VOO It Mi Vit Oil w Studiedag Goese Vrouwenraad Sprong naar volwassenheid D egenen die daaraan behoefte hebben, kunnen deelnemen aan ge spreksgroepen waar ze met vrouwen, die in dezelfde situatie verkeren kunnen praten over de moeilijkhe den die zich kunnen voordoen en met elkaar zoeken naar oplossingen. Wie de weg niet weet kan bij Maat schappelijk Werk of door de huisarts worden ingelicht over de mogelijk D at de inleidingen van 's morgens het nodige hadden los gemaakt, bleek uit de vragenbus. Tientallen briefjes waren ingeleverd, met vra gen over zeer uiteenlopende en vaak delicate zaken. Onder de bekwame leiding van mevrouw Meeuwse wer den de vragen doorgespeeld naar de op dat gebied hetreffende deskundi ge in het forum. Zelfs voor een vraag waarop het forum geen antwoord had, werd in de zaal een lid van een VIDO-groep bereid gevonden deze vraag te beantwoorden. Hopelijk zijn vele vragenstelsters tevreden- en ge rustgesteld naar huis gegaan. N a dc sluiting bleef nog een aantal dames achter, om met mevrouw van Bruinessen en mevrouw Laban te praten over de mogelijkheid te komen tot oprichting van een after-care groep in Goes. De eerste stap is daarmee dus al gezet en hopelijk heeft deze studiedag tot gevolg, dat vrouwen die een borstamputatie heb ben ondergaan, in het vervolg ook in Goes samen met lotgenoten kunnen zoeken naar wegen om de moeilijk heden die zij daardoor hebben, met elkaar te overwinnen. In de goot Onderzoek jongerenwerkloosheid D e "vierweekse" is een kursus voor plattelandsjongeren tussen 17 en plm. 27 jaar uit heel Nederland, zowel jongens als meisjes, die hun eigen plaats in de samenleving zelf vorm willen geven. Ee E; Nieuwe funktionaris P.J.G.N. Uit de P.J.Z.-agenda De "vier-weekse" voor plattelandsjongeren Z.A.J.K.-studiedag onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegem,< Anna Mariaweg I, 4494 PB Geersdijk. R.uim tweehonderd vrouwen hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging van de Goese Vrouwenraad om in de Oosterkerk in Goes een studiedag bij te wonen over het onderwerp "Vrouw en Gezondheid". In haar openingswoord kon mevrouw Huber -presidente van de Goese Vrouwenraad- speciaal welkom heten een aantal genodigden waaronder afgevaardigden van de Zeeuwse Vrouwenraad, een gemeenteraadslid, afgevaardigden van VIDO- en after-care groepen en de Vereniging tot behartiging van Patiëntenbelangen. Deze dag, aldus spreekster, is georganiseerd naar aanleiding van de wereld-conferentie van vrouwen in de Verenigde Naties, die deze zomer in Kopenhagen is gehouden en waar het onderwerp "Vrouw en Gezondheid" een van de onderwerpen van gesprek was. Wij willen trachten vandaag een aantal aspecten van de gezondheidsproblemen van vrouwen bespreekbaar te maken en vrouwen helpen om over de drempel te komen die hen er vaak nog van weerhoudt om hulp te vragen. Mevrouw Huber besloot haar openingswoord met de wens uit te spreken dat op deze dag wegen zullen worden gevonden langs welke vrouwen elkaar kunnen helpen en zodoende de weerbaarheid van vrouwen te vergroten. Daarna gaf zij het woord aan mevrouw Meeuwse, de gespreksleidster van deze dag. O p verzoek van mevrouw Meeuwse stelden de inleidsters en forumleden zich aldus voor: Mevrouw Bonebakker, arts en huis vrouw, vervangt zo nodig de verlos kundige en houdt spreekuur voor verantwoorde gezinsvorming. Mevrouw Boone, districtsverpleeg- kundige soc. medische dienst. Mevrouw Kroonenberg, zenuwarts, huisvrouw en werkzaam in het se lectie-team van leerlingen voor LOM-scholen. Mevrouw Laban, maatschappelijk! werkster