Wal keert schip: boer er tussen D KNLC-man in C. C. C. I k ben zo bang dat een grote groep boeren straks tussen wal en schip zal raken, als de wal het schip gaat ke ren. Zij krijgen wel te maken met allerhande beperkingen en met het niet uitvoeren van werken in be heers- en reservaatsgebieden, terwijl er straks onvoldoende geld is voor aankoop en een eerlijke beheersver goeding. D< D, D at verbeteren van de konkurren tiepositie van de Nederlandse land bouw is zo zoetjesaan als uitgangs punt voor ruilverkaveling vervangen door de doelstellingen: wegwerken van inkomensachterstanden en ver beteren van werkomstandigheden. Die verschuiving ligt me net zo min als het praten over gezinsinkomen in plaats van arbeidsopbrengst, als u begrijpt wat ik bedoel. Wal en schip Strijdvaardigheid J Deze onderwerpen vind ik nogal i i van het land en je ontmoet veel j j Strijdvaardigheid is altijd mijn J Aan de basis Op kursus Jargon niet bewezen B.V. voor voortbestaan behoort de grond in de reservaten te kopen, maar het geld raakt op in Den Haag. Het Ministerie van CRM heeft het bedrag voor aankopen van re- servaatsgronden voor het komende jaar verlaagd van 25 naar 17 miljoen gulden. In de Alblasserwaard bijvoorbeeld was 350 ha bestemd voor een re- kreatieschap; bij nader inzien zijn de betreffende gemeenten slechts be reid 100 ha te kopen. Zo'n 250 ha gaat terug naar de boeren, maar de bestemming blijft wel mooi rekrea- tie. De boeren blijven dan wel opge scheept met een achtergebleven be drijf. Ik sta op het standpunt dat er niet meer claims op de landbouw mogen worden gelegd dan overeenkomt met de hoeveelheid geld die in de naaste toekomst beschikbaar wordt geacht voor realisering van deze claims. Een veel realistischer benadering van de beheersproblematiek met een meer geïntegreerde aanpak van de berekening der vergoedingen kan mogelijk de beheerslandbouw nog redden, als we dat tenminste willen. Eerlijk gezegd vraag ik me wel eens af waar we mee bezig zijn. Dit alles is naar mijn gevoel ontstaan door de na-ijlingseffekten van de groei-eko- nomie. Op opmakers hebben het de laatste 10 jaar voor het zeggen gehad. Toen de ekonomie nog groeide, leek het wel alsof het niet op kon. In die periode zijn forse claims ge legd en ambitieuze plannen be raamd. Nu de ekonomie stagneert en we in een situatie zijn verzeild waar we zeker ook 10 jaar nodig hebben om er weer bovenop te komen, zal het onmogelijk zijn om al die plan nen ook financieel uit te voeren. Krachtige gezonde bedrijven kun nen bijdragen aan het herstel van onze ekonomie; maar een kip aan het spit legt geen eieren". J I s het leuk werken in CCC, SBL J en aanverwante instellingen? i Barlagen: "Ik vind toch van wel. belangrijk en ze interesseren mij J i ook. Je komt bovendien o.a. met i de veldbezoeken, in alle hoeken i mensen. Dat maakt de problemen i J ook zo konkreet. Tegen de J i achtergrond van de maatschappe- S lijke ontwikkelingen lijken het J vaak wat achterhoedegevechten, i waartoe de landbouw zich ge- i dwongen voelt. i devies geweest, strijdlust is mij i J vreemd. i Maar, als er gestreden moet wor- i J den, dan met open vizier en recht i J op het doel af', zo besluit Barla- J i gen zijn betoog. I H. de K. i Albert Barlagen (47) zit op een zware stoel. Hij beslist mee over gebruik, beheer en inrichting van onze grond. Als lid van de Cultuurtechnische Commissie en bestuurslid van de Stichting Beheer Landbouwgron den (SBL), zit Barlagen op één van de weinige plaatsen waar vertegenwoordigers van de landbouw direkt meebeslissen over het beleid. Deze Groninger boer was betrekkelijk een onbekende in de wereld van de landbouworganisaties, maar is desondanks door het KNLC voorgedragen. De koningin