W ekenlang had de zon verzen gend geschenen over de vlakten in de Kilomberovalley. Duizenden hekta- ren verdord gras waren reeds in vlammen opgegaan en de lucht was in weken nimmer meer helder ge weest door de rookverontreiniging. E r moeten nog heel wat sloten ge graven worden maar het is moeilijk nu om aan mensen te komen. Ieder een in de omliggende dorpen is druk in de weer om de eigen akkers gereed te leggen voor het komende zaaisei- zoen. Meer dan waar ook ter wereld is men afhankelijk van de opbrengst van eigen akker en veld. Degenen die enig geld hebben laten de grond ploegen door de schaarse loonwer kers, voornamelijk Aziaten in Ifaka- ra. De meesten echter moeten het los maken van de grond in handkracht uitvoeren. Onze vaste werkkrachten op de boerderij hadden en bloc ge vraagd of wij hun grond wilden ploegen dit jaar. Ze wilden er graag het volle pond voor betalen. We zijn M aandagmorgen, na de regen, was de hele valley in een dichte mist gehuld. Een unieke belevenis zo midden in de tropen. De zon die nu reeds om vijf over zes opkomt kon er het eerste anderhalf uur niet door prikken. Voorzichtig gingen we met de landrover de effekten van de re gen verkennen. De nieuwe hoofdka nalen hadden het regenwater uitste kend afgevoerd. Alleen ook hier was de regen te vroeg, want de bruggen Einde seizoen 1980 Kiberege 11-11-'80 Zelfs de berghellingen hadden hevig gebrand en alles leek er op te wijzen dat de regen nog ver af was. Immers de gegevens van vorig jaar regis treerden de eerste regens pas in de tweede week van december. Maar de oudere mannen hier uit de omgeving schudden bedaard hun grijze koppen en beweerden bedachtzaam dat dit jaar de regens vroeger zouden ko men want kijk maar naar de berg- branden, die waren immers duidelijk van boven naar beneden gegaan en ook nog in grote wijde kringen. Dat waren toch de tekenen dat de regens vroeg zouden beginnen, 't Was altijd al zo geweest. We hadden er de eer ste tijd meewarig de schouders over opgehaald, maar niet lang. In de af gelopen tien dagen hebben we 120 millimeter hemelwater afgetapt. We kregen het in drie etappes. De eerste twee keer in de vorm van hevige buien die zich tegen het einde van de middag ontlaadden, 't Was vroeg in de ochtend al drukkend geweest ter wijl de middagzon gemeen stak. De hemel in het oosten was tegen drieën gaan betrekken en donkere zware wolken kruiden samen en kleurden later inktzwart terwijl een vreemde zwoele wind was opgestoken. Zelfs de vogels waren er stil van geworden en hadden zich schuil gehouden in het dichte bladerdak van de over vloedig dragende mangobomen. De wind was feller geworden en had eerst nog een dichte wolk grijsbruin stof voor zich uitgejaagd. Toen in eens begon het te regenen. Met een razend geweld striemde het neer. De aarde die nu al maanden dorstig was zoog als een gulzige de regen in zich op. Later toen de bui voorbij was en de wereld nog stil na lag te sidderen van deze gift voor groei en bloei konden we na lange tijd weer echte zuivere lucht ademen. Het stof was neergeslagen en de aarde was be vrucht met levend brengend vocht. Vijf dagen later sloeg de regen op nieuw toe. O veral begon nu het groen als in een versneld voorjaar de kop op te steken. De zwartgeblakerde berghel lingen werden weer lichtgroen en de door het vuur geteisterde boomkrui nen, die een kleur van een laat her fstig bos hadden gekregen begonnen nieuwe loten te tonen. In de valley schoot het gras en het onkruid su persnel de grond uit. Ook in onze ontgonnen akkers. Onkruid en gras tiert er nu welig en dat is iets dat ons met grote zorg vervult. Maar ach, de regens waren te vroeg het zou weer wel ophouden en dan hadden we toch nog kans genoeg om er met onze eggen, ploegen en cultivators wat aan te doen alvorens we zouden gaan zaaien. Afgelopen