>«uO Diplomaplicht vervoer gevaarlijke stoffen Twee nieuwe opraappersen in het New Holland programma i il Nieuwe serie ploegen van LEMKEN Nieuwe uitvoering STEGSTED zaaimachines De kwaliteit van "Langco" nu ook in de Bondsrepubliek beproefd! Nieuwe Diadem FRS 20 WKÊ^^KÊÊÊÊM bietenvoermachine De in deze rubriek opge nomen infor matie is ont leend aan ge gevens, die door de des betreffende fabrikant-le verancier aan ons werd ver strekt en zonder re- daktionele voorkeur ge publiceerd. De importeur voor New Holland, G.W. van Driel van Dorsten B.V., deelt mede, dat twee nieuwe typen opraappersen op de markt gebracht worden, n.l.: model 378 en 387. Het model 378 is een type, dat naast het reeds bestaande model 377 wordt aangeboden en wel speciaal voor de omstandigheden, dat er zeer brede zwaden moeten worden opgenomen. De 378 pers is n.l. uitgerust met een opraper met een werkbreedte van 1.97 m. De opraper heeft totaal 104 gebogen, dicht op elkaar staande tanden om ook zeer kort materiaal goed op te rapen. De van de 377 pers bekende Tel Flo invoerder is aangepast aan deze werkbreedte en voorzien van 4 paar dat in de 377 pers reeds z'n kwalitei ten heeft bewezen. De achterwand van het invoerkanaal is verschuifbaar, zodat bij het ver werken van zeer dunne wiersen of onder andere omstandigheden, dat de machine ver onder zijn kapaciteit moet werken, toch een goede pak- kenvorm wordt verkregen. De knoopapparaten zijn voorzien van dubbele touwhouderschijven en vin gers, zodat ook dun kunststof touw kan worden gebruikt en bovendien zeer zware pakken kunnen worden geperst. Door een automatisch smeersysteem worden het knoopapparaat en ande re belangrijke bewegende delen ges meerd. In de touwkast kunnen 8 invoertanden, waarvan het voorste paar meer of minder stekend zijn in te stellen. De 378 pers heeft een touwkast, waarin 6 rollen touw kun nen worden geplaatst om uren lang ononderbroken door te werken. De 378 pers heeft hetzelfde perska naal en dezelfde perswagen als de 377 pers en maakt pakken van 36 x 46 cm. Het nieuwe model 387 pers is de op volger van de 386. Deze opraappers is de grootste uit de New Holland serie en maakt pakken in de maat van 41 x 46 cm. De opraper heeft een werkbreedte van 164 cm en heeft 120 dicht bij elkaar staande tanden. De invoerder is van het Tel Flo systeem, kluwens touw worden geplaatst. De pakkenspanning wordt zowel aan de onder- en bovenkant van het perskanaal, als aan de beide zijkan ten geregeld. Bij een aandrijftoerental van 540 t/min. maakt de 387 pers 93 slagen. De opraper kan hydraulisch in werk- of transportstand worden geplaatst. Vanaf de trekker is het bovendien mogelijk, door aan een koord te trekken, de opraappers in werk- of transportstand te plaatsen. De 387 pers is links voorzien van een 10x16 - 6 ply en rechts van een 8.50 x 12 - 6 ply band. Standaard is een geleide- wiel voor de opraper aanwezig. Naast de Opal 90, die de Cehave N.V. sinds 1978 in het verkooppro gramma heeft is er een geheel nieuw ontwikkelde serie ploegen, bestaan de uit de Opal 110 - 140 - 180. De type-nrs. geven aan de afmetingen van ae hooggekwalificeerde koker- balk. Alle nieuwe typen zijn te leve ren van 2 tot 5-schaar. De volgende details zijn aan deze ploegen volledig nieuw: De nieuwe wentelkop "Uniturn" geeft de mo gelijkheid tussen het gebruik van de bekende hydroturn enkelwerkende cylinder of een nieuwe dubbelwer- kende cylinder. Beide cylinders kun nen indien gewenst uitgewisseld worden. De kop is voorzien van een aan weerszijden in te stellen vlak- stelling. Zoals gebruikelijk bij Lem- ken wentelkoppen, is bij alle cylin ders een automatische blokkering ingebouwd. Een zeer opzienbarende vernieuwing heeft men weten te bereiken met het "Optiquick verstelcentrum". Wringen behoort met het "Optiquick verstelcentrum" tot het verleden Met dit spelend licht en eenvoudig te bedienen systeem d.m.v. twee hand- De Europese regeringen hebben be sloten met ingang van 1983 voor het internationale tankwagenvervoer van gevaarlijke stoffen een getuig schrift van vakbekwaamheid in te voeren. Nederland had dit reeds eerder voor het nationale vervoer aangekondigd. De Algemene Verladers- en Eigen Vervoer Organisatie EVO verwacht dat de diplomaplicht zich op den duur niet zal beperken tot het tank wagenvervoer. In de toekomst is denkbaar dat ook andere sporten vervoer van gevaarlijke stofféri on der een verplichting gaan vallen en niet alleen chauffeurs, maar ook an dere bij het vervoer betrokken groe pen aan vakbekwaamheidseisen zul len moeten voldoen. De tijdstippen waarop diplomaver plichtingen kunnen worden inge voerd zijn mede afhankelijk van de opleidingsbehoeften