Kampioen-ploeger Kees de Rijke vertelt M, ZEEUWS AGRARISCH JONGEREN KONTAKT D Een kerstboom om op te eten! 5i NIEUWS UIT.....THOLEN/ WEST-BRABANT a,.. -t Z o af en toe is het toch wel eens nuttig, of beter gezeg<| wel een genoegen om tegen het einde van het jaar nog eens in gedachten door te nemen wat er zo allemaal gebeurd is. Wanneer ik dit schrijf en een beetje versuft zit te dromen, roept de ballpoint mij een herinnering op. Het is geen pen waarvan je er 10 bij de supermarkt koopt, nee, ik heb hem meegebracht uit Nieuw-Zeeland. Jullie weten wel, dat land aan de andere kant van de aardbol, waar het nu zomer is en waar de zon tegen de klok in draait. Het is niet die ene pen die mij aan het ploegen herinnert, het zijn allerlei dingen, zoals een kast vol bekers. Jullie zullen het misschien een beetje vreemd vinden, maar ik kan uren naar al mijn trofeeën staan kijken, die allemaal hun eigen verhaal hebben. Z.A.J.K. - ij wordt de vraag nogal eens gesteld: hoe kom je ertoe te gaan wedstrijdploegen. Nou, het begon allemaal in 1966, we hadden praktijk les van een erg dikke leraar, die van ploegwedstrijden bezeten was, en hij schonk veel aandacht aan "goed" ploegwerk. Er was een wedstrijd van school, en dat werd mijn eerste overwinning. Dat jaar erop werd ik nr. 1 van de Thoolse, de Zeeuwse en de Nationale Kampioenschappen in de categorie "wentelploegen", dat was zoals velen beweren een blik semcarrière, maar toen stond ik op de hoogste trede van de ladder en kon in die categorie niet verder, dus ben ik het jaar erop overgestapt op de "rondgaande" klasse. De Thoolse en de Zeeuwse Kam pioenschappen gingen redelijk, maar op de Nationale wedstrijden viel ik "van de bovenste trede door alle sporten van de ladder met een klap onder in de voor". Na wat geoefend te hebben kon ik de volgende jaren bij de top 10 terecht komen, maar een kampioenschap zat er de eerste jaren voor mij nog niet in; totdat ik in 1976 Nationaal Kampioen werd en in aanmerking kwam voor uitzending naar de Wereldkampioenschappen in de Flevohof in 1977, en toen begon de topsport. Na twee maanden in vrije uren (voor een boer een vreemd woord) gelast en gesleuteld te hebben had ik een aardige rondgaande wedstrijdploeg in elkaar gezet met stoppelristers van een bekend rood Nederlands merk en graslandristers van een rood merk uit Noorwegen en na wat oefening naar de wereldkampioenschappen. De "W.K." is een gebeuren wat net zo officieel in zijn werk gaat als een W.K. -voetbal of een songfestival en waar je veel hooggeplaatste personen ontmoet, die soms misschien wel meer aandacht willen dan de ploe gers, waar het tenslotte toch om be gonnen is, niet? Na 14 dagen trainen met coach (oud-W.K. Wim de Lint) en 2 wed strijddagen kwam ik ais 14e uit de bus. In 1979 gingen we (Johan de Jager en ik) naar Noord-Ierland. We beleef den veel en door storm, regen en in vloed van de whisky wist ik een 19e plaats te veroveren. an komen we in mei 1980, de reis naar Nieuw-Zeeland, via Bahrein, Singapore en Bangkok. Dit was de reis van mijn leven. Ik heb daar de wedstrijd met een blauwe Engelse ploeg gereden, die we hadden over gestuurd, en deze was 8 weken on derweg. Het resultaat was een 16e plaats. Na al die jaren ervaring (is mijn in druk) ga je steeds beter ploegen, maar helaas is er nog maar één kans, want volgens de regels mag je in totaal maar 4 x meeploegen in de W.K., en die is in Republiek Ierland in 1981. Daarna bezorg ik (met pijn in mijn hart) mijn collega's geen concurren tie meer. Niet dat ik me zal terugtrekken uit de ploegwereld, ik hoop naast een steentje te kunnen bijdragen aan het leveren van goede ploegers naar de Nationale- en Wereldkampioen schappen ook op het behouden van de beste Provincietrofee in de toekomst. Nu jullie, dit lezen ,en vooral de jeugdige ploegers, kunnen jullie zien dat ook de kampioen-ploegers ervoor moeten hebben knokken om bij de top te komen. Denk aan het gezegde "de boer hij ploegde voort", maar laat ze niet zeggen "die boer ploetert voort". De beste wensen voor 1981! Kees de Rijke. KERSTVERSIERSELS maken is altijd een gezellige bezigheid. Kin deren zijn snel enthousiast als ze hun creativiteit kunnen botvieren. Ook bakken en braden is een van hun liefste vrijetijdsbestedingen. Laat de kinderen deze kerstboom van koek zelf maken. Het lijkt in gewikkeld maar ieder kind vanaf 8 jaar kan 'met behulp van een ou der' deze boom maken. BENODIGDHEDEN: 500 gram bloem, 125 gram boter, 1 thee lepel bakpoeder, 250 gram bruine basterd suiker, 20 gram specu laaskruiden, zout, dl melk, 1 plantestokje van 20 cm, 1 doosje snoeppillen of andere versiersels, een setje stervormige borstplaat- vormen. Zeef de bloem en de bakpoeder. Daar na met de overige ingrediënten tot een soepel deeg kneden. Op een kou de plaats een half uur laten rusten. Rol het deeg uit op een met bloem besto ven aanrecht tot een cm dikte. Haal met behulp van de borstplaatvormen sterren uit het deeg. In een setje zitten meestal vijf vormen en gebruik de grootste vorm twee keer. 's"~\ Ik Leg de koekvormen op een bakblik dat u met wat bloem bestoven hebt. Neem het overige deeg en vorm hier vijf balletjes van. Begin ter grootte van een bitterbal en dan steeds kleiner. Tijdens het bakken worden deze ballen halve bollen. Maak met het plantestokje gaatjes in het midden van de balletjes en van de sterren. Ont werp van deeg een piek en prik die op het plantestokje dat u ook op het bak blik legt. Leg alles niet te dicht bij elkaar op het bakblik en versier dan de sterren met de snoeppilletjes. Plaats het blik in een voorverwarmde oven. Bak de specu laas bij een temperatuur van 175°C in 20 minuten. Haal het dan uit de oven en laat alles een V4 uur afkoelen. Neem een houten plank of een platte schaal en leg hierop een van de grote sterren. Haal dan voorzichtig de piek van het stokje en steek die dan in het gaatje van de ster. Nu een bolletje op het stokje en daarna weer een grote ster, dan weer een bolletje en daarna een kleinere ster enz. Als laatste de piek weer op het stokje doen en klaar is de kerstboom. RITA DE JONG lit 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 35