Zet een kaars voor je raam vannacht VOOR w VROUW v MOOI MET KERST WELVAART-WELZIJN LATEN WE BLIJ BLIJVEN E H et verhaal doet ons in 1980 wat vreemd aan. Onze reactie is misschien "Brandende kaarsen in je raam", veel te brandgevaarlijk. Gordijnen uitno digend open, kost veel te veel energie. Zomaar allerlei mensen binnen halen. We kijken wel uit. Er wordt tegen woordig toch al zoveeel gestolen. En zwangere vrouwen lopen zeker niet meer langs s Heren Wegen". Als ze geen plaats zoudenhebben, dan zijn er opvangcentra en er zijn trouwens zo veel hulpinstanties, dat wij ons niet meer met wie dan ook bezig hoeven te houden. Wij mensen van 1980 hoeven ons niet meer druk te maken over an W( Overpeinzing M et Kerst zijn je instelling en ge dachten anders. Als de harmonie in je gezin en familie goed is, geeft het een dankbaar en zacht gevoel, watje wel vast zou willen houden. Dit ge voel wordt echter de laatste jaren overschaduwd door andere gedach ten. Dat wordt eigenlijk ieder jaar sterker en indringender. Bij de vrede die soms in jezelf is, komt de onvrede in de wereld naar boven. Als je denkt aan de dreiging van kernwapens, martelingen en honger in de wereld dan bekruipt je een verlammend ge voel Je voelt je niet bij machte daad werkelijk iets te doen. Dan komt er een gevaarlijk moment, dat je alles negatief en somber gaat zien en dat houdt een gevaar in. Want wie alleen maar negatief denkt, trekt de narig heid naar zich toe. D; Koekjes bakken Streekrecept PROFICIAT SCHORE! H, en aantal jaren terug hoorden we Rob de Nijs nogal eens een liedje met deze beginregel zingen. Ik heb er geen idee van of bij het maken of het zingen van di' lied gedacht is aan een kerst - legende uit de middeleeuwen. Daarin wordt o.a. verteld dat iedereen welkom was in die huiten waar op kerstavond een brandende kaars in het raam stond. Een verdwaalde reiziger, een zwerver, een eenzame, maar zeker een vrouw, die verwachtte dat in de kerstnacht haar kindje geboren zou worden, want het mocht niet meer voorkomen dat er in de kerstnacht voor iemand geen plaats in de her berg zou zijn deren daar zorgt "men" voor. Wij kunnen onze gordijnen sluiten en ons terugtrekken in onze eigen kring. Maar hoe dikwijls zouden we door een dergelijke reactie mensen in de kou hebben laten staan? Hoeveel mensen zouden er blij zijn een huis te weten waar figuurlijk een kaars in het raam staat. Een huis waar mensen bereid 2^.1 weken houden tijdschriften en modebladen ons voor dat we met Kerst mooi moeten zijn. Allerlei tips om de make-up een kersttintje te ge ven. Veel mogelijkheden om feeste lijk gekleed te gaan worden ons voor ogen getoverd. Zoals ieder jaar is er ook nu weer een zeer speciale mode voor de Kerst make-up, mode en -kapsels. Natuurlijk dragen we bij aan de ge zellige sfeer en de feestelijkheid wanneer we goed verzorgd en met smaak, gekleed deze dagen door brengen. Laten we echter oppassen ons door de mode niet al te zeer de wet te laten voorschrijven. Constatijn Huygens waarschuwde de vrouwen uit zijn tijd (17e eeuw) hier voor met dit volgende gedicht. Der vrouwen staarten, die de Kame- ren benauwen, Zijn niet van haar vernuft; zij heb: ben 't van de Pauwen Maar, lieve Jofferen, gij zijt maar halverweeg, En, wilt gij beestig zijn, zoo wordt het ook terdeeg Weet dat de Pauwestaart nooit sier lijker noch fraaier Noch trotser wordt gezien, dan als hij als een waaier Met al zijn ogen en zijn veren over- end In 't ronde staat gespreid; maakt u ook dat gewend Zo toont g'ons seffens twee schoon Ogen en twee billen. Roept niet te spijtig, foei dat zullen wij niet