Ontwikkelingsdag voor de fruitteelt K □R1 ■E WENKEN I Mechanisatiebeurs FRUIT-KERST VEILIN G 'ZETTEN' GROOT SUKSES! Het is bijna gebeurd.... Ganzen verstoren rust Het is bijna gebeurd, 1980 loopt ten einde, Kerstmis staht voor de deur. Even trachten we stil te staan bij al wat er zoal is gebeurt in een jaar tijd. Natuurlijk hebben we ook in de KEMPEN onze positieve en nega tieve ervaringen. Ongetwijfeld zullen bij tal van beschouwingen de som bere economische toestand, de werkvoorziening en de olie-crisis centraal staan. Velen zijn met zorg en angst vervuld, durven bijna niet aan de toekomst te denken. De één is bang voor de ge volgen bij een verdere ontwikkeling van de nuclaire bewapening, de an der is bang voor de gevolgen als je er niet aan mee doet. We moeten mati gen, we moeten soberder gaan leven, maar eigenlijk zijn we bang, bang van onze zwakte, omdat het zo moeilijk is om dat op te brengen. Er zijn nog zoveel ontsnappingsmo gelijkheden, het is zo gemakkelijk de aandacht af te leiden er zijn immers zoveel mistoestanden. Het is toch puur menselijk en natuurlijk dat je eerst aan jezelf denkt Om in het oude jaar dan tóch nog een keer kritiek te hebben, dat was, toen deze week een feministe het toch zo vernederend vond dat een vrouw schoonmaakwerk moest doen. Ik moest toen denken aan de hulp die wij vroeger thuis hadden, die het hoogste lied er bij zong en terecht trots was op haar werk. Ik moet den ken aan het vele schoonmaakwerk op de boerderij waar tegenwoordig misschien wel wat minder bij gezon gen wordt maar dit toch zeker niet als vernederend ervaren zal worden. In tegendeel, man en vrouw samen de schouders er onder! Jong en oud, sa men de schouders er onder! Het zal misschien dan wel blijken, datje echt niet persé naar de avond mavo of weet ik waarnaar toe hoeft om mee te tellen in deze maatschap pij. Iedere keuken heeft zo zijn spe cialiteit. Laat ieder van die eigen specialiteit genieten, misschien wel het beste Kerstmenu wat ik u zou willen toewensen. En verder in het nieuwe jaar, letterlijk en figuur lijk....een goede boterham. Ook de WESTHOEK beleeft zijn donkere dagen voor Kerstmis, 't Zijn niet de opwekkendste dagen van het jaar. Ieder seizoen heeft echter toch zijn aparte bekoring in ons leven, zo ook deze dagen. Wanneer je het pol derland zo inkijkt dan is het polder landschap erg koel en weinig kleur rijk. Toch gaat er een rust van uit en dat typeert juist deze dagen. Niet al tijd is er echter de rust, want de gan zen komen al vroeg dit jaar de rust verstoren. In 't algemeen is de boer niet zo gesteld op de ganzen. De georganiseerd door de Kring Zeeland/West Noord-Brabant van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, in samenwerking met de drie gewestelijke standsorganisaties, zal plaatsvinden op vrijdag 16 januari 1981 te Kapelle MORGEN- EN AVONDPROGRAMMA: In de hal van de Veiling Kapelle (bij station N.S.) 09.00 - 12.00 uur en 16.30 - 20.00 uur: Fruitteeltmechanisatiebeurs met alles op het gebied van de fruitteeltmechanisatie. Inlichtingenstands van de N.F.O., de Z.G.O. (Zeeuwse Groen tetelers Organisatie), de Bedrijfsverzorgingsdiensten en het Consulentschap voor de Tuinbouw. In een speciale stand zal aandacht worden besteed aan goed funktionerende maaispuitkombinaties uit de praktijk. In een voorlichtingsstand zullen de resultaten worden getoond van het droog- en nat voorsorteren van fruit in vergelijking met normaal sorteren. In handelsstands zullen de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de fruitsortering worden geïntroduceerd en gede monstreerd. MIDDAGPROGRAMMA: In het Gemeenschaps- en Dienstencentrum "De Vroone", C.D. Vereekestraat 74 te Kapelle (ca. 7 minuten lopen vanaf het station). 1330 - 14.00 uur: Opening door de voorzitter van de Kring Zee land/West Noord-Brabant van de N.F.O. 14.05 -14.25 uur: De heer J. Westerlaken, teeltchef van de Proeftuin "Naar Beter Fruit" te Numansdorp; "De teelttechnische aspekten van peren". 1430 -14.55 uur: De heer J. Ruissen, bedrijfstakdeskundige van het Consulentschap voor de Tuinbouw "Zuid-West Nederland"; "De positie van de pereteelt in Zuid-West Nederland". 15.00 - 15.30 uur: Pauze 15.30 -16.00 uur: De heer J. de Coster, Consulent van de Belgische Boerenbond te Leuven; "De pereteelt in de E.E.G.". 16.00 - 16.30 uur: Gelegenheid tot het stellen van vragen aan de inleiders. 