c Extra gelden voor bedrijven met financiële problemen D, B Eerste wereldvoedseldag op 16 oktober 1981 Minister Braks bij N.C.B.: STAATSBOSBEHEER EN CBS MAKEN VIERDE BOSSTATISTIEK orry moest van de dokter met haar rugklachten drie weken plat op bed en liefst in een ziekenhuis. Nu hebben we op zo'n 35 kilometer van Kiberege in het distriktshoofd- plaatsje Ifakara een Zwitsers missie ziekenhuis. Echte nonnen zwaaien daar nog de skepter en met de regel maat van de klok hoor je wel ergens stemmen met een diep Zwitsers ac cent. Het ziekenhuis is befaamd in Tanzania. Ifakara zelf stelt niet zo veel voor. Een lange straat met aan weerszijden winkeltjes van Aziati sche zakenlieden waarin van alles, voorzover het in Tanzania verkrijg baar is, te koop wordt aangeboden. Het ziekenhuis telt echter op het moment nog vijf europese doktoren en ze kunnen er heel wat. Van heinde en verre komen de patiënten naar dit enige ziekenhuis van het hele Ulanga en Kilomberodistrikt. Corry heeft één van de 9 privékamertjes met aansluitend een badkamer. Het was in tijden niet in gebruik geweest en toen de potige non de deur opende zwermde er een horde muskieten uit hun rust verstoord op en begonnen de vleermuizen onder de plafond platen zenuwachtig te piepen. We hadden trouwens op zoiets gerekend, want die arme nonnen kunnen met hun uitgedunde gelederen ook niet alles meer tot in de puntjes bijhou den. Anatonie onze huisboy hadden we samen met een emmer, een dweil en een grote fles desinfectant mee genomen. Hij kon onmiddellijk aan de slag. O, Mensen die van verre komen, vaak na langdurig lopen of wachten op de bus, kun je natuurlijk geen uurtje bezoek voorschrijven. De meeste tijd van de dag is het dan ook tamelijk druk in de gangen van het zieken huis. De zalen zijn allen in aparte gebouwen ondergebracht met een brede strook tuin ervoor en erachter. Familieleden of vrienden wachten daar en slapen ook maar wat tijdens de heetste uren van de dag. Wanneer het enigszins kan wordt er door de familie of kennissen voedsel naar de zieken gebracht. Dat wordt dan met zijn allen rond het bed opgegeten. Vaak dribbelen er kippen en hanen door de lange galerij die de zalen scheidt. Gek, we keken er ook niet eens van op, maar dan flitst het door je heen, dat zo iets in Nederland een rel zou ontlokken. Er zijn ook een stuk of drie oude honden die hun tijd grotendeels slapend tegen de muur van de galerij doorbrengen. Op het heetst van de dag liggen die dieren op hun rug met de poten wijd uit om zoveel mogelijk koelte te vangen. De dokters, de nonnen en de paters hebben hier bijna allemaal een fiets, waarmee ze zich in het ziekenhuis verplaatsen. Het is een tamelijk uit gestrekt komplex en bovendien ko men ze met die Fiets ook van huis of van het klooster. Ook de nonnetjes bewegen zich behendig op hun Fiets jes en gebruiken af en toe hun fiets bel wanneer een patiënt of diens fa milielid hardnekkig in de weg blijft lopen. ndertussen gingen we naar zuster Sara die samen met nog een bejaarde non de administratie voert. Wilt U alleen lig- en verpleeggeld betalen of moet ik er ook het eten bijrekenen? Alleen maar liggeld, zeiden we, want onze aziatische vrienden zouden voor een dagelijks potje warm voed sel zorgen. Bovendien had de dokter Corry op het hart gedrukt om tussen de 5 en de 10 kilo af te vallen! Dat kost U dan 40 shilling per dag, zei de non. Dat komt neer op een tientje en daar mag je in een Nederlands zie kenhuis niet eens je voeten voor op de mat vegen. Zuster Sara schudde ons vervolgens dusdanig stevig de hand dat we er van schrokken. Maar 't