De snijbloem 'Naald van Cleopatra' i Kerstrozen, kersthulst en kerstbomen D, D, D, H D e bloem die naar deze romantische naam luistert en in de omgang staal ook wel zweeplelie wordt genoemd, heet officieel Eremurus. A A Is kerstboom met kluit kunt U kiezen uit een aantal soorten. Na tuurlijk de gewone fijnspar Picea abies, maar er zijn ook enkele mooi ere en voor de tuin meer geschikte soorten. Tot die betere behoort vooral de Servische spar Picea omo- rika. De Servische spar is een slanke boom met licht grijs-groene naalden. De korte gebogen takken geven deze spar een krachtig en sierlijk aanzien. Deze bovendien vrij snel groeiende boom neemt in volwassen toestand in de tuin maar een bescheiden plaats in. Een buitenbloem met perspektief SORTIMENT GROND PLANTEN OOGST GEWASBESCHERMING j B. Baijense, Konsulentschap voor de Tuinbouw, "Zuid-West Nederland" j 1 f Ti» C.J. Nouse Beveland B.V. T 1 f j? Kerstbomen Servische en zilversparren Kersthulst Kerstrozen «t Ze kunnen gezaaid worden, maar meestal worden de spinnekopach- tige knollen uitgeplant. Het is een prachtige bloem, die zowel buiten als onder glas gemakkelijk te telen is. Een aantal soorten zijn bijzonder geschikt als snijbloem. We willen er enkele noemen: - Eremurus stenophyllus (var. bungei). Dit is de meest geteelde soort, geel van kleur met oranje meeldraden. Bloei vanaf eind juni, hoogte 1-1.50 m. Eremurus himalaicus. Wit van kleur, bloeit eind mei. Eremurus ro- vars in verschillende kleuren. Ze worden op naam en gemengd ver handeld. Kleuren: wit, oranje, geel, rose, zalm en brons. Bloei vanaf eind mei. Eremurus x isabellinus (Shel- ford hybride). Koperkleurige gele bloem, hoogte 1-1.75 m, bloeitijd ju li. lie grondsoorten zijn geschikt. "Eremurus" bustus. Rose kleur, bloei eind juni, hoogte 1.50-2.00 m. Eremurus Rui- terhybirden. Een groep nieuwe culti- De ontwatering moet goed zijn. Een goede bemesting is eventueel 1 m3 organische mest, aangevuld met 7-10 kg 7-20-30 per are in het najaar. In april geven we dan nog een overbe mesting van 2 kg kalkammonsalpe- ter per are. Bij een teelt vooraf ge gaan door gewassen, waarin Phytium of andere schimmels voorkwamen, kan een grondontsmetting gewenst zijn. owel voor de buitenteelt als onder glas wordt in september-november geplant. Van de soort stenophyllus en de Ruiterhybriden worden er bij een éénjarige teelt 10 stuks per netto m2 geplant en bij een tweejarige teelt 6 stuks. Andere soorten zoals robus- tus plant men 2 stuks per m2. Om vorstschade te voorkomen wordt afgedekt met 150 kg stro per are. De knollen zijn zeer gevoelig voor uit drogen. Daarom moet het plantma- teriaal direkt na aankomst uitgeplant worden. De teelt onder glas heeft een vervroeging van 3-4 weken. De Rui terhybriden worden, om vorstschade te voorkomen, wel eens in maart ge plant. Dit geeft een latere bloei en een lager bloeipercentage. Onder glas wordt ook wel in januari geplant en bijgestookt (temp. 10-15 graden C). Z odra de onderste bloemknopjes open zijn, kan de bloemstengel wor den gesneden. Er wordt naar lengte in 2-3 kwaliteiten gesorteerd. De bloe men kunnen eventueel tot 2 weken worden bewaard in een koelcel bij 20 graden C. "Eremurus "V oor opkomst wordt gespoten tegen onkruid met 40 ml chloorpro- fam 40%, eventueel gemengd met 40 ml paraquat. Proefsgewijs wordt op zwaardere gronden wel met 10-20 g simazin gespoten op onkruidvrije grond, ruim voor opkomst. Tegen wortelaaltjes, die scheurtjes op de knollen veroorzaken, of andere aaltjes, die ratelvirus verspreiden, kan men de grond vooraf ontsmetten met D.D. Tijdens de teelt kan men 900 g Temik per are strooien en licht inwerken. Wortelrot (o.a. Pythium) kan men voorbehoudend bestrijden met een grondontsmetting door Metam-na- trium of door 400 ml Previcur per are door de grond te werken. Tijdens de teelt kan men eventueel gieten met 5-10 g Bayer 5072 per m2. Bruine bladeren kan men voorkomen door enkele malen te spuiten met 300 g zineb of maneb per 100 1 water. De teelt van Eremurus is een mooie, gemakkelijke teelt, die voor de telers van buitenbloemen beslist