voor de stichting Protestant interkerkelijke maatsch.dienstverl. Mevrouw van Bruinessen, hoofd wijkverpleegkundige en leidster van een after-care groep in Middelburg. Mevrouw Meeuwse, gesprekleidster vanuit de Ned.Bond van Platte landsvrouwen en adviserend be stuurslid van de Goese Vrouwenraad m.h.t. het vormingswerk voor vol wassenen. .A. Is eerste inleidster sprak me vrouw Bonebakker over de bijzon dere gezondheidsproblemen van de vrouw. Hierbij werd het leven van de vrouw vanaf de geboorte tot en met de overgang in fasen behandeld. De gezondheidszorg begint al voor de geboorte en wordt gevolgd door zuigelingen- kleuter- en schoolart sencontrole, zodat afwijkingen die in deze periode worden gevonden, tij dig kunnen worden behandeld. Na de schooltijd komt de anti-conceptie periode waarvan behalve door vol wassen vrouwen ook steeds meer door nog vrij jonge meisjes gebruik wordt gemaakt. Hierbij vindt regel matig controle plaats zodat eventue le klachten in die tijd ook bijtijds kunnen worden onderkend en be handeld. Deze periode loopt tot aan de overgangsjaren en met het stoppen van het gebruik van anti conceptiva vervalt ook de periodieke controle. En juist in die periode in het leven van de vrouw komen vaak de problemen. Naast de lichamelijke ongemakken van de overgang -die voor de een zwaarder tellen dan voor de ander- veranderen ook de leef-omstandighe- den. Vaak verlaten juist in die periode de kinderen het huis, ouders overlij den en de vrouw die zich niet bewust op deze veranderingen heeft ingesteld loopt het risico, zich min of meer overbodig te gaan voelen. Een prima voedingsbodem voor het zgn. huis vrouwen-syndroom. heden die daar zijn. Overigens is het nuttig om ook op oudere leeftijd zich regelmatig door een arts te laten controleren. D e tweede inleidster, mevrouw Boone, sprak over twee vormen van kanker, t.w. baarmoederhals- en borstkanker, welke uitsluitend bij vrouwen voorkomen maar die -mits tijdig ontdekt- een goede kans op genezing geven. Het bevolkingsonderzoek op baar moederhalskanker omvat de groep vrouwen tussen 35 en 55 jaar. In die leeftijdsgroep komt deze vorm van kanker namelijk het meest voor. Wat betreft borstkanker, dat kan men door een regelmatige controle van de borsten zelf opsporen. Hoe daarbij te handelen werd op een overheadpro jector duidelijk gemaakt. Haar advies was: bij iedere verdach te afwijking een arts raadplegen, zo dat door tijdig ingrijpen erger kan worden voorkomen. In de lunchpauze kwam een plaatse lijke bakker, geassisteerd door een aantal leerlingen van de L.T.S. de aanwezigen voorzien van vele soor ten broodjes. Dit omdat 9 oktober was uitgeroepen tot de landelijke "dag van het brood". Hun binnen komst met de keurig uitgestalde feestelijke broodjes was aanleiding voor een enthousiast applaus van de aanwezigen. Na de pauze opende het Zuid-Beve- lands dameskoor het middagpro gramma met het zingen van een aantal liedjes, waarvan enkele door de dames in de zaal werden meege zongen, wat de stemming -zo moge lijk- nog verhoogde. Nadat de laatste vraag was beant woord dankte mevrouw Huber allen die aan het slagen van deze dag hadden meegewerkt en de dank van de aanwezigen werd vertolkt door het aanbieden van bloemen aan de inleidsters, gespreksleidster en fo rumleden. H. de Bourgraaf. Als ik in een naburig dorp over straat loop, zie ik hier en daar in de trottoirs een tegel, waarop een hondje staat afgebeeld, dat duidelijk gebukt gaat onder overdruk. Erbij staat: "in de goot". Het doel daarvan is begrijpelijk. Ik vraag