IdllU" ull Zegge en Schrijve H et is te hopen dat ik het helemaal bij het verkeerde eind heb omdat anders de zaken er wel heel erg slecht voor zouden staan. Want in deze tijd van schijnbaar onafwendbare neergang zijn er mensen nodig die zich daarbij niet neer willen leggen. Mensen die zeggen: kom maar eens kijken naar wat er bij mij (op het bedrijf) alle maal gebeurt, mensen die geloof hebben in de toekomst, die geloof hebben in I981die desnoods van 1981 wel het jaar van de land- en tuinbouw willen maken in plaats van slechts één open dag te houden. Die mensen, die gezicht D it kleur bekennen kan op vele manieren gebeuren. De nationale dag van de land- en tuinbouw die in I981 wordt gehouden is al genoemd. Zo n dag kan alleen slagen als elke individuele boer of tuinder daaraan ook zijn mede werking geeft. Ons eigen scholenprojekt is ook zo'n akti- viteit die aan grote groepen meer inzicht geeft in de land en tuinbouw. Dit scholenprojekt wordt nu in verschillen de delen in ons land overgenomen, ondermeer in de Hollanden. Maar er is meer te doen zoals bijvoorbeeld op Noord-Beveland. Daar organiseren de agrarische platte landsvrouwen een sóórt kursus. De Boer - Uw Buurman, een spontane aktiviteit waarmee de niet-agrarische me de-burger een heel jaar de boer wordt opgenomen. Blij kens het uitstekend versiag een zeer geslaagde aktiviteit die overal kan worden overgenomen, zelfs individueel. Kortom: het gezicht van 1981 kan nu al bekend zijn, de kleur is in ieder geval groen. Met dat vooruitzicht wens ik iedereen prettige kerstdagen toe en natuurlijk een voor spoedig nieuwjaar. I MM VI HiÉ zuidelijke landbouw maatschappij Het gezicht van 1981 Kleur bekennen z.l.m. —Mi VRIJDAG 19 DECEMBER tuinbouwblad Het groene gezicht van 1981 O p zoek naar een passend onderwerp voor het laatste nummer van 1980 kwam ik ook mijn laatste verhaaltje van 1 979 weer tegen. Over optimisme ging dat: ik zou het zo weer kunnen plaatsen, zonder ei ook maar êén letter of komma aan te veranderen (even was ik van plan dat ook werkelijk te doen, ook al om te kijken of iemand het zou merken). Dat zoiets mogelijk is plejt niet voor het- jaar I980 terwijl toch (bijna) iedereen aan het begin van dit jaar de meest fantastische verhalen had over het nieuwe decennium, de jaren tachtig. Later zal er bepaald niet gezegd worden dat I980 het jaar is geweest van nieuwe en positieve ontwikkelingen maar evenmin zal dat jaar als een uitgesproken slecht jaar de geschiedenis in gaan, veeleer als een jaar zonder kraak of smaak. Ook vanuit de land- en tuinbouw gezien is I980 eigenlijk een jaar zonder gezicht geworden. Wat is er landbouwkundig nu eigenlijk gebeurd? Ook de grote protestbijeenkomsten aan het begin van dit jaar zijn immers toch al lang verge ten? En kijk eens naar de wetgeving: de grondpolitiek had het grote klapstuk moeten worden. De wet vervreemding landbouwgronden heet nu wel agrarisch grondverkeer en daarmee is eigenlijk alles ge zegd. Later, als er ooit een algemene maatregel van bes tuur komt, begint alles weer van voren af aan. Ondertus sen blijft de individuele boer zitten met meer onzekerhe den dan ooit. In Den Haag zullen ze er wel nooit iets van begrijpen. Vroeger viel er nog wel eens e§n kabinet over de grondpolitiek maar ook dat gebeurt niet meer: Als het aan de huidige minister van landbouw ligt dan hoeft de onteigeningswet niet eens meer gewijzigd te worden. Daar heeft hij natuurlijk volstrekt gelijk in maar waarom moesten we dan eerst een jaartje of 7 praten over ge bruikswaarde plus of min of plusminus? De lol is er af: de dynamische jaren tachtig lijken meer op de duffe jaren tachtig. Of zie ik het dan zo verkeerd! willen geven aan de toekomst, aan 1981Die kleur willen geven aan 1981een kleur die dan ook best groen mag wezen. Het groene gezicht van 1981 dus. Oggei .rW"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1