was uiterst proper in haar kan toortje, alles glom en blonk. In de kamer van Corry was intussen al een heel ander beeld ontstaan. Ze had bloemen gesneden en in een vaas naast haar bed gezet, daar stonden ook de foto's van Jack en Kristian. Een cassetterecorder. We hadden ook een kleine ventilator meegeno men, want gedurende een bepaalde tijd is er elektriciteit, 's Middags van twee tot half zeven is er geen stroom want dan wordt er niet geopereerd. Soms natuurlijk wel, zoals eergiste ren. Er werd een oude visser bin nengebracht die in de Kilomberori- vier door een nijlpaard was aange vallen en daarbij zijn been groten deels was verspeeld. Het been moest worden geamputeerd en dat kon geen uitstel lijden. Dan draait de ge nerator in de namiddag en kan ge lijkertijd natuurlijk ook de ventilator draaien. De een zijn ellende is de ander zijn koelte. Een paar dagen eerder was er 's middags ook al stroom gedraaid, want toen waren er een tiental gewonden binnenge bracht van een busongeluk. Onder weg hadden we die bus al onderste boven zien liggen. Alle passagiers waren door elkaar gehutseld tijdens het ongeluk. Niemand dood, maar wel velen danig gehavend. Maar op rustige dagen wordt vanwege brand stofbesparing de stroom uitgescha keld. Heet is het dan in het zieken huis. De patiënten op de zalen die het kunnen, verlaten dan hun bed en liggen languit. O, ezoekuren kennen ze hier niet. m de andere dag rijden we in de landrover naar Ifakara om Corry te troosten en te voorzien van allerlei noodzakelijkheden. Het is een pen deldienst van koele waren. In de koelbox doen we veel koelelementen en zelfs blikken vol met ijs, waarbij we dan flessen koud water doen. Groenten en fruit, leesmateriaal. Boterhammetjes voor het ontbijt en de lunch. De Patels, de Sajans, de Singhs en al die andere bevriende Aziatische families zorgen voor het warme eten, en een praatje. Het ver plegend personeel is nu helemaal zwart, maar de verpleegsters zijn lief en aardig en uiterst behulpzaam en doen wat ze kunnen om de enige blanke liggende patiënt het zo goed mogelijk naar de zin te maken. Ook de nonnetjes wippen allerrfaal zo nu en dan even binnen. Tegen zessen luidt de klok van de kleine kapel en spoeden de witte en de zwarte non nen zich naar het gebed. De kapel ligt tegenover Corry's kamer en het klare gezang van de nonnen noopt tot luisteren terwijl we zelf vlug een schietgebedje doen dat ze maar weer gauw terug naar huis mag! SCHRIJFKOUTER Het Patershuis is geheel opgetrokken uit lokaal gemaakte baksteen. Minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) wil met een deel van de 25 min, die in 1981 beschikbaar zijn voor het treffen van bijzondere maatregelen in de landbouw, de problemen verlichten van de in finan ciële moeilijkheden geraakte moderne, goed toegeruste bedrijven. De gedachten gaan uit naar een speciale garantieregeling van het Borg stellingsfonds voor de Landbouw voor bijzondere kredietverlening. Op deze manier kan een zwemvest worden geboden aan bedrijven, waarvan het in wezen doodzonde zou zijn als ze door een aantal toevallige faktoren kopje onder zouden gaan. Dit o.m. deelde de bewindsman mee in een toespraak tijdens de jaar lijkse algemene vergadering van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond (NCB) op 11 december 1980 in de Stadsschouwburg te Tilburg. e Zwitserse missie doet hier bui tengewoon goed werk. Wie de hoofdstraat (ongeplaveid) verlaat komt al gauw bij het missiekomplex. De grote kerk domineert daar het beeld. Alles is gebouwd uit baksteen, die door de parochianen zelf zijn ge maakt en