Tijdelijke verhoging wettelijk minimumloon LANDBOUWSCHAP Start toetsing Wet agrarisch grondverkeer tweede helft 1981 Italiaanse werknemers rampgebied kunnen verlof krijgen voor een bezoek REGIONALE E(nergie)-DAG IN ZEELAND IIMSCHARINGSV00RWAARDEIM RUNDVEE 1981 De Regering heeft besloten het koopkrachtverlies over 1980 voor de logste inkomens te beperken. In een speciale wet is bepaald dat het minimumloon voor werknemers van 21 t/m 64 jaar gedurende de maand december 1980 tijdelijk wordt verhoogd. Of deze verhoging ook werkelijk betekenis heeft voor de individuele werknemers hangt af van het feitelijke loon dat op basis van een normale (40-urige) werkweek zonder overwerkvergoeding wordt ont vangen. Alleen wanneer dit feitelijke loon lager is dan het verhoogde mini mumloon-niveau mag en moet verhoging tot dit niveau plaatsvinden. Gedurende de maand december 1980 zijn de volgende minima voor geschreven: Leeftijd 23 t/m 64 jaar 22 jaar 21 jaar per week (per uur) 440,40 (ƒ11,01) 407,40 10,19) 374,30 9,36) Als gevolg van het Algemeen Loon- matigingsbesluit, dat tot en met 31 december van kracht blijft, moeten in de agrarische sektoren ook voor 21- èn 22-jarigen de nieuwe wette lijke minima worden aangehouden. Dit dus in afwijking van wat in de c.a.o.'s gebruikelijk is. De maatregel zal daardoor in de sektoren Akker- en Weidebouw en Veehouderij, Tuinbouw, Land bouwwerktuigen Exploiterende On dernemingen, Pluimveehouderij en Boomkwekerij alleen gevolgen heb ben voor de 23- t/m 64-jarigen. De lonen voor 21- en 22-jarigen zijn in deze sektoren reeds hoger dan de wettelijke minima voor deze leeftij den. In het Bloembollenbedrijf is dit voor een 21-jarige niet het geval, zodat voor deze groep het bovenvermelde nieuwe bedrag voor 21-jarigen geldt. In het Veen- en Turfstrooiselbedrijf, de Griend-, Riet- en Biezenkultuur, de Bedrijfsverzorgingsdiensten en de Cultuurtechnische Werken komen geen funktielonen op het niveau van het wettelijk minimum voor, zodat de tijdelijke maatregel in deze sek toren geen gevolgen heeft. Vakantiebonwaarden Voor de losse werknemers die op grond van het voorgaande in decem ber een hoger loon ontvangen moeten ook de vakantiebonwaarden worden aangepast. Hieronder worden per sektor de verhoogde vakantiebon waarden vermeld. Voor de niet ge noemde werknemers en sektoren blijven de bonwaarden ongewijzigd. Akker- en Weidebouw en Veehouderij, Pluimveehouderij en Boomkwekerij Nederland, met uitzondering van Boskoop e.o. (vakantiebonwaarden per week). 23 t/m 59 jaar - 100,70 61 jaar - 105,50 63 jaar - 110,40 60 jaar - 103,10 62 jaar -ƒ 108,00 64 jaar - 112,90 Landbouwwerktuigen Exploiterende Ondernemingen (vakantiebonwaarden per week). 23 t/m 59 jaar - 103,10 61 jaar - 107,90 63 jaar - 112,90 60jaar -.ƒ 105,50 62 jaar - 110,40 64 jaar - 115,40 Bloembollenbedrijf (vakantiebonwaarden per week). 21 jaar -ƒ 83,20 61 jaar -ƒ 102,80 63 jaar -ƒ107,60 23 t/m 59 jaar -ƒ 98,10 62 jaar -ƒ 105,20 64 jaar - 110,00 60 jaar - 100,40 Boomkwekerij Boskoop e.o. (vakantiebonwaarden per week). 