me.alleen af waér in de goot. Want óf de goot is volgeparkeerd óf mijn hond verkeert in levensgevaar als ik hem de goot in sleep. Ik stel voor: een strook aarde langs en op de hoogte van elk trottoir, speciaal voor honden regelmatig versierd met paaltjes, die voorzien zijn van lekkere luchtjes. Zo bereikt men veiligheid voor de hond en ingeperkte productie. L.H.G. v.d. Hoek - Macl.aine Pont. t én op elke vijf leerlingen van het LHNO (Lager Huishoudelijk en Nij verheids Onderwijs) is acht maanden na het verlaten van de school nog steeds werkloos. Deze zeer slechte situatie hangt samen met het feit dat er in Zeeland nauwelijks kantoor werk is, terwijl veel meisjes - want de meeste leerlingen zijn meisjes - juist voor deze sektor inschrijven. Dit blijkt uit een onderzoek naar de jongerenwerkloosheid in Zeeland dat de Stichting Zeeland en het E.T.I. (Ekonomisch Technologisch Instituut) pas geleden afrondden. Ook Mavo en Havo blijken opval lend veel meisjes voor het arbeids bureau te leveren. Na de Mavo gaat namelijk maar 43,5 procent van de meisjes door naar een andere school tegen 80 procent van de jongens. Na de Havo leert 70 procent van de jon gens verder en 44 procent van de meisjes. Die verschillen zijn op het VWO geringer: 94 procent van de O p 29 november j.l. heeft de Landelijke Raad van de PJ.G.N. Will van Roessel uit Oisterwijk benoemd als opvolger van Thea van de Veen die de PJ.G.N. per 1 januari gaat verlaten na een dienstverband van meer dan 5 jaar. Op dit ogenblik is Will van Roessel (30) koördinator voor het jeugdwelzijnswerk in de gemeente Oisterwijk. jongens en 80 procent van de meisjes. Omdat Mavo en Havo slechts basis kennis meegeven die alleen op kan toren te gebruiken is, wreekt het zich andermaal dat er in Zeeland in ver gelijking met andere delen van Ne derland zo weinig werk in de kanto- rensektor zit. Het gevolg is dat veel jongeren van achttien a negentien jaar besluiten Zeeland te verlaten om elders werk te zoeken. Ook de werkloosheid onder de afge studeerde studenten van de pedago gische akademies is erg hoog (bijna 15 procent). Geflatteerd Het onderzoek spitste zich toe op schoolverlaters en wel acht maanden nadat zij de school hadden verlaten. De cijfers zijn waarschijnlijk nog enigszins geflatteerd: veel jongens en meisjes besluiten juist vanwege de slechte arbeidsmarkt nog maar even door te leren. Zo bleken bij het lager technisch onderwijs twaalf van de eenendertig leerlingen het jaar nog eens over te doen om de school met een wat beter vakkenpakket te kun nen afsluiten. De bedoeling is waar schijnlijk: ofwel het scheppen van wat meer kansen op een baan ofwel een toelating tot de middelbare technische school. r 12 december: afd. Fijnaart: Drop ping. Vertrek om 18.30 uur bij de fa. Verhagen te Fijnaart. 16 december: laatste hoofdbestuurs vergadering van dit seizoen. Aan- I en sprong die iedereen zal moeten maken. Een sprong, die voor sommige mensen wel eens te ver dreigt te zijn, maar door veel mensen, met meer of minder succes, maar toch gewaakt wordt. Maar, wanneer maak je die dan? A Is je vijftien bent? Of pas als je dertig bent? A ch het is een open deur intrappen om te zeggen, dat dit voor iedereen anders zal zijn. Voor mij is dat ondermeer, toen ik met het beroepsonderwijs be gon. De relatie met m'n ouders werd anders. Ik kreeg (of nam?) meer vrij heden. Met een bromfiets kon ik me zelf redelijk behelpen. Ik was toen minder van hen afhankelijk. Voor mijn ouders was dat niet altijd even gemakkelijk. Want: waar hangen de kinderen uit? "Wat is een