D as Alte Land heeft zich gespe cialiseerd op bewaring. Na nieuw jaar neemt men hier meer dan de helft van de totale appelvoorraden in W. Duitsland voor zijn rekening. Een normale appeloogst in het Neder El be gebied is ruim 200 miljoen kg. De bewaarkapaciteit is ook ruim 200 miljoen kg. H et proefstation te Jork is een enorme stimulans voor het gebied. De telers worden nauw bij de proe ven betrokken, zij ontvangen maan delijks het uitstekende vakblad "Mededelingen" en jaarlijks een boekje van 136 pagina's vol gegevens over gewasbescherming, onkruidbe- strijding, aanbevolen fruitrassen en diverse teeltadviezen. Andere aktivi- teiten zijn er op het gebied van de individuele voorlichting, opleiding van jonge fruittelers, enz. Enkele bijzonderheden over de West-Duitse fruitteelt Veel kersen en weinig Golden Bewaring en afzet Langzaam aflopend? Das Alte Land voorkomt, maar ook in onze eigen agrarische wereld maar al te bekend is. D e appel neemt in het sortiment een sterk overheersende positie in met bijna 90% van de totale fruit- produktie. Peren worden er weinig geteeld. Kersen komen relatief veel voor met zo'n 10-12% van de opper vlakte. Volgens de voorlichtings dienst is der kersenteelt onrendabel, maar de telers lachen daarom. Een groot deel van de geoogste kersen wordt aan huis verkocht, wat tevens een lokkertje is voor koppelverkoop met andere produkten en daarom wil men de kersen niet missen. Sommi gen hebben er zelfs 10.000,— per ha voor over om de kersen met over hoge palen gespannen netten te be schermen tegen spreeuwen. Het ap pelsortiment ziet er als volgt uit: 18% Cox's Orange Pippin 16% Ingrid Marie 12% Golden Delicious 12% Goudreinette 7% James Grieve 7% Horneburger Pfankuchen 7% Finkenwerder Prinz 4 !4% Gloster 3% Holsteiner Cox 3% Glockenapfel 8 Vt% overige rassen Betrekkelijk weinig Golden dus en daarentegen een opmerkelijke verte genwoordiging van de Cox's die met de aangetrouwde familieleden In grid Marie en Holsteiner aan 37% komt. Horneburger en Finkenwer der zijn lokale rassen die jaarlijks in betekenis afnemen. De Gloster is snel in opmars. Dit nieuwe ras is in Das Alte Land gewonnen en werd door het proefstation al vroeg ge propageerd. De Jonagold bleef daardoor lang op de achtergrond, maar daar komt nu toch ook be langstelling voor. Dit ook omdat men weet dat in Zuid-Duitsland de Jonagold al veel geplant is en er uit stekend voldoet. Dank zij de vele Cox's is voor een oud fruitgebied het sortiment vrij goed. Men is nu achteraf dankbaar dat men zich behoudend heeft opge steld tegenover de Golden. Opval- Hier kan men zien hoeveel grond er verloren gaat in sloten. De sloot is hier weliswaar grotendeels begroeid maar de overlast is er niet minder om lend is dat alle rassen op M 9 worden geadviseerd, behalve dé Cox's en In grid Marie. Voor die rassen geeft het proefstation in verband met o.a. de houdbaarheid de voorkeur aan ster kere onderstammen. De praktijk kiest echter toch veelal voor de klei nere handzamer bomen op M 9. Eerst was er veel luchtkoeling en mechanische koeling. Nu wordt het steeds meer CA bewaring, al dan niet gescrubd. De nieuwe ontwikkelingen De jonge ondernemers, zoals Peter Rolcke, zorgen voor modernisering van de fruitteelt prijsniveau zaken gedaan kunnen worden en zo wordt veel fruit aan de man gebracht. Verder wordt er veel fruit aan huis verkocht en gaat menig teler met zijn produkten naar de weekmarkten in de omgeving. Want men houdt er in 't algemeen niet van om het fruit naar b.v. een veiling te brengen om dan lijdzaam af te wachten wat het op gaat brengen. Liefst wil men meepraten over de prijs en zelf beslissen. Vooral onder invloed van de inter ventieregeling, die alleen toegepast mag worden via producentengroe peringen, wint .echter de koöperatie- ve afzet terrein. Maar echt van harte gaat het niet. De kosten van dit alles worden be taald door de overheid en de fruitte lers. De laatste zijn daartoe lid van de Obtsbauversuchsring des Alten Lan- des en betalen een basiskontributie plus een bijdrage per ha. Het lid maatschap is vrijwillig, maar ca 80% van de telers is lid. Ondanks dit alles neemt Das Alte Land langzaam in betekenis af. Enerzijds 