«fD KNLC kommeritaar 1 Prijzen H E n dan moeten wij constateren dat in West-Europa er geen oprechte wil tot uitdrukking is gekomen om de economische crisis waarin wij verke ren op te lossen. De aardappel- markt Indien U niet aan Uw aflossingsverplichtingen kunt voldoen I Minister Braks stimuleert landschapsverzorging met subsidies Uiteenzetting funktioneren Gezondheidsdienst voor Dieren Mr. C.G. Trojan kabinetschef bij Europees Commissaris Mr. Andriessen D, Boeren moeten lid worden van milieuorganisaties H et laatste voor 1980. Allicht kijkt men dan terug en bestaat de neiging om enige beschouwende opmerkingen te maken. Denken over geld en goed. O, uitgehold doordat de bedrijfsresulta ten onvoldoende waren. Voor de hele I?/^ J 1. -L*J edereen die geld leent krijgt te maken met de rente en de aflossing die hiervoor betaald moet worden. Het betalen van de rente gebeurt in de meeste gevallen in halfjaarlijkse termijnen. De aflossing gebeurt meestal aan het einde van het jaar. De rente en de aflossing worden in zeer veel gevallen afgeschreven van het rekening courant crediet door de betreffende bank. Tot zover is alles normaal. Er zijn echter onder nemers, die door lagere financiële opbrengsten of hogere kosten dan ze verwachtten, die tegenslag hadden bij het vee, die investeringen finan cierden uit hun rekening courant crediet, dus met kortlopend crediet, terwijl dit had moeten gebeuren met een langlopend of middellang crediet. oe dan ook er zijn ondernemers, waarvoor het erg moeilijk is aan hun aflossingsverplichtingen te voldoen eind december. Zij zoeken dan naar mogelijkheden voor een oplossing en wel als volgt: a. zij vragen aan hun leveranciers om uitstel van betaling, die dit in sommige gevallen wel toestaan, maar de prijs die hiervoor betaald moet worden, de rente, is soms zeer veel hoger dan de normale rente, m.a.w. dit kost vaak te veel geld. b. zij gaan naar hun bank, of hun familie en vragen of zij een jaar uitstel krijgen van aflossing. In dien men aan kan tonen om wel ke reden de aflossing niet kan, dan zal men in zeer veel gevallen ervaren dat men tot uitstel van aflossing bereid is. c. zij maken een begroting van al hun uitgaven en al hun inkom sten over een bepaalde periode en komen dan ongeveer aan de weet wat het financieringstekort is en zij maken een nieuwe financie- ringsopzet, heel vaak kunnen de aflossingsverplichtingen hierdoor verminderen ja zelfs de rente (men noemt dit herfinanciering). In de praktijk komen we alle drie de hier genoemde oplossingen tegen. Voor het onder a genoemde kiezen wij niet, eigenlijk hebben we daar op de lange duur niets dan ellende van gezien. Men blijft wachten op beter, tegen een vaak zeer hoge rente. Onze keus gaat uit naar b en c. Maar durf dan eens te praten, met Uw bank, met Uw ekonomisch so ciaal voorlichter(ster). Zij willen en kunnen U vaak helpen. Wij hebben vaak ervaren dat de agrariër en zijn vrouw vertelden dat er een zware druk van hen was afgevallen, dood gewoon door te praten en nog meer doordat de niet betaalde rekeningen eens aangezuiverd konden worden. Er zijn nog meer mogelijkheden dan hier genoemd om de financierings problemen op te lossen en er zijn mensen die U hierbij willen helpen op een neutrale manier. Neem in dien U denkt dat dit nodig is kontakt op met de voorlichter(ster) van Uw organisatie of Uw bank. Maar los de zaak op terwille van Uw bedrijf en Uw gezin. J. Markusse Mede gezien de grote waarde die het ministerie van landbouw en visserij hecht aan de betekenis van vrijwilli gers bij de landschapsverzorging, heeft minister Braks besloten niet al leen