en de mogelijk heden daartoe. De overheid onder zoekt bijvoorbeeld thans hoeveel tankwagenchauffeurs regelmatig of incidenteel gevaarlijke stoffen ver voeren. Belangrijk gegeven daarbij is hoeveel chauffeurs al in het bezit zijn van een getuigschrift. Volgens de EVO zijn in de loop van de jaren zeventig al meer dan 3000 mensen opgeleid. Maar dat zijn lang niet al lemaal tankwagenchauffeurs. Van de Stegsted zaaimachineserie, geïmporteerd door de afdeling Land en Tuinbouwmechanisatie van Cebe- co-Handelsraad in Steenwijk, zijn weer enkele nieuwe ontwikkelingen te melden. Van de bekende typen SLN en STN kunnen de zaaikouters worden ver vangen door schijfkouters. Deze uit voering heeft niet alleen voordelen op zware gronden, ook in kombinatie met bijvoorbeeld een Rumptstad kul- tivator is het in deze uitvoering heel goed mogelijk om direkt in niet voor bewerkt land (bijvoorbeeld aardap pelland metloofresten) te zaaien. Door de ruime afstand tussen de voor- en achterlopende kouters be staat er geen gevaar tot vollopen. De normale kouters zijn standaard uit gerust met veerstalen koutersteunen, zodat wegzakken niet meer mogelijk is. Als extra toebehoren kunnen de machines worden geleverd met au tomatisch afsluitbare zaaihuizen, waarmee zonder extra handelingen reeds tijdens het zaaien rijpaden voor eventuele volgende bewerkin gen (spuiten, wieden e.d.) kunnen worden aangelegd. Naast de beide bovengenoemde uit voeringen is er thans een derde type aan de serie toegevoegd, dat met de letters STG wordt aangeduid. Een bijzonderheid van de machine is dat de zaaibreedte en de totale breedte van de machine gelijk zijn. Zonder het risiko dat de wielaandrijving van het zaaimechanisme in gevaar komt, kan ook op de slootkanten e.d. wor den gezaaid. Ook bij smalle door gangen (o.a. in de fruitteelt) biedt deze machine specifieke voordelen. (Voor meer uitgebreide informatie' kunt u zich wenden tot Cebeco- Handelsraad, Steenwijk tel. 05210-13341.) Door de afdeling merkenonderzoek van het IMAG te Wageningen, is in 1979 op het proefbedrijf te Slootdorp een uitgebreide test uitgevoerd op de "best-seller" van LANGCO, de sor- teermachine type RH waarvan er reeds ruim 2500 stuks hun weg naar de klant hebben gevonden. In het buitenland, met name West- Duitsland, heeft deze Langco-ma- chine type RH 4 eveneens zijn waar dering gekregen. Tijdens de D.L.G.- landbouwwerktuigententoonstelling te Hannover, die gehouden werd van 12-19 september 1980, werd voor de machine type RH 4, de officiële "D.L.G.-ANERKENNUNG 1980" uitgereikt. Inmiddels heeft Langco b.v. ingespeeld op enkele wensen uit de praktijk en is deze machine nu ook leverbaar met een rollenlees- band waaraan men zittend kan wer ken. (Van overheidswege kan bij de aan koop van deze machine een aan trekkelijke subsidie worden ver strekt). (Voor informatie kan men kontakt opnemen met Langco b.v., 1606 BJ Venhuizen, telefoonnr. 02284-2244.) RH 4, zittend werken. bediende schroefspindels ontwikkel de men een ploegafstelling waarmee men in enkele sekonden het trekpunt van de ploeg en de werkbreedte van het voorste ploeglichaam eenvoudig en optimaal aan iedere trekker kan aanpassen. Het wringen van de ploeg behoort nu tot het verleden waar door een aanmerkelijk lichter trek ken van de ploeg. Door het gebruik van hoogwaardig staal en nieuwe technieken kon een aanmerkelijk lichtere ploeg gebouwd worden zon der iets af te doen aan de degelijk heid. Verdere belangrijke vernieu wingen zijn de manier van bevesti gen en verstellen van de voorscharen en schijfkouters, de grotere ruimten ontstaan door het zijdelings aanbou wen van de ploeglichamen en de vertikale plaatsing van de ploegzuil standaard met breekboutbeveiliging. De halfgedragen ploegen in de serie Diamant 140 en 180 werden even eens geheel aangepast aan de vraag naar grote ploegen voor achter de moderne zware trekkers. Momenteel verbouwt men op diverse plaatsen weer meer voederbieten. Dit is mede een gevolg van het feit dat men ook hier verschillende werk zaamheden volledig kan me chaniseren. De "Diadem FRS 20" is een machine waarmee men de voerbieten uit de kuil haalt, reinigt, snijdt, transporteert en aansluitend in de stal gelijk matig voor het voerrek do seert. De inhoud van de bak is 1.300 kg gesneden bieten. Het vullen en lossen vraagt 15 minuten. De getrokken machine vraagt een trekker vanaf 25 PK. Bij stalvoedering van voerbie ten kan men met deze machi ne alle voorkomende hande lingen volledig mechaniseren. Wenselijk is wel een verharde vloer voor het opslaan van de bieten. De Cehave importeert deze machine in Nederland. 18

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 18