CHV mengvoeder. Reken maar Tot nu toe niet ontevreden Gedwongen afvloeiing door te lage opbrengstprijzen stoppen! -v >.v: H I v> -I CKV^ Cehave nvVeghel Als we zo tegen het eind van het jaar wat rondkijken op NOORD-BEVE LAND dan mogen we toch wel zeg gen dat het er in het algemeen, netjes geploegd uitziet. Ook is er wel onge veer het geplande areaal wintertarwe uitgezaaid, tot afgelopen week werd er bij gelegenheid nog wat gezaaid piaar de kansen zijn nu niet groot meer. Op sommige percelen zien we weer plekjes met water, dit gebeurt echter ieder jaar weer opnieuw, het zijn erg slempige perceelsgedeeltes of er is niet al te netjes gewerkt en als zelf standige krijg je toch meestal zelf de straf voor de fouten die gemaakt worden. In dit verband kan je je soms ergeren aan de manier waarop de grote ver schillen in bruto opbrengsten (inko men) van de verschillende bedrijven, worden voorgesteld. Dat deze ver schillen worden gesignaleerd met het doel dat, wanneer je het goed doet, dit dan ook wordt beloond is reëel. Maar als het wordt gesteld als zou den degenen met wat minder moge lijkheden of persoonlijke kapacitei- ten, het dan maar moeten afleggen en dus alleen de betere het vol mo gen houden, hoe lang nog. Dan vraag ik me toch af, of die betere met meer mogelijkheden en ekstra inspanning dan ook nog wat ekstra's mag ont vangen? Of mogen alleen deze laat- sten maar blijven. Waar gaan we dan in de maatschappij naar toe alleen de "super" mens Kan, Mag, maar ook, Moet dan wel ontzettend veel doen en wat is super zet twee mensen bij elkaar en de een is altijd beter dan de ander, maar dat kan op ander terrein best en gelukkig maar precies het omgekeerde zijn. Toch heeft ieder recht op ruimte en de mogelijkheid te leven en te werken naar gelang zijn kapaciteiten waarbij hij zelf best tevreden zou kunnen zijn. Ook al is het dan voor de een meer dan voor de ander. Het zou dan ook prettig zijn dat de gedwongen af vloeiing uit de landbouw, door te lage opbrengstprijzen, werd gestopt. Het ziet er echter niet naar uit. Met weer flinke kosten stijgingen in het voor uitzicht, hoe lang en hoeveel nog? Deze vraag wordt door sommige fruittelers beantwoord door het rooien van weer enkele percelen boomgaard, het bedrijf of gedeelte daarvan gaat verloren, wellicht weer arbeidsplaatsen, horen we dan een gemiddeld verlies van 146 plaatsen 3er jaar in Zeeland dan gaat dit vrij geruisloos maar wel erg zeker door, hoelang en hoeveel nog? Al met al geen mooie vooruitzichten voor 1981; een krakende E.E.G. Wat wordt het met de suiker, het graan, de zuivel, de tuinbouw en het eerste begin met Griekenland? Demon straties en akties voor dit en voor dat, alle bevolkings groeperingen hebben zich nu wel eens laten zien en horen. Korte films over landbouw Zou het niet mogelijk zijn om wat meer public relation aan de gewone burgers en hun kinderen te tonen, door. alle kosten van p.r. en reklame voor'voedingsmiddelen te bundelen en dhn in korte filmpjes in de t.v.- reklame het oude en het moderne boerderij-gebeuren rrièt elkaar te 8 vergelijken ook de kosten en de prij zen oude en moderne werkwijze om beurten toegespitst op een gewas - eindprodukt, de zorg hieraan be steed door boer en verwerking en te tonen de waarde voor konsument en export, om zodoende een eerlijk en werkelijk beeld te geven wat de tota le landbouw betekend voor de Ne derlandse samenleving? Ik wens U allen van harte Prettige Kerstdagen en een Gelukkig Nieuwjaar! Wanneer we beginnen om een bijdra ge te schrijven vanuit SCHOU- WEN-DUIVELAND voor het Kerst nummer, dan gaan onze gedachte reeds toe naar de Kerstdagen, die voor de deur staan. Voor velen bete kent het een herdenken van de gebo ren Heiland, met daarnaast de beko ring van de sfeer die dan in vele huis gezinnen leeft. Onwillekeurig zijn we geneigd na te peinzen over wat het bijna afgelopen jaar ons heeft ge bracht