De maand januari op het Zuidwestelijk landbouwbedrijf J anuari 1981. Het begin van een nieuw kalenderjaar. Ieder heeft dan zo zijn verwachtingen, zowel privé als D it is een gewas waar toch mis schien eens wat meer aandacht aan geschonken zou moeten worden in verband met de bodemvruchtbaar heid. Tevens zou de bedrijfsekonomi- sche kant ook eens meer benaderd kunnen worden. Het ruiteren van lu zerne is beslist geen heksenwerk, 9 a 10 ton hooi per ha per jaar is goed haalbaar. Gezien de marktnoteringen voor hooi is luzerne dan nog niet zo slecht. Kontroleer machines! Algemeen Grondbewerking over de vorst/ kweekbestrijding AARDAPPELEN BODEM EKONOMIE WINTERTARWE 13 e wintertarwe staat er over het algemeen voor zover de plantjes boven staan goed voor. Er is over een vrij lange periode gezaaid. De vroege vorst heeft de opkomst en de begin- ontwikkeling geremd. Ook de uit zaai werd vertraagd. Een belangrijk uitgangspunt dat goed in de gaten gehouden moet worden, is het aantal planten per m2. Het streven is 200 planten per m2. Voor een goede op brengst (en ook dat is langzamer hand bekend) moeten 475-550 aren per m2 aanwezig zijn. De plant moet dus uitstoelen. Het is de stikstof die dat bevordert. De eerste stikstofgift gaat tot maximaal 100 kg N, reke ning houdend met wat in de grond aanwezig is aangetoond door middel van grondonderzoek. LUZERNE KARWIJ Het kan niet genoeg herhaald worden maar een zeer nuttige bezigheid in de winter is het kon- troleren van alle machines, maar die van de spuitmachine in het bijzonder. Bij een kontrole van deze machines bleken nog al wat mankementen voor te komen o.a. een ongelijke hoeveelheid spuit- vloeistof van de spuitdoppen. Voor een goed spuiteffekt is het vereist dat dit zeker goed funk- tioneert. Aan de weersomstan digheden kunt U niets doen, wel aan de machine. Een verkeerd spuiten kost onnodig geld. De bedrijfsvoorlichters, CAR GOES, ing. J. C. van Bergeijk, ing. M. Westhuis. CAR ZEVENBERGEN, ing. A.J. Biemans. voor de maatschappij in zijn geheel. Dat we nu, wat die verwachtingen betreft, voor de wind zeilen, zal niemand beamen. Het zal meer scherp tegen de wind in zeilen zijn met daarbij een proberen nog iets van de tegenstroom te ontwijken, zodat er dan toch nog van enige vooruitgang sprake kan zijn. Let wel dus, zeer scherp aan de wind zeilen. Ieder beetje gunstige wind benutten. Hij die dat niet erkent en er dus wel meer zijn gemak van neemt, komt niet vooruit, gaat misschien zelfs achteruit. Nu weten de agrariërs al vele jaren wat tegenwind en tegenstroom is, wat "inleveren" betekent. Zij hebben zich daar in de loop van tijd bij aangepast. Veel handwerk is ingeleverd om plaats te maken voor machines, omdat die laatsten nu eenmaal goedkoper waren dan handenarbeid. Machines, die de arbeidsproduktiviteit van de "alleen overblijvende" boer of tuinder steeds maar verhogen. Zelfs zover, dat op meerdere bedrijven al een te veel aan kapaciteit aanwezig is met alle nare gevolgen van dien. In veel gevallen (op de klei- en za velgronden) is het humusgehalte 2 of minder. Om 2% te handhaven is minstens 1500-1600 kg effektief or ganisch materiaal per ha per jaar nodig. Maar eigenlijk zou het gehalte 3% moeten zijn om aan alle toene mende zware eisen aan de grond te kunnen voldoen. We willen 10 ton tarwe dorsen en die zelfde grond moet zwaar tot zeer zware machines (tot 30 ton) kunnen dragen zonder struktuurbederf. Een organische stofgehalte van 3% vergt een onderhoudsgift per ha per jaar van 2000-2100 kg'effektief organisch materiaal. Nu is 1500-1600 kg al op veel bedrijven een zware