"Uitblijven besluiten schaadt belangen bietentelers" Er is toekomstperspektief voor de akkerbouw -E en bedroevende vertoning welke niet ajleen schade toebrengt aan het gezag van de Europese Commissie en de Ministerraad maar ook schade aan de belangen van allen die bij de bietenteelt- en verwerking zijn betrokken, aldus vatte de heer K.C. van Kempen, voorzitter van de Suiker Unie, de situatie samen waarin men in de teelt en verwerking van suikerbieten is beland: te late voorstellen, geen besluiten, grote onzekerheden en geruchten over noodoplossingen. Drs. van Kempen die sprak op de Jaarvergadering van de Suiker Unie te Breda, wees ook met nadruk op de noodzaak dat de telers de keuze tussen de systemen mengprijs en kontraktenstelsel tijdig, d.w.z. uiterlijk begin januari 1981, moeten kunnen maken. In 1990 optimale produktie mengvoeder in 10 tal fabrieken N D e heer van Kempen zei voorts de stellige indruk te hebben dat autori teiten weinig doen om de ongelijk heid op te heffen tussen suiker en isoglucose. Het gebruik van deze niet met accijns belaste zetmeelzoetstof Voorzitter Suiker Unie drs. v. Kempen: Zwaard van Damocles Suikerbieten- kampagne korter Uit rapport Cebeco-Handelsraad blijkt: Accijns Dr. ir. Vos bij Groninger Maatschappij van Landbouw: Toekomst voor veldbonen en koolzaad Lagere raming Australische tarweproduktie D e heer van Kempen zei te ver wachten dat de oogst van het lopende boekjaar 1980/1981 bij de Suiker Unie weer een nivo van ongeveer 3,9 miljoen ton zal halen bij een landelijk totaal van 6,2 miljoen ton. De relatief hoge opbrengst gaat gepaard met een iets lager suikergehalte (\A%) dat waarschijnlijk voor een deel is toe te schrijven aan de vorstperiode begin november. De Suiker Unie verwacht dit jaar voor op aandelen geleverde bieten een prijs te betalen die voor A- én B-bieten rond 112,50 per ton (exkl. btw) zal bedragen, aannemende dat er dit jaar geen produktieheffing zal worden opgelegd. Volgens de laatste prognoses van Suiker Unie zal de gemiddelde opbrengst van suikerbieten dit jaar ruim 51 ton per hektare be dragen bij een rendement van 14,2%. Dit betekent voor de Sui ker Unie een produktie van 550.000 ton bij een landelijke produktie van 880.000 ton. De gemiddelde dagverwerking is rond 44.500 ton. Met de bewezen totale verwerkingskapaciteit van 45.000 ton per dag zal Suiker Unie in staat zijn de kampagnes in de toekomst in een relatief korte tijd af te wikkelen dit ten voordele van de leveranciers en de werknemers. Door de Investeringskommissie is een rapport uitgebracht over de mengvoederproduktie en -afzet binnen de Cebeco-organisatie. Opgezet op basis van de jongste ontwikkelingen van technologie en transport, zal het richtlijn en basis kunnen zijn voor de advisering m.b.t. het investeringsbeleid. Het rapport kwam op de Algemene Vergadering van Cebeco 18 december j.l. aan de orde. Het meldt dat de omzet van Cebeco-Handelsraad in de laatste zeven jaar met ruim 50% is gestegen van 2.650.000 tot 4.150.000 ton. Het aantal zelfproducerende koöpe- raties daalde met 30% tot 80, terwijl de gemiddelde jaarproduktie meer dan verdubbelde tot bijna 52.000 ton. De gemiddelde omzetstijging per jaar lag rond de 70%. aar de mening van de heer van Kempen zou de medeverantwoorde lijkheid voor de exportverliezen van suiker beperkt moeten blijven tot de maximaal 30 procent heffing op B- suiker. Een hogere heffing zal vol gens de voorzitter van de Suiker Unie een zwaard-van-Damocles-ef- fekt hebben. T.a.v. de quotumverde