Danny Het Streeklandbou wm useum Het Zwingelen De boer op I MOP Wat staat hier? We vertrokken om 9 uur naar boer Maldergem in Biggekerke. Toen we daaraan kwamen gingen we gauw naar binnen. De boer zette het hete lichtcanon aan (dat is een soort rond kanon waar warme lucht uit komt van daar de naam heteluchtkanon) Het was er echt gezellig We hebben er nog rond gekeken We hebben van de boer nog cho- comelk met een koekje gekregen wat ze daar hebben zal ik even opnoemen, een trekker, ploeg, paarden, geiten, zaaimachine's aanaarder, een hond, uien, sui kerbieten en nog veel meer je moet er beslist eens langs gaan. Rocco Mannee T oorenvliedtschool Middelburg Een tijdje geleden zijn we voor de tweede keer naar de vlasfa briek geweest. We hebben Nu het zwingelen gezien Hier wordt de grote stengel gebroken en daarna eruit geslagen. Toen ging het in een machine waar het vlas aan de andere kant als een soort haren eruit kwam. Dit pakte de man die daar stond met hopen er af, en draaide dit rond. dit kwam op een grote hoop te liggen dat erg zacht was. Het gezwingelde vlaslint en de lokken zijn bestemd voor het spinnen van fijne en grove garens. De stukjes hout die over blijven zijn voor het persen van vlas spaanplaat. Het was erg leuk daar maar ontzettend stoffig. EINDE Anja van Deursen, klas 6, St. Aloysiusschool, St. Jansteen jantje ging naar een boerderij met zijn vader en moeder, daar was een boer een koe aan het melken, jantje stond verbaasd te kijken, toen de boer klaar was zei jantje: gooit u de melk nog eens terug in de koe en mag ik dan eens mel ken. monique van 't westeinde, klas 5, st. willibrordschool, terneuzen. Volg de lijntjes en schrijf de letter die aan het einde staat op. En als je het goed doet dan komt er een woord uit dat met "de boer op" te maken heeft. Marie Louise de Bot, klas 4a van "De Moolhoek", Kapelle qSjaquapun fuapjaoq :pjooMjuu We gingen met de fiets naar boer Asselman. Op dinsdagmiddag gingen. We moesten een stuk te voet want het was spekglad in de polder maar toch kwamen we bij boer Asselman op het erf. De boer liep met ons naar de eerste schuur. Daar lagen aardappelen en uien. De uien mochten nul graden blijven en de aardappelen mojchten 5 a 10 grade blijven. Het vecht wel een beetje maar dat is niet erg zegt de boer. Toen gingen we aardappelen sorteren. Dat is leuk jo. En dan gingen we naar de boxen vuiler kijk. Dat is een grote lopendeband die de aardappelen en uien naar de box voert. Toen gingen we naar de twede schuur. Daar stonden veel machines. Een paar daarvan zijn 1 aardappel rooier 4 karen 3 tractoren. Een toen gingen we wafels eten en dan naar huis daag. Heirman Mario, Basisschool „Moerschans", Hulst Met welke moeilijkheden heeft de boer te maken? Planteziekte, bevoorbeeld: Aardap pelziekte. Schadelijke dieren bevoorbeeld ca- loradokever. Hij zorgt voor schone stallen. Hoe lost hij die moeilijk heden op? Hij laat zijn vee inenten. Hij bespuit het land om planteziek- ten te weren. Hij dood, vangt of ver giftigt schadelijke dieren: insekten. Waardoor wordt hij hierbij geholpen De veearts Plantenziektenkundige dienst te Wageningen. De land-tuinbouwberichten verzorgt door K.N.M.I. De Bilt. De vele soorten bestrijdingsmiddelen. Bianca, Tony, Jeroen R, Angelo, Noëlla, Christien, Basisschool „Moerschans", Hulst We zijn op een vrijdag in November naar het Streeklandbouwmuseum geweest in Heille. Het gebouw is ge bouwd in het jaar 1740. Het streek landbouwmuseum zagen we onder- ande een wakploeg, uitgevonden in 1610. Er zijn er nog maar 2 in de hele wereld. Ze werden getrokken door 4 paarden. Ook zagen we in het museum een dorsvlegen waar ze 80 jaar gele den op een steen (geselsteen) bij voorbeeld tarwe op leggende en met de dorsvlegel sloegen ze op de tarwe. Ze gebruikten daar ook bij een le- renschort, omdat als je geen schort aan deed gingen zijn klere ermee kapot. We zagen ook een boneplanter die uitgevonden werd door een smid uit Sas Put. In Biervliet was er ook een uitvinder die het haringkaken uit vond. Petra Vermeulen en Daniëla Notebaart, J.H. van Daleschool, Sluis 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 12