PAARSE OF ZELFS GESTREEPTE TOMATEN OP BESTELLING UITNODIGING VAN GEMEREN B.V. Ford biedt trekkracht voor elk bedrijf. k rubriek adverteren dott Tot ziens op de show!! V&rkvperi Hongaarse goulash Op 22, 23 en 24 januari 1 981 houden wij een show, waarin U de belangrijkste machines en werktuigen uit ons verkoopprogramma kunt bekijken. Om U een idee te geven noemen wij U de bekendste merken. New-Holland, Clayson, Hassia, Rumptstad, Benac, Shibaura, Franquet, Tive, Rauch. Vanaf 14.00 uur tot 21.00 uur bent U op bovengenoemde dagen van harte welkom op ons bedrijf aan de Schoolstraat 1 5 te Aagtekerke. NUMANSDORP - AAGTEKERKE 01865-1000 01188-1597 Voor direkt gevraagd: SERIEUZE BEDRIJFSLEIDER Voorkom vertraging Drukkerij Vinkb.v. FORD TREKKERS. BETROUWBARE'KRACHT Kleding, auto's, brillen en dergelijke ondervinden geregeld aanpassingen aan het huidige modebeeld. De laat ste vijf jaar werkt deze trend meer dan ooit ook door in de groenteteelt, niet alleen wat kleur betreft,maar ook de vorm en formaten van groenten krijgen steeds meer aan dacht bij kwekers en konsument. Ook het Westland, waar het export percentage van diverse groenten zo'n 80% van de produktie bedraagt, past zich hierbij aan, evenals de overige tuinbouwgebieden. Vaak via jaren lange teeltexperimenten proberen de zaadselektiebedrijven en het Proef station voor de tuinbouw onder glas te Naaldwijk een produkt te kreëren waarvoor een vraag bestaat bij het grote publiek. Per land en per be volking blijkt de vraag naar kleur en vorm enorm te verschillen. Een van de zaadselektiebedrijven in het Westland die zich met de teel texperimenten bezighoudt is de fir ma Bruinsma in Honselersdijk. Via diverse teelttechnieken wordt er da gelijks gewerkt aan de produktie van het meest ideale groente- of bloe- menzaad. Direkteur van het bedrijf, de heer v.d. Kruk, vertelt hierover: "In de ongekultiveerde natuur komen al kleurvariaties voor bij de diverse groenten. Door selekties toe te pas sen zijn wij erin geslaagd om volledig kontroleerbaar diverse groentesoor ten te kreëren. Kwekers in het West land kunnen, indien hier behoefte aan bestaat, bij ons zaad bestellen voor gele, oranje, paarse of zelfs ges treepte tomaten. Vooral de laatste jaren bestaat er in de horeca voor de garnering van de diverse schotels een grote vraag naar o.a. gele tomaten". Dat kleuren psychologisch werken op de mens is een duidelijk gegeven. Ondanks dat dé gele tomaat qua smaak praktisch niet verschilt van de konventionele rood gekleurde to maat, blijft deze laatste toch duide lijk superieur. Het is maar wat men gewend is. In Japan bijvoorbeeld worden weer uitsluitend de rose gekleurde tomaten gegeten. Of de "■"afwijkend" gekleurde tomaten een even grote vlucht gaan nemen als de reeds ingeburgerde groene, gele en rode paprika's wist men bij Bruin sma nog niet te vertellen. Salesma nager de heer Noordermeer gelooft dat men het in de toekomst meer in de formaten zal gaan zoeken dan in het kreëren van bijvoorbeeld paarse spruitjes, die al voor de tweede wereldoorlog geteeld werden. De heer v.d. Kruk: "Zoals wij het nu kunnen bekijken zal er bijvoorbeeld meer vraag komen naar de zoge naamde ijsbergsla, een enigszins koolachtige, knapperige slasoort. Deze biedt vele voordelen voor de konsument. Zo kan de sla langer van tevoren bereid worden en hij blijft langer fris en vitaminerijk dan de huidige kropsla die snel futloos raakt". Een belangrijk gegeven voor de huisvrouw en de horeca, vindt de heer v.d. Kruk. Andere bestsellers zijn, of zullen naar verwacht worden, de vleesto maat die de laatste jaren veel opgang maakt en korte komkommertjes, als zusje van de lange Westlandse kom kommers die voor kleine gezinnen eigenlijk te groot zijn. Buiten de teelttechnieken, die zich voornamelijk richten op kleur en formaat, wordt er ook naarstig ge zocht naar groentesoorten die mi lieuvriendelijker) zijn. Zo is in ont wikkeling de zogenaamde Tornado sla, een slasoort die door zijn enigs zins opstaande bladeren, die de