W, N. Terwille van de boer Utopie Terugblik en voorbereiding Tarweteelt stemt tot tevredenheid Schattingen maken is niet zo eenvoudig Meegevallen r Bij het lezen van dit bericht uit AL- TENA EN BIESBOSCH zijn de werkzaamheden grotendeels gebeurd. Nog slechts een enkel perceel bie- tenland moet geploegd worden. Ook dit jaar is weer eens gebleken, dat de laatste loodjes wel eens het zwaarst kunnen wegen. Een aantal bietentelers heeft toch wel een zware tol betaald zowel teelt - als prijstechnisch gezien, door het te laat rooien van hun bieten. Het laatste perceel is begin deze week gerooid maar deze bieten moesten dan ook met de meeste spoed afgeleverd wor den i.v.m. de houdbaarheid. Voor andere telers betekende dit weer, het langer bewaren van hun bieten ondanks de vaak goede af spraken. Het (beruchte) kwartje biedt echter geen enkel soulaas. Een extra tegemoetkoming in deze zou billijk en terecht zijn. Het is te hopen dat er een goede uit- betalingsprijs zal komen want een groot aantal telers in ons werkgebied, hebben hun buik vol van het geringe of slechte saldo van de bieten de laatste paar jaren. Deze groep zal dan ook naar het zich laat aanzien opnieuw minder bieten uitzaaien voor oogst 1981. Het duidelijk te ruglopende areaal de laatste jaren is echt niet alleen te wijten aan het kontrakten-stelsel maar veel meer aan het te geringe saldo. En in min dere mate of in het geheel niet kun nen beschikken over losse arbeids krachten voor het schoonhouden van de bieten. De voorstellen gedaan door dhr. Gundelach, betreffende de mede-fi nanciering van het suikerbeleid door de telers, zijn in slechte aarde geval len en getuigen bij voornoemde van een slechte realiteitszin. Het is al te vaak gebleken wanneer politici zich met dergelijke zaken te veel bemoeien, "lees ook het Euro pees Parlement" het geheel steeds slechter gaat funktioneren om ten slotte geheel in het slop te geraken. Maar het is helaas zo dat al deze za ken wel door en in de politiek ge maakt worden. De veel gehoorde wens in ons gebied is, zaten er in Brussel maar meer za kenlui, zeker zou het dan beter gaan als zij tenminste over voldoende werkruimte konden beschikken. De politiek gaat ons leven steeds verder bepalen en de kreet van, wij worden geleefd is dan ook terecht. Te vaak en te indringend wordt het partikulier initiatief de kop inge drukt of zelfs onmogelijk gemaakt. Dit is een slechte zaak die ons land duur "zeer duur" zal komen te staan. Het idee van gelijke monniken gelijke kappen is nu eenmaal een utopie. De nieuwe wet vervreemding landbouw gronden vooral betreffende de krite- ria, zal in de naaste toekomst blijken, een zeer slecht middel te zijn voor het beperken van de veel te hoge grond prijs. De minister-president heeft onlangs gezegd dat dit kabinet niet voor Sint Nicolaas kan spelen, nu dat vragen wij als agrariërs ook niet. Maar wij moeten en mogen wel een juiste rea liteitszin eisen van dit en het volgende kabinet, vooral betreffende het zelf- standigenbeleid. Want een land dat zijn landbouw verwaarloost gaat vroeg of laat naar de knoppen. Dit geldt zowel voor onze vrije westelijke wereld als voor het diktatoriale kom- munistisch blok. Polen is in dit ver band een duidelijk voorbeeld. Onze bevolkingsgroep is al te ver uitgeknepen, de liquiditeitsgrens is bij velen reeds overschreden. Vol gens de handel, kunnen velen de kunstmest voor 1981 nog niet beta len. Laat onze organisatie ook maar eens informeren bij de loonwerkers die grote tegoeden hebben bij hun klan ten. Het is triest maar waar!! Ook de landbouwmechanisatiebedrijven waarvan de omzet met 50% is te ruggelopen in 1980 getuigen in deze. Opnieuw staat een nieuwjaar voor ons, wat dat jaar ons gaat brengen is onbekend maar laten wij niet al te somber en te berustend zijn. Door het al vele jaren parasiteren op de agrarische bevolking zowel sociaal als ekonomisch is deze groep vol doende gehard om de "Ballade Van Den Boer" waar te maken. Waarin tot zevenmaal toe herhaald wordt, "Maar de boer hij ploegde voort" Met de slot alinea: Een stem sprak tot aarde, hemel en zee En de boer heeft haar gehoord "Terwille van den boer die ploegt Besta de wereld voort!" Mogen wij U tot slot, voor en vanuit Altena en Biesbosch U gezegende Kerstdagen wensen. Een prettige jaarwisseling en een voorspoedig 1981. Ook in het LAND VAN AXEL zijn de laatste wintervoren geploegd en zul len deze week waarschijnlijk de laat ste suikerbieten naar Sas afgevoerd zijn; iets wat toch altijd weer een hele geruststelling is. Want hoewel hier in Zeeuws-Vlaanderen van