'n beste biet van vroeg tot laat f het meest gezaaide nieuwe bietenras f geschikt voor vroege tot late levering eenltOk Bieten weg; een zorg minder! Eerste klap een daalder waard" kweekprodukt. Op THOLEN EN ST. PHILIPS- LAND is men bezig de laatste werk zaamheden van het jaar 1981 af te ronden. De bieten zullen deze week worden opgeladen, en dat is dan voor velen toch weer een geruststelling, want de maanden november en de cember waren dit jaar bepaald geen prettige maanden voor de bieten. Tot driemaal toe moesten wij een vorst periode verwerken, dus moesten de bieten vrijwel konstant onder plastik bewaard worden. Op zichzelf is dat niet zo'n groot be zwaar, als de bieten er onder bij hoge temperaturen (en die waren er zo tussendoor ook) niet zo zouden broeien, en als er maar niet al te veel wind staat, want dan wil er nogal wat plastik kapot slaan. Er zijn wel eens jaren dat de late bewaarpremie van een kwartje per ton per dag vanaf 15 november een leuke aangelegenheid is, maar in 1980 geldt dat beslist niet. Want naast de geschetste problemen, blijkt ook het suikergehalte nogal gedaald te zijn. Gelukkig valt de op brengst mee? Van de industrie hoor den wij dat er in ons gebied ruim 50 ton per ha geleverd zal worden en dat is ruim 3 ton per ha meer dan de oorspronkelijke taxatie. Bovendien zal er geen B-prijs van suikerbieten gelden dus financieel zit de bieten teelt dit jaar dus wellicht goed. Jam mer dat we nu geen C-suiker hebben kunnen produceren, nu de wereld markt prijs zo goed is. Uit het artikel van de heer Doeleman lazen wij dat de EEG thans bij export nogal wat van de Europese bietente lers in z'n zak steekt, naast de grote voordelen voor de konsument, die de Europese prijs daarvoor betaalt en niet de wereldprijs! Je zou dan denken dat de konsument daar nu eens blij mee was, maar dat blijkt ook al niet binnen de Europese kommissie want als de rolletjes wat de wereldmarktprijs betreft, eens om zouden keren, dat zal de Europese boer toch weer maar moeten zorgen dat de overschotten over zijn rug worden weggewerkt! Dus niets ont vangen van de winsten die nu ge maakt kunnen worden, maar wel delen in de verliezen! Nou....leve de EEG! Bietenrooikombinaties Afgelopen week hebben de bieten rooikombinaties een gezamenlijke bestuursvergadering gehad. Gekon- stateerd werd dat de kombinaties nu 6 jaar lang tot tevredenheid hebben ge- funktioneerd. De loonwerker had een verantwoorde basis om te investeren, de boer kon rooien voor een verlaagd tarief en de suikerindustrie kon op een gemakkelijkere en daardoor goedkopere manier de bieten opha len. Zo hebben de bietenrooikombinaties een zeer positieve bijdrage geleverd Oogstbericht granen Ver. Staten Het oogstbericht van november van het Amerikaanse ministerie van Landbouw vermeldt dat de stahd van mais in oktober nog iets ver slechterd is, terwijl de stand van de sojabonen wat vooruit ging. De maisproduktie wordt geraamd op 6,46 miljard bushels dat is iets min der dan de oktober-raming aangaf en 17% minder dan de rekord-oogst van vorig jaar. De sojaoogst wordt geraamd op 1,77 miljard bushels, dat is 1% meer dan de oktober raming, aangaf, maar 22% minder dan de oogst 1979. aan een noodzakelijke kostenbewa king in onze agrarische sektor. Besloten.is dan ook om samen we derom een nieuwe 6-jarige periode in te gaan, uitvoerig is daar tevens over de kostenontwikkeling van de kom binaties gesproken. De besturen wa ren bereid om op basis van een ob- jektieve kostenberekening te komen tot een nieuw