Goed plantmateriaal is ook in de vollegrondsgroenteteelt van essentieel belang H, G, H et teeltjaar 1980 is bijna ten einde, hetgeen tegelijkertijd betekent dat de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen weer snel zullen aan vangen. Hiertoe behoort een groot skala aan aktiviteiten, waarbij wij in dit verhaal ons zullen beperken tot een aantal zaken rondom het plantmateriaal. Er bestaat met name in de vollegrondsgroenteteelt een- grote verscheidenheid in de plantenvoorziening. Mede afhankelijk van de mogelijkheden, het bedrijfstype, soort gewas, de kennis en interesse worden de planten op eigen bedrijf opgekweekt, of men zoekt het elders zoals bij plantenkwekers, kollega's en in de vrije handel. E rvaringen hebben geleerd dat elk systeem goed kan voldoen, maar er ook aan alle enige nadelen verbon den zitten. Het tijdig onderkennen van de voor en tegens is voor elke teler van groot belang. Dit laatste geldt zeker op dit tijdstip, waarbij bijsturingen voor het nieuwe seizoen in de meeste gevallen nog mogelijk zijn. I n tegenstelling tot de glasgroente teelt doet de zelfvoorziening ten aan zien van het plantmateriaal in de vol legrondsgroenteteelt nog in zeer be langrijke mate mee. Sommigen me nen dat het vrijwel een absolute Plantenkweker Op goed geluk Aluminiumfolie onder vruchtbomen Hoogwaardig plantmateriaal Op eigen bedrijf Konsuientschap voor de Tuinbouw te Tilburg, ing. A.J. van Oijen rijk dan nogal eens wordt gedacht. Ér zijn natuurlijk ook nadelen. Zo is het opkweken van planten als het ware specialistenwerk. Men moet be schikken over geschikte grond en voor een aantal gewassen over extra hulpmiddelen, zoals glas en/of plas tik. Noodzakelijk is ook een goede kennis over zaadhoeveelheden, zaai tijdstippen en ziekte- en onkruidbe strijdingsmiddelen. Nalatigheid van welke kultuurmaatregel dan ook, kan vaak tot mislukkingen leiden. - et aantal beroepsplantenkwe kers wat zich geheel heeft toegelegd op de voorziening van plantmate riaal voor groentegewassen in de vollegrond is relatief gering. Behou dens enkele uitzonderingen worden in deze kategorie de planten opge kweekt in kombinatie met het plant materiaal voor de glasgroenteteelt. Voor het plantenkweekbedrijf geeft de "vollegrond" vaak een welkome aanvulling, daar de opkweek van een aantal soorten planten pas aanvangt na hun hoofdpiek. Een belangrijke taak heeft het plantenkweekbedrijf onder meer bij de wat "moeilijkere" opkweekbare planten. Wij denken hierbij bijvoorbeeld aan zomerprei. De opkweek vindt plaats in decem ber - januari, waarvoor een goed verwarmde kas nodig is. Dit laatste geldt, zij het wat verder in het voor jaar, voor o.a. andijvie- en knolsel- derijplanten. Verder houdt de plan tenkweker zich ook bezig met de op kweek van de overige gewassen. Zijn goede toerusting en kennis van zaken stellen hem in staat ook werkelijk goed plantmateriaal af te leveren. Voorwaarde is dan echter wel dat beide partijen van tevoren goede af spraken maken. Een belangrijk facet hierbij is het tijdig bestellen, waar aan een goede planning vooraf gaat. Vooral dit laatste wordt van plan ten telerszijde bij de groentetelers als niet hun sterkste kant gezien. Met andere woorden, het tijdig doen van bestellingen en vervolgens het afna- memoment laten nogal eens te wen sen over. Men zal als plantenbestel- ler duidelijk moeten aangeven de gewenste hoeveelheid, ras, kwaliteit en datum van afname. Nalatigheid op één van deze punten brengt vaak beide partijen in moeilijkheden. Een methode die vooral de afgelopen jaren opgang heeft gemaakt is het laten opkweken van het plantmateriaal bij kollega-groen- tetelers. Het ontstaan van deze groep vindt zijn oorsprong in enerzijds de toenemende behoefte aan plantmateriaal en ander zijds aan het ontbreken van voldoende kapaciteit bij de beroeps plantenkwekers. Een aantal groentetelers heeft deze "ruimte" opgevuld en is zelfs de plantenteelt als wezenlijk onderdeel van het teeltplan gaan beschouwen. Hun toerusting en kennis van zaken is in het algemeen voldoende om goede planten af te leveren. Uiteraard zijn zij vaak niet in de gelegenheid de warm- tebehoeftige planten op te kweken. Ten aanzien van afspraken gelden natuurlijk hierbij dezelfde voorwaarden als bij aankoop via de beroepsplantenkweker. r ebrekkige planning, mislukkin gen, zowel van zelfopgekweekl plant materiaal als van andere gewassen, In Poolse proeven werd alumi niumfolie zilverpapier) in 2 m brede strips onder appelbomen ge legd om het op de grond vallende licht te weerkaatsen en om daarmee de vruchtkleuring te bevorderen. In de onderste delen van de bomen nam de lichtintensiteit bij vier jaar oude Mcintosh bomen en bij tien jaar ou de Cortland bomen met 20% toe en bij dichtgeplante Spartan-bomen met 10%. In 2 jaren kleurden de vruchten in de