sociëteit?", "Worden er drugs gerookt?". "Hoe gaan de jongeren met elkaar om?" Vragen die bij hen een bepaalde on zekerheid opriepen. De sprong blijkt,een wandeling te zijn. Van de ene op de andere week bemerk je eigenlijk geen verande ring, maar van het ene jaar naar het andere jaar, bemerk je de verschillen duidelijk. In die tijd woonde ik thuis. Ik bleef in een bepaalde, afhankelijke positie. Daar moest ik me aanpassen en re kening houden met de andere huis genoten. Een fikse stap naar de volwassenheid was het krijgen van een baan. Ik werd financieel onafhankelijk. Toe stemming voor bepaalde uitgaven was niet meer vereist, en ik moest een aantal zaken veel meer zelf beslissen. De relatie met m'n ouders verander de ook automatisch. Ik werd op een vang 19.45 uur in de Draak te Bergen op Zoom. 19 december: het eerste nummer van het PJ.Z.-krantje komt van de pers en wordt opgestuurd aan alle leden. andere manier gewaardeerd en waardeerde (mede daardoor?) mijn ouders ook op een andere manier. Ik gesprekken praat je meer als vrien den met elkaar. De volgende stap is bij mij het zelf standig wonen geweest. De relatie met m'n ouders is ook daarmee weer veranderd. Ik ben in feite volledig onafhankelijk van m'n ouders en kan mezelf wel redden. Soms heb ik het gevoel dat ik te ver ben gesprongen. Vooral als ik er behoefte aan heb om met iemand over dingen die mij be zighouden te praten. Ik heb er dan zelf behoefte aan om er met m'n ou ders over te praten. Dan kom ik er In de kursus wordt naast vraagstuk ken, die te maken hebben met ont wikkelingen in de landbouw en op het platteland, aandacht besteed aan de persoonlijke vorming, het werken in groepsverband in projektgroepjes, sport, kreatief spel en vele andere za ken. De kursus wordt gehouden van 5 ja nuari t/m 1 februari 1981 in het ge bouw De Zandhoeve van de volks hogeschool Bergen te Bergen (NH). De kursusprijs bedraagt 800,— per persoon, voor leden van plattelands jongerenorganisaties 400,— per persoon. De aanmelding moet uiter lijk 19 december a.s. bij Volkshoge school Bergen (Postbus 94, 1860 AB Bergen) binnen zijn. Wie er meer over wil weten kan de folder met uitvoerige informatie op vragen op het provinciaal sekreta- riaat van de P.J.Z. tel. 01100-21010 tst. 25. achter dat de wandeling nog niet klaar is. Dan merk ik ook dat de banden die ik met m'n ouders heb, waardevol zijn. Dan vind ik eigenlijk toch nog wel mooi dat ik vrienden heb, die ook nog m'n ouders zijn. Uit: Criterium, een uitgave van de vormingswerkgroep van de Neder landse C.P.J. Thema: Producent-Konsument Plaats: "De Caisson" te Kapelle- Biezelinge. Aanvang: 14.00 uur. In het middagprogramma worden een drietal korte inleidingen gehou den. J. Markusse: De Konsument heeft de keus. W. v. Diepenbeek: De plaats van de koöperatie tussen producent en konsument. C. Kalden: De boer als land schapsproducent. Aan de hand van een aantal stellin gen volgt een diskussie voor alle aanwezigen. Na een koffietafel vindt vanaf 20.00 uur een forumdiskussie plaats rond het onderwerp: Is het E.G.-land- bouwbeleid een producenten- of een konsumentenbeleid? Als forumleden zijn uitgenodigd: J. v.d. Veen, mogelijk nieuwe voorzit ter C.B.T.B., Zeger Stappershoef, voorzitter N.A.J.K., en vertegen woordigers van konsumentenorga- nisaties. Alle leden van plattelandsjongere norganisaties krijgen een program maboekje toegestuurd. Overige belangstellenden kunnen dit bestellen bij het sekretariaat Z.A.J.K., tel. 01100-15448. Tot ziens op 17 december!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 21