N, KNLC kommentaar Rente E*en punt wat in deze tijd van het jaar ook altijd aandacht verdient is het maken van een testamentaire beschikking of wat ook nog wel eens uit het oog wordt verloren, het aan passen van een testamentaire be schikking aan gewijzigde omstan digheden. Kursus bedrijfsopvolging Dinteloord-Steenbergen. Regel bij leven wat u kunt regelen Zeeuwse spuitdag «f» Gewasbeschermings avond Cebeco-Zuidwest Kursus Bedrijfsopvolging 't Land van Heusden en Altena De agrarische kommissie van de Plattelandsvrouwen or ganiseert in samenwerking met de afdeling Dinteloor- Steenbergen van de Z.L M. een kursus Bedrijfsopvolging. De meeste bedrijven in de land- en tuinbouw zijn gezinsbe drijven. De problematiek van de voortzetting en de over name speelt zich dan ook af binnen het gezin. STEL GOEDE ZAKEN NIET UIT! Het wettelijk erfrecht Wat gebeurt er als er geen testament is? Dan treedt het wettelijk erfrecht in werking. Dit houdt in grote lijnen het volgende in: a. indien vader, of moeder overlijdt dan erft de langstlevende ouder en de kinderen het vermogen (geld, grond, gebouwen, enz) van de overledene ieder voor gelijke delen. b. indien de langstlevende ouder overlijdt dan erven de kinderen ieder weer voor gelijke delen. c. indien een echtpaar geen kinde ren heeft dan gaat bij overlijden van de ene echtgenoot het gehele vermogen naar de langstlevende en bij diens overlijden naar zijn of haar familie. d. indien één van de eigen kinderen is vóór-overleden, met achterla ting van kinderen, dan komen die kleinkinderen gezamenlijk in de plaats voor het gedeelte van de erfenis dat aan de overleden vader of moeder zou zijn toege komen. Laten wij nu eens kijken wat er ge beurt als er niets is geregeld en de echtgenoot komt te overlijden. Wanneer man en vrouw in gemeen schap van goederen waren getrouwd, heeft de echtgenote recht op de helft van het totale vermogen. De andere helft wordt verdeeld zoals dat in ons erfrecht geregeld is. Zowel de kinde ren als de overblijvende ouder krij gen ieder een kindsdeel. Dit kan voor de overblijvende ouder vervelende konsequenties hebben. Een voor beeld kan dit verduidelijken. Voorbeeld Stel dat dé ouders samen een ver mogen hadden van 200.000,— Bij overlijden van de man heeft de vrouw, als er geen huwelijkse voor waarden zijn gemaakt 100.000,— De onverdeelde boedel is groot 100.000,— Hierop zijn de regels van het wettelijk erfrecht van toe passing. Zijn er nu vier kinderen, dan krijgen alle kinderen en moeder ééh kindsdeel. Dus 1/5 van 100.000,— is 20.000,— Moeders vermogen wordt 120.000,— Ieder kind heeft recht op 20.000,— dan is het voor 4 kinderen 4 x 20.000,— 80.000,— Als dit vermogen in het bedrijf is vastgelegd, hoe moet moe der dan het uit te betalen bedrag op tafel krijgen? De meederjarige kinderen kunnen hun deel wel opeisen. In dit geval komt moeder in de problemen. Een testament was hier een oplossing ge weest. Testament Een testament is een uiterste wilsbe schikking, waarin aangegeven wordt op welke wijze de bezittingen ver deeld of gelegateerd worden na overlijden. Hoewel er verschillende soorten testamenten zijn, houden wij ons hier alleen bezig met de meest gewenste vorm, namelijk het open baar testament. Het openbaar testa ment is een akte die onder opgaaf van de uiterste wil van de erflater wordt opgemaakt door een notaris in het bijzijn van twee getuigen. Om een testament te kunnen maken moet men in het bezit zijn van de verstandelijke vermogens en ten minste 18 jaar zijn. Verder wordt het testament na opstelling door de no taris door de erflater