behoefte Eenvoudige procedure kavelruil voorziet in grote KNLC kommentaar Overeenstemming c.a.o.- akker-, weidebouw en veehouderij I n de zestiger jaren is de produkti- viteitswinst voor ongeveer de helft doorgegeven aan de konsument en na 1970 zelfs in zijn geheel. Door deze ontwikkelingen heeft de land bouw wel een fikse bijdrage geleverd aan het beteugelen van de inflatie. De thans stagnerende afzet zal voor de komende periode de produktie slechts weinig of in het geheel niet doen toenemen. Opvoering van de kwaliteit van het produktiepakket - zowel bij de voortbrenging als de verwerking - gekombineerd met on derzoek naar de afzetmogelijkheden binnen en buiten de E.E.G. zijn hierbij een eerste vereiste. Prof. Ma- ris meent evenwel dat handhaving van de huidige positie niet tot som berheid behoeft te stemmen. Deze plaats is beslist niet zodanig dat van een onaangenaam verblijf in de sek tor landbouw gesproken mag wor den. K.N.B.T.B. tegen Met het oog op de toekomst. Griekse grens voor kalfsvlees opengesteld "Het nut en de mogelijkheden van zoet water" Kwaliteit Ook 1 PK kost energie Bij passering 300e akte in Noord-Brabant IR. E. PIERHAGEN DIREKTEUR MARKTORDENINGSVRAAGSTUKKEN In de Sociale Kommissie Landbouw van het Landbouwschap is tussen vertegenwoordigers van het K.N.L.C., de C.B.T.B. en de Voedings bonden F.N.V. en C.N.V. overeenstemming bereikt over een c.a.o. voor de akker- en weidebouw en veehouderij voor de periode 1 maart 1980-1 maart 1982. De vertegenwoordigers van de K.N.B.T.B. konden zich niet met het bereikte akkoord verenigen. Exklusief de prijskompensatie per 1 januari 1981 worden per die datum de lonen van de vakarbeider en de vakarbeider A verhoogd tot 463,50 resp. 488,50 per week. De lonen voor de ongeschoolden blijven het wettelijk minimum volgen. In de genoemde bedragen zijn ver werkt de toeslag van 6,— per week die sinds 1 juli j.l. wordt betaald op grond van het Loonmatigingsbesluit en een loonsverhoging van 7,50 per week voor de twee hoogste funkties. Voorts zijn de lonen voor deze twee funkties aangepast, voor uitlopend op het funktie-onderzoek van het I.M.A.G., dat vorig jaar is begonnen. Het resultaat hiervan komt begin 1981 beschikbaar. Be sloten is dat per 1 maart 1982 een op dit onderzoek gebaseerde nieuwe funktie-indeling in de c.a.o. haar be slag zal krijgen: Met de thans over eengekomen aanpassing wordt mede beoogd de c.a.o.-lonen meer in over eenstemming te brengen met wat in de praktijk wordt betaald. Per 1 januari 1981 wordt de volledige prijskompensatie hersteld met ver hoging van het minimum van 245.— tot 270,— per procent prijsstijging op jaarbasis. Eveneens per 1 januari 1981 wordt de vakantie met 2 dagen uitgebreid tot 24 dagen. Het minimum in de vakantietoeslag gaat per 1 maart 1980 omhoog van 1950,— tot 2050,— en per 1 januari 1982 tot 2150,-. Met onmiddelijke ingang heeft Griekenland de invoer van vers kalfsvlees uit ons land weer toeges taan. Het besluit is genomen op grond van certificaten, die onze Veterinaire Dienst verstrekt met betrekking tot de afwezigheid van hormonale stof fen in Nederlands kalfsvlees. Zoals bekend, werd deze invoer on langs geschorst, omdat de Griekse authoriteiten meenden dat het kalfs vlees uit Nederland niet geheel vrij zou zijn van hormonale stoffen. Het wederopenstellen van de Griek se grens voor ons kalfsvlees is resul taat van het intensieve overleg dat minister ir. G. Braks in de afgelopen weken en daj>en terzake met zijn Griekse ambtgenoot van landbouw heeft gevoerd. Op 16 december 1980 werd ten over