Wonen bij een stad.... een voordeel? "A 1 een aantal jaren zijn we zelf aan het bouwen, eerst de varkensschuur, daarna een wagenschuur en nu de ligboxenstal. Langzamerhand bou wen wij steeds verder voort. Als de ligboxenstal gereed is, bouwen wij voorlopig niet verder. SHELL-JOURNAAL VAIM NEDERLANDSE BRUGGEN "Z es en twintig jaar geleden ben ik op dit bedrijfje gekomen. De ouders van mijn vrouw boerden hier op 5 hektare. Ik ben hier begonnen omdat op het ouderlijk bedrijf geen plaats meer was. Langzamerhand heb ik het bedrijf uitgebreid. Ik kon in de loop der jaren wat land bijpachten, de varkenshouderij werd uitgebreid, zodat ik nu een bedrijf heb van 12 hektare met 30 melkkoeien en 80 fokzeugen. Op dit moment ben ik nog aan het uitbreiden, Ik ben bezig een voerligboxenstal te bouwen voor 45 a 50 melkkoeien. Gezien de situatie om mij heen hoop ik binnen afzienbaré tijd nog wel een aantal hektares land erbij te kunnen pachten. D aarnaast zijn er in de stadsrand zone duidelijk aparte problemen. Vele bedrijven veranderen in mane ges, worden verkocht aan hobby boeren of worden stalling voor cara vans. Dit geeft voor de overblijvende bedrijven veel problemen, zo ook voor het bedrijf van de familie van Brenk. Voor hen komt er nog bij dat hun bedrijf in een waterwingebied is gelegen. Dit geeft toch wel een aantal beperkingen, die een normaal bedrijf niet heeft. "Hopenlijk zullen de eisen niet groter worden, anders kunnen wij ons bedrijf niet meer uitoefenen. Z oals U uit het bovenstaande al hebt kunnen lezen, heeft de landbouw een heel andere kijk op het gebied dan de natuurbeschermingsorganisa ties en de opstellers van het rekrea- tiebasispian. De opstellers van dit laatste plan hebben de problemen van de landbouw wel onderkend, doch niet uitgewerkt. De drie landbouwor ganisaties in Utrecht hebben daarom in 1979 besloten een werkgroep Agrarische Struktuurverbetering in het leven te roepen. Deze werkgroep heeft twee rapporten laten opstellen. Het eerste rapport heet "De agrariërs Wat betekent dit? Zelf bouwen Twaalf miljoen meer voor aankoop natuurgebieden Noorderpark Stadsrandzone Zienswijze van de landbouw Het wonen in de nabijheid van een grote stad heeft grote voordelen, doch ook nadelen. Om hierover te praten zijn wij op bezoek gegaan bij de familie Brenk aan de Rui- genhoeksedijk in Groenekan. Het bedrijf ligt onder de "rook" van Utrecht en in het zgn. "Noor derpark". Naast de heer en me vrouw van de Brenk hemen ook twee zonen aan het gesprek deel. Eén zoon werkt op het bedrijf mee, de andere zit op de MEAO. in het Noorderpark" en geeft aan hoe de landbouwers in dit gebied over hun eigen situatie denken. Het tweede rapport, "De landbouw in het Noorderpark" geeft aan hoe de situatie in land- en tuinbouw in dit gebied is. De werkgroep heeft aan deze twee rapporten een nota "Detailknelpun ten en aanbevelingen" toegevoegd. In deze laatste nota wordt aangege ven welke zaken moeten worden op gelost, en mogelijk ook kunnen wor den opgelost binnen het huidige kader van bestemmingsvoorschriften en de daarvoor beschikbare finan ciële middelen. "V oor de omgeving van het bedrijf van de familie van Brenk zegt de nota detailknelpunten en aanbeve lingen het volgende: Aan een aantal nu levensvatbare rundveehouderij bedrijven die nen ontwikkelingsmogelijkheden te worden geboden c.q. te worden gelaten. Bij noodzakelijke rekreatieve be stemming moet de mogelijkheid tot verplaatsing worden geboden. Bestaande kapitaalintensieve veehouderijbedrijven met ge bouwen buiten de stadsrandzöne en gronden ten dele binnen de stadsrandzöne dienen te worden gespaard door daarvan, tenzij met uitruil, geen gronden voor rekreatieve doeleinden te doen bestemmen. Ten behoeve van de levensvatba re en kontinuerende veehoude rijbedrijven dienen de rekreatie ve bestemmingen op voldoende afstand van deze bedrijven te blijven, in verband met de toe passing van de hinderwet en de ontplooiings- en uitbreidingsmo- gelijkheden van deze bedrijven. Waar rekreatie dient te komen, heeft de uitkoop van hele bedrij-. ven de voorkeur boven partiële aankoop van bedrijfsgronden. De daarbij aangekochte gronden, welke niet voor rekreatieve doe leinden bestemd behoeven te De woning van de familie van Brenk. worden, kunnen dan worden aangewend voor struktuurverbe- tering van andere bedrijven zoals het tot stand brengen van grotere huiskavels, of voor de te ver plaatsen bedrijven. Aankopen binnen toekomstige rekreatieve bestemmingen geba seerd op het aangepaste rekrea- tiebasisplan, kunnen bestemd worden voor rekreatieve doelein den. Het aankoopbeleid en de toedeling van gronden dienen derhalve enerzijds gericht te zijn op struktuurverbetering van de land- en tuinbouwbedrijven en anderzijds op de rekreatieve mo gelijkheden. Voortzetting van deze kavelruil dient te worden bevorderd. Rekreatieve aanspraken op gron den van de bedrijven die inmid dels tot een kapitaalsintensieve exploitatie zijn overgegaan, die nen vermeden te worden. In het gebied tussen