gebakken. Aan de ene zijde staat dan het patershuis en aan de* andere zijde het zustershuis. Alles heel indrukwekkend en zeer verras send want wie verwacht er iets der gelijks in deze uithoek van het im mense Tanzania? Iedere dag krijgt Corry bezoek van een bejaarde Ca- pucijner pater. Hij is een.vrolijk op gewekt baasje met een lange grijze, baard. Al 45 jaar is hij werkzaam in dit land. Toen hij voor het eerst uit ging kwam hij in 17 jaar niet terug in Zwitserland, daarna iedere 7 jaar en nu is het iedere 5 jaar. Ik ben 73, zegt hij en in 1983 ben ik weer aan een verlof toe. Hij zwijgt even en zegt dan, maar ik denk dat ik niet ga, want mijn orde zou wel eens kunnen zeggen dat ik niet meer terug naar Afrika mag, vanwege mijn leeftijd, 't Is nog 2x/i jaar, zegt hij, 't is nog lang op mijn leeftijd, als ik me echt be roerd voel, wellicht dat ik dan wél ga. 's Avonds voor het slapen gaan doet hij de ronde en komt hij een nacht gebed uitspreken. Hij converseert in het Engels, maar hij bidt in het Duits. Veel van deze missionarissen en nonnen keren nooit weerom naar hun geboorteland. Het grootste deel van hun leven hebben ze doorge bracht tussen de behoeftigen van Afrika. Het kerkhof spreekt daarover een stille taal. Zerken met Europese namen van nonnen en paters die al lang geleden hier hun laatste rust plaats vonden. Een ietwat vreemde ontroering maakt zich van ons meester wanneer we daar even stil staan en die oude soms scheefgezak te verweerde zerken aanschouwen. De hoge kokospalmen vormen een aangrijpend dekor rond deze be graafplaats. Gezien de aard van de problemen - het gaat immers om bedrijven van vakbekwame ondernemers, met een in wezen gezonde kern, waar door externe omstandigheden een liqui diteitsprobleem is ontstaan - moet die regeling leiden tot een extra buf fer. En wel een buffer die niet uit sluitend tot stand kan komen langs de weg van de traditionele borgstel ling en de verruimde toepassing van de Rijksgroepsregeling Zelfstandi- gen. Het overleg over de invulling van de regeling koncentreert zich met name op een onderzoek naar de mogelijk heden om in goed samenspel met de banken te komen tot achterstelling van een deel van het "vreemd ver mogen" van het bedrijf. Nieuw instrument De overheid, dan wel een andere in- Utrecht - Staatsbosbeheer heeft een begin gemaakt met het verzamelen van gegevens voor de Vierde Bossta- tistiek. Het gaat hier om een volledig nieuwe statistiek waarvan de uitvoe ring zeker drie tot vier jaar in beslag zal nemen. Dit omvangrijke karwei, waarvoor de voorbereidingen al in 1975 zijn begonnen, is nodig omdat er al jarenlang grote behoefte bestaat aan recente gegevens over bos en bosbouw. Ook in internationaal ver band is sterk aangedrongen op her ziening van de nationale bosstatis- tieken. De vorige statistiek dateert van 1964-1968. Dat was echter een aangepaste versie van de Tweede Bosstatistiek die gemaakt is in de ja ren 1952 tot 1963. Staatsbosbeheer en het CBS ver trouwen er op dat alle boseigenaren aan dit belangrijke projekt willen meewerken. Voor nadere informatie kan men zich in verbinding stellen met de afdeling Projektvoorberei- ding en Statistiek van het Staatsbos beheer, tel. 030-852508 of 030- 852510. stelling draagt dan het risiko voor dat deel van het vermogen. Als het slaagt, met gezamenlijke inspanning gerich te ruimte te scheppen, in de sfeer van rente- en aflossingsverplichtingen van de ondernemer, dan zal er een nieuw instrument komen dat leidt tot lastenverlichting en daarmee tot in komensverbetering op dergelijke be drijven. Sprekend over de