Kleine afdeling gezelliger: r-\ P.J.ZUI l BELUI prettige kerstdagen gelukkig 1981 P.J.Z. heeft nu ook een eigen ledenblad!!!! »n D, Hans van der Jagt: Het begin De afdeling Afstand Wat heb je aan de P.J.Z. "T Het bestuur en de medewerkers van de P.J.Z. wensen iedereen en een [redaktie: ■Harrie WijermarsI inds enkele maanden is Hans van der Jagt (24) geen bestuurslid meer, niet meer van de afdeling, niet meer van het provinciaal hoofdbestuur. Samen met zijn vader heeft hij een 4,5 ha grote boomkwekerij. Hij ziet er voldoende toekomstperspektief in, ook omdat er ook nog aan tuinaanleg gedaan wordt. Dit werk lijkt hem meer en bovendien gezonder dan de richting waarin hij oorspronkelijk ging. Om die reden hield hij de H.T.S. (afdeling elektro) voor gezien. In onderstaand artikel vertelt hij meer over zijn motieven om aktief te zijn in de P.J.Z. I, 99 k werd in 1975 lid. Via een neef van mij leerde ik de P.J.Z. -afdeling Bladel kennen. Dit was o.a. via het zomerreisje. In de afdeling waren er trouwens toen niet zoveel feesten. Het waren meer aktiviteiten als een ledenweekend, uitwisselingen, zes kamp, toneel, voetballen, en een dropping. Voor het leden weekend werd er een' thema gekozen welke in een pro gramma werd verwerkt. Dat leden weekend hield niet-alleen diskussië- ren in, maar ook het kijken van een film of het kreatief bezig zijn". Na anderhalf jaar werd Hans pen ningmeester van de afdeling en een half jaar later voorzitter. Ten tijde van zijn penningmeesterschap was hij al vervangend hoofdbestuurslid van de P.J.Z.., toen hij voorzitter werd "gewoon" H.B. -Lid. -L-' e afdeling Bladel bestaat nu zo'n 16 a 17 jaar. Vroeger heette het de B.P.J. (Brabantse Plattelands- Jongeren). De afdeling werd opge richt door leden van de Z.L.M. De meeste leden zijn nog wel van boe renafkomst maar niet meer als zoda nig werkzaam. Bladel is de enige P.J.Z. -afdeling in dat gedeelte van Brabant. Het ledenaantal blijft altijd zo'n beetje rond de 30. Eerst wat la ger, nu steeds iets hoger". Het feit dat de P.J.Z. Bladel maar een kleine afdeling is vindt Hans beslist geen nadeel; "Een kleine afdeling is gezelliger. Er is een hechtere bandje hebt minder losse leden, en altijd een klub die er steeds is. Het persoonlijk kontakt is ook gemakkelijker. Als het moet bel je gewoon iedereen op". De afdeling heeft wel kontakten met andere groepen, met name vanuit de Her vormde Kerk. Dit komt ook doordat de eigen leden meestal ook lid zijn van deze kerk en daar al mensen van kennen. Samenwerking met de an dere plattelandsjongerenorganisatie, de K.P.J. is er niet. "Er zijn zoveel afdelingen dat ik niet weet welke je zou moeten nemen. Praktisch is het moeilijk en bovendien is er ook niet zoveel behoefte aan. Wel zijn alle agrarische jongeren betrokken bij het A.J.W., het Agrarisch Jongeren- Werk van de K.P.J. e afstand van de afdeling Bladel tot de andere afdelingen in West Brabant en Zeeland vindt hij een nadeel, met name bij provinciale ak tiviteiten. "De laatste 5 jaar zijn we meer in een hoek geraakt, waar schijnlijk mede omdat Bladel een kleine afdeling is. Provinciale aktivi teiten die in Bergen op Zoom worden georganiseerd gaan nog wel maar West Zeeuws Vlaanderen is voor ons toch erg ver weg". Hij hecht overi gens nog wel belang aan de provin ciale organisatie. "Je hebt er steun aan, een uitwisselingsmogelijkheid met andere afdelingen en met name informatie over allerlei zaken. De aktiviteiten die nu de provinciale or ganisatie organiseert kun je als kleine afdeling moeilijk zelf organiseren, denk bijv. maar eens aan een zes kamp". J e gaat een heleboel dingen doen die je anders niet doet. Diskussiëren, improviseren, kreativiteit enzovoort. Door middel van de provinciale ak tiviteiten en uitwisselingen kom je op plaatsen waar je anders niet komt. Het blijkt dat de mensen daar dan toch weer anders zijn. Het belang rijkste vind ik echter het bestuurslid zijn. ledereen zou bestuurslid moe ten worden. Het belangrijke daarvan is dat je ziet hoe een vereniging in elkaar zit. Je komt dat dan bij de andere organisaties weer tegen. Eerst had ik daarvan geen flauw benul. Het hoeft voor mij trouwens niet in de P.J.Z. te zijn, het kan ook wel in een andere vereniging. Je leert orga niseren, opzetten van aktiviteiten en hoe een organisatie werkt. Als je bijv. in het H.B. gezeten hebt en ook aan de bestuursinstruktie hebt deelgeno