ondertekend. Vanaf het moment van onderteke ning heeft het rechtskracht. Hoe kan men nu te weten komen of iemand een testament heeft en of dit het laatste testament is dat iemand heeft laten opmaken? Hiervoor is het centraal testamen- tenregister. Want de notaris draagt zorg voor de registratie in het regis ter. Wanneer iemand komt te over lijden moet de notaris bij het testa ment-register opvragen waar en wanneer het laatste testament is op gemaakt. Wat kan men regelen in een testament? In een testament kan men onder an deren de ongestoorde voortzetting van het bedrijf in land en tuinbouw regelen. Deze voortzetting is van een groot belang voor de kontinuïteit. De ouders willen zolang één van beide ouders leeft de ouderlijke boerderij en dus ook de financiële positie van het gezin niet in gevaar brengen. Dit spreekt des te meer, zolang er nog minderjarige kinderen zijn, waar- De Zeeuwse spuitdag zal dit seizoen plaatsvinden op vrijdag 9 januari in "De Prins van Oranje" te Goes. Aanvang 10.00 uur. 's Morgens zal de heer dr. Ir. J. C.A. Barël een inleiding houden over de diverse aktualiteiten en 's middags zullen de ziekten, pla gen en onkruiden in bieten worden behandeld met medewerking van het I.R.S. te Bergen op Zoom. voor de verzorgingsplicht bij de overblijvende echtgenoot ligt. Er zijn bepaalde goede dingen die dikwijls worden uitgesteld. In de laatste maand van het jaar zijn er zulke zaken die de aandacht vra gen. Zo bijvoorbeeld schenkingen, en wij denken dan speciaal schenkingen aan kinderen. Het mag bekend worden ondersteld dat schenkingen aan kinderen tot een bedrag van tweeduizend gulden per kalenderjaar vrij zijn. (In 1981 wordt dat vijfduizend gulden). Als het inkomen van de ouder ligt tussen 20.000,en 50.000,- is zelfs een schenking ter hoogte van 10% van het inkomen van het jaar vooraf gaand aan het jaar waarin de schen king plaats vindt, mits gedaan aan gehuwde meerderjarige kinderen, ook in 1980, vrijgesteld van schenkings recht. Indien U nog dit jaar zulk een goede daad wilt doen stel het dan niet uit. Deze gewijzigde omstandigheden kunnen bestaan uit het aangaan of ontbinding van een huwelijk; door overlijden van personen aan wie le gaten zijn gemaakt; en ook indien bepaalde gelegateerde goederen het vermogen hebben verlaten. De goederen moeten namelijk deel uitmaken van de nalatenschap wil een legaat van kracht zijn. Speciaal in ruilverkavelingsgebieden (Markusse heeft hierop ook reeds gewezen in zijn rubriek in dit blad) kunnen veranderingen in eigendom men plaats vinden en kan het voor komen dat een eigendom zodanig is gewijzigd dat het niet meer beant woordt aan de omschrijving in een testament. In zulk een geval is het legaat van onwaarde. Pas in zulk een geval het testament aan aan de gewijzigde omstandigheden. Als U toch wat meer dan anders be zig bent in de papierwinkel kijkt U dan ook -Uw verzekeringspolissen nog eens na. Elk jaar blijkt weer dat er ook op dit terrein onvoldoende wordt aangepast en dat geldt zowel de verzekerde bedragen als in be paalde gevallen de omschrijving van de verzekerde objekten. Dit artikeltje is bedoeld om U te at tenderen op bepaalde zaken die U allang had willen doen maar die in het dak waren blijven steken. Doe het nu, een afgedane zaak kan zoveel rust brengen en het kan net nog dit jaar. Paauwe. Cebeco-Zuidwest organiseert op 12 december a.s. in haar kantine aan de Kleverskerkseweg 53a te Middel burg een Gewasbeschermingsavond. Sprekers op deze avond zijn de heren ing. J. Hertgers en J. van de Heuvel. Aanvang 19.30 uur. De agrarische kommissie organiseert