"Boer in het jaar 2000 meer achter zijn bureau dan op het land" Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1981 Landbouwschapsvoorzitter Luteijn bij Suikerunie: BESTEMMINGS PLANNEN Drogen kippemest heeft perspektief Raming produktie fruit in oogstjaar 1980 De Vollegrondsgroenterassenlijst 1981 is verschenen! Samenwerking Zeeuwse fruitveilingen Veilingomzetten in 1980 aanzienlijk hoger dan in 1979 Een beperkte daling van het aantal bedrijven en werkers in land- en tuinbouw, voortschrijdende automatisering om de boer van routine werk te ontlasten en hem van informatie te voorzien, toenemende beïnvloeding van de wereldmarkt door het gebruik van gewassen voor de produktie van groene energie, meer wettelijke beperkingen en een grotere invloed van de overheid. Dit zijn volgens de voorzitter van het Landbouwschap, ir. David Luteijn, enkele van de ontwikkelingen waarmee boer en tuinder de komende 20 jaar rekening moeten houden. Tijdens de jaarvergadering van de Suikerunie, op 16 december in Bre da, schetste ir. Luteijn het beeld van de boer in het jaar 2000. Naar zijn mening zullen er dan van de 125.000 full-time land- en tuinbouwbedrij ven nog 90 a 100.000 over zijn. Die bedrijven samen zullen een bruto- produktie voortbrengen die 50 procent hoger ligt dan op dit moment. Een dezer dagen is voor de 56e keer de Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen verschenen. Over het belang van de Rassenlijst hoeft nauwelijks geschreven te worden. De oplage laat een steeds toenemende belangstelling zien. Ondanks het feit, dat er de laatste jaren ieder jaar meer werden gedrukt, was de Rassenlijst steeds al vrij snel uitverkocht. Dit jaar zal de oplage ongeveer 20.000 exemplaren bedragen. 56e Beschrijvende voor landbouwgewassen 1381 Energieproduktie Het jaar 1980 zou naar de mening van ir. D. Luteijn de voorzitter van het Landbouwschap wel eens een vrij dramatisch omslag punt te zien kunnen geven voor wat betreft het gebruik van agrarische grondstoffen voor de energieproduk tie. In de sub-tropische gebieden is de produktie van alkohol uit suikerriet al op gang gekomen. In de meer ge matigde klimaatzone's komen voor de produktie van groene energie maïs en sorghum in aanmerking. Wel moet dan de olie nog wat duurder worden. Een andere ontwikkeling is het ge bruik van agrarische produkten als grondstof voor de chemie. De be langrijkste bestanddelen van planten zijn cellulose, zetmeel, suikers en ei witten. Het lijkt, aldus Luteijn, rede lijk om te verwachten dat binnen niet al te lange termijn derivaten daarvan een kans zullen krijgen. Rassenkeuze De rassenkeuze speelt een grote rol in de bedrijfsvoering in de landbouw. Verschillen in produktiviteit, winter- vastheid, resistentie tegen ziekten, vroegheid, kwaliteit, gevoeligheid voor schot, doorwas enz. kunnen van grote invloed zijn op de bedrijfsresul taten. Vooral ook omdat sinds de invoering van de gemeenschappelijke rassen lijst van de EEG in principe bijna 3000 rassen in ons land in het verkeer mogen komen is het niet gemakke lijk een verantwoorde keuze te ma ken. Er is geen ras dat onder alle omstan digheden in alle eigenschappen uit blinkt. Het kiezen van een ras is vaak het zoeken naar een kompromis. De Rassenlijst biedt keuze uit een ruim sortiment van goede rassen voor verschillende doeleinden of omstandigheden. In uitgebreide beschrijvingen wordt per ras veel informatie verstrekt, ge richt op het gebruik in de praktijk. Daarnaast zijn er tabellen opgeno men waarin de belangrijkste eigen schappen van de rassen vergelijken derwijze in cijfers of verhoudingsge tallen zijn aangegeven. Ook verstrekt de Rassenlijst gegevens over de ge wenste zaaizaadhoeveelheid en stik stofbemesting voor de rassen enz. In verband met risiko's die een grote verbreiding van één ras met zich mee Eindhoven vanaf 17 december ligt gedurende een maand ter inzage de ontwerp-wijziging van de bebou wingsvoorschriften behorende bij het Wederopbouwplan Noordplein. Be zwaren kunnen worden inge diend bij de gemeenteraad. Roosendaal en Nispen Vanaf 17 de cember ligt gedurende een maand ter inzage op het ontwerp-bestem- mingsplan "Vrouwenhof'. Bezwa ren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Tilburg Vanaf 16 december ligt ge durende een maand ter inzage het bestemmingsplan "Loven-Oost I", welk plan strekt tot wijziging van het bestemmingsplan "Noord-Oost en Loven". Zij die tijdig bezwaren heb ben ingediend, zowel bij de gemeen teraad als bij G.S. alsmede zij die bezwaren hebben ingediend tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzi gingen kunnen beroep instellen bij de Kroon. Tevens ligt gedurende bovengenoemde termijn ter inzage het goedgekeurde bestemmingsplan "Hoek Noordstraat-Stationstraaf'. Zij die tijdig bezwaren hebben inge diend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. Nieuw Vossemeer Vanaf 17 decem ber liggen gedurende een maand ter inzage de gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplannen "Kom Nieuw- Vossemeer" en "De Stelle". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. Someren Vanaf 19 december ligt ge durende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "De Loove II" Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Breda Vanaf 22 december ligt gedu rende een maand het volgende ter inzage: Het gewijzigd vastgestelde bestemmingsplan "Leuvenaarstraat- Middellaan 1979". Zij die tijdig be zwaren hebben ingediend bij de ge meenteraad, alsmede zij die bezwa ren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen bezwaren indienen bij G.S. De gedeeltelijke herziening van de voorschriften van het vastgestelde bestemmingsplan "Mariaveld-Wolf- slaar 1977. Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeente raad kunnen bezwaren indienen bij G.S. De goedgekeurde partiële her ziening 1977/2 van het bestem mingsplan Heusdenhout. Zij die tijdig bezwaren hebben inge diend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. De ontwerp-bestem- mingsplannen Gezinsvervangend tehuis", "Achter de Molen" en "Ginniken". Bezwaren kunnen wor den ingediend bij de gemeenteraad. Door toenemende problemen rond de mestafzet van dunne mest en de stankoverlast is op leghennenbedrij- ven een uitbreiding naar droge mestsystemen te verwachten. Dit schrijft ing. W. Kroodsma in een IMAG-publikatie. Het drogen van de mest wordt - naast stalklimaat en andere uitwendige omstandigheden - bevorderd door luchtbeweging over de mest. In zowel verschillende stal- typen als batterijtypen zijn ventila tiesystemen ontwikkeld waarbij, droge mest onder de batterij wordt verkregen. De droge mest wordt tijdens of na afloop van de legperiode(n) verwij derd met speciale mestschuiven of met trekker met voorlader. Meer informatie hierover in IMAG- publikatie no. 73: "Het drogen van kippemest met behulp van stallucht in verschillende staltypen". Het Produktschap voor.Groenten en Fruit heeft ramingen gemaakt van de handelsproduktie van fruit hier te lande in 1980. Voor alle fruitsoorten samen wordt die geschat op ruim 590.000 ton. Dat is 3% minder dan vorig jaar, hetgeen voornamelijk wordt veroorzaakt door een 20.000 t. kleinere oogst van peren. Van de totale handelsproduktie van fruit komt maar liefst 93% voor re kening van het harde fruit: appelen (76%) en peren (17%). Van de naar verwachting even grote produktie van appelen als vorig jaar werd evenals toen tot begin december ruim 40% geruimd. Van peren werd dit jaar zo'n 17% minder geoogst. Daarvan was per 1 december jl. bijna 60% geruimd (vj idem). Meer over het verloop van het hardfruit-seizoen 1980/81 tot begin december zal te lezen zijn in de Markt-Info van morgen. De aardbeien vormen de derde be langrijke fruitsoort. De produktie daarvan is ondanks de slechte weer somstandigheden goed geweest. Er werd zelfs nog bijna 10% meer van geoogst dan vorig jaar, hetgeen voornamelijk te danken was aan een iets grotere opbrengst per ha. Het omgekeerde was het geval bij de pruimen. Daarvan werd dan ook bijna een derde minder geoogst dan in 1979. Door een uitbreiding van de teelt van ogen-meloenen was de produktie daarvan bijna 10% groter. De oogst van bessen en frambozen heeft ern stig te lijden gehad van het natte weer in juni en juli. De opbrengsten bleven daardoor nogal achter bij die van vorig jaar. De bramen konden zich daarentegen dankzij de septem- ber-zon herstellen. Na de kleine produktie van vorig jaar is 1980 zo doende een goed bramenjaar ge weest. Dat laatste geldt overigens ook voor de morellen: De gezamenlijke oogst van deze zure en die van de zoete kersen is de grootste van de laatste jaren. kan brengen is het belangrijk ras- senspreiding toe te passen. Mengsels Naast een veelzijdig rassensortiment wordt er zowel voor grasland (blij vend grasland en kunstweiden) als voor grasvelden (gazons, sportvelden, openbaar groen enz.) een breed spek- trum van uitgebalanceerde mengsels vermeld en worden onder andere ge gevens verstrekt over aanleg en on derhoud van grasland en grasvelden. Bij de tijd Doordat er elk jaar een nieuwe uit gave verschijnt kan de Rassenlijst goed bij de tijd zijn. De nieuwe Ras senlijst telt ten opzichte van de vorige een groot aantal wijzigingen en is bijgewerkt tot en met de onder zoeksresultaten van 1980. Niet alleen zijn er bijvoorbeeld 19 nieuwe rassen opgenomen en wordt er een nieuw graslandmengsel vermeld. Ook zijn de beschrijvingen, tabellen en teel- S <3»>~ «8 fUtuW £0 n ümsrn gtmmrxS gmttKMis aa 263 M&toma 238. vw! arOxKStasvm «tl m v,>- -- - Ï- 32? Wm Sof. taanwijzingen aangepast aan de jongste resultaten van het onderzoek. U kunt de 56e Beschrijvende Ras senlijst voor Landbouwgewassen 1981 bestellen door storting van 8,75 op girono. 