de subsidieregeling voor het knotten van bomen te verlengen met drie jaren tot en met 1983, maar deze subsidie vanaf 1 januari 1981 ook met 25 procent op te trekken tot 5,— per boom. Tussen de maatschappelijke behoef te aan instandhouding van een aan trekkelijk landschap en de economi sche mogelijkheden zit helaas een groot spanningsveld, dat slechts met goede overheidsbegeleiding valt op te heffen. Beheer op grote schaal van een veelheid van kleine landschap pelijke elementen is voor een over heid een zeer kostbare aangelegen heid en kan daardoor op langere termijn een moeilijk houdbare situa tie scheppen. Daarom zal ook onze stedelijke samenleving zelf daad werkelijk een bijdrage aan het be heer moeten leveren. Het is in dit opzicht verheugend dat vooral plaatselijk een samenspel met boe ren groeiende is, waarbij niet-agra- riërs veel vrije tijd steken in vrijwillig landschapsbeheer. Deze inzet, mits van duurzame aard, zou de instand houding van op zich voor de be drijfsvoering soms moeilijke land schappelijke situaties voor de land bouwers wellicht acceptabeler kun- nen maken. Op een vergadering op 7 januari 1981 zal de voorzitter van de Ge zondheidsdienst voor Dieren in West-Nederland een uiteenzetting geven over de Gezondheidsdienst voor Dieren in West-Nederland Voorts zal Dr. J. Te- sink een verslag uitbrengen over de werkzaamheden van de vestiging Goes in het jaar 1980 en enkele te verwachten veranderingen in het kader van de dierziektenbestrijding aanduiden. Drs. J.J. Pekelder zal het besluit Registratie mesters van stieren en ossen behandelen De aanstaande Nederlandse Com missaris van de Europese Gemeen schappen, mr. F.H.J.J. Andriessen, heeft mr. C. G. Trojan (38) aange zocht om als zijn Kabinetschef toe te treden. De heer Trojan, thans plaatsvervan gend direkteurgeneraal voor Land bouw en Voedselvoorziening van het ministerie van landbouw en visserij, zal in verband daarmee verzoeken binnenkort uit zijn huidige functie te worden ontheven. In de periode 1973 -1978 was de heer Trojan in verschillende functies in Brussel werkzaam, o.m. als adjunct kabinetschef bij de toenmalige EEG-landbouwcommissaris, ir. P.J. Lardinois en als landbouwraad, ver bonden aan de Nederlandse Perma nente Vertegenwoordiging bij de Europese Gemeenschappen te Brus sel. Mr. Trojan werd in 1978 algemeen direkteur Marktordeningsvraagstuk ken bij het ministerie van landbouw en visserij te Den Haag, waar hij per 1 februari 1979 tevens plaatsvervan gend direkteur-generaal voor Land bouw en Voedselvoorziening is. Als medewerker van mr. B.W. Bies heuvel was mr. Trojan tevens nauw betrokken bij de opstelling van het Rapport over de Europese instellin gen, dat het zgn. Comité van Wijzen in 1979 heeft uitgebracht aan de Eu ropese Raad. e organisatie van Europese boe ren COPA heeft half november dui delijk de openingszet getjaan met het oog op het markt- en prijsbeleid 1981. Al eerder had het COPA erop aange drongen dat de prijsbesluiten voor 1981 zo vroeg mogelijk zouden wor den genomen. Het COPA heeft dan ook de lijn doorgetrokken en onmid dellijk nadat betrouwbare gegevens over de kostenontwikkeling van het afgelopen jaar bekend werden haar verlangens op tafel gelegd. Die liegen er niet om. Immers 15,3% mag zonder meer een forse eis worden genoemd. Er zullen dan ook buiten de landbouw mogelijk wel wat vraagtekens worden geplaatst. Zeker nu er overal van de pas op de plaats of zelfs lichte terug gang van inkomen sprake is. Daarom ook moet vooral goed naar buiten komen waarop deze 15,3% is geba seerd. Het is immers de uitkomst van de ook door de Europese Kommissie