onderste delen van de bomen beter met folie dan zonder. Er was geen invloed op vruchtop brengst, gemiddeld vruchtgewicht of bloemaanleg in de volgende jaren. Na 2 jaar verloor de folie zijn weer spiegelend vermogen door de groei van algen en korstmossen op de op pervlakte (Fruit Science Reports 1980). H.J. 15 H et telen van vollegrondsgroenten is steeds een ekonomische bedrijvig heid geweest. Met de in het algemeen relatief geringe produktenprijsstij- ging en daar tegenover de sterke produktiekostenstijging is het eko nomische gebeuren duidelijk sterker op de voorgrond getreden. De fak- toren opbrengsten en kosten zijn korter bij elkaar komen te liggen. De marge is kleiner geworden, waardoor tegelijkertijd tekortkomingen aan de produktiekant nauwelijks meer kun nen worden opgevangen. Eén van de bepalende faktoren aan de produk- tiezijde is het plantmateriaal. Het gezegde goed plantmateriaal is de basis voor een geslaagde teelt, is meer dan ooit tevoren van toepas sing. Mankementen aan de planten kunnen veelzijdig zijn. Allereerst wat over de raseigenschappen. Bij de keuze hiervan is het van essentieel belang deze af te stemmen op die omstandigheden waaronder het ras het beste tot zijn recht komt. Kennis nemen van de officiële rassenberich- ten en praktijkwaarnemingen is hierbij onmisbaar. Een niet minder belangrijk facet is het van'start gaan met gezond plantmateriaal. Het komt nogal eens voor dat men de teelt aanvangt met bijvoorbeeld len aan het plantmateriaal blijven hoog, onafhankelijk of men het zelf opkweekt of verkrijgt via derden. meeldauw in slaplanten, of preivlieg in preiplanten. Berucht in dit geheel is een knolvoetaantasting die daarop meestal volgt, wordt hiermede ook de grond voor een reeks van jaren besmet. Plantgewicht, -grootte, -ste vigheid en -leeftijd zijn voor vrijwel alle soorten gewassen verschillend, maar dienen wel zo optimaal moge lijk te worden gekozen. Te lichte preiplanten kunnen een oogstreduk- tie van 50% of meer veroorzaken, lange peulen- en tuinbonenplanten zijn vrijwel waardeloos, gerekte au- gurkenplanten mislukken vaak van wege zonnebrand en windschade, oude bloemkoolplanten geven meestal een hoog percentage hoor ders enz. Uit deze opsomming blijkt heel duidelijk dat de planten een be langrijke rol spelen. De eisen te stel- noodzaak js, gezien de grote aantal len die vaak nodig zijn, anderen kie zen de tussenweg en beperken zich tot de opkweek van een gedeelte van de totale behoefte, terwijl weer ande ren menen dat volledige aankoop de beste methode is. De grote verscheidenheid waarin de vollegrondsgroenteteelt wordt be dreven maakt het waarschijnlijk mogelijk dat allen gelijk kunnen hebben. Voordelen van eigen op kweek zijn het niet afhankelijk zijn van derden en bij goede planning op elk moment over de planten kunnen beschikken. Vervolgens is een mo gelijk voordeeltje de wat lagere prijs, doch indien alles goed wordt bere kend waarschijnlijk minder belang- alsmede vaak ongrijpbare faktoren zijn elk jaar opnieuw aanleiding om de aankoop van planten als het ware inhet Wilde Westen te doen ge schieden. Vaak is het voor- of hoofd gewas al geruimd, terwijl men dus nog moet beslissen welk nagewas zal vol gen. Mede door gebrek aan tijd wordt nog enigszins overhaast uitgekeken naar advertenties of aanbiedingen elders om toch maar zo snel mogelijk het benodigde materiaal aan te kopen. Natuurlijk hebben wij niets tegen adverteerders en gaan er zelfs vanuit dat ze meestal goed plantmateriaal aanbieden. De groenteteler legt zich door deze werkwijze duidelijk enkele onnodige beperkingen op. Allereerst lijkt het op zijn zachtst gezegd wat nonchalant de voorziening van het plantmateriaal pas veilig te stellen net voor de aanvang van de teelt. In jaren met voldoende planten nog om1 te hebben, doch bij schaarste grote kans om achter het net te vissen. Vervolgens is het vaak zo dat "alle" rassen te koop zijn, maar het ras wat juist onder Uw omstandigheden het beste geschikt is helaas niet. Konses sies doen aan de rassenkeuze kan in sommige gevallen grote konsekwen- ties hebben. Ten aanzien van de kwaliteit van de planten zal dan eveneens genoegen moeten worden genomen met het aangebodene. Eisen omtrent plant gewicht, stevigheid, grootte etc. zijn in deze fase nauwelijks meer moge lijk. Vanzelfsprekend is het zwart/wit gesteld dat aankopen, zonder vooraf te bestellen, altijd problemen opleve ren. In sommige gevallen klopt het allemaal precies en is het prettig dat op dat moment nog kan worden ge handeld. De gevallen waarbij het een en ander minder goed verloopt zijn echter zeker zo talrijk. Voldoende reden om ten aanzien van het plant materiaal zich tijdig in te dekken en het op goed geluk kopen te beperken tot de uiterste noodgevallen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15