ling bepleitte hij dat het voor Ne derland geldende totaal-maximum quotum (A- en B-suiker) op zijn' minst in stand blijft. afkojnstig uit België, Frankrijk en West-Duitsland neemt steeds meer toe. Door de komst van Cargill is ook op het glucosevlak een prijzenoorlog ontstaan. "Het zal duidelijk zijn dat hier iets aan gedaan moet worden omdat er volumeverlies voor suiker en een prijsdrukkertd effekt uit voort komen", aldus van Kempen. In het verslagjaar heeft Suiker Unie aanvullend op alle op aandelen ge- jeverde bieten een ledentoeslag van 7,— en op overbieten 3,50 per ton boven de kontraktprijs uitge keerd. Het totaalbedrag dat boven de minimum-EEG-prijzen werd be taald, beliep rond 35 miljoen ofwel gemiddeld 9,60 per ton bieten. "In dit licht, zo zei de voorzitter van Kempen, stemt het tot tevredenheid dat het saldo van de exploitatiereke ning toch bij het nivo van het voor gaand verslagjaar kon blijven". In de komende 10 jaar zal een gerin gere omzetstijging te zien zijn. Uit gegaan is het rapport van een totale stijging van 25%. Dat betekent dat de optimale omvang van een produk- tiebedrijf in de nabije toekomst op 500.000 ton of meer zal kunnen zijn. De konklusies van het rapport leiden ertoe dat de te verwachten omzet in 1990 aan mengvoeders het meest optimaal geproduceerd zou kunnen worden in een 10-tal mengvoederfa brieken, zoveel mogelijk gelegen aan groot scheepswater en voorzien van spooraansluiting. Gang van zaken Cebeco-Handelsraad passeerde t/m november van dit jaar een omzet van boven de 1 miljard en een volume van ruim 2 miljoen ton. De omzet in voerartikelen steeg met 5%, die in meststoffen met 16% over de eerste vier maanden. De resultaten over het eerste kwar taal noemde voorzitter drs. van den Berg gunstig, zij het dat bij enkele afdelingen minder gunstige ontwik kelingen te konstateren zijn. Per 30 juni vorig jaar was het bedrag van de aangegane leningen rond 750 miljoen. In de wintermaanden Er is alle reden om aan te nemen, dat bij ongewijzigd beleid, de graan- produktie in de EEG struktureel zal blijven toenemen in de eerstko mende jaren. Misschien niet met 3 min ton per jaar, zoals in het verleden, maar gemiddeld 2 min ton per jaar produktiestijging is zeker mogelijk. Het is deze ontwikkeling die minister Braks zorgen baart. Aldus dr. ir. M.P.M. Vos (plv. direkteur-generaal voor landbouw en voedselvoorziening), die wegens onvoorziene verhindering de spreek beurt van de minister van landbouw tijdens de algemene vergadering van de Groninger Maatschappij van Landbouw te Haren op 17 de cember 1980 had overgenomen. Het totale graanareaal in de Ge meenschap is de laatste twintig jaar vrijwel konstant gebleven. De graanproduktie daarentegen is in die periode sterk uitgebreid. Van bijna 70 min ton in 1960 steeg deze tot 119 min ton nu. Het gebruik van pro- duktievere rassen, betere bemesting, betere ziektebestrijding en intensm-5 vere teeltmethoden hebben tot deze groei bijgedragen. De Gemeenschap zal dit verkoopseizoen 12 min ton zachte tarwe en 5 min ton gerst moeten uitvoeren. En omdat net prijspeil in de Gemeenschap hoger ligt, zal er geld bij moeten om deze op de wereldmarkt te kunnen afzet ten. Heffing tapioka Minister Braks verwacht dan ook dat de Europese Commissie in de nabije toekomst met voorstellen zal komen om aan de steeds stijgende uitgaven in de granensektor een halt toe te roepen. Het is nog niet bekend welke deze precies zullen zijn. Het is wel bekend dat de Europese Commissie het gebruik van granen in