w at zijn de ervaringen van Eve leens: "Om te beginnen, de aktivi- teiten van sommige afdelingen staan op een laag pitje. De belangstelling van de afdehngsleden is maar gering voor wat aan de top van de organi satie gebeurt, hoewel, er zijn geluk kig ook wel meelevende afdelingen. Als het de Z.L.M. ernst is met het betrekken van de leden bij het be leid, en ik ben er wel van overtuigd dat ze dat willen, dan zullen ze toch vooral de leden in de afdelingen nog meer bij beleidsvraagstukken moe ten betrekken. Dat zou o.m. kunnen door vroegtijdig de agenda van de hoofdbestuursvergaderingen naar de afdelingen te sturen om reakties en adviezen. Maar dan wel een duide lijke agenda waarover op afdelings niveau te praten valt". Eveleens vindt het spijtig dat dit soort kursus sen pas nu gegeven worden. In Bak keveen bijv. wordt dit al jaren ge daan voor heel Noord-Nederland. Daar naar gepolst, is hem gebleken dat men er in Zeeuwse landbouw- kringen toch niet veel voor voelt om kursussen in bijvoorbeeld diskussië- ren en gesprekstechniek in het Aar- denburgse Van Eeghenhuis zelf te gaan volgen. "Dat zou niet veel duurder en wel veel efficiënter zijn", meent hij. I r. Dick Eveleens heeft zich na zijn komst naar het Zeeuwse in 1976 (hij verliet gewapend met een flinke dosis ervaring de Volkshogeschool in Bek- keveen) ingezet voor de opbouw van het Volkshogeschoolwerk, dat in Zeeland eigenlijk nooit goed van de grond was gekomen. Uit deze tijd da teren ook zijn eerste kontakten met de Zuidelijke Landbouw Maatschap pij. Deze hebben geresulteerd in een proefkursus waarbij Eveleens in de winter van 1979-1980 aan bestuursle den van 4 Z.L.M.-afdelingen een kursus in bestuurstechniek heeft ge geven. De proef sloeg zo goed aan dat het Z.L.M.-bestuur besloot ook deze winter vanuit het Van Eeghenhuis een 6-tal soortgelijke kursussen te gaan geven. T ijdens de vijftiger en zestiger ja ren trad er tussen platteland en volkshogescholen een verwijdering Dick Eveleens: voorlichtingskundige en welzijnsfunktionaris Laag pitje Links vaarwater Akties Geen tijd Kiezersvolk Ir. Dick Eveleens: "De boer moet uit zijn schulp kruipen" Vroeger was er overigens een sterke verbondenheid tussen de volkshoge scholen en het agrarisch platteland (Zeeland is eigenlijk de enige provin cie waar het Volkshogeschoolwerk nooit goed van de grond is gekomen). Het waren zelfs mensen uit de alge mene landbouworganisaties, uit plat telandsvrouwenbonden en jongere norganisaties die aan de wieg van veel volkshogescholen hebben gestaan en daarin bestuursfunkties hebben bek leed. Eveleens: "Het doel van de volksho gescholen was het tot ontwikkeling brengen van het platteland, z'n be volking kultureel op een hoger plan brengen terwijl een doorbreking van het isolement ook een niet onbe langrijk facet was. Door het geven van allerlei kursussen trachtte men daartoe enerzijds het platteland kennis te laten maken met stadse za ken terwijl veel aktiviteiten er an derzijds op waren gericht de stede ling in aanraking te brengen met de sfeer en het karakter van het platte land. op. De landbouworganisaties gingen sociale en kulturele aktiviteiten als randverschijnselen beschouwen ter wijl bovendien op het platteland allerlei plaatselijke organisaties en welzijnsvoorzieningen tot stand kwamen die knaagden aan de nood zaak om naar de volkshogescholen te gaan. De vertrouwde relatie tussen het platteland en zijn organisaties enerzijds en de volkshogescholen anderzijds werd losser waardoor laatstgenoemde zich allengs meer toe ging leggen op het aanbieden van akkommodatie en kursussen aan an dere groepen zoals middenkader uit de industrie, schoolgroepen, werk nemers uit de sfeer van de gezond heidszorg en van overheidslichamen. Volgens Eveleens kreeg men toen in de landbouw sterk de indruk dat "hun" volkshogescholen in links vaarwater waren geraakt! "Men had in landbouwkringen het gevoel dat hen een loer was gedraaid maar men kon toch niet anders? De instituten konden toch niet meer draaien op 6% van de beroepsbevolking die op den duur nog in de landbouw werkte? Wat men ons vooral kwalijk heeft genomen was onze kritische opstel ling (onze funktie!). Wij vroegen toen bijvoorbeeld al: waarom loQpt alles zoals het loopt, waarom moeten er zoveel mensen uit de landbouw, waarom moeten de organisaties zo en zo in elkaar zitten. Dat had de landbouw Ons niet kwalijk moeten nemen want dat is onze funktie: mensen prikkelen tot nadenken!" olgens de Bevelandse welzijns- funktionaris heeft men in de land bouw nooit begrepen dat deze vragen niet alleen aan hen werden gesteld maar dat men even kritisch was t.o.v. andere (beroeps-)groepen. Eveleens introduceerde jaren geleden de Boe rengroep uit Wageningen op een 4- weekse kursus voor plattelandsjon geren, hij bracht tien jaar geleden de grondbank in de diskussie en nodigde zes jaren geleden mensen uit de vak beweging uit om in Bakkeveen aan jonge boeren te vertellen hoe je akties op touw kunt zetten. "Nou, ik was in die tijd de "rode hond". Er ontstond in deze tijd een polarisatie tussen landbouw en volkshogeschool. "De landbouw, meent Eveleens, verwarde