staan van notaris Mr. AJ.Th.M. Gudde te Helvoirt de 300e akte ge passeerd voor een kavelruilprojekt in de provincie Noord-Brabant. Het be trof hier het kavelruilprojekt Habog met 10 deelnemende grondeigenaren en een geruilde oppervlakte van ruim 9 hektaren. De Provinciale Werkgroep voor Ka velruil en Perceelsvergroting door middel van ruilverkaveling bij Over eenkomst wilde dit feit niet onge merkt voorbij laten gaan. In een gezamenlijke bijeenkomst met de deelnemers aan de kavelruil en een aantal genodigden en met de funk- tionarissen welke bij de kavelruil zijn betrokken werd in een ruimer ver band dan gebruikelijk aandacht ge schonken aan deze gebeurtenis. Na een welkomstwoord en een alge mene beschouwing door de Voorzit ter van de Werkgroep, de heer ing. A.G.J. Steegeman, werd de akte voorgelezen en ondertekend. Tenslotte wordt de afstandsvergoe ding aangepast aan de gestegen ver voerskosten terwijl voor deze ver goeding vanaf 1 juli 1981 een index eringssysteem van kracht wordt. Wat betreft de prijskompensatie en de vakantietoeslag moet rekening worden gehouden met de Aangekon digde loonmaatregel voor 1981. Een publikatie waarin de gevolgen van deze loonmaatregel zijn verwerkt volgt zo spoedig mogelijk. Binnenkort zal naar verwachting worden benoemd tot direkteur Marktordeningsvraagstukken bij het ministerie van landbouw en visserij, ir. E. Pierhagen. Zoals bekend zou in deze direktie een vakature ontstaan door het vertrek van mr. C.G. Trojan als kabinetschef bij de a.s. Europese Kommissaris, mr. F.H.J.J. Andriessen. Ewout Pierhagen (geboren 7 juni 1937 te Leiden) studeerde in 1967 af aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Na een aantal jaren als landbouwe- konoom werkzaam te zijn geweest in verschillende ontwikkelingslanden, De regeling voor kavelruil welke in 1970 door de toenmalige Minister van Landbouw en Visserij. Ir.P. Lar- dinois tot stand gebracht werd is in de Provincie Noord-Brabant zeer goed aangeslagen. Circa 27% van de landelijke kavelruilen is in deze pro vincie gesitueerd. In totaal werden 332 aanvragen geaksepteerd waarbij 2128 deelnemers betrokken waren met een oppervlakte van 5.200 hek taren. De kavelruil Habog ligt in een gebied waarin 35 kavelruilprojekten zijn gekoncentreerd en waarbij 642 hektaren van eigenaar verwisselden. Door de koncentratie van percelen ontstond hier de mogelijkheid om 5 boerderijen te verplaatsen. In het kader van het gehele kadastra le werk worden de kavelruilen bij voorrang behandeld. Tijdens de bij eenkomst kwam duidelijk naar voren dat de eenvoudige procedure voor kavelruil in een grote behoefte voor ziet. Door de samenvoeging van per celen en het verkorten van de afstand tussen de bedrijfsgebouwen en de grond wordt aanzienlijk bijgedragen in de strukturele verbetering van de betreffende bedrijven. Voorlichtingsbijeenkomst Oost Zuid-Beveland Het kringbestuur der Z.L.M. van de kring Oost Zuid-Beveland nodigt u, mede namens de kringbesturen van C.B.T.B. en N.C.B. en het afdelings bestuur Oost Zuid-Beveland van de N.F.O., uit tot het bijwonen van een voorlichtingsbijeenkomst, te houden op woensdag 14 januari om 19.30 uur in het Kultureel Centrum te Krab- bendijke. Onderwerp: "Het nut en de moge lijkheden van zoet water uit het nieuw te vormen zoommeer". Sprekers: De heer Noteboom als specialist Bodem en Bemesting R.T.C. (fruitteelt), de heer Busser, werkzaam bij de Dienst Landinrichting (akkerbouw) en de heer De Bokse van de Deltadienst Rijkswaterstaat. trad hij in 1972 in dienst bij de di rektie Internationale