mengvoe ders wil bevorderen door maatrege len te treffen inzake de invoer van met granen konkurrerende veevoe dergrondstoffen; met name denkt zij daarbij aan tapioka. Hoewel dit voor ons land met zijn intensieve veehou derij een gevoelige materie is, kun nen wij onze ogen moeilijk sluiten voor de stijgende uitgaven voor het Europese graanbeleid. We moeten bij een en ander natuur lijk de belangen van onze intensieve veehouderij in het oog houden. En ook de handelspolitieke kant van de zaak. Verscherping kwaliteitseisen baktarwe Volgens minister Braks wordt in "Brussel" gedacht aan verdere verscherping van de kwaliteits- kriteria voor baktarwe. De refe- rentieprijs voor baktarwe is thans gebaseerd op de minimum bakk- waliteit. Dit houdt in dat het deeg van de tarwe niet mag kleven en dat zichtbaar en blind schot in de tarwe maar in beperkte mate mag voorkomen. Grote hoeveelheden van de in de Gemeenschap ge teelde tarwe voldoen aan deze voorwaarden. Het zijn echter wel minimale voorwaarden. Het moet dan ook niet uitgesloten worden geacht dat hier in de toe komst voorwaarden wat betreft gehalte aan eiwit en kwaliteit van het eiwit aan zullen worden toe gevoegd. Dergelijke maatregelen zullen echter weinig effekt hebben als niet tegelijkertijd een aktieve exportpolitiek wordt gevoerd. Ex port dient voorop te staan; inter ventie is een vangnet. een vijfjarig suikerregiem in de EEG gaat uit van ongewijzigde A-quota. Politiek gezien lijkt dit een realistisch voorstel, waar minister Braks zich achter blijft stellen. Een uitbreiding van de A-quota in de Gemeenschap, die door sommige kringen in het be drijfsleven wel wordt bepleit, be hoort gezien de ontwikkeling van de produktie en de konsumptie niet tot de mogelijkheden. De overschotten zouden er nog groter door worden. Ook zou een redelijke mate van me definanciering bij grotere A-quota moeilijk zijn te realiseren. Bij gelijkblijvende A-quota tracht het Commissievoorstel de specialisa tie in de produktie tot uitdrukking te brengen door middel van de verde ling van de B-quota. Met deze ver deling van de B-quota kan minister Braks alleen instemmen op de uit drukkelijke voorwaarde dat wij niet gestraft willen worden voor het feit dat wij in de afgelopen jaren het mengprijssysteem hebben toegepast. Een nieuw element in de voorstellen is, dat de Commissie uitgaat van vol ledige zelffinanciering in de suiker- sektor, afgezien van de uitvoerverlie- zen van de zgn. ACS-suiker. De Commissiegedachte om de eerste af zetverliezen te laten dragen dooreen heffing op A- en B-suiker lijkt bes preekbaar. Het Nederlandse stand punt is evenwel dat de voorgestelde maxima op allereerst A- en B-suiker van m% en vervolgens op B-suiker van 37'/2% te hoog zijn. Ook met la gere heffingen kan men komen tot een mate van medefinanciering die in normale omstandigheden de afzet verliezen in belangrijke mate dekt. Volledige zelffinanciering onder alle omstandigheden wijst minister Braks van de hand. Suikerregiem Het nieuwe Commissievoorstel voor Voor de teelt van veldbonen en kool zaad zijn er in de toekomst zeker perspektieven. Beide gewassen leve ren nl. produkten waaraan in de Ge meenschap een groot tekort bestaat: plantaardige oliën en eiwit. Dit stelde dr.ir. M.P.M, Vos (plv. Direkteur- Generaal voor landbouw en Voedsel voorziening) op een algemene verga dering van de Groninger Maatschap pij van Landbouw. De heer Vos, die sprak in de plaats van minister Braks, wees er op dat bevordering van deze teelten pas in de filosofie