SIT, een nieuwe te bestrijden u it de ervaringen in de afgelopen jaren is duidelijk naar voren geko men, dat de vliegen bij het loslaten over het veld verspreid moeten wor den. Het duurt even voordat ze weg vliegen. Zouden ze allemaal op een kluitje zitten, dan zijn ze een gemak kelijke prooi voor vogels. Het loslaten kan met de hand ge beuren of met een vliegmachine. Er w anneer er een nieuw middel op de markt komt, is het in het begin vaak beperkt verkrijgbaar. De pro- duktie moet nog op gang komen. Dit is ook het geval met de gesteriliseer de uievliegen. De produktie is nog betrekkelijk klein. Daarom zal in 1981 deze methode alleen op Flak- AKKERBOUW INTERNATIONAAL D e uievlieg komt overal in Nederland voor. Vrijwel geen enkele uienteler zal een bestrijding van dit insekt achterwege durven laten. Tot voor kort waren er drie mogelijkheden om er iets aan te doen, een vollevelds grondbehandeling voor het zaaien, een behandeling van het zaad met een insecticide, of toepassing van een granulaat bij het zaaien. Voor enkele gebieden zal er volgend jaar een vierde methode bijkomen - het loslaten van gesteriliseerde insekten Vaak spreekt men van Steriele Insekten Techniek, kortheidshalve SIT. D c chemische bestrijding van de uievlieg richt zich op de maden. Het is een grond- of een zaadbehandeling. Vliegen komen vrijwel niet met het middel in aanraking en worden dus niet gedood. Hierdoor zou het in principe mogelijk zijn de SIT toe te passen en tegelijkertijd de normale bestrijding uit te voeren. Dit doet na tuurlijk niemand. Wel is het denk baar dat de ene teler de SIT toepast en zijn buurman chemische middelen gebruikt. Dit kan dus rustig. H oe meer gesteriliseerde mannet jes er losgelaten worden, des te beter is het resultaat. In ieder geval moeten er voldoende losgelaten worden om te voorkomen dat het aantal vliegen groter wordt. Zonder SIT is er in de zomermaanden altijd sprake van een uitbreiding. Het is dus belangrijk te weten hoeveel vliegen er van nature zijn. Uit onderzoek is gebleken dat dit na de winter kan variëren van 3000 tot 15000 per ha. Het aantal dieren dat losgelaten wordt, is in alle gevallen zo groot, dat er altijd sprake zal zijn van een vermindering. D e uievlieg is een slechte vlieger. Voor de SIT is dit een voordeel. Wanneer in een bepaald gebied het aantal uievliegen is teruggedrongen, dan behoeven er voor verdere be scherming steeds minder vliegen losgelaten te worden. Hierdoor wordt de methode hetaalbaar. Zou de uievlieg goed kunnen vliegen, dan werd een leeg gebied direct weer op gevuld. Er zouden dan jaarlijks veel meer vliegen losgelaten moeten worden, waardoor het veel te duur zou worden. I n de afgelopen jaren zijn er met de SIT proeven genomen. Voor de be strijding van de uievlieg is deze me thode even effectief als de chemische middelen. Aardappelexport november 1980 De uievlieg Bespuitingen Hoeveel vliegen loslaten? Buurpercelen Welke uien Loslaten van de vliegen Even effectief Welke gebieden eerst? kee en Oostelijk Flevoland toepas baar zijn. Nadere inlichtingen De gesteriliseerde uievliegen worden gekweekt en losgelaten door een speciaal voor dit doel opgerichte fir ma, met de naam "de groene vlieg". Het adres is "De Groene Vlieg" Tel. 01875- 1862 Wie belangstelling heeft voor deze methode van bestrijding en meer hiervan wil weten, kan het beste rechtstreeks contact met deze firma opnemen. Britse aardappeltelers boos In de reeks van ontevredenen met prijzen hebben zich ook de Britse aardappeltelers ingevoegd. Dat bleek óp de jaarvergadering van de Britse Aardappelraad. De Britse regering wil de garantieprijs voor aardappelen niet verhogen, ondanks de gestegen kosten. Voor dit jaar verwacht de Board een surplus van 350.000 ton, dat is nog geen 10% van vorig jaar. Ter ondersteuning van het prijspeil heeft de Board reeds 423.000 ton ge- kontrakteerd. Meer Canadese tarwe naar Sovjets Canada doorbreekt het graanem- bargo tegen de Sovjet-Unie, door de verkoop van een extra 2,1 miljoen ton in het lopende oogstjaar. Het betekent dat in dit oogstjaar de Ca nadese export naar de Sovjet-Unie ruim 5 miljoen ton zal bedragen, wat goed 1,2 miljoen ton meer is dan in de overeenkomst terzake van het graanembargo eerder is overeenge komen. De verkoop heeft betrekking op tar we, voergerst durum-tarwe en rode wintertarwe. Het is aan te nemen dat b.v. ook Australië zijn houding ten aanzien van het graanembargo zal wijzigen. Volgens het Produktschap voor Aardappelen is in de maand novem ber 132.000 ton konsumptie- en in dustrieaardappelen uitgevoerd. Hiervan was 10.500 ton bestemd voor de zetmeelindustrie. Hierdoor is de totale export