vorstschade nauwelijks sprake is geweest, was het toch ook dit jaar weer op het kantje af. Wanneer we onze laatste afleve ringsstaatjes bekijken, zien we dat deze ook dit jaar weer een daling van het suikergehalte vertonen. Klaarb lijkelijk is het herstel van de bieten na de vorstperiode van begin november ten koste gegaan van het gehalte. Ook in de bieten die soms een maand of langer aan de hoop moeten liggen voor ze afgevoerd kunnen worden, treedt door enige broei suikerverlies op. Ik denk dat we met de bewaar- premie dan ook maar amper uitko men voor wat de kosten van dit sui kerverlies en vorstbescherming be treft. Vorige week nog de demonstratie van drainreinigingsapparatuur ge zien; daarbij gekonstateerd dat met het eenvoudigste apparaat goed en vlug gewerkt werd. Ook de beide nieuwe apparaten leverden prima werk. Als we beseffen dat de aanleg en het onderhoud van een goede drainage een investering is met bij zonder hoog rendement, moeten we toch konstateren dat hieraan veel te weinig aandacht wordt besteed. Een grote moeilijkheid is echter de vele samengestelde drainage's in onze streek. Al is het veldwerk klaar, wil dit nog niet zeggen dat we op onze lauweren kunnen gaan rusten. De werktuigen worden schoongemaakt, nagezien en zonodig gerepareerd. Zo er nog vee op onze bedrijven aanwezig is, staat "Ter wille van de boer die ploegt besta de wereld voort!" Nu tegen het einde van het jaar 1980 zullen we terug moeten zien wat het jaar ons heeft gebracht. In het voor jaar waren er nog al wat problemen door de vele neerslag. Zo moesten de suikerbieten wel in drie periodes ge zaaid worden. Uit de beide eerste zaaiperiodes zijn later nog wat bieten overgezaaid. Na een wat drogere periode in mei en het eerste deel van juni hebben we daarna tot half juli zeer veel neerslag gehad. Ook dit bracht problemen als wateroverlast, verslechtering van de struktuur en perceelsgewijze schade aan onze gewassen teweeg. Het is dan ook niet voor niets dat via de akties in het Zuid-Westen van de Konsulentschappen voor de Akker bouw en Rundveehouderij sterk de aandacht gericht wordt op groenbe- mesting, organische stofvoorziening van de grond en een goede ontwate ring. De oogstverwachtingen waren daar om dan ook niet zo hoog, toen men echter de eerste opbrengstcijfers van de tarwe hoorde viel dit alles mee en kon men later tevreden op de tarwe teelt van dit jaar terugzien. Wel valt het op dat men veelal ruim voldoen de haast heeft gehad met het oog sten. Eigenlijk moest toch nog te veel gedroogd worden. De aardappeloogst werd door de droogte bij het rooien wat vertraagd, in, het algemeen had men toch wel enige vrees om met de vele kluiten in de ruggen de aardappelen te rooien met daardoor kansen op beschadi gingen. Toch waren er nog enkelin gen die jammergenoeg er niet in slaagden om voor de invallende vorst van 1 november de aardappeler ge rooid en wel binnen te hebben. Over de opbrengst behoeft men niet te klagen. Door de vroege vorst waren er wat moeilijkheden met het rooien, be waren en afleveren van de suiker bieten. Ze zijn nu vrijwel geruimd en men kan terugzien op een goede op brengst en ook over toch wel opti mistische geluiden over de prijs. Al met al kunnen we wat de kg-op- brengsten betreft tevreden zijn en dat is voor deze drie gewassen die toch ruim 70% van onze akkerbouw oppervlakte van Zuid-Beveland uit maken toch wel belangrijk. De prij zen van deze drie gewassen lijken wel goed en komen zo af en toe ook nog wel als aardig over. Maar toch, is het werkelijk zo mooi? Gaan we echter de kosten bekijken waarmee we als ondernemer te maken krijgen, dan blijkt dat bijv. brandstof, kunstmest, pacht, machinekosten, verzekerin gen en dergelijke in een veel sneller tempo als de opbrengsten in gld. van onze gewassen stijgen. Om in ieder geval voor onze ondernemers, onze werkers in de landbouw een redelijk arbeidsloon te behalen zal er toch op de een of andere manier wat aan de prijzen van die produkten moeten geschieden. In het algemeen is men vrij redelijk tevreden met de opbrengsten in kg, maar ook in gld, maar we zullen toch sterk moeten gaan ageren om de stij ging van de kosten via de financiële opbrengsten van onze gewassen ver goed te krijgen. Ik wil hopen dat de mogelijkheden in 1981 gunstiger zullen worden, ik wens U dan ook allen een gelukkig en voorspoedig 1981 toe. Op de Axelse jaarmarkt bleek dat de kwaliteit van ons vee goed te noemen is. dit op stal hetgeen weer een dage lijkse verzorging met zich mee brengt. Hoewel de veestapel in onze streek jaarlijks terug