opgave. Over de rest denkt U in januari maar eens na. Een gewas als luzerne met zijn diepe beworteling zou voor be tere opbrengsten van andere gewas sen kunnen zorgen. Het gaat natuur lijk wel om betere opbrengsten over het gehele bedrijf. Het is dus weer een afwegen tegenover elkaar van kosten (minder direkte opbrengsten van luzerne) en opbrengsten (meer opbrengsten van andere gewassen). Ligt er luzerne, dan is de duist te bestrijden met: 10-15 kg profam 5 L Paraquat. Straatgras en muur worden bestre den met 4-6 liter chloorprofam 40%. Alleen toepassen als de luzerne in rust is, dus niet uitgelopen. ]VÏ ocht in het najaar er het niet van gekomen zijn, dan is er in januari meestal nog wel gelegenheid om op zware grond een bewerking uit te voeren "over de vorst". Vooral bij een wat ongelijke ligging van de ploeg- sneden kan dit 't gemakkelijk en met een ondiepe bewerking klaarleggen van het zaaibed, bijvoorbeeld bij bie ten, bevorderen. Óp percelen waar bieten moeten komen en men proble men heeft met KWEEK kan dan te gelijk nog 20-25 kg TCA toegepast worden. Kweek blijkt in januari/fe bruari erg gevoelig hiervoor en een dergelijke behandeling is dan ook vaak een goede "afronding" van de najaarsbehandeling tegen dit maar al te veel voorkomend onkruid. Denk in dit geval ook aan de perceelsranden langs de sloten! O m de blauwgevoeligheid te ver minderen, moeten konsumptie- aardappelen vóór het afleveren tot minstens 14 a 15 gr. C. worden op gewarmd. Door zelfopwarming loopt de temperatuur van de aard appelen Va a '/2 gr.C. per dag op, zodat tijdig stoppen met ventileren ook een goed effekt heeft. De kapaciteit van de verhitter moet bij voorkeur worden aangepast aan de kapaciteit van de ventilator. Een "grote" verhitter voor een "kleine" ventilator warmt de lucht teveel op, waardoor de onderste aardappelen er min of meer gekookt uit kunnen komen. Om 1 m3 lucht 1 gr.C. in temperatuur te laten stijgen is onge veer 1,26 kJ (oule) nodig (voorheen 0,30 kcal). Het advies voor een ven Water op het land, maakt de ganse oogst tot schand. tilator is 100 m3 lucht per m3 aard appelen of 150 m3 lucht per ton aardappelen. Om nu 1 ton aardap pelen van b.v. 8 gr.C. naar 15 gr.C. op te warmen zijn er 150 m3 x 7 gr.C x 1,26 kJ 1323 kJ nodig (voorheen 315 kcal). Voor een cel van bijvoor beeld 5x15 meter 165 ton aard appelen is dan een verhitter nodig van circa 50000 kcal. De lucht dient tot maximaal 20 k 22 gr.C. te worden opgewarmd (hogere temperaturen zijn gevaarlijk - zwarte harten). Wil men sneller werken dan liever een "grotere" ventilator gebruiken. In de regel zal men toch op 2 a 3 dagen moeten rekenen om een partij aard appelen redelijk op te warmen. Het is gewenst om de temperatuur in de bewaarplaats goed te volgen. Let erop, dat de verhitter enkele me ters van de ventilator wordt opge steld! oor zover het nog niet gebeurd is, vraagt de bodem de nodige zorg, na melijk in de eerste plaats naast de genoemde organische stofvoorzie- ning de ontwatering, of beter gezegd de waterbeheersing. Op plaatsen waar stuwen gezet zijn om een be paalde hoeveelheid (zoet)water op te houden (veelal op droogtegevoelige gronden) moet de stuw tijdig om hoog gezet worden. Op andere plaatsen zullen de uitlopers van de drains na het leeghalen van de sloot met de korfmaaier alsnog schoonge maakt móeten worden. Ieder jaar weer zie je dat er "blaaien" water op het land staan, die niet afgelaten worden. Iets onbegrijpelijks! Wel veel willen oogsten, maar eerst het gewas en/of de grond laten "verzui pen". Dit mag in de tegenwoordige tijd niet meer voorkomen. Er