zondag, net toen. we weer een paar dagen na de 80 millimeter van de twee voorafgegane buien, opnieuw in het land aan de slag waren gegaan, begon het wede rom te regenen. Nu echter anders, 's Morgensvroeg was de hemel al be trokken en lagen de toppen van de bergen onzichtbaar weggeschoven achter dikke grijze regenwolken. Het begon om half negen te regenen en het hield pas op tegen vijven in de namiddag. We hadden die zondag overal machines aan het werk. De cultivators keerden terug en de schijveneggen waarvan we er ook twee in het land hadden moesten het werk staken want de schijven koek ten vol. De bulldozers gingen onver droten verder. Met hun rupskettin gen konden ze lange tijd de modder de baas. Van struktuurbederf had den ze nog nóóit gehoord. Het re gende te hard om hen uit het land te gaan halen. Maar toen het even kans gaf konden we een boodschapper sturen die hen ging vertellen dat ze onmiddellijk moesten stoppen. Het werk lag nu weer voor een poosje geheel stil. We konden inmiddels wel al een beetje bekijken of onze sloten goed liepen. Het mankeerde niet. Men had de laatste tijd nog driftig gegraven. Vele dagloners hadden zich zwetend ingespannen om hun taakwerk klaar te krijgen. Zwaar en hard werk in keiharde ongenaakbare ondergrond. Sinds we een echte kui tuurtechnicus in ons midden hebben kunnen ze de sloten ook niet meer bergop laten lopen en moeten ze werkelijk "dieper" graven wanneer ze door een hoge kop gaan. Voor heen groeven ze de sloot overal 75 centimeter diep, ook daar waar de grond vanwege een oude vergane mierenheuvel een meter hoger lag dan de rest. er positief op ingegaan. We hebben eerst hun akkers geinventariseerd, want overal ligt wel een blokje. Maar we kunnen niet meer dan twee ge- meet p"ër man ploegen. Ook afgelo pen zondag waren we daaraan be gonnen. Helaas stuurde de regen al les in de war. Men begint zich nu danig ongerust te maken, want nog meer regen zal hun akkertjes ontoe gankelijk maken voor de trekkers. Aan de andere kant wordt het voor ons moeilijker nu te ploegen want door de schitterende onkruidont- wikkeling op onze eigen akkers heb ben we al het materiaal zelf nodig. Alie Ndege, een van mijn twee voor lieden is echter gelukkig want zijn grond is geploegd, geen twee maar zelfs drie .gemeet. We hebben dat oogluikend toegestaan. Zijn onver stoorbaar zonnig humeur en zijn nimmer aflatende bereidheid om bij nacht en ontij gereed te staan voor het werk, zelfs ook zondag op zon dag, hebben hem in onze ogen een dikke streep voor gegeven. Afgunst allerwegen, maar ere wie ere toe komt. Hij was binnen voor de regen! en de duikers waren nog lang niet klaar en de werkputten stonden overal boordevol water. Misschien dat de regen voor de elektriciteit van het land uitkomst biedt, want het grote stuwmeer van Kidatu op on geveer 45 kilometer van ons vandaan staat bijna droog. Heel Tanzania en zelfs Zanzibar krijgen van deze krachtcentrale echter hun energie. Acht en veertig grote industriële be drijven moeten op halve kracht draaien vanwege de elektriciteit schaarste. In dit toch al zo arme land waar men bijna altijd "nee" moet verkopen zal dit extraatje de voor raadschappen nóg leger maken. Maar niet getreurd, onkruid daarvan hebben we nu een overvloed. We willen het ook, voorlopig bij wijze van proef, chemisch bestrijden. We hebben een aardige Hoegen-Dijkhof spuit met een tank van 700 liter. Met veel pijn en moeite hebben we in Dar es Salaam zo'n 600 liter Gramoxone kunnen kopen. Helaas hadden ze dat spul alleen maar in 1 liter verpak king. We hadden echter geen keus en hebben het toch maar gekocht. Straks zijn de lokale mensen overi gens verrekte blij met die 1 liter plastik kannetjes. Met de sproeima- chine zijn we vooraf tijdens de droge tijd nog volop aan het oefenen ge