willen: Want, zo 't de Mode maar eens te Parijs gebiedt, De Kerstvakantie begint al op 19 dec., dus hebt u dit jaar mooi enkele dagen de tijd om samen met de kin deren iets voor de Kerstdagen klaar te maken. Zelf koekjes bakken is meestal een groot sukses. U neemt als basisrecept: 200 gr. bo ter, 200 gr. poedersuiker, 300 gr. bloem, 1 theelepel badpoeder, zout en 2 eieren. Boter zachtroeren, gezeefde poeder suiker erbij. Goed kloppen. Losgek lopte eieren, gezeefde bloem, bak meel en zout erbij. Het deeg moet vrij stevig blijven. De massa in vieren delen, verschillende kleur of smaak toevoegen. Deeg in de spuitzak en op een beboterd bakblik kunnen ze naar eigen fantasie koekjes opspuiten. Uw staarten moeten op, zo goed en zijt gij niet! U ziet er is niets nieuws onder de zon! A.v.M. December is een drukke maand. Bakt U daarom eens deze heerlijke pannekoeken uit Overijssel- Niet moeilijk, niet duur en zo klaar. Giethoornse eierpannekoek: 200 gr. boekweitmeel 4 eieren 6 dl. melk 1 dl. koude koffie (event, krenten en rozijnen) Kloppen met mixer of garde, beslag laten rusten. Vlak voor het bakken nog eens kloppen. Eet smakelijk. zijn te luisteren naar de moeilijkheden van de ander en er tijd voor willen nemen. Dat er behoefte aan bestaat, bewijzen wel de telefonische hulpdiensten, waar juist in de kersttijd heel veel mensen contact zoeken met de anonieme hel per. En o, schande voor ons volwasse nen, ook de kinderhulp telefoon blijkt in een behoefte te voorzien. A Is wij allen weer zouden leren, aan te voelen dat de ander soms juist ons no dig heeft, dan helpen we misschien een klein stukje onvrede weg te nemen. Het zou goed zijn te weten voor degene die het nodig hebben dat onze huizen een raam hebben met een brandende kaars. Niet alleen die twee kerstdagen, maar het hele jaar door. L.J. d. R. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Ook de Bond van Platte landsvrouwen in Zeeland kreeg gezinsuitbreiding. Op 9 december werd in Schore een nieuwe afdeling geboren. Deze 34ste afdeling komt bij de kring Z.-Bev. West- Nrd.Bev. Al 52 enthousiaste dames hebben zich als lid op gegeven. Van harte gefelici teerd en veel succes met uw bondswerk toegewenst. oor me ligt een blank papier. Van alles heb ik op deze koude, winterse dag verzonnen om het dit keer eens blank te laten. Maar als ieder pers commissielid er ook zo over denkt, komen de kerstpagina's niet vol! Bovendien zou het voor u sneu zijn een lege krant in uw brievenbus te vinden. Hoewel, ik bedenk me op eens, als we er nu alleen maar het woord "welvaart" op zouden druk ken. In grote zwarte letters. Dat zou iedereen met de kerst wel aan het denken zetten, vermoed ik. elvaart toestand van voorspoed staat er in van Dale. "Kunnen jullie dit als thema verwerken op deze pa gina?", vroeg iemand ons kort gele den. De gedachte is inderdaad uit stekend. Maar voor de uitwerking ervan zou ik het papier liever onbe schreven laten, wat mezelf betreft. Toch blijkt het woord steeds door mijn hoofd spoken. "We leven in een welvaartsstaat". "We leven in een wereld van overvloed". Dat hoor je steeds van alle kanten. Veroorzaakt dit oppervlakkigheid?. Altijd leven in een toestand van voorspoed wel. Maar zorgen- problemen en angsten zijn ook ingrediënten van het deeg van de welvaart. Zij vormen zelfs een wezenlijk onderdeel van het wel vaartsbrood. Onherroepelijk wordt je ook dik wijls op harde feiten en werkelijkhe den gedrukt. Dan blijkt dat het da gelijks brood niet altijd zo gemakke lijk op tafel komt. Toch is er voor ons allemaal genoeg te eten. .En dat kan niet iedereen zeggen