'n oud gebied dat steeds meer ballast moet mee zeulen van bejaarde ondernemers zonder op volger, anderzijds door de invloed van de industrie van Hamburg aan de ene kant en Stade aan de andere kant. Weliswaar is vestiging van niet-agrarische industrie in Das Alte Land verboden en is woningbouw door forensen sterk aan banden ge legd maar de druk is zo groot dat er via sluik- en sluipwegen toch wordt gesmokkeld. Voor veel geld doen de fruittelers er ook nog aan mee. Het fruitgebied zal nog lang in stand blijven door de verbeten wil van de telers om zich te handhaven, maar waarschijnlijk zal het toch gaan als in het bekende lied: "Old soldiers never die, they just fade away". De fruit teelt in Das Alte Land zal ook niet van de ene op de andere dag de geest geven, maar heel geleidelijk vervan gen en onbelangrijker worden. A. v. Oosten. 7 West-Duitsland neemt in de EEG op fruitteeltgebied een aparte plaats. De produktie van appels is er bijna even hoog als in Frank rijk en Italië, maar terwijl die twee genoemde landen veel exporte ren, wordt door W. Duitsland juist veel ingevoerd. Zelfs zoveel dat het prijspeil in heel W. Europa er sterk door wordt beïnvloed Een grote fruitoogst in W. Duitsland betekent namelijk minder import behoefte en daardoor overschotten bij de exporterende buurlan den. Een kleine Duitse fruitoogst veroorzaakt het tegenovergestelde en dus een vlotte afzet met goede prijzeji. Ook al omdat er een koopkrachtig publiek is dat bereid is voor een goed produkt flink in de beurs te tasten. Een normale W. Duitse appeloogst kan gesteld worden op 1.72 miljard kg (Frankrijk 1.85, Italië 2.0, Nederland 0.55). Maar nu komt het: van die 1 miljard kg is slechts 35-40% afkomstig van de beroepsfruitteelt (Erwerbsbobtsbau). De rest -wordt "Streu-obtbau" genoemd. Bijna twee-derde van de oogst komt derhalve van verspreide eigen perceeltjes, waarop in de eerste plaats voor eigen gebruik wordt geteeld. Verreweg de meeste zou men in ons land "boereboomgaardjes" noemen die matig tot slecht worden verzorgd. Vooral in Z. Duitsland zijn er echter ook keurig verzorgde perceeltjes bij van partikulieren die bij een fabriek wer ken en in hun vrije tijd een stukje land beboeren. De oogst van de "Streu-obtsbau" wordt niet via de officiële handel verkocht maar speelt toch een grote rol. Wat de baas te veel heeft gaat naar familie, vrienden en bekenden. De kring van konsumen- ten loopt daardoor toch in de miljoenen. En wie het fruit gratis krijgt hoeft het niet meer in de winkel te kopen. In het algemeen is de Streu-obtsbau onderhevig aan beurtjaren. En een misjaar bij die boereboomgaardjes had vooral in het verleden daardoor hoge fruitprijzen tot gevolg. In eigen land en in de omringende export landen. De beroepsfruitteelt kent twee grote centra. Het ene is het Boden See gebied in Zuid-Duitsland, waar de fruitteelt gemengde met akkerbouw, veeteelt en de teelt van hop (voor de bierbrouwerijen) voorkomt en in het Nieder Elbe gebied in Noord-Duitsland dat om zijn aparte karakter in de hele wereld bekendheid geniet. Dat ge bied wordt in dit nummer onder de loep genomen. De afzet is een verhaal apart. De zeer vele grossiersbedrijven zijn voor het overgrote merendeel gesticht door zoons van fruittelers. Die begonnen met hun handel door het fruit van vader, oom en buurman te verkopen. De meeste telers hebben nog steeds nauwe banden met enkele groot handelaren als familieleden of goede kennissen. Veelal wordt het fruit van een teler over 3-4 handelaren ver deeld, die tijdens of na het bewaren de kans krijgen het te kopen. In zo'n besloten gemeenschap is ieder er goed van op de hoogte op welk worden nauwlettend gevolgd door het proefstation en door de telers in praktijk gebracht. Bijna 70% van de koelruimte zit bij de telers. Die hebben hun schuur hiervoor omgebouwd of er nieuwe gebouwen voor gesticht. Men ziet koelen gewoon als een verlengstuk van het bedrijf. In koöperatief ver band wordt slechts 15% van de be- waarruimte geëxploiteerd. De rest is van de handel, die zoals eerder ge zegd sterk vertegenwoordigd is en ook veel fruit importeert, inklusief zuidvruchten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 27