BIJDRAGEREGELINGEN INZAKE BEDRIJFS VERZORGING Graanhandel pleit voor vrije invoer van veevoedergrondstoffen D e wijzigingen van het Besluit be drijfsverzorging houden in: D e bijdragen voor volledig ver vangende bedrijfshulp worden ver strekt op basis van de in het verleden door de bonden van verenigingen voor bedrijfsverzorging ingediende aanvragen. Nieuwe aanvragen kun nen niet meer worden ingediend. Aanvragen voor bijdragen bij ge deeltelijke bedrijfshulp kunnen tot 1 oktober 1981 'bij de directeur Be- drijfsstructurele Aangelegenheden van het ministerie van landbouw en visserij worden ingediend. B O O "V oor 1981 bedraagt de bijdrage 40.000,— per administratieve kracht in vaste dienst en per werk verdeler in volledige vaste dienst. Per bedrijfsverzorger in volledige en T ot 1 oktober 1981 kunnen bij de genoemde directeur aanvragen voor een bijdrage worden ingediend. D e bonden van verenigingen voor bedrijfsverzorging zenden, in het kader van deze bijdrageregeling aan genoemde directeur, telkens vóór de vijfde dag van elke maand afschrif ten van de vóóraanmeldingsformu Britse voedselindustrie staat grote veranderingen te wachten V oor de uitbreiding van de werkgelegenheid in de bedrijfsverzorging is voor een periode van drie jaar 30 min bestemd. Het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft het "Besluit bedrijfsverzorging" gewijzigd, dat voorziet in de vervan ging bij ziekte of ongeval. Daarnaast is een nieuwe bijdrageregeling voor vakantiedoeleinden, deelneming aan dagcursussen, alsmede uit breiding van de organisatorische opbouw ter bevordering van de be- drijfsverordening van de bedrijfsverzorging in het leven geroepen. De besluiten treden 1 januari 1981 in werking. Indiening aanvraag Bedrijfsverzorging bij vakantie en deelneming aan dagcursussen Voorwaarden Indiening aanvraag Handelsoorlog met USA Uitbreiding van de organisatorische opbouw van een bond of vereniging Hoogte bijdrage Indiening aanvraag Verplichtingen voor de bonden voor volledige vervangende be- drijfshulp gedurende tenminste 40 uren per week, in 1981 en 1982 bij ziekte en ongeval een bijdrage verstrekt wordt van respectieve lijk 150,— en 125,— voor gedeeltelijke bedrijfshulp gedurende tenminste 20 en ten hoogste 30 uren per week in 1983 t/m 1983 een aflopende bijdrage wordt verleend, van 100,— 65,— en 35,— voor resp. het eerste, tweede en derde jaar van deelname aan een dergelijke re geling; ook de niet verplicht verzekerde gezinsarbeidskrachten, die op het bedrijf van het lid werkzaam zijn en een contributie van tenminste 50,— betalen, voor de bijdra gen in aanmerking komen. Bij een aanvrage moeten worden overgelegd: een opgave van de verenigingen; een opgave van -de deelnemers aan de gedeeltelijke bedrijfshulp; een opgave van de door de deel nemers verschuldigde bijdrage in 1981. (Mocht er aanleiding toe zijn, dan zal het tijdstip van 1 oktober door de directeur worden gewijzigd). of deelneming aan dagcursussen in 1981 een bijdrage verstrekt van 10,— per uur bedrijfshulp, ver leend tegen kostendekkend tarief verminderd met tenminste 10,— De bijdrage wordt verleend ten be hoeve van verenigingsleden die hun hoofdberoep in de landbouw heb ben, alsmede ten behoeve van de op hun bedrijf werkzame, niet verplicht verzekerde gezinsarbeidskrachten. De bijdrage wordt verleend over maximaal 14 dagen van ten hoogste acht uren per jaar. O, 'm voor een bijdrage in aanmer king te komen, moet de bond of vere niging met de leden en gezinsar beidskrachten een regeling treffen, waarin in elk geval is bepaald dat: bedrijfshulp voor vakantiedoe leinden verleend wordt voor een of meer perioden van tenminste 5 aaneengesloten dagen; bedrijfshulp slechts verleend wordt indien tenminste éên maand voor het verlenen van de hulp vóóraanmelding heeft plaatsge vonden. p grond van de nieuwe bijdrage regeling wordt in geval van vakantie Heffing op oliën en vetten: Als men in Brussel zou besluiten de invoer van plantaardige oliën en vetten met een heffing te belasten zou dat zeer waarschijnlijk kunnen leiden tot een handelsoorlog met de Verenigde Staten, aldus de vice- voorzitter Haferkamp van de Europese Kommissie. Deze handelsoor log zou een zodanige kunnen zijn dat de eerder uitgevochten "kippe- noorlog" daarbij niet meer dan een cabaretnummer zou lijken. De Verenigde Staten hebben in de landen van de EG een zeer belang rijk afnemer van sojabonen en soja- schroot. De uitvoer is in het kader van het GATT onbelemmerd toe te laten. De heer Haferkamp heeft