IMieuws uit: Brussel H, D, T Braks wil boeren laten meebetalen voor overschotten D e kosten van het Europese landbouwbeleid zijn al vijf jaar achtereen met steeds ongeveer 20% gestegen. "Daar moet zelfs de landbouw over gaan nadenken". Dat verklaarde minister G. Braks tijdens een schor sing van de Europese Ministerraad voor Landbouw in Brussel tegen de journalisten. In het algemeen steunt hij het recente voorstel van de Europees landbouwcommissaris Gundelach om de boeren en tuinders financieel medeverantwoordelijk te maken voor overschotten. Er zijn echter wel grenzen aan zo'n medeverantwoordelijkheid gesteld, aldus Braks. Bij de produkten waarvan er overschotten bestaan zal dit niet temin voor de producenten hard aankomen, aldus de minister. zojuist; verschenen: Instrument heffing krijgt meer inhoud Vrije landbouwmarkt krijgt meer betekenis naarmate ekonomie verslechtert Griekenland Perspektieven voor de relatie tussen landbouw en natuurbehoud Boter en suiker Braks op algemene vergadering CEBECO-Handelsraad OMVANGRIJKE LEVERINGEN AAN POLEN TEGEN LAGE PRIJZEN Voorlichtings bijeenkomsten gewasbescherming Vergadering Gezondheidsdienst voor Dieren Problemen rond toetreding Griekenland opgelost Jan Werts/ Brussel ij is vanaf 1 januari voor de tijd van zes maanden president van de vergadering van Landbouw- en Vis serijministers van de Europese Ge meenschap. Die gelegenheid wil hij aangrijpen om samen met de E/uro- pese Commissie en de collega's plannen te maken voor ombuigingen bij het Landbouwbeleid. Tegelijk moeten in die periode de nieuwe landbouwprijzen voor het komende oogstjaar worden vastgesteld. De Nederlandse miüister voorziet een parallelle behandeling van de plannen tot prijsaanpassing en die tot bezuiniging. Dit alles moeten we zien als een onderdeel van de op dracht die de Commissie heeft om in de maand juni van dit jaar voorstel len te doen inzake de toekomstige financiering van de EG en de bij drage van de afzonderlijke landen. Op 19 januari a.s. houdt de nieuwe president een informele vergadering met zijn collega's waar al deze plan nen en voornemens ter sprake ko men. Daar neemt men geen beslui ten maar wordt iedereen geacht zijn gedachten de vrije loop te laten. De koppeling prijzen/bezuinigingen zal wel vertragend werken op de be sluitvorming. Mogelijk verzeilt men zelfs in de noodsituatie waarbij de regeringsleiders op hun topconfe rentie de knopen moeten doorhak ken, zo gaf de minister toe. Maar hij zal er alles aan doen om te verhin deren dat het zo ver moet komen. De minister verklaarde ook nog dat de kosten van het gemeenschappelijk landbouwbeleid momenteel niet tegenvallen. Maar voor de financie ring van de kosten in 1982 en 1983 ziet hij wanneer men de zaken op zijn beloop zou laten wel ernstige problemen. Behoud de Groene Ruimte Op woensdag 4 maart zal in het Jaarbeurs-kongrescentrum te Utrecht een symposium worden ge houden onder de naam: Behoud de Groene Ruimte. Dit symposium wordt georganiseerd door de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten in het kader van hun 75-jarig bestaan. Het zal handelen over het thema dat voor dit jubileumjaar is gekozen nl. "Perspektieven voor de relatie tussen landbouw en natuurbehoud". Aanvang 10.00 uur. Symposiumvoorzitter is prof. dr. A.J. Wiggers, algemeen directeur van het RIN (Rijksinstituut voor Natuurbe heer). Het programma bestaat uit o.a. de volgende voordrachten: 'Mens en landschap van 2000 vóór tot 2000 na Chr.' door prof. dr. J.I.S. Zonneveld, Rijksuniversiteit Utrecht (fysische geografie) en prof. dr. ir. I.S. Zonneveld, ITC Enschede (ve- getatiekunde en ecologie) 'Het natuurlijk milieu: toen, nu en straks' door dr. J.G. de Molenaar, RIN Leersum 'Perspectieven en problemen van de landbouw' door prof. dr. J. de Hoogh, Landbouw Hogeschool Wageningen (agrarische economie) 'Is een natuur- en milieuvriendelijke landbouw in de toekomst mogelijk?' door S. Algra, Stichting Natuur en Milieu, 's-Graveland. 