verantwoord rooita- rief, afhankelijk van de gelijktijdig te rooien oppervlakte. Als een en ander nader is uitgewerkt zullen wij daar wel nader van horen. Deze WALCHERSE bijdrage is dan (al) weer de laatste van het jaar 1980. Elk jaar heeft op allerlei terrein zo zijn bijzonderheden, hetzij prettige of minder prettige. Wat betreft de akkerbouw en de rundveehouderij zijn er t.a.v. de groei van de gewassen eveneens gunstige en minder gunsti ge perioden geweest. Na een kleine vroege start in maart, met hoofdzakelijk wat bietenzaai kon in de tweede week van> april al gemeen met de inzaai worden be gonnen. Daarna nog enige regen maar een droge koude meimaand. De opkomst kon er mee door maar was niet overal optimaal. Met de grasgroei ging het redelijk terwijl de weersomstandigheden voor de win ning van voordroogkuil veel gunsti ger waren dan in '79. In juni was de hoeveelheid neerslag normaal en gunstig voor de groei. De eerste drie weken van juli was de neerslaghoe- veelheid zo groot dat er piasvorming op bouw- en grasland voorkwam. Dit heeft vooral schade toegebracht aan gewassen zoals zaaiuien en bruine bonen. Bij grasland ontstond schade door stuktrappen van de zode. Daarna werden de weersomstandig heden veel beter, hogere tempera tuur en meer zon. Dit heeft er toe bijgedragen dat de kg-opbrengsten van met name tarwe, bieten en aardappelen op de meeste bedrijven bevredigend zijn geweest. Dank zij ook het gunstige weer in de nazomer en herfst is de groei van de aardap pelen en bieten zodanig geweest dat er zeer goede opbrengsten zijn ver kregen in incidentele gevallen. We zien natuurlijk graag van beginafaan een goed geelgroeiend gewas. "De eerste klap is een daalder waard". Maar dit jaar heeft ook weer bewezen, dat wanneer we maar een gezond gewas hebben, zij het met enige achterstand in ontwikkeling, bij gunstig nazomer- en herfstweer de kg-opbrengst toch nog goed kan zijn. Overigens gaf de herfst ook zijn pro blemen. Stagnatie bij het rooien van de aardappelen. Eerst te droog (klui ten) daarna te nat. Ook de inzaai van de wintertarwe stagneerde nogal eens. Er is gezaaid van begin oktober tot half december. Alles nog eens overziende mag toch gesproken worden van een jaar met redelijke resultaten, zowel wat betreft de akkerbouw als de rundveehouderij. Hopelijk blijft de prijs van de aard appelen en uien minstens Op het huidige niveau. Bij de melkveehoïi- derij hebben we wel te maken met stijgende voerkosten en sterk ver laagde kalverprijzen. Volgens persberichten en uit opmer kingen van de algemeen voorzitter van de Z.L.M. is de kans op een mo gelijke ruilverkaveling in ons gebied, in de toekomst weer gunstiger ge worden. Dit zijn zeker verheugende berichten. Het zal wel een zaak van lange adem worden, maar het feit dat blijkt dat er aan gewerkt wordt is al veel gewonnen. Door verschillende organisaties op het gebied van de landbouw zijn er, ook in ons gebied, diverse aktivitei- ten op sociaal-ekonomisch en tech nisch terrein georganiseerd. Van de zijde van de praktijk blijkt er een goede belangstelling te zijn tot op heden voor deze aktiviteiten. Hope lijk blijft dat ook zo na de jaarwisse ling. Ondanks alle dringende en reeds aanwezige problemen op so ciaal-, ekonomisch en politiek terrein hopen we toch ook weer de moed en kracht te ontvangen'het volgend jaar weer ons werk voort te zetten. Pretti ge kerstdagen, een goede jaarwisse ling en een gezegend 1981 is de wens van uw rubriekschrijver. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 9