde inkomen te laten ontvangen als ze nu verdienen. Hij merkte op dat vooral bij jongeren Hoewel het al weer een maand gele den is dat het toernooi werd gespeeld toch nog de uitslag van het zaalvoet baltoernooi wat door de afdeling Sprang-Capelle op 6 dec. jl. werd georganiseerd. Evenals in het voorgaande jaar was er weer een felle strijd tussen de af deling Schouwen-Duiveland van de P.J.Z. en de F.C. Sprang-Capelle. Mico-boys uit Ditmaal waren F.C. Mico-boys de gelukkige winnaars zodat de einduitslag was: 1. F.C. Mico-boys, Sprang-Capelle 2. P.J.Z. - Schouwen-Duiveland 3. P.J.Z. - Sprang-Capelle. de vraag rijst welke kant het nu op moet. Hoewel ze er zelf alles aan doen om bij te blijven in de breedste zin van het woord, konstateren ze dat er een groot verschil is tussen de prijs die de boer voor zijn produkten krijgt en de prijs die de konsument moet betalen. De konsument merkt maar weinig van de hoge of lage prijzen die de boer voor zijn produkt krijgt. Markusse was van mening dat het bedrijfsleven ook rekening zal moe ten houden met wat de konsument vraagt. Wellicht zal er zeker voor landbouwprodukten meer gaan gel den dat het om kwaliteit en minder om kwantiteit gaat. Aan het slot van zijn inleiding had hij nog een be langrijke boodschap voor de konsu ment. Deze zal met de keus die hij heeft bereid moeten zijn meer te be talen voor de primaire levensbehoef te. Dit kan volgens Markusse zonder dat het hen geld kost, omdat we nu in een tijd hebben geleefd dat het extra bewerken en het steeds moderner verpakken van levensmiddelen de konsument meer kost dan men denkt. Van Diepenbeek: Koöperatie treedt vooral marktregulerend op ging hij voornamelijk in op wat een koöperatie - gezien zijn doelstelling - wel en niet kan doen. Voor een koöperatie is het goed mo gelijk om door te dringen in de be drijfskolom om de afstand tussen producent en konsument te verkor ten, aldus van Diepenbeek. De vraag is echter of dit wel doelmatig is. Doel van de koöperatie is namelijk om zo danig te handelen dat de marktstruk- tuur voor de boer optimaal is. Iets wat een ander goedkoper kan, daar moet je zelf niet aan beginnen, meende hij. De koöperatie gaat daarbij ook nog uit van de maatschappelijke orde die de boeren en tuinders zelf wensen, en dat is: zelfstandig ondernemerschap en ekonomische vrijheid. De koöperatie bevordert volgens Van Diepenbeek de konkurrentie tussen koöperatieve en andere grootschalige marktpartijen. De koöperatie is daarbij steeds een al ternatief, een uitwijkmogelijkheid. Hierdoor wordt de markt steeds recht gezet ten gunste van de boer en tuinder in de gehele land- en tuin bouw. Ook voor de niet-leden. Van Diepenbeek besloot met te stellen dat de koöperatie bij toenemende internationale machtsvorming op de markt door multinationale onderne mingen hard nodig zal blijven. De koöperatie zal zich, ten gunste van de boer, ook over de grenzen heen moeten organiseren. C. Kalden: Konsument zal meer moeten gaan betalen voor primaire behoeften Chris Kalden, laatste inleider en sprekend namens het Zeeuws Koör- dinatie Orgaan, belichte een geheel ander aspekt van de boer als produ cent. Hij verwoorde de zienswijze van de natuurbeschermers op de boer als beheerder van het land schap. Zowel landbouw- als milieuorgani satie hebben belang bij een gezond en goed beheerd milieu. Beide heb ben een verantwoordelijkheid voor een gebied met meerdere funkties. Wil je op langere termijn een be hoorlijke werkgelegenheid binnen de landbouw handhaven, dan zal ook een deel van de arbeidstijd bes teed moeten worden aan het beheer van de groene ruimte, aldus Kalden. Probleem daarbij is, zo vervolgde hij, waar de centen vandaan moeten ko men. Hij gaf daarbij enkele moge lijkheden. Zo zouden de gelden die nu naar de landbouw vloeien voor ruil en her verkaveling e.d. voor het beheer besteed kunnen worden. Ook zou veel energie en daardoor geld bes paard kunnen worden. Belangrijker in het kader van het studiedag-thema waren de volgende punten. Kalden bracht naar voren dat op de eerste plaats het verminderen van de marge van de tussenhandel door op verpakking en overbodige bewerkingen te bezuinigen meer geld kon vrijkomen voor het agrarische produkt. Bovendien ook zal de kon sument, meende hij, in de toekomst aanzienlijk meer moeten gaan beta len voor zijn primaire behoeften als voeding en woning, zeker indien de konsument prijs stelt op een goede natuurbeheer. Volgende week hopen we in een laat ste artikel de diskussie over de hier boven afgedrukte inleidingen weer te geven. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 19