'De groene ruimte: voelt de overheid zich wel verantwoordelijk?' door ir. P.J. van Herwerden, Natuurmonu- menten, 's-Graveland. Aanmelding voor deelname aan het symposium dient te geschieden door overmaking van 14,50 p.p. op giro 9933 van Natuurmonumenten te 's- Graveland onder vermelding van 'symposium 4 maart'. Voor studen ten geldt een gereduceerde toegang sprijs van 8,50 p.p. Voor deelname aan de lunch dient tegelijkertijd een bedrag "te worden overgemaakt van 15,50 p.p. onder toevoeging van de mededeling 'met lunch'. Alle deelnemers ontvangen tijdig te voren de deelnemerskaart,een pro gramma, een reductiebon van de Nederlandse Spoorwegen en (indien besteld) een lunchbon. "Dokteren aan strukturen" In deze "Informatief', die één dezer dagen is verschenen wordt geschetst langs welke weg de herstrukturering in ons land zich heeft ontwikkeld. Drs. J.A.J. Balk - werkzaam bij de NEHEM - begint zijn verhaal in 1965. Hij tekent de feitelijke ontwik kelingen tegen de achtergrond van de, wisselend, beleidsvoornemens van de verschillende kabinetten. De nota "Selektieve groei", de Sektor- nota en het WRR-rapport "Plaats en toekomst van de Nederlandse indus trie" worden op hoofdpunten bes proken en, voor zover mogelijk, ten aanzien van de uitvoering ervan, geëvalueerd. Tenslotte wordt een blik geworpen in de nabije toekomst. De auteur heeft in deze "Informa tief' in kort bestek willen beschrijven hoe de herstrukturering zich feitelijk heeft voltrokken. De inhoud van "Dokteren aan strükturen" is dus niet zozeer opiniërend, maar geeft de lezer de mogelijkheid zich in korte tijd op de hoogte te stellen van de grote lijnen van dit vaak ondoor zichtige onderwerp. A-quotum voor de suiker waarom zij hadden gevraagd en evenmin het la gere B-quotum. De hele kwestie is overigens slechts voor de periode tot 1 april 1981 geregeld. Wel wordt de interventieprijs voor olijfolie wat hoger dan was voorgesteld. Tenslotte is voor een lange reeks tuinbouw- produkten de interventieprijs vast gelegd. en aanzien van de toelating van roomboter uit Nieuw-Zeeland blok keerden de Fransen een accoord. Afgesproken is nu dat gedurende de maand januari één-twaalfde van het quotum voor dit jaar, ofwel 6.920 ton zal worden toegelaten. Geen accoord was mogelijk over de suikerpolitiek van de Gemeenschap voor de ko mende jaren. Evenmin inzake het toelaten van rundvlees uit niet bij de EG behorende landen. Braks bij Cebeco-Handelsraad: 99 99 G.J.M. Braks "Als grote belanghebbende kan ons land zich niet onttrek ken aan een beleidsombuiging waarbij een wat evenwichti ger EEG-begroting ontstaat. Voor de toekomst valt nl. het ergste te vrezen wanneer lidstaten nationaal een aanvullend prijsbeleid gaan voeren omdat het gemeenschappelijk beleid ontoereikend wordt geacht". Dit zei minister ir. G. Braks in een inleiding die namens hem op de Algemene Vergadering van CEBECO-Handelsraad 18 december j.l. werd uitges proken door dr.ir. M.P.M. Vos, plv. Direkteur-Generaal voor Landbouw en Voedselvoorziening. Daarom zullen volgens Br&ks de beleidsombuigingen voldoende ver moeten gaan, zodat het beleid de komende jaren kan worden be kostigd. In dat verband moet er rekening mee worden ge houden dat het instrument van de heffing bij de producent meer inhoud zal gaan krijgen. Minister Braks is stellig van mening, dat er voor een aantal sektoren mogelijkheden zijn, aldus de producenten finan- ciëel meer verantwoordelijk te doen zijn voor de kosten van het beleid. Van geen enkele regering en ook niet van de Gemeenschap mag worden verwacht, dat onbeperkt kan worden bijgepast in de kosten van de afzet. 'e bewindslieden zijn er bij hun laatste vergadering van vorig jaar toch in geslaagd de knelpunten rond de toetreding van Griekenland tot de Europese Gemeenschap per 1 ja nuari uit de weg te ruimen. De mi nister van Landbouw van dat land Canellopoulos wilde hogere prijzen voor zijn olijfolie, groenten, fruit en suiker. Het zag er deze maand even naar uit dat hij aldus de onderhan delingen,, over de toelating van zijn land wilde heropenen. In het nu gesloten accoord staan geen toegevingen aan onze kant voor de suikerpolitiek. Wel in beperkte mate inzake olijfolie en groenten/fruit. De Grieken krijgen dus niet het hogere "Ik ben ervan overtuigd dat het onder de huidige ekonomische om standigheden absoluut niet mogelijk zou zijn, een gemeenschappelijk landbouwbeleid met een gemeenschappelijke markt tot stand te bren gen. Maar gelukkig bestaat dit unieke bouwwerk en is het gemaakt voor goede en slechte tijden". Aldus minister ir. G. Braks in een inleiding, die namens hem werd uitgesproken door de plv. direkteur-generaal voor Landbouw en Voed selvoorziening, dr.ir. M.P.M. Vos, tijdens de Algemene Vergadering van CEBECO-Handelsraad op 18 december j.l. in het RAI-Kongres- centrum te Amsterdam. Minister Braks was wegens een niet voorziene bijeenkomst van de EEG-Raad van Landbouwministers te Brussel