van het EEG landbouw beleid: het stimuleren van produkten waarvoor we heel erg afhankelijk zijn van invoer uit andere landen. Een bijkomend voordeel is dat het risiko van overschotten van andere produkten kleiner wordt. Voor veldbonen zijn op dit moment nog geen rassen beschikbaar met voldoende hoge opbrengsten, maar men is druk doende met de verede ling en verder onderzoek. Deze teelt lijkt voor de toekomst zeker per spektieven te bieden. De Australian Wheat Board heeft haar raming van de Australische tar- we-oogst 1980/81 verlaagd tot 12,8 tot 15,7 miljoen ton, tegen een eer dere raming van 13,4 a 17,1 miljoen ton. Verleden jaar werd een tarwe-oogst van 16,03 miljoen ton binnenge haald. (The Financial Times) is dat doorgaans hoger, naar raming rond 1,2 miljard. Bij 10% rente betekent dit dat gemiddeld 100 miljoen aan rente per jaar moet worden betaald. Bij een stagnerende markt kunnen deze meerkosten in mindere mate doorberekend worden. Zij werken daardoor margeverkleinend. Van de opnieuw globaal beoordeelde bruto marge van rond 15% resteert slechts llA% als bruto:overschot, van waar uit jaarlijks de nodige versterking van het eigen vermogen moet plaatsvinden. Per 30 juni 1979 bedroeg het balan stotaal rond 1,5 miljard met een eigen vermogen van 30% bij de le denverenigingen als gemiddelde van het totaal 26% en bij de Cebeco- Handelsraad zelve van rond 32% (aan zichtbaar vermogen en leden rekening samen). Deelnemingen De participatie in andere bedrijven maakt een jaarlijks toenemend be drag uit. Thans is dat 17% van het balanstotaal of rond 85 miljoen. In dit bedrag zijn 40 ondernemingen sa mengevat, waarvan 25 meerderheids- deelnemingen. Deze laatste maken 650 miljoen uit van de ruim 1,2 miljard omzet in het totaal van de deelnemingen. Gunstig verlopen onder de deelne mingen o.a. Luxan en Aviko, moei lijker ging het bij Plukon en "Sloten" (melkpoeder). Voedermiddelen In de afgelopen 5 maanden zijn de voerkosten regelmatig gestegen; al leen op grondstoffen basis berekend met rond 7,- per 100 kg dat is per jaar bijna 1 miljard oftewel 2,5 miljoen per dag aan meerkosten. De sterk opgelopen vrachtenmarkt speelt daarbij ook een grote rol. Meststoffen Tot en met oktober steeg de omzet in meststoffen met 16% in tons maar met 40% in geld. De omzet in gewasbeschermings middelen steeg in de eerste vijf maanden van 1980 met 16%, die van zaai- en pootgoed met 7%. Hier merkte drs. van den Berg op dat de export van graszaden zeer gunstig verloopt. Op het gebied van de ruwvoeder- voorziening is mais na aardappelen het belangrijkste akkerbouwprodukt in de Nederlandse landbouw. Het ras Brutus zal naar de opvatting van drs. van den Berg een belangrijke rol in de maisteelt geen spelen. Goede ontwikkelingen kunnen ge meld worden van de veredelingsbe- drijven met name op het gebied van peulvruchten en vlas. Het ontwikkelen van nieuwe erwten en bonenrassen, geschikt om te die nen als eiwitbrok voor de veevoede rindustrie heeft grote aandacht. De omzet daling in stallen- en bun- galowbouw bedraagt momenteel 10%. Verwacht wordt echter vooral na begin 1981 een scherpe daling van de werkhoeveelheid, mogelijk tot 35% over het gehele jaar. Investeringsaktiviteiten Van de rond 58 miljoen is ruim 85% geïnvesteerd in de mengvoederindus trie. Plannen tot een bedrag van 170 miljoen waren per medio 1980 in portefeuille, waarvan 125 mil joen voor de mengvoederindustrie en op- en overslag van grondstoffen. vdw 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 9