weest. "Droogspuiten met alleen maar water" dat vormt een uitste kende training. Dat wilden we met onze twee precisiezaaimachines die we via Vicon in Lelystad hadden ge kocht ook gaan doen. Maar deze Fhase Monoair machines hebben we van de week in elkaar gezet. Alles was keurig aanwezig, alleen voor beide machines ontbrak het aan de aandrijfasjes. Dat betekent net zo veel als een geweer zonder kogel. Je kunt er nu mee dreigen maar zaaien natuurlijk niet. Er is onmiddellijk een telex naar Nederland gegaan met de boodschap om die asjes onverwijld met de luchtpost naar ons toe te sturen. Wanneer Vicon "ver geten" heeft die dingen mee te sturen dan zullen zij waarschijnlijk wel de vrachtkosten moeten betalen. Ge lukkig hebben we nog even tijd voordat we de eerste blokken gaan zaaien. Hadden we dat echter niet gehad, dan zijn de schadeposten door die vergeetachtigheid niet slechts met een luchtvracht rekening te betalen. Intussen houden we de moed er stevig in want in dit land volgt onvermijdelijk na regen een warme zonneschijn, niet alleen van- daag, maar 't hele jaar door! SCHRIJFKOUTER Van al deze keihard werkende slotengravers heeft nog nooit iemand gehoord van een werkloosheids- en arbeidsongeschiktheidswet. Zingend begint men 's morgens aan de dagtaak die na afloop een loon van vier hele Nederlandse guldens heeft opgeleverd! (16 T.sh) Bij het schrijven van de laatste THOOLSE tuinbouwklanken voor 1980, gaan onze gedachten onwille keurig terug naar wat het afgelopen jaar in ons beroep heeft gebracht. Al over een reeks van jaren neemt het aantal zelfstandige ondernemers in ons beroep af. Zo zullen er ook in het nu afgelopen jaar, verschillende be- drijfsgenoten, gezien hun leeftijd, of andere omstandigheden afgehaakt hebben. Gezien het feit dat door de gewijzig de tijdsomstandigheden de bedrijven nog steeds moeten blijven groeien naar méérproduktie-omzet, is het noodzaak dat het aantal bedrijfson- dernemers steeds verder uitgeselek- teerd wordt. Een gelukkige omstan digheid is wel, dat één en ander zich langs geleidelijke weg kan afwerken zodat de wat oudere bedrijfsgenoot, en zeker degene die zonder opvol ging zit, niet meer aan bedrijfsuit- breiding doet. Wanneer men leest dat bijv. in Florida groentebedrijven van 4000-5000 ha opgeslokt worden door een dochtermaatschappij van General Motors, vraagt men zich wel in gemoede af waar dat heen gaat. Tferecht wordt daarbij opgemerkt, dat schaalvergroting tot uitwassen kan leiden. Men mist daar als teler, de steun van een kollektief afze- tapparaat, zodat grote kapitaal krachtige concerns, de nog zelfstan dige bedrijven inlijven. De omstan digheden in Nederland zijn gelukkig geheel anders. Kleine efficiënte tuinders kunnen daar nog, dankzij het veilingsysteem behoorlijk adem halen. De Nederlandse tuinder is meestal nog baas in eigen huis, om dat samenwerking óók een vuist kan maken. In Florida is men deze posi tie allang kwijt, al zijn de bedrijven daar honderd maal groter dan hier. Het is dan ook wel de taak van alle Nederlandse bedrijven, in de gehele agrarische sektor, een goed eigen af- zetapparaat te hebben, én dit blijvend aan te passen, aan de nieuwe om standigheden. Slechts met deze ze kerheid kunnen, en zullen er nu en ook in de toekomst, jonge onderne mers beginnen. Ondertussen maakt ons Thools gebied zich steeds meer op, naar de overgang van oud naar nieuw. De werkdrukte komt steeds meer in rustiger vaarwater, zodat de a.s. feestdagen naar ieders behoefte gevierd kunnen worden. De balans van winst of verlies kan weer worden opgemaakt. Misschien is niet alles verlopen naar wat men er zich van had voorgesteld. Licht en donker hebben afwisselend hun steentje bij gedragen, om te komen naar wat ons De ZUID-BEVELANDSE tuinders hebben met veel interesse "de sa menvatting uitkomsten