heeft Barlagen op 1 maart j.l. benoemd en hij zit er zonder last of ruggespraak. Deze reportage vertelt iets van de achtergronden en ideeën van deze belangenbehartiger van de Nederlandse landbouw, die zijn benoeming wel met enige schroom en aarzeling heeft aanvaard. e heer Barlagen is boer op een bedrijf van -216 ha. Het is daar in 't Waar onder Nieuwolda een echt Oldambster bedrijf, met klei van 60% afslibbaar. Op 65% van de oppervlakte groeit wintertarwe, daarnaast zo'n 13% wintergerst en 10% koolzaad. Op dit moment is er dus op het hele bedrijf nog maar 12% zwarte grond. Daar komen waarschijnlijk sperciebonen in voor de industrie. Het hoofdgebouw van Landbouwonderneming Barlagen B.V., een Oldambster boerderij. e bedrijfsvoering is sterk geme chaniseerd. Barlagen heeft 2 vaste medewerkers die beide het diploma van de MLS hebben. Zij voeren alle werkzaamheden zelf uit. Alleen de oogst van de stamslabonen wordt uitbesteed. Barlagen zelf is ruim 2 dagen per week niet op het bedrijf, in verband met zijn funkties. De spil van de zware mechanisatie is een trekker van 215 pk, die vooral voor de grondbewerking wordt inge zet. Er komt dan een kultivator achter van ll/i cm, een wentelploeg met 7 scharen of een schijveneg van 8 ariagen heeft nu als lid van de Centrale Cultuurtechnische Com missie (CCC) en bestuurslid van de Stichting Beheer Landbouwgronden (SBL) een zware bestuurlijke funktie op het terrein van beheer, gebruik en inrichting van de grond. Hij is daar eigenlijk als buitenstaander ingerold. Toch heeft Barlagen wel veel be ling en de verdeling van de kosten over de boeren. Dat vind ik een erg interessante fase. Je moet dan de verschillende fakto- ren wegen. Alle voor- en nadelen moeten op geld worden gezet. Wat is het nadeel van een kavel land aan de andere kant van het dorp? Wat is het voordeel van een lagere waterstand? Daarvoor moet je zuiver gaan rede neren, abstrakt gaan denken en alle belangen goed afwegen. Dat ligt mij wel. Mijn opleiding, h.b.s.-b en h.l.s. heeft daar wellicht mee te maken. Ik ben wel een man van "gegeven - te bewijzen - bewijs". Daarom vind ik het jammer dat ik die fase in onze ruilverkaveling niet heb kunnen meemaken. 'e heer Barlagen is gewend de zaken goed en radikaal aan te pak ken. Een voorbeeld. Toen duidelijk werd hoeveel rapporten, nota's en notities Barlagen in zijn nieuwe funktie zou moeten bestuderen, ging hij onmiddellijk naar een kursus snellezen. De redenering die daar achter steekt is kenmerkend voor Barlagen. Hij zegt: "Ik vind dat je alles wel moet doornemen. Ook de vaktijd schriften. Toch moet je er niet on dersneeuwen, dus moet het tempo omhoog. Deze kursus- geeft daarvoor de mo gelijkheid". Barlagen is trouwens voortdurend bezig zijn kennis en vaardigheden verder uit te breiden. Ieder jaar volgt hij zeker één en soms twee kursussen. Onlangs waren de onderwerpen wel ongeveer juist gezien was. Het is mij opgevallen dat de uit gangspunten voor de Ruimtelijke Ordening in toenemende mate rich tinggevend zijn geworden voor de landinrichting, of zoals we voor kort nog zeiden ruilverkaveling. Daar naast zijn de belangen van natuur en landschap steeds zwaarder gaan we gen. Het is niet zo dat ik daar geen begrip voor heb, integendeel, maar we moeten er wel voor zorgen dat de ontwikkelingsmogelijkheden van onze land- en tuinbouwbedrijven niet onnodig in het gedrang komen en dat de konkurrentiepositie van de Nederlandse landbouw wordt ver sterkt waar mogelijk. Een ander ding dat mij opgevallen is betreft de argumentatie van de be langenbehartigers van natuur, land schap en milieu. Zij brengen stellin gen naar voren die in een bepaald jargon vagelijk worden beredeneerd, maar niet wetenschappelijk