grond niet raken, niet of nauwelijks bespoten behoeft te worden tegen bijvoorbeeld schimmelvorming. Een ander produkt waar men bij Bruinsma volop mee bezig is, is de teelt van de zogenaamde energiear me tomaten, die in plaats van bij de normaal benodigde 15 graden al bij 8 graden kunnen groeien. "Rekent u zelf maar uit wat dat zal gaan bespa ren", vertelt de heer v.d. Kruk. "Het kan nog wel even duren, maar vol gens onze mening zijn er kansen ge noeg. De door ons genoemde moge lijkheden zijn werk van jaren ge weest en zo zal het ook bij de toe komstige produkten gaan". Hongaarse goulash is een gerecht dat zich uitstekend leent voor het ver werken van paprika's, vruchten die rijk zijn aan vitamine C en waarbij de rode bovendien nog vrij veel ka roteen bevatten. Het simpele van de kleur is dat de rode paprika rijper is dan de groene en ook iets zoeter van smaak is. De paprika is familie van de tomaat en is een subtropische plant. De pa prika wordt hier veel gekweekt en is praktisch het gehele jaar door te verkrijgen. Zij past in vele gerechten zoals bijv. soepen, sausen, salades, ragoüts en diverse macaroni en rijst schotels. Ingrediënten 600 gram rundvlees, 100 gram reuzel of boter, 4 grote uien, 4 grote tomaten, 4 aardappelen en 5 rode paprika's, 30 40 gram paprikapoe der, 30 gram bloem, 1 theelepel kummel, 1 teentje knoflook en zout. De bereiding Het in dobbelstenen gesneden rund vlees kruiden met zout, paprikapoe der en het uitgeperste teentje kno flook en in de boter of reuzel braden tot het iets is gekleurd. De fijngesne den uien, aardappels, paprika's en tomaten (of tomatenpuree), de bloem en de kummel toevoegen, het geheel met een houten lepel goed door elkaar roeren en de bouillon of het water er bij doen. De goulash nu langzaam gaar laten stoven in de oven of op een klein pitje. U kunt de goulash serveren met droge rijst of aardappelpuree en met doperwten, groene sla of komkom mers. Van der Vliet op groot akker- en tuinbouwbedrijf met eigen teelt en fabrieksmatige verwerking. Gedacht wordt aan een persoon: a* met Pos. Chr. geloofsovertuiging b. met voldoende landbouwkundige teeltkennis en de nodige praktijkervaring. c. die organisatietalent heeft en goed met mensen om kan gaan. d. die op mechanisch- en elektrotechnisch gebied goed thuis is. e. die van huis uit gewend is aan te pakken en daarom een salaris verdient wat volledig in overenstemming zal zijn met zijn persoonlijke inzet en prestaties. Sollicitaties te richten onder nr. 4232 aan Eendrachtbode, Postbus 5, St. Annaland. Adtcrtcnlie opdrachten dient it I week tan Ie toren te sturen naar: Voor gebruik in de tuinbouw, de boomkwekerij, de bloementeelt en het onderhoud van tuin en park zijn er de nieuwe, lichte en uiterst wendbare trekkers uit de 1000 serie. Voor de allerzwaarste diepe grondbe werking heeft Ford de machtige FW mammoettrekkers. Behalve de 1000 serie introduceerde Ford onlangs ook de nieuwe 8200 en de vierwielaange- dreven versies van de 3600 en 4600. Hiermee komt de Ford trekkerserie op niet minder dan 17 basismodellen. Met vermogens variërend van 12-261 kW (16-350pk). Dit betekent dat Ford nu voor vrijwel elk bedrijf een trekker op maat heeft. Elk type voldoet aan de hoge kwali teitseisen van Ford. Dit, plus de deskundige serviceorganisatie, de uitstekende onderdelenvoorziening en de hoge inruilwaarde zijn enkele belangrijke factoren die voor de aanschaf van een Ford trekker pleiten. De dichtstbijzijnde Forddealer adviseert u graag over de trekker die iüi het best in uw bedrijf past. VOOR ELK BEDRIJF Voor voorlichting, verkoop en service: Districts Ford Tractor Dealers Zeeland en West Brabant. Landbouwmechanisatie Bedrijf Difoga B.V. Bergen op Zoom Tel. 01640-52080 Gebr. Weststrate B.V. Krabbendijke Tel. 01134-2610 filiaal Goes Tel. 01100- 15707 Mechanisatiebedrijf C. Vermeulen B.V. Oostburg Tel. 01170-3255 filiaal Axel Tel. 01155- 1845 Tractorbedrijf Kloet Zierikzee Tel. 01110-2218 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15