uniek fruitgebied in Noord-Duitsland N og iets opmerkelijks. Nederlan ders hebben in het verre verleden een grote rol gespeeld bij de ontgin ning van de grond. Lang was exploi tatie van de lage natte grond onmo gelijk. Tot omstreeks het jaar 1159 Nederlandse immigranten hun kans zagen. Ze groeven brede sloten waardoor er bruikbare stroken grond ontstonden van 16 meter breed en meestal kilometers lang. E en modern fruitgebied is Das Alte Land zeker niet. De ouderdom komt ook hier met gebreken, zoals in an dere oude fruitcentra. Puur Nederlandse sloten! Uniek fruitcentrum Teeltpeil sterk uiteenlopend Das Alte Land - een Land. Vakwerkhuizen en fruitbomen een weerspiegeling. Er zijn goede bedrijven met gedempte sloten en moderne intensieve beplantingen. Maar het gros van de boomgaarden verdient niet meer dan de kwalifika- tie redelijk tot vrij goed. En zo'n 20-25% van het areaal is zelfs matig tot slecht. De verschillen zijn vooral verklaar baar door de leeftijd van de onder nemers. Is de baas nog jong of is er een meewerkende zoon als adspi- rant-opvolger aanwezig dan zit het goed. Is er geen opvolger dan daalt het teeltpeil naarmate de leeftijd van de teler stijgt. Als er zonen zijn dan willen ze echter meestal in de fruitteelt, ondanks de wereldse verlokkingen van het nabije Hamburg. Of misschien ook wel omdat ze zien dat het werken in de vrije natuur aantrekkelijker is dan in de betonkultuur van een wereldstad. Doorslaggevend is echter dat in Das Alte Land iedereen appelsap in het bloed heeft. Daardoor blijft het ge bied in stand en daarom werken alle familieleden mee, b.v. bij de pluk en het sorteren in de avonduren. Weel de is er niet. De rijk aandoende ge bouwen geven geen goed beeld van de werkelijkheid. In betere tijden is door hard werken en veelal sober le ven vermogen verworven. Grond en gebouwen zijn dan ook meestal ei gendom, zelf koelen en sorteren is steeds regel geweest. Maar van rente van het vrij grote eigen vermogen is in de meeste jaren geen sprake. Puur bedrijfsekonomisch gezien werden er de laatste 10-12 jaar meestal forse verliezen geleden, maar de spaarpot hield de boel op de been. Overigens een situatie die helaas niet alleen in 1^ «I- .L «fa .la i •I' •J' "I* *1" •f' •I' D e fruitteelt beoefenen op stroken zware grond ter breedte van 16 meter, van elkaar gescheiden door 4 meter brede sloten en dan nog kans zien de kost te verdienen. Dat is een prestatie die in het vlakbij Hamburg geleden "Das Alte Land" wordt geleverd. Denk eens in, 4 rijen bomen op die 16 meter met de handikap dat de rijen die aan de sloten grenzen erg moeilijk bespoten en geplukt kunnen worden, dat het maaien erg lastig gaat, enz. En als je dan bovendien prachtige grote vakwerkhuizen met de royale bedrijfsgebouwen ziet, begrijp je er helemaal niets meer van. Zeker niet als je weet dat tot en met 1963 met onregelmatige tussenpozen enorme schade werd berokkend door stormvloeden en overstromingen. En dan toch alom die ogenschijnlijke welvaart. Hoe is dat mogelijk? Of is het ook hier de schijn die bedriegt? met een flink aantal wetenschappe lijke onderzoekers en hun medewer kers. Tevens ressorteren onder dit proefstation een zestal bedrijfsvoor- lichters en het personeel van de 40 ha grote proeftuin te Esteburg, een aangrenzend gehucht. Het proefsta tion bestrijkt een ruimer terrein dan Wilhelminadorp omdat er ook on derzoek op het gebied van bewaring, verwerking, gewasbescherming, me chanisatie, e.d. wordt verricht. Vanzelfsprekend is te Jork alles doordrenkt met fruitteelt. Behalve een aantal middenstanders is ieder een er rechtstreeks bij betrokken. De grond is zo zwaar dat vroeger met 6 paarden moest worden geploegd. Dus matig geschikt voor akkerbouw. Wellicht was dat de reden dat er al vroeg fruitteelt werd bedreven. Reeds vanaf 1350 zijn er boomgaar den geregistreerd, in 1657 waren er zelfs al 741 bedrijven met fruit. In 1900 was er 2500 ha, in 1951 5180 ha, in 1973 ruim 