van oogst 1980 op 380.000 ton gekomen. De import van konsumptie- en in dustrieaardappelen bedroeg in no vember 18.000 ton, waarvan circa 17.000 ton uit West-Duitsland, voor namelijk bestemd voor de zetmee lindustrie. Insekten worden meestal bestreden door er een aantal dood te maken. Veel slimmer is het echter om te voorkomen dat er veel zullen zijn. Dit wordt automatisch bereikt als er minder geboren worden. Nu is dit laatste echter gemakkelijker gezegd dan gedaan. Hoe doe je dat, min der uievliegen geboren laten worden? Op het Instituut voor Planten- ziektenkundig Onderzoek in Wageningen is daar iets op gevonden. Het was bekend dat vliegen eieren leggen nadat ze gepaard hadden. Daarbij is het niet nodig dat de eieren ook bevrucht zijn. Onbevruchte eieren geven geen nakomelingeschap. De oplossing lag toen voor de hand, men moest de vrouwtjes laten paren met steriele mannetjes. Aan dit idee is verder gewerkt, waarbij men steun heeft gehad aan suksessen, met andere insekten, in het buitenland. U iteindelijk is men er in geslaagd om zelf vliegen te kweken. Deze werden dan gesteriliseerd en in het veld losgelaten. Door naar verhou ding veel meer gesteriliseerde man netjes los te laten dan er in het wild mannetjes aanwezig zijn, wordt het aantal nakomelingen drastisch verkleind. Stel er worden 9 gesterili seerde mannetjes losgelaten tegen 1 mannetje dat van nature aanwezig is. In dat geval zal slechts 1 op de 10 paringen bevruchte eieren tot gevolg hebben. Dat wil zeggen, slechts 10% van de eieren komt uit. Om eenzelf de effect, zonder SIT, te bereiken, zou er bij een latere bestrijding 90% doding bereikt moeten worden. Voor de meeste insecticiden is dat een knap stukje werk. Meestal wordt zo'n hoog percentage niet hereikt. Wan neer men er nog meer gesteriliseerde mannetjes zou loslaten, zou het re sultaat nog beter kunnen zijn. Het is niet belangrijk dat er zowel gesteriliseerde mannetjes als vrouw tjes losgelaten worden. Het samen loslaten moet wel; omdat ze moeilijk uit elkaar zijn te halen. Gesterili seerde vrouwtjes leggen echter geen eieren en zijn dus ongevaarlijk. Ze lokken wel mannetjes, maar omdat ze geen voorkeur hebben en ook wilde mannetjes er op af komen, maakt dit op het totaal geen verschil. Het baat dus niet, maar het schaadt ook niet. Dr.lr. C.J.A. Barel Cons.Alg.Dienst voor Plantenziekten en Onkruidbestrijding in de land bouw. zige beesten. Verhoudingsgewijs gaan er van allebei evenveel dood. Hierdoor wordt de verhouding ge steriliseerd: wild niet gewijzigd. Het resultaat blijft dus gelijk. Vanzelf sprekend moet er niet vlak na het loslaten gespoten worden, als de dieren zich nog niet goed verspreid hebben. Op die manier lopen de ge steriliseerde vliegen meer kans om geraakt te worden en hierdoor wordt de verhouding in ongunstige zin ge wijzigd. Het slechte vliegen betekent evenwel ook, dat men niet kan profiteren van een buurman die deelneemt aan de SIT. De vliegen moeten per perceel losgelaten worden. Het aantal dat Losgelaten vliegen op een plant. van het ene perceel naar het andere vliegt, is te klein om er veel van te verwachten. Dit neemt niet weg, dat wanneer de gesteriliseerde vliegen naar een an der perceel toe vliegen, ze het beste naar een andere deelnemer aan de S1T kunnen gaan. Het is mede om deze reden voordelig om een aantal deelnemers bij elkaar te hebben. Bij het accepteren van percelen voor deelname zal hier wel rekening mee worden gehouden. D e uievlieg kan schade veroorza ken in alle uiesoorten maar het meest in gezaaide uien. De mogelijkheden voor vermeerdering zijn het grootst in zilver-uien. Dit betekent dat in dit gewas de meeste gesteriliseerde vlie gen losgelaten moeten worden. Het resultaat is dan net zo goed als bij de zaaiuien. zit geen verschil tussen deze metho den. Het loslaten van de vliegen is bij de prijs inbegrepen. De teler behoeft het dus niet zelf te doen. Het is uiteraard wel zo dat met de gesteriliseerde vliegen alleen de uie vlieg bestreden wordt. De methode geeft geen nevenwerking. Bestrij dingsmiddelen hebben die soms wel, Phytosol en Temik hebben een "ne venwerking" tegen het stengelaaltje. Om echter een werking te hebben moet het beest er wel zijn en schade doen. Vaak is dit niet het geval en is de nevenbewerking totaal overbodig. In die gevallen is deelname aan de SIT een goede mogelijkheid. Ook is het in principe mogelijk met insecticiden te spuiten tegen bij voorbeeld tripsen of preimot. De losgelaten vliegen lopen dan even veel risico als de van nature aanwe- Zonder bestrijding gaat het niet, zoals in het midden goed te zien is. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 9