aanvaarde zogenaamde objektieve rekenmethode. Dat houdt in dat, wil het boereninkomen gedurende de laatste drie jaar gelijke tred houden met de inkomens buiten de landbouw, er nu een verhoging van deze 153% nodig is. Overigens met de veronder stelling dat de boeren en tuinders ieder jaar nog altijd 1,5% produktivi- teitsverbetering doorspelen naar de konsument. In feite is 153% dus de optelsom van de kostenontwikkeling gedurende het laatste jaar en wat we aan prijsverhoging in 1980 en 1979 tekort kwamen. Voor insiders hoeft de hoogte van het cijfer zeker geen verbazing te wekken. Immers, maar al te duidelijk hebben we de laatste tijd achteruit geboerd. De weerstand is tuinbouw in twee jaar reëel met 17% gedaald. Wil Europa een gezonde landbouw behouden dan zal men er duidelijk wat meer beloning tegen over moeten willen stellen. Gelukkig begint dat zo langzamerhand ook bij meerdere politici door te dringen. Hoe verhoudt zich nu dit COP A-cij fer tot de Nederlandse situatie. Ook wij hebben met forse kostenstijgingen te maken gehad gedurende de laatste jaren. Weliswaar wijzen berekenin gen uit dat die kostenontwikkeling wel iets gematigder is geweest dan gemiddeld in Europa, maar daar staat tegenover dat we nog steeds met een positief monetair kompenserend be drag van omstreeks 2% te maken hebben. Met door het COPA geëiste prijsverhoging zouden we deze posi tieve mcb dan ook kunnen afbreken. Dat geldt ook voor West-Duitsland, waar de kostenontwikkeling op een wat lager niveau dan in ons land lag, maar waar dan ook nog bijna 10% positieve mcb moet worden afgebro ken. Het zou onze konkurrentieposi- tie op de Duitse markt zeer ten goede komen indien West-Duitsland in staat werd gesteld om een fors deel van haar positieve mcb af te breken. Tenslotte zou een prijsverhoging als door COPA gevraagd ook belangrijk kunnen bijdragen bij het vinden van oplossingen voor de problematiek voor met name de zuiveloverschotten. Met een dergelijke prijsaanpassing wordt het immers gemakkelijker om tot een duidelijker afremming van de stijging van de melkproduktie te ko men. De druk om via produktie-ver- groting het inkomen op peil te hou den zou dan immers ook minder wor den. Luteijn Jhr. J. W. Steengracht van Oostcapelle: Het voortdurend gekonfronteerd worden met de verlangens van na tuurbescherming is één van de zaken die zo kenmerkend zijn voor onze tijd. Tegenwoordig is deze stemming po lariserend, aldus jhr. J.W. Steen gracht van Oostcapelle, voorzitter van het Utrechts Landbouwgenoot- schap in de jaarvergadering van deze organisatie op donderdag 11 decem ber in Woudenberg. De heer Steengracht was van mening dat de boeren hun geluid moeten la ten horen in deze kringen en zouden boeren en tuinders in de provincie (en ook elders) in grote getale lid moeten worden van plaatselijke en landelijke milieuorganisaties en daar hun stem laten horen op de verga deringen van deze organisaties. Niet op een ruzie-achtige manier, maar met overredingskracht. Jhr. Steengracht was van mening dat een vroegtijdig ingrijpen van de pro vinciale overheid ertoe geleid heeft dat bijna overal in de provincie het oppervlaktewater schoner wordt. Het is goed dat de provincie de zui- veringstaak op zich heeft genomen, en dat dit niet aan de Waterschappen is toebedeeld. In de komende jaren dienen alle zei len bijgezet om te voorkomen dat het Waterschapswezen in plaats van doelkorporaties politieke lichamen worden. Jhr. Steengracht pleitte voor een verscherping van de strijd tegen de muskusrat. vdw lehem is de grote ommekeer in de wereldgeschiedenis. Het gedenken hieraan en de