9000 ha plus 4500 ha in het overige Neder Elbe gebied. In de periode 1970 - 1973 werd er ca. 4000 ha met rooipremie gerooid. Nadien is er de oppervlakte weinig veran derd. Tientallen malen is het gebied ge teisterd door overstromingen, soms 12 maal in een tijdvak van 80 jaar (1678 - 1756). Regelmatig gingen er op grote schaal bomen verloren, werd er schade berokkend aan de gebouwen, het in koelhuizen opge slagen fruit, enz. Ook bij ramp van 1953 ging de boel in Das Alte Land weer onder water. Na die ook in Zeeland zo bekende stormvloed werd besloten tot dijkverhoging. Tij dens de uitvoering hiervan ging alles in 1963 nog een keer kopje onder, maar nu kan er normaal gesproken niet veel meer gebeuren. Met Duitse grondigheid is alles aangepakt. Ruim 150 km dijk werd onderhanden ge nomen van Hamburg tot Cuxhaven. Het dijklichaam is aan de voet 52 meter breed. Er is rekening gehou den met een opstuwing van 6 Zi me ter boven het normale rivierpeil. Te gelijk is de waterbeheersing van het gebied verbeterd. Niet alleen kan overtollig water worden gespuid, maar er kan ook zoet Elbe water worden ingelaten. Tijdens de bloei zet men nu de sloten vol om het nachtvorstgevaar te verminderen en in droge perioden wordt in snel toe nemende mate gebruik gemaakt van beregening. Het water was de grote vijand. Nu is het een goede vriend geworden. vakwerkhuizen van de fruittelers met daarachter de koelhuizen en overige bedrijfsgebouwen. Dan ziet men verder de bedrijfsruimte van tiental len groothandelaren in fruit met de erbij horende vrachtauto's e.d. Er is een koöperatieve afzetorganisatie met sorteerruimte en koelhuizen. Er is verwerkingsindustrie. En vooral niet te vergeten, er is een proefstation Wel zijn er de laatste 10-15 jaar op veel bedrijven veranderingen en verbeteringen gekomen. Als men aa'n rooien en vervangen toe is wor den tegelijk de sloten gedempt. Of Het ingelaten (zoete) Elbe water wordt gebruikt voor nachtvorstbe- strijding en beregening Huis en schuur vormen in Land steeds één geheel. De schuur is omgebouwd tot koelhuis thans gedicht en er is sprake van een versneld tempo bij het dempen. Toch is er bij het grootste deel van de grond nog sprake van "strokenkui tuur". Het teeltpeil is van dit alles H et is de moeite waard om dit alles eens nader te bekijken en te ontle den. Want Das Alte Land is in veel opzichten uniek. Het is een onder deel van het "Niederelbegebiet", 't belangrijkste fruitteeltcentrum van W. Duitsland. Het genoemde gebied is een strook van 4-6 km breed langs de zuidelijke oever van de rivier de Elbe. De omvang bedraagt globaal 90.000 ha. Daarvan neemt Das Alte Land slechts 18.000 ha voor zijn re kening. Maar niet minder dan de helft daarvan, dus 9.000 ha is beplant met fruitbomen, terwijl verder is het Neder Elbe gebied nog slechts 4500 ha früit voorkomt. Dat onderstreept de dominerende positie van Das Alte Land. Waarschijnlijk is er nergens elders ter wereld zo'n koncentratie van fruitteelt aktiviteiten op een beperkte oppervlakte. Dat komt het meest sprekend tot uiting in Jork. een plaats met enkele duizenden inwo ners, gelegen op 20-25 km van Hamburg. De hoofdstraat is kilome ters lang en behalve in de kleine dorpskern overal omgeven door boomgaarden. De kersen hangen er boven de trottoirs. En op vrij kleine afstanden van elkaar staan de fraaie De brede sloten geven veel ongemak. Links is te zien hoe moeilijk de kan- trijen bespoten en geplukt kunnen worden In de oudere beplantingen treft men veelal hetzelfde patroon aan. Op de 16 meter brede stroken staan 4 rijen struiken of grote spillen. oeier gezega: aicni gescnoven. uc kleilaag is meestal meer dan een meter dik, waardoor dit zonder veel problemen kan. Uiteraard worden tevens drainbuizen gelegd. Hierdoor werkt men niet alleen veel gemak kelijker, maar bovendien krijgt men 20-25% meer beteelbare grond. Ruw geschat is een derde van de sloten 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 26