ook in het Land van Heusden en Al tena een kursus bedrijfsopvolging en wel op woensdag 7 januari, 21 janua ri, 4 februari en 18 februari om 09.15 uur in "Het Wapen van Emn)ickho- ven". Programma: De maatschappelijke en juridische aspekten van de be drijfsopvolging, beloning meewer kende kinderen en financiering bij de bedrijfsopvolging door mevr. Middelkoop en de heer Lindenberg (s.e.v. Z.L.M.) en de aspekten van de overdracht op het notariële vlak door mevr. M. Gorselmans, notaris te Dussen. Kosten 7,50 per persoon. Deelneemsters aan vorige aktivitei- ten hebhen bericht gehad. Via het Landbouwblad zouden we echter al le boeren en boerinnen op willen roepen om mee te doen als de be drijfsopvolging bij hun thuis aan de orde is of binnen afzienbare tijd aan de orde zal komen Nog een kleine aantekening: Op het foldertje dat de dames thuis hebben gehad staat dat de agra rische kommissie deze cursus or ganiseert met de afdeling Alm- kerk van de Z.L.M. Dit is niet goed overgekomen op het sekre- tariaat. Onze exkuses hiervoor!!! Niettemin hopen we als agrari sche kommissie dat U dit niet zal weerhouden mee te doen met deze kursus. Opgave voor de kursus bij Mevr. G. Middelkoop- v.d. Ploeg of mevr. J. Donken- Spoor (04185-1274). Mevr. C. van Maldegem- Mar kusse. Als voorlichters merken we ook dat brievenbus kunnen vinden (een men er graag meer van wil weten oranje folder), wanneer de bedrijfsopvolging ter Als herinnering hier nog even de da- sprake komt. Vandaar deze kursus. ta: op woensdagmorgen 14 januari, 28 januari, 11 februari en 25 februari De leden van de afdeling Dinte- om 09.15 uur in "Het Cromwiel" te loord-Steenbergen en de deelneem- Steenbergen. De kosten zijn 6,— sters van de E.V.A.V.-kursus hehben per persoon. Opgeven bij mevr. S. hiervoor een uitnodiging in hun Overbeeke-Breure (01670-63466). Wat is er zekerder in het leven, dan dat wij eens zullen sterven? Toch willen vele families niet denken aan wat er staat te gebeuren als dit (soms onverwachts) geschiedt, laat staan om er met elkaar over te praten. Vaak is het zo dat bij goede gezondheid deze zaken voor zich uit geschoven worden. Wordt een van de ouders ernstig ziek of moet een van hen een zware operatie ondergaan, dan durft niemand er meer over te praten. Toch is dit fout. Iedereen kan immers uit zijn nabije omge ving voorbeelden opnoemen van ruzies of onredelijke situaties die ont staan zijn omdat er voor het overlijden niets was geregeld. Familiere laties kunnen jaren verstoord zijn. Daarom is het goed om binnen het gezin over deze zaken met elkaar te praten. Een veel gekozen oplossing is het bij de notaris op laten maken van een testament op de langstleven de. Hierbij vermaken de ouders aan elkaar bij testament hun be zittingen eventuele andere ver mogensbestanddelen, onder voorwaarde dat deze gebruikt moeten worden ten behoeve van hun verzorging in de meeste rui me zin van het woord. Aan de kinderen wordt een geldelijke uitkering gedaan die pas opeis baar is na overlijden van de langstlevende ouder. Het kan echter in sommige situaties ver standig zijn om direkt tot uitke ring over te gaan. Een andere belangrijke regel in het erfrecht zegt dat ouders hun kinderen niet kunnen onterven. Ieder kind heeft namelijk recht op het wettelijk erfdeel, of ook wel genoemd de legitieme portie. Daarom dient er na overlijden van één der ouders over de vor dering van de kinderen op de langstlevende ouder rente te worden betaald. Andere regelingen die in het tes tament kunnen worden opgeno men zijn bijvoorbeeld het benoe men van de voogd en de toeziend