23 t/m 64 jaar - 102,80 Lonen per 1 januari 1981 De tijdelijke verhoging vervalt op 1 januari a.s. De lonen die vanaf die datum gelden zullen zo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Kort verslag van de op 3 december 1980 gehouden vergadering van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap kwam 3 december j.l. bijeen. Aan de orde kwamen de volgende zaken: Rondweg Poortvliet De raad nam kennis van de reakties van belanghebbenden betrokken bij de plannen voor de aanleg van een rondweg om Poortvliet en besloot de medewerking van Gedeputeerde Sta ten te vragen voor de realisering van een vrijwillige verkaveling, teneinde de nadelen verbonden aan het leggen van een nieuwe weg zoveel mogelijk te kunnen beperken. Wijziging Streekplan Oost-Zeeuws- Vlaanderen Het voorontwerp voor wijziging van het streekplan Oost-Zeeuws-Vlaan- deren, inhoudende het verwijderen van de reserveringen voor het Baal- hoekkanaal en het daarbij behoren de industrieterrein, had de volledige instemming van de raad. De georga niseerde landbouw heeft zich steeds afwijzend opgesteld tegen uitvoering van een dergelijk zeer ingrijpend plan in een uitstekend landbouwge bied. Bestemmingsplannen De raad kon zich verenigen met het resultaat van het overleg met burge meester en wethouders van Aarden burg over het rekreatieplan voor de ze gemeente, waarbij door het ge meentebestuur rekening zal worden periode verlof Het Bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft gemeend op humanitaire gronden te moeten bevorderen, dat Italiaanse werknemers afkomstig uit het rampgebied, welke in het buiten land werkzaam zijn, indien hun aan wezigheid in het rampgebied dringend is gewenst, daartoe ook in de gele genheid worden gesteld zonder ge vaar voor verlies van hun arbeids plaats. Daartoe beveelt het Bestuur werkge vers aan hen door een in onderling overleg te bepalen daarvoor te geven! Deze faciliteit geldt uitsluitend voor die Italiaanse werknemers die een verklaring van de Italiaanse konsu- laten, gevestigd te Amsterdam of Rotterdam, kunnen overleggen, wel ke voor de het rampgebied te bezoe ken Italianen uit Nederland wordt afgegeven en op grond waarvan een gratis reisbiljet van de spoorwegen of van de luchtvaartmaatschappij "AL ITALIA" kan worden verkregen. gewestelijke raad voor noord-brabant In de vergadering van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant van 17 november 1980 kwamen als belangrijkste punten naar voren: Het Waarborgfonds voor de Tuinbouw in Noord-Brabant is geliqui deerd. Het Waarborgfonds heeft tijdens het bestaan in 510 gevallen garantie verleend voor een totaal bedrag van 3.419.985,— Het ka pitaal van het W.I.T. is geschonken aan de Proeftuin in Breda. De Wet agrarisch grondverkeer, die 9 december j.l. in de Tweede Kamer is aangenomen, zal een belangrijke bijdrage leveren aan het grondbeleid dat de regering voor ogen staat. De verlaging van de prijzen van landbouwgronden vormt daarvan een belangrijk onderdeel. Door een lagere grondprijs zullen agrariërs die momenteel niet in de gelegenheid zijn op de grondmarkt te opereren, dan wél de mogelijkheid hebben op verantwoorde wijze hun bedrijf te ontwikkelen. Ook voor jonge agrariërs is een lagere grondprijs van groot belang. Minister Braks zei op een onlangs gehouden vergadering van de N.C.B. te verwachten dat in de tweede helft van 1981 met de landbouwkundige toetsing gestart kan worden. Het is van belang zo snel mogelijk met de toetsing te komen. Dit houdt in, dat er in eerste instantie niet te hoog ge grepen moet worden. Ook de grond kamers en het Bureau Beheer Land bouwgronden moeten de gelegenheid krijgen in te spelen op de nieuwe si tuatie. Er zal worden begonnen met het stellen van eisen aan de persóón van de verwerver. Het opleidings- en er- varingsvereiste zullen worden inge vuld. De mogelijke invulling van het begrip hoofdberoep zal nog nader bezien moeten worden. Daarna zul len afhankelijk van de dan heersende situatie op de grondmarkt, bedrijfs gebonden kriteria worden voorbe reid. Deze kunnen betrekking heb ben op de verkavelingssituatie