16.30 uur: Sluiting. verhaaltjes, dat ze 't land goed be mesten en dat het afpikken van win tergraan niet nadelig is, doen allang geen opgeld meer. Neen, voordelen van ganzenbezoek is er echt niet en ieder jaar komen er meer percelen met flinke schade. Evenwicht in de natuur is mooi maar wanneer 't overschreden wordt is dat niet best. Vroeger was dit veel minder en 't aantal ganzen, dat in de Westhoek toeft wordt steeds groter. De laatste bieten zijn nu wel op de fabrieken gebracht. Dat betekent niet, dat de fabrieken voor de Kerst klaar zullen zijn. De verwachting is, dat niet alle fabrie ken de race zullen halen' en dat schijnt met name een gevolg van de goede opbrengsten. We schreven het al bij de aanvang: "De donkere dagen voor Kerst", 't Betekent voor de boer een periode van betrekkelijke rust in zijn bedrijf. 1980 is voor de boer reeds beëindigd, 't Zijn alleen nog de produkten, die hij heeft opgeslagen en die nog niet ten gelde gebracht zijn en die zullen zeker mede bepalend zijn voor de eind-uitkomsten. Na alle druktes ook voor de boer tijd van bezinning, 't Kerstfeest nodigt daartoe uit. 't Moet het feest van de vrede zijn. Is het dat werkelijk in 1980? Wij dachten van niet. De vrede is soms ver en dat be hoeft niet alleen gekenmerkt te zijn door in rust verkerende wapens. Het moet ook een overgave naar het be tere bij ons zelf betekenen. Nu, dat kan dan nog net voor Kerstmis 1980. Uw schrijven mag eindigen met u gezegende Kerstdagen en een goede jaarwisseling toe te wensen. In 1981 zal een andere Westhoeker deze ko lom gaan vullen. Heel veel bedankt beste lezers' voor uw moeite om mijn verhalen te lezen. AKKERBOUW DE GOEDE VAKMAN is nu al weer bezig om de machines in goede staat te brengen. Vaak zijn reparatiewerkzaamheden erg tijd rovend. Nieuwe onderdelen ko men ook zo maar niet uit de luchtvallen. Wees dus wijs. Stel niet uit tot morgen wat U vandaag kunt doen. Het is voor we er erg in hebben weer voorjaar. MET HET BOVENKOMEN van het graan komt ook het on kruid al weer uit de grond. Muur, kamille en kleefkruid maar ook andere zaadonkruiden profiteren van het gemaakte zaaibed. Soms is ook in de wintermaanden het weer geschikt voor DNOC en Herbogil. Een hoge luchtvochtigheid is er altijd wel en bij wat groeizaam droog weer kan het resultaat zeer goed zijn. Spuit niet vlak voor vorst. Ook moet het ongeveer een dag na het spuiten niet regenen. KONTRA KTTEELT BE HOEFT beslist niet slecht te zijn. Diverse boeren hebben jaar aan jaar goede resultaten met kon- traktteelt. Ze zaaien in de goede periode en maken gebruik van de le klas rassen. Is kontraktteelt echter zaaien in de minder ge Op 16 januari a.s. zal er, als onderdeel van de jaarlijkse ontwikke lingsdag voor de fruitteelt, weer een mechanisatiebeurs in de hallen van de Veiling Kapelle worden gehouden. Evenals vorig jaar zal de beurs worden opengesteld tussen 09.00 en 12.30 uur en tussen 16.30 en 20.00 uur. De mechanisatiebeurs heeft al vele jaren bekendheid vanwege de geboden gelegenheid tot het leggen van kontakten tussen telers, regionale handelaren en medewerkers van organisaties, onderzoek- en voorlichtingsinstellingen. Op de beurs zal er dit jaar aandacht worden besteed aan het sorteren van fruit. In de voorlichtingsstand zullen er o.a. resul taten worden getoond van droog- en nat voorsorteren van fruit in vergelijking met normaal sorteren. Nieuw is de Greefa- gewichtsorteermachine, welke naast de MAF-Tesso een nieuwe richting aangeeft wat betreft het sorte ren van appels in Nederland. Verder zal de Burg-kombinatie- kantelaar voor pallets met kleine kisten en stapelkisten worden getoond. In een speciale stand zal er aandacht worden besteed aan goed funktionerende maaispuitkombinaties uit de praktijk voor de verschillende bedrijfsomstandigheden. Aktuele nieuwe rassen zullen in een stand te zien zijn. Naast positieve eigenschappen zullen eveneens de negatieve eigen schappen worden getoond. Voor het eerst zullen medewerkers van de Z.G.O. (Zeeuwse Groentetelers Organisatie) op de beurs aanwezig zijn voor het verstrekken van adviezen en het leggen van kontakten. Medewerkers van het I.M.A.G. te Wageningen zullen hun nieuw ontwikkelde knipsysteem voor de maaibalk tonen. Deze maaibalk is speciaal voor profielsnoeidoeleinden en wintersnoei in de fruitteelt ontwikkeld. In de N.F.O.