zijn veel machines op de bedrijven geko men maar een goede spade en een grondboor (profielboor) dienen evenzeer aanwezig te zijn om opper vlaktewater af te laten en/of de J aren geleden maakten de bedrijfs voorlichters saldoberekeningen van Uw bedrijf. U kon dan zien of het gekozen bouwplan een gunstig effekt had of niet en wat er bijgesteld moest worden. Tegenwoordig staan al die saldoberekeningen in een boek ge naamd: "Kwantitatieve Informatie". Door storting van 15,— op postre kening nr. 2249700 t.n.v. P.A.G.V., Lelystad onder vermelding van de ti tel komt dit in Uw bezit. Een goede investering als U er mee werkt bij de opstelling van Uw bouwplan in januari. Vanzelfspre kend de cijfers zonodig bijstellen voor Uw-eigen bedrijf. Tegenwoor dig is daarnaast de komputer be schikbaar om uit te rekenen welke bedrijfsopzet voor U het beste resul taat geeft. Uiteraard op basis van gegevens die U zelf verschaft. Omdat de bouwplannen nog steeds eenzij diger dreigen te worden, kunnen be paalde onjuistheden die U misschien over het hoofd ziet, voorkomen wor den. Onjuistheden kosten geld. Aan de voeding van de drachtige ooi en moet veel aandacht besteed wor den 13 e ontwikkelingen, op welk gebied dan ook, gaan door. Het blijft uitkienen om de produktie zo goedkoop mogelijk te houden en dat gene uit de grond te halen wat er in zit. "Scherp zeilen", daar komt het dit jaar zeker op aan. Zorgen dat alle produktiemiddelen voor 100% in orde zijn en de afzetmogelijkheden passen bij de teelt, het bouwplan. Daarbij de financiering van het gehele produktie-apparaat in de gaten houden, evenals de totale omzet per arbeidskracht. Laat het grondonderzoek vroeg plaatsvinden. Het komt voor dat monsters laat gestoken worden. Het effekt van die uitslag is laag omdat de stikstof soms al gestrooid is. Laat steken geeft een laag rendement van het erin gestoken geld. De kunst- mestkosten gaan weer drastisch om hoog. Werk er precies mee. Niet te veel, maar ook niet te weinig. Je kunt ook verkeerd bezuinigen en dat kost uiteindelijk veel geld. niet uitgelopen is om een onkruid- bestrijding toe te passen. Duist, straatgras en muur worden dan be streden met Profam, chloorfam 40% of Legurame vloeibaar/poeder. Als duist de hoofdzaak vormt wordt IPC aangeraden. Meestal is er sprake van diverse soorten onkruid. Een goede, wel wat duurdere, kombinatie is dan 6 liter Legurame 1,5 liter chloor-IPC. Paraquat (Gramoxone) zou in noodgevallen tegen overwegend grasachtigen, toegepast kunnen wor den. Vooral bij een late bespuiting is er kans op geelkleuring en groei- remming. Verwacht men nogal wat zaadon kruid op overigens "schone" grond, dan kan tot tegen het uitlopen 5 kg Campagard uitkomst bieden. Voor hetzelfde doel kan, tot 15 cm gewas lengte ook Aresin toegepast worden. De kosten aan middel zijn per ha: 10-15 kg profam (IPC) 90,- -ƒ 140,- 4-5 L chloorprofam (chl. IPC) 45,- -ƒ 55- 7 L Legurame vloeibaar 140,— 3 kg Legurame poeder 135, 5 kg Campagard 100,— 2-3 kg Aresin 100,— K. arwij kom je meest tegen bij de vaste telers. Een marktgevoelig ge was, maar voor de enkele teler fi nancieel aantrekkelijk. De stand is nu goed en de maand januari is nog geschikt voor zover het gewas nog Al valt de regen nog zo snel, een schone drain verwerkt het wel. De regionale drainreinigingsdemonstra- ties in december trekken veel belang stelling. De organische stoftoevoer wordt nog al eens stiefmoederlijk behandeld. grondwaterstand te kontroleren. Naast een stel goede laarzen is dit het basisgereedschap voor iedere boer. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 12