met inbegrip van het afstandskriterium en op de maximum bedrijfsopper- vlakte. Deze normen zullen waar schijnlijk regionaal moeten verschil len. Opdonderdag 15 januari 1981 orga niseert het Centrum voor Energie besparing in samenwerking met de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, het Energie Komitee Zeeland en het Zeeuws Coördinatie Orgaan een kongres over energiebesparing in Zeeland (regionale E-dag). Het doel van deze dag is informatie te verstrekken over energiebespa ringsmogelijkheden en -projekten op provinciaal en gemeentelijk niveau en de deelnemers de mogelijkheid te bieden etvariiïgen over deze zaken uit te wisselen. Als doelgroep wordt gedacht aan ambtenaren uit ge meenten en de provincie, die zich bezighouden met energiezaken, aan raads- en statenleden, medewerkers van energiebedrijven, mensen uit het geïnteresseerde bedrijfsleven, leden milieu- en energiegroepen en andere geïnteresseerden. De naam Aktie E is gekozen omdat de letter E verwijst naar de achter liggende motivatie t.w. Energiebe sparing in nauwe relatie tot Ekono- mie en Ekologie (het milieu). Coördinatie bouwvergunning/ hinderwetvergunning Het blijkt dat veel gemeentebesturen in de voorschriften bij de bestem ming Kemrandgebied van het bes temmingsplan voor het buitengebied bepalingen opnemen die een coördi natie van bouwvergunning en hin derwetvergunning ten doel hebben. Door het Provinciaal Bestuur wordt aan deze bepaling geen goedkeuring onthouden, terwijl de indruk bestaat dat de Provinciale Planologische Dienst deze bepalingen zelfs bevor dert. Over de problematiek van het agrarisch bedrijf in en in de nabij heid van de (toekomstige) woonbe bouwing is eerder diskussie geweest, doch deze diskussie is niet afgerond. De Gewestelijke Raad heeft besloten een brief te schrijven aan de Gede puteerde voor de Ruimtelijke Orde ning met het verzoek om de stand puntbepaling over deze coördinatie spoedig af te ronden. Toetsingskriterium toelating nieuwe agrarische bedrijven Naar aanleiding van het goedkeu ringsbesluit van Gedeputeerde Sta ten betreffende een twee-tal bestem mingsplannen buitengebied is gedis- kussieerd over de vraag of het vol- waardigheidskrirerium voor de toe lating van agrarische bedrijven aan vaardbaar is. De toepassing van vol*- waardigheid bij het toelaten van een woning is destijds door de landbouw aanvaard ter voorkoming van bur- gerbouw in het buitengebied. Het toepassen van volwaardig in het bestemmingsplan bij het toelaten van agrarische bedrijfsgebouwen kan een middel zijn om part-time en nevenbedrijven tegen te gaan. Voor al op juridische gronden zou dit ech ter afgewezen dienen te worden en zou de voorkeur gegeven dienen te worden aan een regeling hiervan in een landbouwvestigingswet. De Gewestelijke Raad zal de pro blematiek van de part-time en ne venbedrijven aan de 6 organisaties voorleggen. Vooruitlopend op deze standpuntbepaling en mede omdat er nog geen vestigingswet is zal het toetsingskriterium volwaardigheid voor bedrijfsgebouwen gedoogd worden. gehouden met de wensen van land bouw. Met betrekking tot het plan buiten gebied van Aardenburg zal over de door Gedeputeerde Staten genomen beslissingen inzake genoemd plan nader overleg plaats hebben met de distriktsraad voor West-Zeeuws- Vlaanderen. De raad besloot beroep in te stellen bij de Kroon tegen het door Gede puteerde Staten goedgekeurde bes temmingsplan "Lagezoom" van de gemeente Westerschouwen, gezien de omvang van het plan en de voor gestelde ontsluiting. Vergelingsziekte bij suikerbieten De raad behandelde het door de