Resultaten 1979/1980 Cebeco-Handelsraad tevredenstellend bij Have met Omzet Van der 18% gestegen T ijdens de algemene vergadering van CEBECO-HANDELSRAAD op 18 december ƒ.1. te Amsterdam, ging president-direkteur drs. G. van den Berg in op de resultaten van het concern in het eerste kwartaal van 1980/1981. Hij noemde deze tevredenstellend doch merkte op dat de marktontwikkeling en de gestegen kosten bij enige afdelingen toch minder gunstige ontwikkelingen in zich bergen. Hij ging wat de kosten betreft uitvoerig in op het rentepeil waarvan hij zei te hopen dat deze beheerst en laag zal kunnen worden gehouden. Bij Cebeco komt 1% renteverhoging overeen met 1 miljoen kosten per maand extra en dat betekent weer dat deze meerkosten in mindere mate doorberekend kunnen worden en dus margeverkleinend werken. V, Cebeco-Handelsraad boekt over 1979/1980 winst van 6,4 miljoen Begeleidingscommissie teelt zaaizaad en pootgoed" geïnstalleerd President-Direkteur v.d. Berg: D e heer van den Berg zei tenslotte van mening te zijn dat Brussel zich moet bezinnen waar het de toekomst van de landbouw betreft wanneer binnen de EEG op overproduktie straf staat terwijl elders in de wereld voedseltekorten toenemen. Grote verontwaardiging regeringsbeleid inzake vleeskeuring Handelsverkeer met Griekenland VEE VLEES INTERNATIONAAL olgens de heer van den Berg zal de eigen vermogen positie van de verschillende bedrijven de nodige aandacht moeten hebben. "Dat zal in de komende jaren nodig zijn ook al zou dat in enkele gevallen een la gere nabetaling kunnen betekenen. Want meer nabetaling nu, betekent minder kracht straks. Kracht die we hard nodig kunnen hebben". De president-direkteur zei het voorts van belang te achten het deelnemin- genbeleid voort te zetten, in de breedte uitbreiding gevend aan onze funktie in de voor- of achterliggende schakel. In ons deelnemingenbeleid is spreiding toegepast en dat zal no dig blijven, aldus de direkteur die voorts zei dat de omzetten en resul taten van ajle deelnemingen tot nu toe volgens de begroting verlopen. Noodzakelijk achtte de heer van den Berg het dat Nederland zich in het Brusselse overleg blijft verzetten tegen maatregelen die een direkte en substantiële verhoging van de kost prijs van het dierlijk produkt zouden betekenen". Beheerste maar door gaande import van tapioka blijft voor onze verdelingslandbouw noodzakelijk." Sprekend over een zo hoog mogelijk voederrantsoen voor hoogproduktief melkvee, verwees direkteur van den Berg naar het Schothorst Instituut waar onderzoek op dit gebied heeft geleid tot praktisch toepasbare gege vens waarop CEBECO heeft inges peeld door de "Select-brok" op de markt te brengen. "Doordat Brussel de aansluiting naar Drs. G. van den Berg de wereldmarkt blokkeert staan de graanprijzen onder voortdurende druk en alleen incidentele exporten zorgen voor enige opleving van de prijzen. Daardoor distanciëren pro ducenten zich bij voorkeur direkt van het produkt en laten het aan handel en koöperatie over om hun weg op de markt te vinden." Nadat aan het fonds voor prijsverschillen een bedrag is toegevoegd van 3,4 miljoen, resteert over het boekjaar 1979/1980 bij CEBECO- Handelsraad een winst van 6,4 miljoen. De leden zijn donderdag j.l. akkoord gegaan met het bestuursvoorstel om dit bedrag als volgt te verdelen: 13 miljoen wordt gestort in het reservefonds, de rest zal nabetaald worden aan de leden en wel 20% hiervan (zijnde een bedrag van ruim 1 miljoen) in kontanten terwijl de rest ad 5,1 iiiiljaen zal worden bijgeschreven op de rekening ledenkapitaal. Dit komt overeen met 2,1 promille van de omzet met leden-verenigingen. Het totaal van de baten steeg van 116,- miljoen vorig jaar tot 121 miljoen dit jaar, dit is met 5%. Het netto resultaat in van het eigen vermogen bedraagt 8%. De kosten namen toe van 101 miljoen tot 108 miljoen, dit is met 7%. De resultaten, van de kommerciële afdelingen waren, aldus het Jaar verslag van Cebeco-Handelsraad, met uitzondering van de Land- en Tuinbouwmechanisatie, redelijk tot goed. Totaal wist men tot een geldomzet (exkl. belastingen) te komen van 2,5 miljard terwijl de