bezin ning hierop kan de bezieling opleve ren om te komen tot de geestelijke en materiele herwaardering waarop de wereld wacht. Wij wensen u goede Kerstdagen en een prettige jaarwisseling. Paauwe. Wat het geld betreft hebben wij wel eens onrustiger jaren gekend. In de internationale sfeer heeft de gulden zich ongeveer gehandhaafd. Ten opzichte van de dollar en het pond was er een waardedaling, ten op zichte van de andere munteenheden de mark en de verschillenden franken, zoals Zwitsersche, Fransche en Belgische, was er een conso lidatie van de verhoudingen. Vooral de koersbeweging met betrekking tot het pond is opvallend. De economische toestand in Engeland is schrikbarend maar de olierijk dommen van dit land in de Noordzee veroorzaken de opwaartsstuwende kracht. verigens ontkomt geen enkele valuta aan de inflatie. Elke mun teenheid daalt in waarde. Dit komt tot uitdrukking in de ononderbroken stijgingen van de prijzen. Stijgingen van prijzen zowel in de consumptieals in de produktiesfeer. Ieder is er van overtuigd dat een stap terug noodzakelijk is maar niemand is bereid deze te zetten. Het grote probleem is dan dat er geen macht is; geen gezag aanwezig is gebleken om tot stand te brengen datgene wat noodzakelijk is. In wezen zie ik hier een geestelijke crisis. Het ontbreken van gezag leidt tot het ontstaan van twijfels, van on rust, ontmoediging en leegte. Die situatie van massale twijfel, on rust, ontmoediging en leegte vindt men overal. De uitdrukking "ik zie het niet meer zitten" is een kenmerk van deze tijd. In die situatie is de mens kwetsbaar der dan ooit. De opbouw staat stil en agressie en verzet worden vooral aangetroffen. Dit illustreert een grote innerlijke zwakte. Die zwakte treft men alom aan. Zwakte in de persoonlijke sfeer, het niet meer durven nemen van ini tiatieven en ook tot zwakte in de on dernemingen, de opbouw wordt ge remd, initiatieven blijven achterwe ge, het perspectief is onvoldoende, de bezieling ontbreekt. Wanner er geen vertrouwen meer is in zijn eigen mogelijkheden; in de samenleving; wanneer het vertrou wen in de regering ontbreekt, dan wordt die samenleving in zijn grondslagen bedreigd. Een verzwak te samenleving is als een verzwakt lichaam; het is vatbaar voor kwaad aardige invloeden die het bestaan aantasten. an dit gezichtspunt uit is een om mekeer noodzakelijk. Nu denken wij volgende week op Kerstdag ook aan een ommekeer. De geboorte in Beth- Door de grote exportorder van aardappelen naar de DDR (150.000 ton waarvan 75.000 ton uit Nederland) is de prijs van de Bintjes in ons land vrij vlot opge lopen van 10,— per 100 kg veldgewas naar 20,— per 100 kg. Vorige week meldden wij in dit verband dat deze order werd uit gevoerd door exporteur Van Dijk Delft in samenwerking met alleen C. Meijer B.V. te Kruiningen. Dit was niet juist. Deze order is na melijk ook tot stand gekomen in samenwerking met Agrico Hol land en Fa. v. Tuyl B.V. te Game ren. Door deze order is dé prijs zo hoog opgelopen dat een andere latere order van 30.000 ton voor Tsjecho-Slowakije, naar Frank rijk is gegaan. Ondertussen is na afhandeling van de order naar Oost-Duitsland (omstreeks 5 de cember) de prijs in ons land weer iets gedaald tot 18,— per 100 kg. De ontwikkeling van de prijs in de komende maanden hangt mede af van de export naar o.m. de Oostbloklanden. Bekend is dat daar nog een tekort aan aardap pelen bestaat. De vraag is alleen of men er de financiële middelen voor aankoop vrij kan maken.Als redaktie hopen wij op een voor spoedig nieuwjaar met voorspoe dige prijzen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 3