Ekonomische Aangelegenheden van het ministerie van landbouw en visserij. In deze funktie was hij met name betrokken bij de behandeling van EEG-vraag- stukken. Eind 1974 ging hij over naar het Bu reau Koördinatie Beleidsontwikke ling van de direktie Agrarische Pro duktie, Verwerking en Afzet. De heer Pierhagen is sedert april 1975 plv. direkteur Marktordenings vraagstukken. -A. an het begin van het nieuwe jaar met nog een schone agenda zijn wij geneigd bepaalde plannen te maken die in het komende jaar tot uitvoe ring gebracht kunnen worden. Het is een goede zaak om op deze wijze met uw bedrijf bezig te zijn. Want niet alleen het werk op het land is be langrijk maar ook het (denk)-werk vooraf. Het rustig overwegen van de mogelijkheden -en zelfs ook de on mogelijkheden is zondermeer een plicht geworden voor elk bedrijf. Zeker in de huidige samenleving moeten wij oppassen niet te auto matisch ons werk te willen doen. Het tijdig bezinnen op dat waarmee we» bezig zijn en daarbij de konklusie te moeten trekken dat de werkwijze aangepast moet worden is noodza kelijk. Het voortbestaan van ons be drijf is ervan afhankelijk. Denkt U maar aan de uittocht van de arbeidskrachten uit de landbouw. Indien u als ondernemer niet daarop zou hebben ingespeeld, was u nu geen ondernemer meer. Gelukkig heeft de landbouw steeds getoond voldoende durf en energie te hebben om zich waar te maken. Uit de lezing van prof.dr. A. Maris, direkteur van het Landbouw-Eko- nomisch Instituut, gehouden op het L.E.I.-symposium ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan ervan, blijkt dat de produkten uit de landbouw na 1950 sterk zijn toegenomen (ruim 150%). Door de sterke daling van het aantal arbeidskrachten is de pro- duktiviteit in de landbouw verhou- ij het begin van een nieuw jaar worden vele bespiegelingen gemaakt over wat ons allemaal te wachten staat. Veelal blijkt het dan twaalf maanden later toch allemaal een beetje anders verlopen te zijn. Zo ook in 1980. Voor komend jaar zullen ons vast weer de nodige verrassingen te wachten staan. Toch wil ik met een korte blik op het achter ons liggende jaar alvast wat landbouwpolitieke lij nen foor 1981 trekken. 1980 zal zonder meer niet te snel ver geten worden. Voor sommigen brachten de bedrijfsresultaten zeer veel zorgen, waardoor tenminste eni ge duizenden bedrijven in acute fi nanciële moeilijkheden kwamen. Schuldsanering en gedwongen be drijfsbeëindiging zijn voor onze voor lichters aan de orde van de dag. Voor anderen werd de nogal zorgelijke start van het produktieseizoen goed gemaakt door een bevredigend verlo pende tweede helft van 1980, zodat bedrijfsbedrijfseconomisch quitte gespeeld kon worden. Het LEI heeft de inkomensverschil len van 1980 in haar recente bericht duidelijk aangetoond. Voor de hele agrarische sector zijn de resultaten uiteindelijk helaas toch fors negatief geweest en moet 1981 beter uit de bus komen, willen niet nog meer bedrij ven met een uitgehold weerstands vermogen in problemen komen. Het was ook een jaar van massale protestbijeenkomsten. Het beleid vanuit Brussel en Den Haag kreeg een duwtje door in de goede richting, dingsgewijs veel gestegen (meer dan 6% per jaar), waardoor de agrarische sektor een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de groei van de wel vaart. Gaarne wil ik mij bij deze toch hoop volle woorden van een terzake kundig persoon aansluiten. Ik spreek daarbij dan de wens uit dat het nieuwe jaar 1981 in uw gezin en in uw bedrijf een voorspoedig jaar mag worden. Veerbeek al bleven er nog te veel