perspektief biedt en ook voor sommige glastelers. e tuin rond kerstmis. De bes neeuwde kerstbomen staan stil te dromen van vrede op aarde. De kersthulst heeft zich voor de gele genheid feestelijk getooid met hel derrode bessen en schuchter, nog wat slaperig ook, opent de kerstroos haar knoppen om de ontluikende bloemen te laten delen in het feest van het licht. Drie kerstplanten, kerstbomen, hulst en kerstrozen versieren de kersttuin, zijn in de donkere dagen rond kerst mis tekenen van leven in een ogen schijnlijk dode natuur. e kerstboom die we ieder jaar onze huiskamers binnen halen is haast altijd een spar. Die levendig groene sparrebomen worden in toe nemende mate op speciale kerst boomplantages gekweekt. Het te pas en te onpas kappen van kerstbomen in gewone bossen komt steeds min der voor. Een enkele keer is het soms nodig uit een oogpunt van dunnen. Mocht Uw gemoed wat bezwaard raken bij het zien van al die afge hakte boompjes bedenk dan dat ze speciaal voor dat doel zijn gekweekt. Kunt U het desondanks niet over Uw hart verkrijgen een afgehakte boom het hoogtepunt van Uw kerstentou rage te laten zijn, dan zijn er nog de zogenaamde kerstbomen met kluit. Dat zijn de kerstbomen die niet worden afgehakt maar met een goe de wortelkluit worden gekweekt en met wortel en al worden gerooid. Deze bomen- kunnen in een grote emmer, ton of iets dergelijks worden geplant en als U gedurende de tijd dat ze binnen staan er voor zorgt dat ze niet uitdrogen, dan kunt U ze na dat hun kersttaak is volbracht een plaats in de tuin geven. Het uitdro gen voorkomt U door af en toe water te geven op de kluit en door de boom regelmatig te besproeien. Nog mooier maar ook duurder zijn de zilversparren. Van deze sparren zijn als kerst- en tuinboom geschikt de tamelijk robuste Abies concollor met blauw-grijze naalden en de wat fijnere Abies pinsapo "Glauca". siergroen bij kerststukjes en derge lijke. Het mooie donkergroene blad waartegen de helderrode vruchtjes fraai afsteken zorgt voor een stem mige garnering van kaarsen en an dere kerstattributen. Belangrijk is natuurlijk dat een in Uw. tuin aangeplante hulst ook echt bessen draagt. Dat is lang niet altijd vanzelfsprekend. Want hulstplanten zijn of mannetjes of vrouwtjes en zoals gewoonlijk plegen alleen de vrouwtjes vrucht te dragen. Wilt U zeker zijn van vruchten, dan moet U zich bij aanschaf overtuigen van een besdragende hulstcultivar. Bovendien is het in de meeste geval len zo dat voor een goede vrucht dracht het vrouwtje door een man netje bestoven moet worden. U moet dus in de buurt van het vrouwtje een mannetje aanplanten. ulst wordt veel gebruikt als ver- e bekendste echte beshulst is de Ilex aquifolium "Pyramidalis". Het is een vrouwtjeshulst met "scherpe" bladeren die rijk rode vruchten draagt. Bestuiving is bij deze hulst belangrijk en daarvoor is een goed mannetje de Ilex aquifolium "Lauri- folia". Een andere bekende beshulst is de Ilex auifolium "J.C. van Tol". Deze hulst heeft veel minder scherpe bla deren, draagt erg veel vruchten en het eigenaardige is dat die vruchten verschijnen zonder dat er een man netje aan te pas is gekomen. U hoeft om bessen te krijgen bij deze soort geen mannetje aan te planten. Helleborus Niger Een tamelijk bekende maar toch weinig aangeplante vasteplant is de kerstroos Helleborus niger. De kerstroos bloeit in de winter afhan kelijk van de temperaturen in de pe riode van kerstmis tot maart. De kerstroos bloeit met mooie witte bloemen. De overigens bescheiden plant komt-het beste tot haar recht op een plaatsje dicht hij huis. Ze houdt van voedzame matig vochtige grond en stelt prijs op beschutting tegen de koude noordenwind. De Ontwikke ling van een pas aangeplante plant gaat traag. Kerstrozen moeten vrij lang en ongestoord op dezelfde plaats blijven staan alvorens ze uit groeien tot flinke bloemdragende planten. Kerstbomen, kersthulst en kerstro zen, drie plantesoorten die in de kersttijd in huis en tuin een belang rijke rol spelen. Een vredige rol die ongetwijfeld velen zal behagen. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 37