bewe zen. Dat geldt bijvoorbeeld voor de invloed van de grondwaterstand op natuur en milieu en met name op de weidevogelstand. Toch hebben die stellingen, dikwijls vastgelegd in be- heersvisie's, ingrijpende en blijvende invloed op de landbouw. De georganiseerde landbouw zal daarom naar mijn mening, meer deskundigheid op het terrein van natuur en milieu moeten aantrekken. Pas dan kunnen de argumenten van de belangenbehartigers van natuur en milieu beter op hun juistheid worden getest en zo mogelijk weten- B ariagen is boer, maar ook direk- teur. Ruim 16 jaar geleden heeft de familie het bedrijf omgezet in een N.V. en later in een B.V. Waarom die B.V.? Barlagen: "Het voortbestaan van de onderneming op langere termijn moet zeker zijn. Dat is bij een persoonlijke onderneming erg moeilijk, omdat de grond vererft. Als de grond persoon lijk eigendom is, onstaan er bij elke generatiewisseling grote spanningen. De opvolger moet boer blijven, maar er wordt door de aftredende boer of zijn nabestaanden wel een flink stuk geld uit het bedrijf getrokken. Dat is in strijd met elkaar. Bij ons zit de grond in de b.v. en dus zijn de problemen veel kleiner. Al leen de aandelen in de b.v. vererven, de grond zelf niet. De spanning die er bestaat tussen de gebruikswaarde van de grond en de vrije waarde speelt bij ons nauwelijks. Bij zo'n b.v. hoort wel een wat meer industriële denkwijze. Wij hebben daarom ook bewust een Raad van Commissaris sen ingesteld. Dat betekent wat verlies aan zelf standigheid, maar je kunt er een stuk deskundigheid en klankbord mee aantrekken. Ik maak regelmatig een direktieverslag voor de Raad van Commissarissen. Dat dwingt je eer der tot analyse en afweging van de beslissingen. Die kontrole heeft ieder mens eigen lijk nodig. Zo'n werkwijze zou daarom voor een boer zonder b.v. wel eens nuttig kunnen zijn. stuurlijke ervaring. Hij was aktief in Kerkeraad, Gemeenteraad, Samen levingsopbouw en in een groot aan tal andere funkties. Ook aan de basis van de Landin richting heeft hij al de nodige erva ring opgedaan. Barlagen was sekre- taris van de vrijwillige verkaveling "Geereweg" en de laatste tijd lid van de Plaatselijke Commissie van de ruilverkaveling "Nieuw Scheemda". Barlagen: "De Plaatselijke Commis sie heb ik nu moeten opgeven, maar dat is wel jammer. Die ruilverkave ling is toe aan de bezwarenbehande- "onderhandelen" en "omgaan met konflikten" aan de beurt. Al eerder volgde Barlagen een kursus "Mo dern Agrarisch Ondernemersschap". Ook voltooide hij kursussen in En geland en West-Duitsland over het management in de landbouw. Barlagen heeft sinds 1 maart j.l. meegedraaid in de CCC, SBL en al les wat daarmee samenhangt. Wat is hem tot nu toe het meeste opgeval len? Barlagen: "Ik zit er nog maar kort in; mijn voorganger Goosen voorspelde mij dat het inwerken wel een paar jaar zou vergen en ik denk dat dat schappelijk worden weerlegd. Men moet argumenten beoordelen tegen het licht van feiten en niet feiten tegen het licht van argumenten. Dat geldt overigens evenzeer voor de georganiseerde landbouw. Een derde opmerking gaat over de grote claims, die natuur en landschap leggen op het agrarisch gebied. De overheid (Rijk en Provincie) wijst beheers- en reservaatsgebieden aan, terwijl in streek- en bestemmings plannen allerlei beperkingen worden opgelegd. In zeer veel gevallen kan de boer in dat gebied zijn bedrijf niet verder ontwikkelen. De overheid Deze 215 p.k.'s in één trekker zijn de kern van de mechanisatie op het bedrijf van de heer Barlagen. A. Barlagen: Men moet argumenten beoordelen tegenover het licht van feiten en niet feiten tegenover het licht van argumenten. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 39