verlangens onvervuld, met name in de sfeer van de collectieve lastendruk. Toch zal 1980 naar mijn mening vooral de geschiedenis ingaan als het jaar waarin een duidelijke verande ring van de plaats van de landbouw in de wereldeconomie zichtbaar werd. Ik doel hier op de toepassing van groene energie alcohol) en produktie van agrarische grondstoffen voor in dustriële verwerking. Vooral voor de plantaardige produktie lijkt daarom de toekomst nieuwe perspectieven te bieden. De wereldmarktprijzen waar mee we 1981 ingaan zijn daar moge lijk al een stille getuige van. Gelukkig begint dat ook in de boerenportemo- naie door te werken (suiker, gerst). Of meer alternatieven in de plantaar dige sector uiteindelijk ook onze af zet van veehoudcrijprodukten wat lucht zal geven, moet nog worden af gewacht. Feit is wel dat we ook hier 1981 starten met een schone zuivel- markt en relatief hoge wereldmarkt prijzen. De zuivelprohlematiek is er niet mee opgelost, maar lijkt in 1981 toch wat minder in een crisissituatie te verkeren dan we nog niet zo lang geleden verwachtten. Er lijkt daarom wat meer ruimte om tot een redelijk gemeenschappelijk landbouwbeleid in de EG te komen. Ook al omdat de budgettaire problemen niet helemaal onoverkomelijk blijken en er toch wat meer begrip bij de politici komt voor de noden van land en tuinbouw.Op- vallend is bijvoorbeels de positieve wijze waarop de COPA-prijsvoorstel- len worden tegemoet getreden. Al met al zijn er perspectieven, dat dit jaar een keer ten goede voor boeren en tuinders te zien kan geven. Vanzelf zal dat evenwel niet gaan; daarvoor zullen we met z'n allen binnen de georganiseerde landbouw weer kei hard moeten werken en vooral de zo noodzakelijke onderlinge solidariteit moeten opbrengen zeker ook met al die bedrijfsgenoten die nu in de zor gen zitten en waar de continuïteit van bedrijven in gevaar is. Als dan ook regering en parlement uiteindelijk eens werkelijk beginnen orde op za ken te stellen binnen onze nationale economie, kan 1981 met enig ver trouwen tegemoet worden gezien. Ik wens u allen een goed jaar toe. Luteijn. Steeds weer hoort men van de kant van de wereldverbeteraars de leuze: Weg met al die machi nes! Terug naar het paard! Voorr al bij de diverse alternatieve groeperinge op het platteland wordt het paard gezien als hèt vervangingsmiddel voor de grondstofverslindende trekker. Maar weinigen denken er daarbij aan, dat het paard ook energie vraagt en wel in de vorm van voedsel, dat verbouwd moet wor den op grond, die anders is bes temd voor de produktie van voe dingsmiddelen voor de mens. Aan het begin van het trekker- tijdperk, in de jaren 1910-1914, werd in Noord-Amerika een kwart van het akkerbouwareaal gebruikt om er voedsel op te pro duceren voor paarden en muil dieren. In West-Duitsland waren er in 1949-1950 nog bijna drie miljoen trekdieren, waarvoor drie miljoen hektare voedergewassen moesten worden verbouwd. Het totale oppervlak landbouw grond bedroeg in West-Duitsland in die tijd 12,3 miljoen hektare. (De Voor) Z o rond de jaarwisseling is de mens geneigd om terug te blikken om te zien wat de achterliggende periode ons gebracht heeft. Dit terugzien moet wel bedachtzaam geschieden en niet ontaarden in nostalgie en alles wat daarop lijkt. Het is goed te leren uit het verleden om daarmee gewapend met vertrouwen de toekomst tegemoet te gaan. Want de toekomst is voor u van belang en niet het verleden; dit heeft afgedaan. Het spreekwoord zegt terecht: "regeren is vooruitzien". 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 3