-stand zal de heer ing. L.J.N. Bolder namens het Hoofdbestuur aanwezig zijn voor eventuele vragen en adviezen. Tevens zijn er in de gezamenlijke boekenstand allerhande pu- blikaties van de N.F.O. en andere instellingen. Ook dit jaar heeft de koöperatieve veilingsvereniging "MIDDEN- BETUWE" G.A. Zetten een Kerstveiling georganiseerd. Was het vorig jaar minister Van Agt die deze Kerstveiling officieel opende, dit jaar viel de eer te beurt aan de Burgemeester van Valburg de heer Mr. C.W. Labree. De opzet van de Kerstveiling was dit jaar veel grootser mede als gevolg van de enorme aanvoer van 1ste klas fruit. De wallen langs de muren b.v. waren veel hoger dan vorig jaar. Na zijn openingswoord, reikte de burgemeester een zilveren beker uit aan de inzender die het hoogste aantal punten'wist te behalen n.l. 92, met een partij sterappels. De gelukkige was de heer Jansen uit Ewijk. Nieuw was het z.g. "appel-proeven". Twee lieve meisjes zijn beide dagen druk in de weer geweest met het stuk snijden van appels in kleine schijfjes die de bezoekers dan gratis konden proeven. Eén van de appelsnijdsters, Ria Wassink uit Woudenberg, 22 jaar, in het dagelijks leven sekretaresse, was wel even bereid om met een paar appels te poseren bij de Kerstboom temidden van het vele fruit. De Kerstveiling is dit jaar bijzonder druk bezocht. Geschat wordt dat zo'n 6000 mensen een kijkje zijn komen nemen. (Foto: Ad Westerbeek) schikte periodes te vroeg of te laat of met rassen die ekstra voordelen hebben voor de fabriek, maar te kort schieten in de opbrengst, dan is kontraktteelt vaak geen verbe tering maar een abonnement op een slecht resultaat. Wees vakman en neem geen risiko's met uiter sten. Laat dat maar aan de gok kers over. ELKE AKKERBOUWER heeft wel een schets van zijn bedrijf. Neem die eens voor U en teken er eens in waar de slechte grond- plekken zitten en waar de plekken zitten met kweek, hoefblad en duist. Ook de plaatsen waar steeds wateroverlast voorkomt, moet U er met een kleur intekenen. Blijft Uw bedrijfsschets zonder aantekenin gen dan bent U een eersteklas boer of U kent Uw bedrijf niet. Staan er veel verschillende kleuren op, wat gaat U dan doen? Verbeteren oj berusten? WIE DENKT MET KUNST MEST en chemische middelen tegen de vruchtwisselingseisen in te kunnen roeien, vergist zich wel enorm. Drie voorbeelden: Bij sui kerbieten als voorvrucht voor aardappelen zijn opbrengstdervin gen tot 24% bekend. Na enkele jaren graszaad geven aardappelen juist een zeer positieve meerop brengst, soms tot 15% toe. Gras zaad na konsumptie-aardappelen komt vaak te laat aan de gang en komt dan ook niet aan een maxi mumopbrengst. Bij een goed bouwplan volgt U de vruchtwisse lingseisen. Zich schikken naar de regels doet de vakman. VEEHOUDERIJ IEMAND DIE NIET BIJ de melkkontrole is, vaart zonder kompas. Vooral omdat in de melk alleen het vet en eiwit wordt uit betaald, moet dit voor het bedrijf tot schipbreuk leiden. Het is zelfs bij de uitbetaling zo, dat voor de melkplas een finke korting wordt toegepast. Natuurlijk is de melk- produktie wel belangrijk. Een koe die 6.000 kg melk produceert van 4% vet komt aan 240 kg botervet. Bij 4.000 l en 5% vet is de totale boteropbrengst in het laatste geval 40 kg lager. Weet wat U doet, melkkontrole is zeer belangrijk. OP PROEFBEDRIJVEN TS be wezen dat bij een juiste voeding, stalling en ziektebestrijding een vaars op 2-jarige leeftijd na afkal ven ruim 500 kg kan wegen. Deze groei wordt niet bereikt bij diarree, te weinig of matig ruwvoer, een slechte ventilatie in de stal of bij kalverziekten waar onvoldoende aandacht wordt besteed. Wat denkt U, zou een afgekalfde vaars welke in de jeugd last gehad heeft van longworm, leverbot of maag darmwormen ooit tot een volle produktie komen? Hoe zóli het zijn met de levensduur van derge lijke koeien? WAT BAAT HET DE melkvee houder wanneer hij zijn koeien goed voert en verzorgt, maar wan neer hij zijn jongvee enigszins verwaarloost? De verzorging van de kalveren begint bij hoogdrach- tige droogstaande koeien. Zorg bij afkalven voor een goede opvang. Hiermee wordt niet bedoeld het kalf bij kamertemperatuur groot brengen. Een frisse goed geventi leerde ruimte zonder tocht geeft minder gevaar voor besmetting van bakteriën en virussen. Met een geleerd woord: de infektiedruk blijft dan laag. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 17