HOE KUNNEN FINANCIERINGSTEKORTEN WORDEN OPGEVANGEN Walcherse veehouders bekeken systeem warmte-terugwinning srcm..tet Schoolmelkcomité geeft Melk Machien uit MOD£? werksporttetferkfeé'ng SAMENVATTING D Binnenkort voorschriften m.b.t. minimum-eisen Aanhoudend lage opbrengstprijzen kunnen aanleiding zijn tot het ontstaan van een tekort aan liquide middelen. De lopende rekening vertoont dan een tekort of staat boven het maximum en de rekeningen kunnen niet op tijd betaald worden. Om na te gaan hoe een herfinanciering of aanvullende/ financiering geregeld kan worden dienen we ons eerst af te vragen waardoor het tekort is ontstaan. Behalve lage opbrengstprijzen zijn er dikwijls meer of andere oorzaken voor het ontstaan van geldtekort of het niet op tijd kunnen betalen. Oorzaken kunnen zijn: a) Overschrijding van het investe ringsplan. Dan is er meer geïnvesteerd dan aanvankelijk de bedoeling was b.v. door groter, duurder en/of luxer te bouwen. Ook kan de inrichting tijdens de bouw of verbouw gewijzigd zijn waardoor ook meer vee aangekocht moet worden. Optimisme over zelf bouw brengt ook dikwijls een over schrijding van het investeringsplan met zich mee. Bij bovenstaande overschrijdingen is aanvullende financiering via de bank het meest voor de hand liggend om dat de waarde door vergroting ook vaak hoger is geworden. b) andere oorzaken, zoals 1) Lange bouwtijd waardoor rente verlies en onderbezetting van het bedrijf terwijl de volledige kosten toch gemaakt moeten worden. 2) Aanloopverliezen mede veroor zaakt door b.v. ziekten, wen- ningsproblemen zowel voor de ondernemer als voor de dieren. 3) 4) 5) Te lage rentabiliteit door slechte technische resultaten zoals aantal biggenuitval, voederkonversie, hoge kosten en andere. Te hoge privéonttrekkingen. Langdurig lage opbrengstprijzen. HOE TE HANDELEN BIJ EEN TEKORT O, "p de eerste plaats proberen vast te stellen, welke de oorzaken zijn van het tekort om, zo mogelijk hier ver andering in te brengen. Indien U hier vooraf wat denkwerk over gedaan hebt kunt U ook Uw adviseur ge makkelijker overtuigen. Ook hier zal in eerste instantie een gesprek met de bank duidelijkheid verschaffen over de vraag hoe te handelen. Behalve optelling van tekortposten zal ook nagegaan moeten worden hoeveel bedrijfskapitaal nodig is om- de gewenste produktie-omvang te bereiken. (Aantallen dieren dat ge houden kan worden enz.) Met de bank kunt U dan bepalen of er nog een verhoging van de finan- het (complete Zojuist is het eerste nummer van Melk Machien verschenen. Een blad voor jongeren van 12-18 jaar, uitgegeven door het Centraal Schoolmelkcomité. Het blad is verstuurd naar alle scholen in het voortgezet onderwijs, die meedoen aan de schoolmelkvoorziening. In het schooljaar 1980-'81 zullen vier nummers verschijnen. Het Centraal Schoolmelkcomité heeft met Melk Machien voor een andere benadering van de voorlichting over zuivel gekozen. Uit gangspunt daarbij is dat informatie over melk niet saai hoeft te zijn. De serieuze informatie is verpakt in vlot geschreven artikelen en reportages, die leraren en leerlingen ook voor hun dokumentatie kunnen gebruiken. Het blad is gemaakt op magazine-formaat, gedrukt in zwart-wit met steunkleuren en bevat 24 pagina's. Onderwerpen in het eerste nummer: melk en voeding, mode, Maywood en de Melkweg, het komplete Koeboek en de Melkman-strip. Provinciale Direktie voor de Bedrijfsontwikkeling te Tilburg, ing. J.W.J. v.d. Brand. ciering mogelijk is en in welke vorm. Soms kan het tekort voldoende wor den opgeheven met het opnieuw op nemen van een reeds deels afgeloste lening of uitstel van aflossing waar door de looptijd van een lening wordt verlengd. Een tijdig en open overleg met de bank is gewenst, waaruit kan blijken dat een vertrou wensrelatie zeer belangrijk is. Even tueel kan de bank hierbij ook het Borgstellingsfonds inschakelen. In dien na een dergelijk onderzoek waarvoor U ook Uw voorlichter of boekhouder in kunt schakelen blijkt dat er toch nog een tekort overblijft dan kunt U een verzoek indienen bij de gemeente'om hulpverlening in het kader van de Rijksgroepsregeling voor Zelfstandigen afgekort R.Z. Via deze regeling kan alleen aanvul lende hulp gegeven worden daar waar de normaal kredietverlenende instanties het af moeten laten weten. De voerleverancier valt hier onder normale omstandigheden niet onder. Het moet echter _niet zover zijn dat onder de gegeven omstandigheden het bedrijf niet meer levensvatbaar is door