en rond de Ruigenhoeksedijk en de Kooidijk kan in de toekomst een knelpunt gaan optreden als gevolg van de ter plaatse aanwezige waterwin ning. Mocht de waterwinning problemen gaan opleveren dan moeten passende maatregelen worden getroffen. Maar bij dit alles blijft de onzeker heid toch wel een handicap, wij weten gewoon niet wat de toekomst ons zal brengen. Dat weten we nooit, maar in de situatie waarin wij zitten is er nog een extra onzekerheid over de toe komst, en dat geeft problemen. Wij zouden het op prijs stellen als in dergelijke situaties de beslissingen wat sneller worden genomen, want de boer die vooruit wil is de dupe, en dat is jammer. Al met al, het wonen in de omgeving van een grote stad heeft voordelen, vooral voor je gezin, maar voor je be drijf ook nadelen", aldus de familie van Brenk. A.M. Hedenmiddag heeft ir. J.A.P. Mon- tijn, president-direkteur van Shell Nederland B.V., de eerste exempla ren van het boekje "Shell-journaal van Nederlandse bruggen" aangebo den aan mevrouw Drs. N. Smit - Kroes, staatssekretaris van Verkeer en Waterstaat en aan Mr. J.C.W. van Dam, voorzitter van de Koninklijke Schippersvereniging "Schuttevaer". Bij deze gelegenheid bood de heer Montijn de vereniging tevens een cheque aan ten bedrage van 10.000,-. Het Shell-journaal wordt traditio neel opgedragen aan een instelling of vereniging van algemeen belang. Het is dit jaar geschreven door Jaap Balk en is het twintigste boekje in de reeks die Shell jaarlijks tegen Kerstmis aanbiedt aan haar relaties en mede werkers. De oplage bedraagt 140.000 exemplaren. Het boekje gaat over de rol die de vele bruggen in Nederland in het wegvervoer spelen. Het bevat tal van anekdotes en doet suggesties voor wandelingen door typische "brug- gensteden" als Amsterdam, Delft en Edam. Ook de techniek van het bruggenbouwen, waarin Nederland een wereldreputatie heeft, komt ruimschoots aan bod. "Er is voor het komende begrotings jaar twaalf miljoen extra beschikbaar voor de aankoop van natuurgebie den" (waardevolle agrarische cul tuurlandschappen). Dit heeft staatssekretaris G.C. Wal lis de Vries van CRM meegedeeld tijdens de vergadering van de Uitge breide Kamerkommissie op 8 decem ber. "Het is een misverstand dat er ooit 35 miljoen gulden zou zijn uitgetrokken. Dit bedrag is nimmer genoemd in een CRM-begroting", aldus de verklaring van de staatssekretaris. Op de begroting van 1981 was voor de uitgaven in verband met de uitvoering van de relatienota 17,5 miljoen uit getrokken. Dit wordt nu 29,5 miljoen. Dat is ook wel nodig, want mijn zoon werkt al een aantal jaren mee en moet ook een redelijk inkomen hebben", aldus de heer van Brenk. H et Noorderpark is een gebied tussen Utrecht en Hilversum en be vat grondgebied van de gemeenten Maartensdijk, Maarssen en Utrecht. Voor dit gebied is een rekreatieba- sisplan ontworpen, waarin een aan tal wensen op het terrein van de re kreatie staan verwoord. Daarnaast maken de natuur- en milieuorgani saties aanspraak op dit gebied. Een groot aantal zodden en andere na- duidelijk wat er gaat gebeuren. Je moet dan wel eens een risiko nemen. Vooral nu ik bm mij heen binnen een aantal jaren toch wel een aantal vee houders zie verdwijnen, omdat ze geen opvolger hebben, hoop ik in de naaste toekomst hier en daar een stukje grond bij te pachten of even tueel te kopen", aldus vader van Brenk. tuurgebieden zijn in dit gebied gele gen. De agrariërs in het Noorderpark voelen zich door de ongebreidelde eisen van de natuurbescherming en de steeds verdergaande rekreatie in het nauw gedreven. Deze onrust wordt nog versterkt door de proble men die het verplaatsen van enkele bedrijven in het gebied veroorzaakt. Natuurbescherming meent dit zo mogelijk te moeten tegenhouden, dan wel op de lange baan te moeten schuiven. Ook op andere gebieden wordt deze onrust nog versterkt. Een vergunning om in een deel van het gebied het waterpeil te mogen laten zakken is nog steeds niet afgegeven omdat er in de Maarsseveensepolder volgens de liefhebbers van natuur en milieu een reservaat c.q. een be heersgebied moet worden gevormd. De landbouw is het hier in het geheel niet mee eens. In deze polder hebben de meeste boeren hun bedrijf volle dig aangepast en staan derhalve een aantal ligboxenstallen. Moet een ge bied dat landbouwkundig gezien zo goed ontwikkeld is, nu een reservaat of beheersgebied worden? Als het aan de landbouworganisaties ligt beslist niet! Wij hebben gezien de problematiek rond het Noordermark en deze wa terwinning dan ook lang geaarzeld of wij het bedrijf verder zouden moeten uitbreiden. Ik heb nu de beslissing genomen en ben bezig een nieuwe stal voor mijn rundvee te bouwen. Langer wachten kost steeds meer geld en het is voorlopig toch nog niet 16 De bouw van de ligboxenstal wordt voor het grootste deel uitgevoerd met eigen manskracht. BILTHOVEN (kaartje): Het "Noorderpark" met daarop aangegeven de plaats van het bedrijf van de familie van Brenk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 36