het niet gela ten bij deze mededeling en de EG- landbouwpolitiek meer en meer een remschoen voor de buitenlandse po litiek van de Gemeenschap genoemd tijdens zijn voor de radio gehouden interview. De landbouw heeft geen rekening gehouden met de buitenlandse be trekkingen, maar zich gepresenteerd als "een staat in de staat". Het gaat niet aan dat de landbouw drie kwart lieren, jlie in de voorafgaande maand werden ontvangen. Vóór 1 april van elk kalenderjaar declareren de bonden het aantal uren gedurende welke bedrijfshulp voor vakantiedoeleinden en deelne ming aan dagcursussen in het voor afgaande jaar werd verleend. nder de volgende voorwaarden komen de bonden in aanmerking voor een bijdrage terzake van de uitbreiding van hun organisatorische opbouw of van die van verenigingen: de uitbreiding moet betreffen het aantal administratieve krachten in vaste dienst, bedrijfsverzorgers en werkverdelers in volledige en vaste dienst; er moet sprake zijn van een toe neming van het aantal adminis tratieve krachten, bedrijfsverzor gers en werkverdelers - uitge drukt in manjaren - ten opzichte van het aantal op 31 december 1980; de te verkrijgen bijdrage mag niet leiden tot een verstoring van de concurrentieverhouding met de normale vormen van arbeids voorziening en dienstverlening. vaste dienst is de bijdrage in 1981 20.000,- Daarbij moeten worden overgelegd: een opgave van de bij de bond of vereniging werkzame adminis tratieve krachten, werkverdelers en bedrijfsverzorgers met ver melding van functie, dienstver band en arbeidsduur; een verklaring omtrent de bes temming van de bijdrage terzake van de uitbreiding van de orga nisatorische opbouw. Zo daartoe aanleiding bestaat, dan kan de directeur dat tijdstip van 1 oktober 1981 wijzigen. ij de directeur Bedrijfsstructurele Aangelegenheden kunnen aanvra gen worden ingediend tot 1 oktober 1981, welk tijdstip zonodig gewijzigd kan worden. Bij de indiening van een aanvraag moet de met de leden ge troffen regeling worden overgelegd, alsmede een opgave van het voor de bond of vereniging geldende kosten dekkende tarief en het voor de be drijfshulp voor vakantiedoeleinden en deelneming aan dagcursussen ge hanteerde verlaagde tarief. De vrije invoer van qrondstoffen voor de veevoederindustrie is een aangelegenheid die de graanhandel bijzonder na aan het hart ligt. Iedere maatregel tegen deze grondstoffen gericht leidt onontkoombaar tot een verder aantasting van de konkurrentiepositie van de Neder landse veredelingslandbouw, aldus ir. K.K. Vervelde voorzitter van de Koninklijke Vereniging het Comité van Graanhandelaren in de alge mene ledenvergadering van deze organisatie op 12 december in Rot terdam gehouden. Hij vreesde voor een verschuiving van de veredelingslandbouw naar de graanoverschotgebieden in de Gemeenschap als tegen de vrije invoer van wat men noemt graanvervangende produkten importbelemmerende maatregelen genomen worden. ir. Vervelde legde er nog eens de nadruk op dat veel van de z.g. graan vervangende produkten uitsluitend bruikbaar zijn in diervoeders en dat gebruik in menselijke konsumptie direkt niet tot de mogelijkheden behoort. van de financiële middelen van de EG verslindt. Van iedereen worden offers ge vraagd, aldus Haferkamp en aan passingen verwacht. De landbouw is niet geïsoleerd, de landbouwpolitiek kan slechts zolang worden betaald en voortgezet als de overige ekonomie floreert. Export is voor de EG een levens noodzaak en alles moet worden ge daan om de wereldmarkt open te houden. Protectionisme betekent ei gen levensaders afsnijden. Daarom moet de EG haar markten ook open houden voor produkten, die met EG- produkten uit sektoren waar moei lijkheden optreden konkurreren. vdw EG-landbouwbeleid bekritiseerd De problemen rond de vrije invoer houden rechtstreeks verband met de diskussies die binnen de EG gevoerd worden over de noodzakelijke wijzi gingen in het EG-landbouwbeleid aan te brengen, waarvoor de afgelopen maanden vele voorstellen het licht zagen. Alle tekenen wijzen erop dat in 1981 veranderingen in het samenstel van regelingen tot stand zullen komen, wijzigingen die vooral sterk gericht zijn op de overschotsektoren. Ir. Vervelde stelde dat het im- en ex portbeleid van de EG Commissie in de graansektor niet bevredigend heeft gewerkt. Export-importsysteem In ruime kring is een nieuw export- importsysteem onderwerp van nade re studie. Dit systeem maakt de markt doorzichtiger, doordat export van overschotprodukten (b.v. gerst) en import van granen waaraan