men is dat in het begin wel allemaal nieuw maar verschrikkelijk interes sant". Z oals in de aanhef van dit artikel is aangestipt, is Hans gestopt met het bestuurswerk. Waarom? "Op een ge geven moment heb je er genoeg van. Het kost veel tijd en als voorzitter moet je toch bij de meeste aktivitei ten aanwezig zijn. Op een gegeven moment heb je daar niet zo veel be hoefte meer aan. Je bent blij dan weer eens wat meer thuis te zijn. Anderen moeten het nu maar eens gaan doen." Hans werd gevraagd voor de redaktie van het provinciaal krantje en rea geerde positief. "Je blijft op de hoog te van de provinciale zaken. Je houdt op die manier kontakt met de P.J.Z., anders ben je er helemaal zo uit. Ik heb er een heleboel in geleerd, als je er mee ophoudt is alles weg. Nu doe je nog iets met die ervaring. Zo n krantje heeft best nut. Er komt meer kontakt tussen de verschillende afde lingen. Meer leden krijgen informatie en worden betrokken bij aktiviteiten van de afdeling en de provincie. Als ik niet gevraagd was voor het krantje was ik met de opgedane ervaring misschien wel in de vormingskom missie gegaan". Harrie Wijermans. Een dezer dagen rolt het eerste le denblad van de P.J.Z. van de persen. De bedoeling is, dat alle leden van de P.J.Z. dit blad nog voor de kerstda gen in hun bezit hebben zodat er alle gelegenheid zal zijn om het uitge breid door te lezen. Of dat allemaal lukt is afhankelijk van tante post. Waarom een ledenblad Enkele maanden terug werd het be sluit genomen om naast het P.J.Z. -geluid in het Z.L.M land- en tuin bouwblad ook een eigen blad uit te gaan geven. Dit geeft meteen al aan dat het niet de bedoeling is om te stoppen met de wekelijkse halve pa gina in het Z.L.M. -blad. Dit blijft een goede mogelijkheid om in bre dere kring bekendheid te geven aan de aktiviteiten van de P.J.Z. en in te gaan op aktuele gebeurtenissen. In verband met vakantie is het provinciaal sekretariaat van de P.J.Z. gesloten van 24 decem ber tot en met 4 januari. Vanaf 5 januari zijn we weer present. Ellen Speckens en Harrie Wijermars. De bedoeling van het P.J.Z. -leden blad (wie bedenkt er een goede naam) is dan ook vooral om meer kontakten tussen de leden en de af delingen te krijgen. Ook het doen en laten van de provinciale organisatie en het funktioneren van het provin ciaal sekretariaat kan op deze wijze duidelijker gemaakt worden. Om te kijken of het blad aan de ver wachtingen voldoet is besloten om eerst een jaar proef te draaien. Eens in de 6 weken zullen alle leden een exemplaar ontvangen. Zo zal na dit eerste kerstnummer de volgende uit gave rond 31 januari verschijnen. De redaktie De redaktie van dit ledenblad wordt gevormd door leden van de P.J.Z. samen met de provinciale beroeps krachten. De redaktie die zich in het eerste nummer voorstelt bestaat nu uit Elly Geuze en Anja Punt (afde ling Tholen/st. Philipsland) Addie Oosthoek (afdeling Zevenbergen) Hans van der Jagt (afdeling Bladel) en van het provinciaal sekretariaat Harrie Wijermars. Het eerste nummer Het eerste nummer staat vooral in het teken van een wat nadere ken nismaking met de P.J.Z. Veel leden zullen toch vooral bekend zijn met de aktiviteiten van de eigen afdeling en niet zozeer van de andere en van de provincie. Daarom enkele infor matieve artikelen over het sociaal- kultureel werk in de P.J.Z. en het Zeeuws Agararisch Jongeren Kon takt. Zoals al hiervoor geschreven stelt de redaktie zich in dit eerste nummer voor en ook de voorzitter draagt een steentje bij. Daarnaast vaste rubrieken als de agenda, de puzzelpagina, aktueel nieuws uit de P.J.Z. -organisatie en het beschrijven van een afdelingsaktiviteit. Ook de leden krijgen de volle mogelijkheid om een bijdrage te leveren. Hoe meer kopij hoe beter. Pas dan wordt het een echt ledenblad. Geen lid en toch belangstelling? Een telefoontje naar het provinciaal sekretariaat van de P.J.Z. en u krijgt het tegen kost prijs thuisgestuurd (tel.nr. 01100-21010 tst. 25). Amerika-reis De verdere voorbereiding van de Amerika-reis is volop bezig. In het nieuwjaarsnummer van de Z.L.M. -krant komt de officiële presentatie van deze reis. Wacht dus nog een weekje met het maken van de va kantieplannen. Direkt na 1 januari start de inschrijving voor deze reis. Denk er daarom vast over na. De reis zal plaatsvinden van 20 juni tot 12 juli 1981. H.W. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 34