verhinderd. Kenmerkend voor de gemeenschap pelijke markt - en ook voor onze ex port - is nl. dat het vrije handelsver keer tussen de lidstaten blijft funk- tioneren ook wanneer het produk- tie-aanbod toeneemt en de prijzen onder druk komen te staan. Bij af wezigheid van de gemeenschappe lijke markt zouden wij thans onget- Hoewel een finale beslissing nog moet vallen staat al wel vast dat het bij de leveringen aan Polen zal gaan om o.a. 200.000 ton graan en wel tegen prijzen die 10 tot 15% beneden het peil van de wereldmarktprijs zullen liggen. Aan de Gemeenschap kost deze levering waarschijnlijk 80 tot bijna 110 miljoen gulden, terwijl door de lidstaten nog kredieten ver strekt dienen te worden van om streeks 550 miljoen gulden. De Eu ropese Kommissie heeft voorgesteld de volgende leveringen aan Polen te verrichten: 50.000 ton suiker; 30.000 ton boter; 235.000 ton varkensvlees; 15.000 ton rundvlees; 600 ton olijf olie; 40.000 ton koolzaad, 3000 ton vol melkpoeder; 100.000 ton gerst; 100.000 ton rogge en 25.000 ton rijst. Deze hoeveelheden zijn zoveel mo gelijk aangepast aan de wensen van de socialistische regering in Polen, die zoals in de meeste andere socia listische landen niet in staat is de ekonomie_zodanig in te richten dat ook de eigen bevolking voldoende te eten krijgt. vdw wijfeld tegen een reeks van bescher mende invoermaatregelen in de lid staten zijn aangelopen. Maar de destijds afgeschafte beschermende maatregelen van de ene lidstaat ten opzichte van de andere, mogen nim mer meer worden ingesteld. Het zou ons land volgens minister Braks niet misstaan wanneer wij in de voedselvoorziening van de Ge meenschap ons procentuele aandeel in verschillende sektoren nog wat zouden kunnen vergroten. Wij moe ten ons daarbij niet laten afschrikken wanneer onze drang niet erg wordt gewaardeerd; onze partnerlanden laten zich ook niet door terughou dendheid leiden. M.b.t. het gemeen schappelijke landbouwbeleid zijn er een aantal forse problemen, die bij stelling van het beleid rechtvaardi gen. Een der voornaamste is, dat de financiering ervan zijn grenzen heeft bereikt. De financiële ruimte is zo gering ge worden. dat er ook slechts beperkte ruimte is voor verhoging van de landbouwprijzen. Toch zullen die moeten worden verhoogd om de gestegen kosten voor een deel te kunnen kompenseren. Het is nodig uit het lopende beleid middelen vrij te maken om daarmee deels het prijsbeleid te kunnen voeren en de landbouw struktureel gezond te ma ken. Sinds een aantal jaren kent onze rundvleesmarkt grote overschotten waarmee veel geld is gemoeid. Het is te dol, aldus de bewindsman, dat rundvlees van goede kwaliteit rechtstreeks van het slachthuis in de vrieshuizen verdwijnt, als interven- tievoorraad. Met andere woorden de normale handelskanalen om het produkt bij de konsument te bren gen, worden niet eens ingeschakeld. Restituties In de loop der jaren zijn ook tal van premieregelingen ingesteld die door de zeef moeten. Daarnaast zal de Europese Kommis sie doorlopend zeer kritisch naar de exportrestituties moeten kijken. De kosten vloeien immers in belangrijke mate voort uit deze restituties. Bij verdere verhoging van de EEG-land- bouwprijzen zouden wij niet de resti tuties moeten verhogen, maar moe ten proberen de opbrengstprijzen te verhogen. Cebeco-Zuidwest gaat voorlichtings- en diskussiebijeenkomsten gewasbe scherming en onkruidbestrijding in de landbouw houden op: 8 januari te Steenbergen, in hotel van Tilburg, vanaf 09.45 uur; 14 januari te Axel, in De Halle, om 14.00 uur; 15 januari te Oostburg, in De Een hoorn, om 19.30 uur; 16 januari te St. Maartensdijk, in De Haestinge, vanaf 09.30 uur; 20 januari te Dirksland, in De Scha kel, vanaf 10.00 uur; 22 januari te Brouwershaven, in Het Tonnenmagazijn, om 19.15 uur; 4 februari te Kortgene, in De Pomp- weye, om 14.00 uur. Het bestuur van de Gezondheids dienst voor Dieren in West-Neder land houdt op woensdag 7 januari in de "Schouwburg" te Middelburg, Molenwater 99, een vergadering voor de Zeeuwse veehouders. Deze begint om 10.00 uur. Op de agenda staat o.m. enige voor drachten: De Gezondheidsdienst voor Dieren in West-Nederland van start gegaan door de heer S. Moeijes, en het Jaaroverzicht 1980 door Dr. J. Tesink. Voorts spreekt Drs. J.J. Pe- kelder over Het besluit Registratie mesters van stieren en ossen. Daarna is er gelegenheid tot het stellen van vragen. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 5