de bren ger van de boodschap met de bood schap zelf. Wij waren een stelletje rooien. Een paar jaar geleden is de polarisatie toestand beginnen te ont dooien en thans is de situatie geluk kig zo dat er weer vier hogescholen in ons land zijn die zich specifiek be zighouden met landbouw- en platte landsvraagstukken: Bakkeveen, Bergen (N.H.), Berg en Dal (bij Nij megen) en Aardenburg; de zgn. "Groene" volkshogescholen. Eve leens komt in zijn nieuwe taak bij het welzijnswerk in aanraking met vrij wel alle groepen van de bevolking. In hoeverre komt hij daar de landbouw tegen? "Een specifiek boerengeluid kom ik in mijn werk eigenlijk niet tegen. Buiten de landbouw hoor je dat boerengeluid, hoewel dit toch wel degelijk bestaat, helaas niet meer. Vroeger had de boerenstand een be paalde duidelijk aanwijsbare funktie in het dorp. Wat wel en niet hoorde werd door hen aangegeven. De ge meenschap is tegenwoordig geïnte resseerd in hoe bijv. vrouwen, wer klozen of jongeren over iets denken, maar wat de mening van de agrari sche groep is, vergeet men te vra gen". O verigens merkt Eveleens hierbij op dat veel boeren zelf ook niet zo aktief zijn en zich in de loop van de tijd op hun bedrijf terug hebben laten dringen door o.m. de ekonomische ontwikkelingen. "Ik denk dat een boer geen tijd meer heeft om in dit soort dingen mee te spelen. Ik hoorde laatst es de opmerking van een land- bouwer:"Ik verdien nog wel wat maar ik heb geen tijd om het op te maken". Overigens moet hier een uitzondering gemaakt worden voor de plattelands vrouwen die wel aktief meedoen. Dick Eveleens kan zich soms ook niet aan de indruk onttrekken dat de boeren aan de zijlijn gezet, wat zelf medelijden hebben gekregen en enigszins gefrustreerd nu veel over de buitenwereld kankeren. Daarbij vergeten ze wel eens dat er ook an dere groepen zijn (WAO-ers bij voorbeeld) die er ook niet best voor staan. De welzijnsfunktionaris die zich nauw betrokken voelt bij de agrarische wereld zegt dan ook: "Verdorie boeren, klaag niet alleen, maar maak de buitenwacht ook dui delijk dat je een mooie baan hebt met voordelen als het dragen van verant woordelijkheid, het telkens weer zien van resultaten en de vrijheid om je heen in je werk en in het veld. Alle maal pluspunten waar veel werkne mers jaloers op zijn. Eén van de din gen die zouden moeten gebeuren is dat de boer uit zijn schulp moet kruipen, bijv. meer mensen van buiten op hun afdelingsvergaderingen uitnodigen, meer van dat afkomen en ook mee doen met (oudere) verenigingen en organisaties". Ta.v. de landbouw bestaan er in het midden en bij links veel voor oordelen. Eveleens meent dat het een goede zaak was toen met de proble men van de AVEBE, boeren en ar beiders in dezelfde zaal gezamenlijk hun belangen verdedigden. Er is toch, stelt hij, een verbondenheid tussen die twee groepen: men ver keert toch alle twee in een afhanke lijke positie? Toch heeft de land bouw zich altijd geïdentificeerd met de andere kant, de wereld van de grote ondernemers zoals Philips en de Shell. Volgens Eveleens heeft men zich te weinig naar het midden be wogen waardoor de agrarische sektor er niet in is geslaagd grote groepen van het kiezersvolk aan zich te ver binden. In dit verband zou een an dere organisatievorm dan de huidige mogelijk beter hebben gewerkt met bijvoorbeeld net als in Frankrijk en Italië een linkse, een rechtse en een middengroep van boeren. Daardoor zouden meer tegenstellingen naar boven toe doorgestroomd zijn terwijl in de huidige koristellatie de kom- promissen al op een laag nivo wor den gesloten. In zijn vroegere werk kwam de heer Eveleens ook veelvuldig in aanraking met jonge boeren. Daarbij is het hem opgevallen hoe weinig aandacht er op de middelbare landbouwscholen wordt geschonken aan landbouwpoli tieke vraagstukken. "Daarom ben ik des te blijer met het agrarisch jonge renwerk. Het is een goede zaak dat zij bezig zijn met zaken als "Boer blij ven" en thema's als "Producent- Konsument". Ik hoop dat de oudere boeren daar positief op inspelen. Laat ook de jonge boeren van onder af meepraten! Net als de vrouwen trou wens". J.W. Dick Eveleens is geboren in Aalsmeer in 1938. Hij studeerde in 1967 af aan de Landbouwhogeschool in Wageningen in de Tuinbouwplan- tenteelt met als specialisatie Voorlichtingskunde bij prof. A.W. van den Ban. Tegen de gebruikelijke gang van zaken in belandde hij niet op een Konsulentschap maar nam hij de uitnodiging aan om op de Volksho geschool Allardsoog te Bakkeveen te gaan werken. Gedurende een periode van negen jaar werd hij hier o.m. gekonfronteerd met proble men van de landbouw en met die van het leeglopende platteland. In 1976 nam hij de uitdaging aan om vanuit het Van Eeghenhuis in Aardenburg het volkshogeschoolwerk in Zeeland op te helpen bou wen. Najaar 1979 trad hij in dienst bij zes gemeenten op Noord- en Zuid Beveland om allerlei vraagstukken met betrekking tot de planning van welzijnsvoorzieningen te koördineren. Hij is thans o.m. sekretaris van de Stichting ter bevordering van het Volkshogeschoolwerk in Zeeland e.o.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 10