in tonnen te meten omzet 5,2 miljoen ton bedroeg: een toeneming t.o.v. vorig jaar met resp. 15,7% en 4,3%» Een resultaat dat tot tevredenheid stemt, temeer omdat het is behaald in een boekjaar met een ekonomisch klimaat dat landelijk en internationaal weinig gunstig kan worden genoemd. r r Op woensdag 3 december j.l. is door de voorzitter van Cebeco-Han delsraad, de heer W.J. Lokhorst uit Deil, de "Begeleidingscommissie teelt Zaaizaad en Pootgoed" geïnstalleerd. Deze commissie zal werkzaam zijn als overlegen adviesorgaan ten aanzien van de teelt van zaaizaad en pootgoed of leveringsovereen komst tussen telers en Cebeco-Handelsraad, waarbij wederzijdse raadpleging en informering voorop zullen staan. Het overleg zal be trekking hebben op de oppervlakten der verschillenden rassen en soor ten en het daarmee verband houdende afzetbeleid. Produktschap voor Vee en Vlees Begin van dit jaar is door het Produktschap voor Vee en Vlees aan de regering voorgesteld een aanzienlijk deel van de kosten te willen dragen van een gezamenlijk op te zetten bedrijfskundig onderzoek bij de vleeskeuringsdiensten. Tot nu toe is daarop geen antwoord gekomen wat tot grote veront waardiging leidde bij het bestuur, dat besloot de Minister van Land bouw nog eens extra te attenderen op de onbevredigende situatie. Het beleidsvoornemen van de regering was dat 50% van de keurings kosten voor rekening van de regering zou komen. In 1980 bleef echter de bijdrage van de overheid in de keuringskosten in de vee- en vleessektor beperkt tot 10%. Zij is dus bedoeld als overlegorgaan binnen de structuren van de coöpe ratieve organisatie en stellig niet a]s voorschrijvend en controlerend or gaan. Wèl als gespreksforum met begeleidende functie, en als primaire doelstelling om gezamenlijk te stre- T.o.v. vorig verslagjaar Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. van der Have BV te Kapelle heeft in het verslagjaar 1979/1980 een omzet bereikt van ruim drieëntachtig miljoen gulden. Dit betekent een stijging t.o.v. het vorig verslagjaar met ca. 18%. Het koncern heeft in het verslagjaar een winst geboekt van 5.346.912,— waarvan 2.346.912,— toegevoegd wordt aan de algemene reserve terwijl het resterende deel ad. 3 miljoen als dividend in kontanten zal worden uitgekeerd. E.e.a. blijkt uit het jaar verslag dat Van der Have een dezer dagen heeft gepubliceerd. In het verslag verklaart de direktie dat de stijging van de omzet voor het grootste deel is gerealiseerd in de gewasgroep fijne 2aden, terwijl de buitenlandse maféverkopen even eens een belangrijke stijging te zien ven naar een optimaal resultaat voor de telers-vermeerderaars. Onverkort zullen uiteraard daarnaast de con tacten met de telers door middel van teeltdesdkundigenbezoek en telers bijeenkomsten blijven bestaan. Door het instellen van de nu geïn stalleerde commissie is voortaan ook deelneming aan landelijk overleg in de Centrale Coördinatiecommissie mogelijk. De heer E.J. de Wolf, graszaadteler in Meteren, werd voorzitter van de commissie. Verder hebben zitting de heren Th.A. Bou- deling, graszaadteler in Swifterbant, C. Bulk uit Nieuw-Vennep, ver meerderaar granen, peulvruchten, vlas, graszaad en pootaardappelen, J.M. Geluk, graszaadteler in Schud- debeurs, J.C. Risseeuw, vermeerde raar granen, peulvruchten en vlas in Zuidzande, ir. C.J. van den Bergh, directeur afdeling Zaaizaad en Poot goed van Cebeco-Handelsraad en P. Berkhouwer, hoofd teeltbegeleiding Cebeco-Handelsraad, die als secre taris fungeert. In een nota aan het bestuur vraagt voorzitter ir. G.A.J.M. Meyer zich af waarom niet in de vee- en vleessek tor, maar wel in de overige agrari sche sektoren de overheidsbijdrage in de keuringskosten wordt ver hoogd. Meyer wijst op de dringende nood zaak daarvan omdat de toenemende druk op de Europese vleesmarkt noopt tot versterking van de Neder landse konkurrentiepositie. Invoer varkens(vlees) uit derde landen Het bestuur zal aan de regering vra gen of niet de invoer van varkens- vlees)uitdederdelandengeregistreerd kan worden aan de hand van in- voercertificaten. Dat zal eventueel vergemakkelijken een ingrijpen van