1037754 t.n.v. Lei- ter-Nypels B.V., Postbus 831, 6200 AV Maastricht. Voor bestellingen van meer dan 5 exemplaren gelden gereduceerde prijzen. 30" RASSENLIJST 1981 De 30e Rassenlijst voor Groentege wassen, deel Vollegrondsgroenten, is vanaf 16 december a.s. te verkrijgen. De rassenlijst heeft langzamerhand een vaste plaats verworven bij de voorlichting over de rassen van groentegewassen. Het boek wordt gebruikt door de medewerkers van de kweekbedrijven, de voorlichtings dienst en natuurlijk ook door de te lers zelf. Ook de tuinbouw- en land bouwscholen nemen rassenlijsten af voor instruktie aan de leerlingen. De nieuwste rassenlijst is op ver scheidene plaatsen aangevuld en ge wijzigd met de meest recente infor matie uit o.a. de rassenproaven. Vermeldenswaard is dat dit jaar ook enkele "nieuwe" groentegewassen zijn opgenomen namelijk bindsla, stengelui en suikermaïs. Gekonstateerd moet worden dat de rassenlijst nu een zeer kompleet boekwerk is geworden, waarin jaar lijks alle informatie over het rassen- sortiment is gebundeld. Zij stoelt niet alleen op het rassenonderzoek van het RIVRO te Wageningen en het PAGV te Lelystad/Alkmaar, maar tevens zijn gegevens over het gedrag van rassen in de praktijk van invloed. Het is de moeite waard om deze uit gave, die plaatsvindt onder verant woordelijkheid van de Rijks Com- Op verzoek van het bestuur van de C.V.Z. bracht de bedrijfsekonomi- sche afdeling van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen eni ge tijd geleden een rapport uit aan onze regionale fruitveilingen over "kostenaspekten fusie Zeeuwse fruitveilingen". Dit rapport is uitvoerig besproken door de besturen van de bij de C.V.Z. aangesloten veilingen. Maandag 17 november werden door de vertegenwoordigers van deze vei- lingbesturen de standpunten naar voren gebracht in de vergadering van het algemeen bestuur der C.V.Z. Uit de diskussie bleek dat de proble matiek ligt in het sluiten van een veilpunt bij het kiezen voor deel- koncentratie. Vooral vanwege de daaruit voortvloeiende transport kosten, welke door de telers betaald zullen moeten worden om hun pro- dukt elders aan te bieden, zullen le den van de veiling die moeten sluiten bij deelkoncentratie, daar grote pro blemen mee hebben. Vanuit het algemeen bestuur der C.V.Z. werd daarom het verzoek ge richt aan de bedrijfsekonomische af deling van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, dit onderdeel verder te bezien en hierover nader te rapporteren. missie voor de samenstelling van de Rassenlijst voor Groentegewassen aan te schaffen. De prijs is 13,25, bij afname van meer dan 5 exem plaren gelden aanmerkelijke reduk- ties. De Rassenlijst voor Vollegronds groenten is te bestellen bij B.V. Drukkerij en Uitgeverij Leiter-Ny- pels, Postbus 831, 6200 AV Maas tricht. De omzetten van de bij de C.V.Z. aangesloten veilingen hebben zich in 1980 gunstig onderscheiden ten op zichte van 1979. In 1979 behaalden de aangesloten veilingen een omzet van 36 miljoen gulden terwijl het nu ve rantwoord lijkt om te stellen dat men in 1980 op ongeveer 42 miljoen zal uitkomen; een stijging dus van 6 mil joen gulden, ofwel ruim 15%. Het grootst is de omzetstijging bij de veiling te Goes, namelijk van 10.2 miljoen naar 13.2 miljoen, dat is een stijging van bijna 30%. Kapelle zal gaan van 11.7 naar 13.5 miljoen; dat is een stijging van ruim 15%. Voor Krabbendijke bedraagt de stij ging ruim 12%, namelijk van 8.1 miljoen naar ruim 9 miljoen, terwijl in Terneuzen de omzet ongeveer ge lijk zal zijn aan die van het voriê jaar of daar iets onder blijft op 6 mil joen gulden. Al met al dus gemiddeld een gunsti ge ontwikkeling. Opgemerkt moet worden dat het vergelijkingsjaar 1979 zeer lage omzetten te zien gaf, maar niettemin stemt de verbetering tot voldoening. Het zijn vooral de nieuwe rassen en de goede kwalitei ten die het dit jaar goed doen. Iedere veilingdag opnieuw wordt het bewijs geleverd dat degenen die hun bedrijf hebben vernieuwd, daarvan gunstige resultaten boeken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 6