op deze planeet. Bij dat immens groot probleem voel je je zo verschrikkelijk machteloos. Je eigen zorgjes en zorgen worden dan steeds, kleiner. Ook de vermin dering van de welvaart is hierbij vergeleken in wezen helemaal geen ramp. Het maakt de mens zelfs vin dingrijker. Welvaart verandert dan in welzijn. En geeft dat uiteindelijk niet meer voldoening. R.S. 1 k wist het niet. Wist niet wat te schrijven voor het kerstnummer 1980. Dan komt Mevr. de Groot op een afd. avond van de Bond. Zij heeft als dokter drie jaar in Oeganda gewerkt. Het onder werp is "Vrouw in Oeganda". Ademloos luisteren wij naar het verhaal over de vrouwen die le ven in een land dat nameloos ge leden heeft onder het regiem van Amin. Vrouwen die moeten vechten om te kunnen bestaan. Vrouwen voor wie water een kostbaar iets is. Vrouwen voor wie een stukje grond een middel is om te blijven leven, dat ze kunnen bewerken, waarvan zij kunnen eten. In de hrandende zon werken zij. Ze krijgen kinderen. Hun mannen drinken. En toch aldus Mevr. de Groot, levensblijheid. Niet zulke lange gezichten als hier. Meer te vredenheid. Je wordt er stil van. elvaart hadden we als thema voor ons kerstnummer. Wat moeten wij met onze welvaart? Wij zijn geboren en getogen in deze staat. Wij hebben gewerkt om voor ons en onze kinderen dit te bereiken. Mevr. de Groot zei: Ik schaam me soms, want ik heb een mooie rok gekocht en nieuwe schoenen, maar ik kan er wel blij mee zijn. Ik geloof dat dit het kardinale punt is. Als wij, in onze welvaart, die nu over zijn hoogtepunt heen is, nergens meer blij mee zijn, dan zitten we verkeerd. Als wij maar steeds meer willen, meer luxe, zitten we fout. Wij hebben meer dan dat ene stukje grond voor tarwe om brood van te bakken. Kerstfeest 1980 met kerstdiner a 85, - per persoon. Laten we er blij bij blijven. S.O.B. l et is november en m'n gedachten zijn bij de gezelligheid van Sinter klaas en surprises maken en nu moet ik omschakelen om mijn bijdrage te leveren aan het kerstnummer. De tijd van Sinterklaas en Kerst ligt zo dicht bij elkaar, maar de gevoelswaarde ligt zo totaal verschillend. Tijdens de beide periode's heb je behoefte als gezin of familie bij elkaar te zijn. Het Sinterklaasfeest geeft een gevoel van vrolijkheden opgewektheid met grap pen en surprises. Je kunt iemand met een gedicht eens even fijntjes ergens attent op maken of iemand je dank tonen met een attentie. -L/en positief gebaar kan dan zijn om je te richten op je eigen naaste omgeving. Misschien ligt daar toch ook nog een braak terrein, waar we iets van ons zelf of goede bedoelin gen kwijt kunnen. Misschien is het wel zo, dat als ieder op z'n eigen manier in het klein het goede nas treeft, dat dit een stap kan zijn naar een andere, meer omvattende vrede. In ieder geval kan een goede bena dering van mens tot mens het gewo ne, dagelijkse leven leefbaarder ma ken. En bij alle wereldproblemen moeten we ons realiseren dat dit ge wone dagelijkse leven voor miljoe nen mensen van belang is. aarnaast zullen er ook vrouwen zijn die gegrepen worden door grote idealen. Zij kunnen zich aansluiten bij vredesbewegingen en op de bres staan voor wantoestanden en on rechtvaardigheid in de wereld. Ge lukkig dat deze vrouwen er zijn, maar niet iedereen is hiervoor in de gelegenheid of voelt zich geroepen hiertoe. Maar als iedereen een po ging doet om met haar eigen capaci teiten in haar eigen omgeving te doen wat in haar vermogen ligt, kunnen we misschien een heel klein steentje bijdragen tot de vrede van de mensen onderling. R.M.M. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 32