kontrolekórnm'Issïe uitgebrachte rapport inzake het toezicht op de naleving van de ontheffingsvoor waarden voor de teelt van suikerbie ten voor zaadwinning, gedurende het seizoen 1980 en konstateerde dat dit teeltjaar geen problemen heeft op geleverd. Besloten werd ook voor 1981 dezelf de ontheffingsvoorwaarden te hand haven. Naleving distelverordening De raad besprak de ontvangen rap porten van de vertegenwoordigers van de distriktraden, betreffende de kon- trole op de naleving van de distelve rordening rond de natuurgebieden, waaruit bleek dat er met name in Tholen en Walcheren bepaalde wen sen leven voor een meer intensieve bestrijding van distels rond natuur gebieden. De raad achtte het bijzonder teleur stellend dat de Konsulent Natuurbe houd van het Staatsbosbeheer zich niet heeft gehouden aan gemaakte afspraken betreffende de gezamen lijke kontrole rond de natuurgebie den en het daarmee verband houden de onderzoek. Overleg postduivenhouders en jagers Met vertegenwoordigers van de georganiseerde .postduivenhouders heeft overleg plaats gehad over de in 1981 te treffen regeling voor het op- hokken van postduiven tijdens en na de zaaiperiode, waarbij afhankelijk van het tijdstip van inzaai een perio de van minimaal 5 en maximaal 7 weken zal worden aangehouden. Door de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging werd toegezegd dat ook in 1981 in georganiseerd ver band de jacht op houtduiven zal worden geregeld. Kanaalslib op Axelse Vlakte In verband met mogelijke plannen voor het storten van slib, afkomstig uit het kanaal Terneuzen-Gent, op de Axelse Vlakte besloot de raad kon- takt op te nemen met het Waterschap Axeler Ambacht voor het vaststellen van de zogenaamde nulfase, teneinde schade die eventueel ontstaat aan omliggende landbouwpercelen op de juiste wijze te kunnen volgen. Voor het inschaarseizoen 1981 zijn dezelfde voorwaarden van toepassing als die welke in 1980 van kracht wa ren. Voor inscharingen van uitsluitend niet drachtig jongvee wordt alleen vereist, dat de ingeschaarde runderen met inschaarformulier worden inge- schaard. De inschaarformulieren kunnen door de bedrijfsvoorlichters worden afge geven voor runderen, welke afkom stig zijn uit abortus-Bang vrije, TBC vrije en tegen mond- en klauwzeer geënte rundveebeslagen. De in te scharen runderen behoeven derhalve voor de inscharing niet persé aan een bloedonderzoek te zijn onderworpen. Voor het inschaarseizoen 1981 gel den de navolgende bepalingen: - Inscharing van drachtig jongvee is verboden. - Inscharing van rundvee zonder inschaarformulier is eveneens verboden. Runderen, verblijvende in een inscharing van uitsluitend gust jongvee, mogen na 1 juli 1981 gedekt of geïnsemineerd worden. Inscharingen van runderen, af komstig van maximaal 6 bedrij ven, kunnen voor ontheffing van het onder 1 gestelde verbod in aanmerking komen. De houder van een dergelijk inschaarbedrijf dient bedoelde ontheffing schrif telijk aan te vragen bij de Ge zondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant, Molenwijkse- weg 48, 5282 SC Boxtel. Voor de bij inscharing benodigde inschaarformulieren dienen be trokkenen zich tijdig tot de be- drijfsvoorlichter te wenden. Deze formulieren dus niet bij de Ge zondheidsdienst te Boxtel aan vragen. Na inscharing moeten de in schaarformulieren bij de houder van het inschaarbedrijf ter inzage liggen. Bij inscharing buiten de provincie Noord-Brabant moet voldaan worden aan de door de Gezond heidsdienst in die provincie te stellen voorwaarden. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 4