t.a.v. het geplande op de akker. Over het algemeen zullen de akker bouwers wel tevreden zijn over de kg-opbrengsten. Het moeilijke begin bij het zaaien, ongunstige omstan digheden bij de beginontwikkeling, over het geheel geen gunstige zomer en geen gunstige groei met ook geen gunstig najaar hebben toch gezorgd voor over het algemeen toch niet verwachte gunstige opbrengsten. Zoals we ieder jaar zien, is ook dit jaar de verscheidenheid in opbrengst van perceel tot perceel weer zeer groot. Ook over het prijsverloop in zijn algemeenheid mogen we tot nu toe niet ontevreden zijn. Hopenlijk blijft het zo, want de hoge kosten vereisen het. De werkzaamheden in de maand december zijn door ongunstige weersomstandigheden niet zonder moeilijkheden verlopen. De grond was veelal te nat om vlot het nodige werk af te maken. Naast problemen om de laatste witlof te rooien betreft het hoofdzakelijk moeilijkheden bij het wintervoorploegen. Er moet nog vrij veel geploegd worden en het zal toch spoedig moeten veranderen wil alles vóór de Kerstdagen klaar ko men. Verder zijn er nogal wat tarwe- percelen met wateroverlast. Er kun nen verschillende oorzaken zijn, die wateroverlast bewerkstelligen als er een teveel valt. Onderhoud drainage speelt een belangrijke rol. De de monstratie met machines die drains reinigen liet zien, gezien de grote belangstelling, dat dit facet bij vele van groot belang geacht wordt. Er werd hier trouwens al veel aan drainreinigen gedaan. Na de rustige dagen zo rond de Kerst en Nieuwjaar en de werkzaamheden toch nog redelijk zijn afgewerkt, moeten we weer gaan denken aan de gewassen en rassenkeuze voor het komende jaar. Verder blijven op het lijstje van overpeinzingen staan de verzorging van machines en werk tuigen, goede aandacht aan de te be waren produkten. Ook grondonderzoek en aaltjeson- derzoek zijn noodzakelijkheden voor een goed begin. Op het totaal van de bevolking wordt de agrarische bevol kingsgroep steeds kleiner, maar de waarde steeds groter. Landbouw- technisch staat deze kleine groep op een zeer hoog peil. Zorg er voor dat dit zo blijft, niet alleen intern maar ook extern. Oriëntatie ook buiten het bedrijf is belangrijk en kan een waar borg zijn voor bredere waardering. Prettige Kerstdagen en een gezond en voorspoedig Nieuwjaar. Het onderhoud van de drains is een zeer belangrijke zaak! tolhï'-.t 4. l - - V V f Ir®! Sp-jéf .v. CHV mengvoeders komen van de Cehave nv, een coöperatie van de boer en voor de boer. De Cehave nv rekent het daarom tot haar taak mengvoeders te leveren van een constant hoge kwaliteit tegen minimale prijzen. Een regelmatig prijzenvergelijk zal u daarvan overtuigen. Tel daarbij nog de prijscorrectie aan trouwe afnemers, die over het boekjaar 1979/'80 1,50 per 100 kg. beloopten de kwantumkorting, variërend van 6 tot 60 cent per 100 kg., dan zal het u duidelijk zijn dat CHV mengvoeders de beste garantie zijn voor maximale bedrijfsresultaten voor de boer. Reken maar! De hoge kwaliteit en uitgekiende samenstelling van de CHV mengvoeders zijn evenzovele factoren tot het bereiken van een hoge groeisnelheid, maximale produktie, een goede gezondheid van de dieren en een lage voederconversie. Diepgaand onderzoek, vele praktijkproeven en controles staan daar borg voor. Interessant genoeg, dachten wij, om er eens geheel vrijblijvend met ons over te praten. Dat kan. Bel ons gerust voor een afspraak. Het telefoonnummer is: 04130-82255 toestel 355. De hoge kwaliteit van de CHV mengvoeders blijkt ook uit bijvoorbeeld de gegevens van een provinciaal onderzoek bij volledig willekeurige bedrijven. Een mooi praktijkvoorbeeld. CHV mengvoeder Code 310 311 Aantal bedrijven Gemiddeld aantal varkens per bedrijf Groei per dag in gr. Voederconversie Afleveringsgewicht kg Percentage EAA 1A 38 72 557 488 671 642 2,98 3,22 108,1 108,4 73 72

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 8