fruit teelt/tuinbouw over het vraagpunt 79-80 AFZET" gelezen. Het blijft al tijd een moeilijke zaak om uit 20 af delingen waaraan diverse mensen hebben meegewerkt, een eindkonkiu- sie te trekken. Enkele wensen, die naar voren gebracht zijn tijdens de bijeenkomsten zijn eigenlijk al wer kelijkheid geworden. Allereerst het interventiesysteem. De vergoeding is dit jaar in december het hoogst en zal in januari minder worden. Duidelijk een wens van velen (11 van de 17 af delingen) gaf te kennen voor dit sys teem te zijn. Wanneer we nu op dit moment een schatting maken naar de hoeveelheid schuurfruit, dan is dat (half december) erg laag. Er is over het algemeen snel ge ruimd, zodat er begin januari alleen enkele partijen Winston geveild zul len worden, maar wanneer een Win ston goed bewaard is in de schuur. is toebeschikt. Vanzelfsprekend kunnen, wij uit het voorbijgegane, weer een les leren: zo dienen de no dige aanpassingen weer te worden uitgevoerd. Ondanks alles, zal men met gepast optimisme, het nieuwe jaar in moeten gaan, met hoop en verwachting dat er weer gewerkt kan worden. Niet alleen in ons bedrijf, maar óók op organisa torisch gebied, zal er in onderlinge samenwerking nog veel bereikt kun nen worden, ten bate van bedrijf en samenleving. Met de beste wensen voor 1981 aangaande onze gehele ZLM, in él zijn gevarieerdheid, be sluiten wij dan deze bijdrage. kan deze nog van goeie kwaliteit zijn en prachtig van kleur. De Cox uit de mechanische bewaring zal begin ja nuari ook verkocht zijn en dit is ook een stelregel, waar we ons ieder jaar aan moesten houden. Punt twee, de presentatie. Hier is dit jaar veel aan gedaan. Bijna iedere teler heeft zijn betere fruit gepresenteerd in het éénmalige kratje met financieel wis selende resultaten, maar er waren toch zeker veilingdagen bij met be tere prijzen voor het fruit in éénmalig fust. Iedere overgang naar iets nieuws heeft zijn moeilijke kanten. Met z'n allen moeten we proberen de betere kwaliteiten (die zijn er dit jaar duidelijk meer dan voorgaande ja ren) zo goed mogelijk te blijven pre senteren. We komen dan automatisch bij punt drie. De konkurrentie van het bui tenlands fruit het hoofd te bieden. Dit kan- o.a. bereikt worden door punt twee de presentatie. Verder door verbetering van kwaliteit, ook dit jaar hebben we een stap in die richting gedaan. Daar komt nog bij onze nieuwe rassen: Jonagold, Elstar en Karmijn. De komende jaren zul len deze rassen zeker gaan meespre ken, mits we de kwaliteit en kleur van deze rassen op een hoog peil houden. Het merendeel van onze groentete lers zien eigenlijk binnen onze pro vincie weinig mogelijkheden hun produkten hier op een voor hen be vredigende manier af te zetten, dit wil echter niet zeggen dat succesvol groentetelen hier niet mogelijk zou zijn. Integendeel, dat bewijzen ver schillende telers op Zuid-Beveland. De service en prijsvorming op een veiling als Z.H.Z. wordt door veel groentetelers positief beoordeeld, zodat de hogere vrachtkosten ge deeltelijk gekompenseerd worden. Voor beide produkten geldt: zowel groente als fruit, men kan niet vol doende aandacht besteden aan re- klame en voorlichting. De appel Deze week een simpel voorbeeld van hoe het misschien ook mogelijk is. Laten we eens één soort bekijken: de appel. Mag niet ontbreken in ons dagelijks voedselpakket. Ze komt van onze ei gen bodem. Ze wekt de eetlust op en kalmeert maagklachten. De appel heeft een reinigende wer king en stimuleert de lever, die op zijn beurt ook een reinigende funktie in ons lichaam vervult. Eén van de be langrijkste punten is wel, dat appelen het gehalte van cholesterol in ons bloed doet dalen. Verder geeft appel sap verlichting bij jicht en reumatiek. Appels zijn gewoon onontbeerlijk. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 17