loopt, bleek op de Axelse jaarmarkt dat de kwaliteit van ons vee goed te noemen is. Zo blijkt deze jaarmarkt ook als show van wat in ons Zeeuws-Vlaamse land aan kwaliteit aanwezig is een bijzon der nuttige funktie te vervullen. Verder is de maand december een maand van bezinning en vooruitzien. Bezinning op het jaar dat achter ons ligt. De kosten en opbrengsten van onze gewassen kunnen we gaan be rekenen. Degenen die dat jaarlijks doen en feitelijk moeten we dat alle maal doen; zien de laatste jaren de kosten 8 - 10% stijgen en de op- brengstprijzen door de band geno men gelijk blijven. De kostenstijgin gen kunnen dus alleen opgevangen worden door stijging van de kg-op- brengst. Dit wordt echter steeds moeilijker omdat in dit opzicht het plafond een heel eind bereikt is. Wat dit laatste betreft is het mogelijk om met gerichte voorlichting via gewas gespreksgroepen nog wat te berei ken. Degenen die deelnamen aan de "tarweclub" welke twee jaar in onze kring heeft gedraaid, zijn hiervan ten volle overtuigd. A l met al is de maand december een maand van terugblik en vooruitzien; van rust en bezinning rondom Kerst en jaarwisseling. Laten we hopen en wensen dat 1981 voor ons bedrijf en gezin een goed jaar zal zijn. e zitten al weer in de donkere dagen voor Kerstmis. Vooral 's mor gens en 's avonds is dat goed te mer ken. Na de jaarwisseling verandert dat weer snel en bijna ongemerkt wijzigen de seizoenen zich in ons agrarisch bestaan. Terugziende op voorjaar 1980 lezen we in ons dag boek, dat we eind maart pas bieten hebben kunnen zaaien en dat we deze na zware regen gevolgd door schrale droogte na drie weken weer over hebben moeten zaaien. Na weken van extreme droogte leek het er rond half juni op, dat we nog nooit zulke slechte bieten gehad hebben. De aardappelen op de zware grond hadden om dezelfde redenen ook een grote achterstand. Aanvan kelijk leken we het met de bruine bonen goed getroffen te hebben, maar in de vakantietijd begon het mis te gaan. Een boon kan er niet tegen om met zijn voeten enkele we ken in het water te staan. Dat was aan het gewas ook te zien en zelfs bieten en aardappelen hebben van die natte periode te lijden gehad. De balans opmakend over de eerste zes maanden van 1980 gaf de boer wei nig hoop. Ieder jaar is weer anders en het lijkt er op, dat tegenwoordig de verschillen veel groter zijn dan vroe ger. Het zal wel niet zo zijn zoals wij denken, maar de kwetsbaarheid van de boer is wel gewijzigd. Mechanisch en chemisch moet alles door een rin getje lopen, want onze mogelijkhe den om te korrigeren zijn niet zo groot meer. Iedere ingreep die we doen kost geld en het kostenniveau dienen we juist zo veel mogelijk bin nen de perken te houden. I u we zes maanden later weer de balans opmaken is het toch weer meegevallen. Wintertarwe en aard appelen waren goed, maar van de bieten had het gemiddelde iets beter kunnen zijn, maar het gedeeltelijk overzaaien is daar wel debet aan. Onze konklusie is dan ook, dat het maken van schattingen van te ver wachten opbrengsten niet eenvoudig is. Nog moeilijker is het om zo uit het hoofd een saldoberekening op te stellen van het afgelopen jaar. Toch moet het mogelijk zijn om in de laatste week van het jaar zelf wat cijfermateriaal te verzamelen. We behoeven persé niet op onze boek houder te wachten, want vergelijkin gen met voorgaande jaren kunnen we zelf ook maken. Opvallend is, dat in tien jaar tijds de meeste cijfers op de balans verdubbeld zijn. De kapi taalbehoefte neemt jaarlijks toe en dat alles houdt ons bezwaard bezig. Bezuinigen en besparingen doen is ons niet vreemd, maar dat kent ook zijn grenzen. Een agrarisch bedrijf heeft duidelijk met de wisselingen van het klimaat te maken. Ook deze herfst is vanwege een overmaat aan neerslag niet op alle ingezaaide win tertarwe een chemische onkruidbes- trijding uitgevoerd. De vraag is nu waarmee we a.s. voorjaar deze tarwe tegen onkruid kunnen spuiten zon der dat de inzaai van een groenbe- mester kansloos wordt. Ongemerkt zitten we met onze gedachten dus al weer in het jaar 1981. Het pootgoed is al ontsmet en staat in kiembakken in de glazenbewaarplaats en voor het vee ligt er genoeg voer in voorraad om de staltijd te overbruggen. En de boer hij zorgt maar voort ook in die duistere dagen met zijn hoop op de toekomst. We wensen U daarom heel prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1981 toe. De duisternis gaat wijken van d'eeuwenlange nachts 1 -1 Een nieuwe dag gaat prijken >1 met OÜgekènSrpfiïth t7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 7