te hoog opgelopen schulden. Dan is ook met deze regeling geen hulp meer mogelijk ofschoon daarbij ook eventueel gedeeltelijke schuld - sanering kan worden overwogen. Voor aanvragen kunt U rechtstreeks kontakt opnemen met de Sociale Dienst van de Gemeente of dit door anderen laten doen (Soc. Ekonomi- sche Voorlichter, boekhouder). Bij niet te veel vreten toch enig optimisme Indien op Uw bedrijf een financieringstekort is ontstaan door reeds genoemde of niet genoemde oorzaken, laat dit dan niet hangen. Praat er tijdig over met Uw adviseur of bank, in zo'n stadium is de oplossing nog vaak dichtbij. In eerste instantie is de bank er voor geld doch indien daar de mogelijkheden tekort schieten, is een R.Z. aanvraag te overwegen. Van het aller grootste belang is dat de oorzaak tot het ontstaan van het tekort wordt opgeheven doch, zoals bij opbrengstprijzen, heb ben we individueel daar geen vat op. Behalve een goed opgezette boekhouding met gespecificeerde kos ten- en opbrengsten zijn aanvullende technische cijfers daarbij onontbeerlijk. Pas dan is een tijdige en juiste bijsturing mogelijk. Paniek maken heeft geen zin, wel de juiste maatregelen nemen om uit zo'n impasse te komen en zo gewenst kunt U daarbij hulp verkrijgen. Daarbij zal getracht moeten worden samen tot een zo danig kompromis te komen dat een verantwoorde voortzetting van het bedrijf mogelijk is. Verantwoord in die zin dat daarbij een gezin financieel normaal kan funktioneren. insdagmiddag j.l. hebben een dertigtal veehouders op Walcheren een korte excursie gemaakt naar het veehouderijbedrijf van de heer W. Wouters te Vrouwenpolder. Zij hebben daar kunnen zien hoe de heer Wouters energie bespaart bij het koelen van de melk van 60 koeien. Bij de voorkoeling, waarbij de temperatuur van de melk wordt terugge bracht van ca. 35 graden C naar 20 graden C., wordt 40% op elektriciteit bespaard terwijl tijdens de koeling in de tank (van 20 graden C. naar 4 graden C.) nog eens 40 a 50% op de elektriciteitsrekening kan worden bespaard. Huisvesting vleeskalveren Minister Braks is voornemens op korte termijn een ontwerp-besluit met voorschriften aangaande het houden van vleeskalveren in indivi duele boxen om advies te zenden aan het agrarische bedrijfsleven en de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren. Dit o.m. blijkt uit zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Jansen. De voorschriften hebben o.m. be trekking op de minimale boxafme tingen, de stalinhoud en de verlich- ting. Het thans Van kracht zijnde Mest- kalverenbesluit bevat geen konkrete bepalingen waaraan ruimten moeten voldoen waarin vleeskalveren wor den gehouden. Het bepaalt o.m. dat de ruimten, waarin mestkalveren worden gehouden, zodanig moeten zijn, dat de dieren onbelemmerd op elk der zijden kunnen liggen, onbe lemmerd kunnen staan en onbelem merd de kop kunnen bewegen. De bewindsman verklaart verder dat via zijn departement reeds geruime tijd voorlichting wordt gegeven aan gaande de meest gewenste huisves tingsnormen voor vleeskalveren. B ij de heer Wouters is de koelma chine in de tank nl. zo gekonstrueerd dat deze kan fungeren als warmte pomp: Warmte wordt niet afgegeven aan de lucht maar wordt gebruikt voor koeling van de kondensor. De temperatuur van het koelwater loopt hierbij op tot ca. 50 graden C. Een deel van dit water wordt in een boiler doorverwarmd naar 80 graden ter wijl een ander deel rechtstreeks kan worden gebruikt voor het schoon maken van bijvoorbeeld het melklo- kaal of voor de huishouding. Een en ander werd na de bezichtiging van de installatie nog eens uiteengezet in restaurant Resto door de heer G.v.d. Gaast, specialist melkwinning van het Consulentschap voor melkwin ning te Wageningen. Overigens werd tijdens de discussie na zijn inleiding duidelijk dat de warmte-terugwin ning veel aspekten heeft en dat de mate waarin op elektra of gas kan worden bespaard sterk afhangt van de situatie ter plaatse, van de om vang van de ruimten en van de vees tapel. Wil men deze vorm van ener giebesparing toepassen dan dient voor elk bedrijf in fèite een afzon derlijke berekening te worden opge maakt. O, verigens is het wel zo dat warm- teterugwinning steeds interessanter zal worden bij stijgende energieprij zen. De excursie was georganiseerd door het CAR te Goes in samenwer king met de Vereniging voor bedrijfs voorlichting Walcheren. Ing. vul. Gaast legt het systeem uit. 1R

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15