produktie, zei de bewindsman, dat hij in de huidige omstandigheden niet tegen een lager groeitempo is. Een lagere produktie- groei kan tegelijkertijd betekenen een lagere stijging van de produkti- viteit. Voor handhaving van het in komen zou dan een groter beroep moeten worden gedaan op het markt- en prijsbeleid. De mogelijk heden hiertoe zijn beperkt. Het is echter wel mogelijk om met behulp van voorlichting bij de bestaande produktiekapaciteit van de bedrijven de kosten te verlagen. Juist in een provincie als Noord-Brabant, waar het krachtvoerverbruik zeer groot is, bestaan ongetwijfeld nog mogelijk heden. De omvang van met name de Noordbrabantse bedrijven - gezins bedrijven waarop slechts 1 a 1,5 man of vrouw werkzaam is - houdt sociale risiko's in. Dit geldt vooral bij ziekte. Er is ook niet of nauwelijks ruimte voor enige vakantie. Minister Braks is dan ook verheugd, dat het Ont- wikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw meergeld beschikbaar heeft gekregen voor de bedrijfsver- zorging. Daarmee o.m. kan voor 1981 en 1982 opnieuw een bijdrage worden verstrekt voor volledige ver vangende bedrijfshulp bij ziekte en ongeval en kan in de periode 1981 tot en met 1983 een bijdrage worden verleend voor bedrijfshulp ingeval van vakantie of kursusdeelname. De FAO, de voedsel- en landbouworganisaties van de Verenigde Naties, heeft 16 oktober uitgeroepen tot Wereldvoedseldag. Jaarlijks zal op deze datum, voor het eerst in 1981, over de hele wereld aandacht worden gevraagd voor het probleem dat hon derden miljoenen mensen niet voldoende te eten hebben. In Nederland treedt de Commissie Ontwikkelingssamenwer king van het Landbouwschap op als organisatir en coördinator van activiteiten in het kader van Wereldvoedseldag. Deze Commissie, onder voorzitterschap van oud premier Biesheuvel, fungeert als nationaal FAO-comité. Het is de bedoeling om volgend jaar vooral de schooljeugd over het hongervraagstuk te informeren. Daarnaast wordt een seminair voorbereid. De Commissie wil op Wereldvoedseldag 1981 vooral het belang duidelijk maken van een grote voedselproduktie in de landen van de Derde Wereld. Bij het uitwerken van de plannen zijn de Ministeries van Ontwikkelingssamenwerking en Landbouw be trokken. De FAO is tot de conclusie gekomen dat het hongerprobleem in de wereld de afgelopen tien jaar groter is geworden. NaarJ schatting 450 miljoen mensen zijn op het ogenblik ernstig on dervoed. Verhoging van de voedselproduktie alléén lost het probleem niet op. Net zo belangrijk is een betere verdeling van de beschikbare voorraden. Volgens de FAO kan dat laatste maar op een beperkte schaal gebeuren door het verstrekken van aankoopsubsidies of rechtstreekse voedselhulp. Veel belang rijker is het om de bevolking van landen waar nu honger heerst in staat te stellen het voedsel dat ze nodig hebben zelf te ver bouwen óf het geld te verdienen waarmee men voedselaanko- pen kan betalen. Op de Wereldvoedselconferèntie in 1974 werd als doel gesteld om de voedselproduktie in de ontwikkelingslanden met gemid deld 4 procent te laten stijgen. Die doelstelling is niet gehaald: de gemiddelde stijging bedroeg nauwelijks 3 procent. In 58 landen groeide de bevolking sneller dan de voedselproduktie. De FAO is van mening dat er geen eenvoudig antwoord is op het hongerprobleem in de wereld. Er moeten een groot aantal stappen worden ondernomen, waarvan de meeste door de ont wikkelingslanden zelf. Maar zonder de hulp van de rijke landen zijn die stappen bij voorbaat gedoemd om te mislukken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 6