voogd. Ook kunnen aanwijzingen met betrekking tot de begrafenis of het benoemen van de execu teur-testamentair worden opge nomen. In het bovenstaande is geprobeerd om het belang van een goede regeling ten behoeve van gezin en bedrijf middels het testament uiteen te zetten. U hoeft het vanwege de kosten niet te laten, want deze vormen geen be zwaar. Omdat iedere situatie zijn ei gen vragen op werpt kunt U hiervoor terecht bij Uw notaris of bij de so- ciaal-ekonomisch voorlichter(ster) van Uw eigen organisatie. O m de grote tekorten op haar budget te financieren moet de over heid de laatste jaren steeds grotere bedragen op de vrije kapitaalmarkt lenen. Dat drijft de rente steeds meer op, waardoor we op dit moment een rentestand van 11 a 12 procent, en voor kort geld vaak zelfs nog aan zienlijk meer, kennen. Dat is natuur lijk veel te hoog in een tijd dat alom investeringen op een laag pitje staan en de vraag naar geld vanuit het be drijfsleven dus zeker geen aanleiding voor zulke hoge rentestanden geeft. Terecht wees minister-president Van Agt er tijdens de algemene vergade ring van het KNLC dan ook op, dat het van het allergrootste belang voor onze economie is dat de overheid haar tekort tot aanvaardbare propor ties terug dringt. En daarmee de ka pitaalmarkt meer lucht verschaft, waardoor de rente kan dalen. Globaal betekent 1%-rentedaling een lasten verlichting voor het hele Nederlandse bedrijfsleven van omstreeks 1 mil jard. Dat liegt er dus niet om. Ook voor land- en tuinbouw is dit een uiterst belangrijke zaak. Omgerekend per arbeidskracht hebben we in onze sec tor immers te maken met een zeer hoge kapitaalbehoefte. Een paar pro cent minder rente zou voor vele a- grarische bedrijven al gauw enkele duizenden guldens bedrijfsresultaat schelen. Bovendien zou het jonge boeren meer kans geven om van start te gaan. De financiering van de be- drijfsoverdracht is nu immers één van de belangrijkste knelpunten. Daarom ook klonken deze woorden van Van Agt ons als muziek in de oren. Helaas bleek afgelopen week dat mooie voornemens in de politiek nogal eens door de praktijk achterhaald worden. Dat geldt ook voor het overheidste kort. Ondanks dat iedereen al jaren roept dat het tekort verlaagd moet worden, blijft het maar stijgen. Voor 1980 zal het al gaan om het giganti sche bedrag van circa 21 miljard (7% van ons nationaal inkomen). I ogal gemakkelijk wordt een der gelijke ontwikkeling dan toegeschre ven aan zogenaamde "tegenvallers", bijvoorbeeld minder belastingop brengsten dan geraamd. Maar dat is natuurlijk een goedkope smoes. Iedereen die een beetje de gang van zaken volgt kan zo'n ontwikkeling toch zien aankomen. Waar het in wezen om gaat is dat de politici wel stoer zeggen dat het overheidstekort naar beneden moet, maar dat er in de praktijk volstrekt onvoldoende maa tregelen worden genomen. Met name de bezuinigingen blijken elke keer weer onvoldoende en bovendien steeds weer lek geschoten te worden door een van verkiezingsprognose' naar verkiezingsprognose voortsuk kelend parlement. Het begint er nu op te lijken dat het schip van staat aan de grond aan het lopen is en dat alleen een drastische vermindering van de ballast een stranding kan voorkomen. Met andere woorden: in 1981 staat een gigantische bezuini gingsoperatie voor de deur die eerder in de buurt van de 20 dan van de 10 miljard zal moeten liggen. Doen we dat niet, dan doemt het beeld^an een half miljoen werklozen op en komt ons bouwwerk van sociale voorzieningen wezenlijk in gevaar. Luteijn. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 3