de Commissie bij leveringen bene den de sluisprijs. De produktie van varkensvlees in de Gemeenschap als geheel bedraagt rond 9,9 miljoen ton. De invoer van 150.000 tot 175.000 ton komt overeen hebben gegeven. Het bedrag aan royalties over de in licentie geprodu ceerde zaaizaden werd op het zelfde nivo gehandhaafd en vertoonde zelfs een lichte stijging. Het bedrijfsresul taat handhaafde zich op hetzelfde nivo van de afgelopen jaren en de winst na belastingen kan, aldus de direktie, als zeer bevredigend wor den beschouwd. Hoewel de interna tionale malaise ook aan de zaai zaadbranche niet voorbij gaat, ziet de direktie het nieuwe jaar met ver trouwen tegemoet. De Coöp. "De Z.P.C." heeft nog de volgende rassen, klassen en maten die af te geven op konditie "mits onverkocht" BINTJE 28/35 S SE E A B 35/45 S SE E A B 35/50 S SE CLIMAX 28/55 E A DORé 28/35 S E A B 35/50 S E A B EIGENHEIMER 28/45 A B IRENE 28/45 28/40 «pk ji B MARIJKE 35/45 E A RODE STAR 28/45 B SATURNA 28/35 35/55 A A SINAEDA 28/35 35/50 E E A A Hoewel er nog geen beslissingen zijn genomen laat het zich aanzien dat vanaf 1 januari 1981 geen kompen- serende bedragen toetreding voor rund- en varkensvlees in Grieken land van toepassing zullen zijn. In het kader van de overgangsbepalin gen is voorzien in de mogelijkheid gebruik te maken van het EG-ex- portregime bestemd voor uitvoer naar derde landen, mits de douane formaliteiten voor 31 december 1980 zijn vervuld. Indien dergelijke goederen na 1 ja nuari in Griekenland ingevoerd worden zal voor rundvlees het EG- regime bestemd voor invoer uit der de landen op deze goederen worden toegepast. Vanaf 1 januari zullen nog douanerechten van toepassing zijn op het intraverkeer tussen Grieken land en de Gemeenschap in zijn huidige samenstelling. Deze doua nerechten zullen in vijfjaar afgebro ken worden, namelijk steeds aan het begin van ieder verkoopseizoen. Het huidige systeem van zekerheids- stellingen bij invoer in Griekenland zal eveneens in vijf jaar afgebroken worden. Daarnaast is Griekenland van plan het systeem van vaste mar ge's voor de verschillende handels stadia normaal voort te zetten. Schapevlees Sinds de totstandkoming van de EG marktordening schapevlees zijn de prijzen in de Gemeenschap opgelo pen. Na een scherpe prijsdaling in de eerste twee weken treedt thans ook in Groot Brittannië een belangrijk her stel op. Dit is waarschijnlijk veroorzaakt door de overgangsmaatregel, dat bij export naar derde landen de varia bele slachtpremie met ingang van 8 december niet meer terugbetaald behoeft te worden. Deze maatregel geldt tot eind mei 1981, mits de tra ditionele exportstroom niet wordt overschreden. In Frankrijk is de laatste weken een met ongeveer Vh% van de produktie. De uitvoer naar derde landen loopt van jaar tot jaar uiteen en is de laat ste jaren iets groter dan de invoer. vdw De varkensmarkt is vrij stabiel, met een betrekkelijk klein aanbod, aldus drs. L. Flink sekretaris van het Pro duktschap voor Vee en Vlees in de openbare vergadering van het bes tuur van het schap. De laatste weken is de uitvoer van levende varkens iets gedaald ten gunste van geslachte varkens. De komende feestdagen maken dat de prijzen van carbonades iets aan trokken. De Britse baconmarkt is wat vrien delijker gestemd. Het uitsnijdrendement is momenteel bepaald niet gunstig. In de fokkerij wordt momenteel nogal wat schade geleden door de biggengriep T.G.E. De markt voor slachtrunderen is eveneens stabiel, mede dank zij een ruime uitvoer naar derde landen. De markt voor gemeste kalveren is nog niet hersteld van de publiciteit rond de toediening van groeibevor- derende middelen. De opslagregeling, die inmiddels is beëindigd heeft de markt wel ges teund. Een her-opbouw van de markt dient te geschieden vanuit een basis van goedkoper uitgangsmateriaal. Dat kan, omdat de prijzen van nuchtere kalveren met 60,— tot 100,— per stuk zijn gedaald. Voor gemeste kalveren ligt de prijs momenteel rondde 5,— per kg. lichte prijsdaling op te merken, doordat de prijs' in Parijs-Rungis, door een hogere invoer daalt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15