een tekort bestaat in de EG (b.v. mais) rechtstreeks aan elkaar gerelateerd kunnen worden. De restitutiebedragen uitgegeven bij de export van gerst en tarwe op de wereldmarkt zullen kleiner zijn dan de heffingen op mais, zodat er voor de Gemeenschap budgettaire voor delen kunnen ontstaan. Een oplos sing van het budgettaire probleem in de EG door heffingen op z.g. graan vervangende produkten is onaan vaardbaar, aldus ir. Vervelde omdat dit geen strukturele oplossing bete kent voor dat probleem. Daarbij komt dat een handelsoorlog met b.v. de Verenigde Staten niet indenk- beeldig is, als invoering van heffin gen op bijprodukten zal plaats vin den. Groei wereldhandel in granen Ir. Vervelde wees op de sterke groei van de wereldhandel in granen gedu rende de laatste tien jaar. Toene mende behoefte in ontwikkelingslan den en een sterk stijgende vraag naar vleesprodukten in Oostblok- en OPEC-landen, met daaraan verbon den het gevaar van misoogsten in grote gebieden van de wereld, zullen de vraag naar granen doen toenemen. Ontwikkelingen op het gebied van de verwerking van mais voor de produktie. van gasohol, zouden het aanbod van mais kunnen beperken. Door deze ontwikkelingen zou de si tuatie in de graanhandel in de naaste toekomst wel eens in een geheel an der licht bezien moeten worden dan thans algemeen gedaan wordt. Ir. Vervelde meende dat het graan- embargo tegen de Sovjet-Unie wei nig effekt gehad heeft. Hij verwacht wel dat de Sovjet-Unie met een struktureel tekort aan granen zal blijven kampen, vooral door gebrek aan voldoende management. Het lijkt niet onmogelijk dat de EG als permanente graanexporteur op de wereldmarkt zal gaan optreden. De graanprijzen op die wereldmarkt zouden in dat geval dicht in de buurt komen te liggen van het EG-graan- prijspeil. Daarmee wordt het aanlokkelijk om goedkope graanvervangende vee voedergrondstoffen te importeren en de betrekkelijk dure granen te ex porteren. Veranderend wereldpatroon Sir Henry Plumb, voorzitter van de Landbouwkommissie van het Euro pees Parlement vroeg ook aandacht voor het veranderde patroon van de wereldhandel in granen. Hij zei o.m. Ir. K. K. VERVELDE dat het onwaarschijnlijk is dat de wereldproduktie in tarwe zo snel zal toenemen als de wereldbehoef- te/konsumptie. Ook hij toonde zich voorstander van de voordelige ruil van dure tarwe en gerst tegen goedkoper mais. Hij vroeg aandacht voor het feit dat binnen de Gemeenschap de kosten stijging kleiner is dan buiten de Ge meenschap. Ook daardoor zullen ongetwijfeld de wereldprijzen van granen oplopen. Diskussies Binnen de EG-organen wordt druk gestudeerd over maatregelen inzake een gewijzigd landbouwbeleid, ook in de sektor granen. Ter sprake komen een medeverant- woordelijkheidsheffing, instelling van kontingenten en een versterking van het principe van de voorkeurspositie. De instelling van kontingenten zou betekenen dat voor elk produkt een maximum gesteld zou worden, waar boven geen steunmaatregelen gege ven worden. Overigens zijn daarover de laatste woorden nog niet gesproken, wat duidelijk bleek uit de toespraak van Sir Plumb. vdw De Britse minister van landbouw, Peter Walker, verwacht dat een toe nemende vraag naar gemaksproduk- ten de aard van de Britse voedselpro- duktie in de komende 20 jaar belang rijk zal veranderen. Op een bijeenkomst in het Wye Col lege in Kent zei hij dat er ook in de voedseldistributie als gevolg van stij gende arbeids- en energiekosten een geweldige verandering zal plaatsvin den. In een toespraak getiteld: "Vooruit zichten voor de landbouw- en voed selindustrie tussen heden en het jaar 2000" deed de heer Walker nog een aantal voorspellingen. Hij zei o.a. dat - embryo transfers een belangrijke faktor zullen worden bij de rund- vleesproduktie; - uit onderzoek zal blijken dat men in de varkenshouderij beter beren kan gebruiken; - de gewassenkontrole meer zal worden geïntegreerd en er meer precieze methodes zullen worden toegepast. Minister Walker stelde dat als Enge land er ekonomisch weer bovenop wil komen deze beide bedrijfstakken in het voorste gelid zouden moeten lopen. Ingaande op veranderingen die een belangrijke invloed zouden hebben op de voedselproduktie zei minister Walker dat de produktie van gemaksprodukten voor een- en tweepersoons huishoudens zeer sterk zal toenemen. "Wij gaan steeds meer in de richting van een groter assorti ment kant en klaar maaltijden", al dus de Britse bewindsman. (Farmers' Weekly)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 4