"Kijk, ginds.... daar lopen ze met zijn allen te hoop rond iemand, die ze bewonderen, toejuichen. Dat moet een belangrijk mens zijn. Ze verwachten blijkbaar veel van hem. Misschien het grote geluk Zou hij het zijn Op tal van plaatsen zullen dit jaar mensen op kerst-bijeenkomsten dit tafereel zien. Het is een scene uit een pasgekomen pantomime "Wie is de Messias?" Een paar kinderen hebben van die man gehoord. De man, die ze "Messias" noemen. Er worden geweldige verhalen van hem verteld. Die man brengt heil en zegen. Hij helpt mensen hun bestemming te vinden. De zin van hun bestaan. Mensen die zijn vastgelopen geeft hij een nieuwe kans. Zo maakt hij mensen gelukkig. Die man - die Messias - zijn ze gaan zoeken. Links en rechts doen ze navraag: "Weet u, waar we de Messias kunnen vinden?" Ze krijgen ontwijkende antwoorden. Maken de mensen zich niet druk om hem? Zijn ze te druk - met andere dingen? Dan zien ze mensen te hoop lopen rond die éne. Dat moet een belangrijk mens zijn. Iedereen vindt hem geweldig. Ze bewonderen hem, juichen hem toe, reizen hem overal achterna Zou hij de Messias zijn? Als ze dichterbij komen ontdekken ze, dat het een voetballer is. Omdat zoveel mensen tegen hem op kijken, vindt hij zichzelf erg belangrijk, Hij rijdt in een slee van een auto, bewoont een riante bungalow. En op zondagmiddag laat hij zich toe juichen. Zou hij de verlosser - II Salvatore - zijn? Wel kinderen, kijk toch eens goed - zegt een profeet - Hij is wel het idool - de afgod - van grote massa's.... hij kan verstrooiing brengen maar levensvulling??? De kinderen zoeken verder. Steeds weer ontdekken ze mensen die bewonderd en vereerd worden, welhaast aanbeden door massa's men sen. Een Grote Leider - een generaal die zijn land en volk roem en eer, vrede en welvaart belooft. Een popzanger - heel tevreden met zichzelf: kijk eens mijn gouden platen - een succesvol zakenman - overal lees je zijn naam, in de krant, op lichtreclames en op de teevee - Zou een van hen het zijn, degene die de kinderen zoeken? De mens die de mensen hun levensbestemming doet vinden? Zou een van hen de Messias zijn? Vindt je bij hen de zin van je bestaan? Niet bij hen? Waar moeten ze het dan zoeken? Kunnen wij die kinderen de weg wij zen? Waar zoeken wij het? Van wie, van wat verwachten wij heil en zegen? Het ligt in onze aard om het te zoeken bij wat groot is, en machtig, Wat succes heeft en succes belooft. Het Evangelie verkondigt, de Kerk van alle tijden gelooft, dat heil te vinden is bij een kind in de kribbe, bij een man aan het kruis. Omdat het heil alleen te vinden is bij de liefde. De liefde die zichzelf niet zoekt. Deze liefde heeft gestalte gekregen in dat kind in de kribbe, in Jezus van Nazareth, in de man aan het kruis. Daarom is hij de Messias Durven wij heil en zegen van Hem te verwachten? Durven Is daar dan moed voor nodig? Toch! Het vraagt een hele ommekeer in ons denken en in onze levenshouding. Het bejubelen van mensen die succes hebben machtig zijn, zich kunnen doen gelden -zoals in de pantomime in beeld gebracht zit ons allemaal in het bloed. God openbaart zijn grootheid, zijn macht, in een weerloos kind, een man aan het kruis. "Wat voor de wereld - voor ons - dwaas is, heeft God uitverkoren om de wijzen te beschamen, wat voor de wereld zwak is, heeft God uitverkoren om het sterke te beschamen" Maar aan dat dwaze en zwakke is de toekomst - dat blijkt op Pasen. Zalig de zachtmoedigen, zij zullen het aardrijk beërven. Kruiningen, december 1980 J.H. Dorgelo. OP ZOEK NAAR DE MESSIAS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 23