Voorlichting met gewasgroepen blijkt zeer effektief "Als veehouderijcommissie doorgaan met het geven van je mening" D e gegevens van de bietengroepen over het teeltjaar 1980 zijn nog niet verwerkt. Daarom kan alleen iets over het jaar 1979 worden gezegd en uiteraard in dit artikel alleen wat hoofdzaken. Konsument moet meer voor levensmiddelenpakket betalen! H et vormen van gewasgroepen is zeer kennisverrijkend voor de deel nemers. Iedere deelnemer wordt meer met de neus op de situatie ge drukt en hij krijgt nu de opmerkin gen rechtstreeks van de boeren-kol- lega's te horen. Perceelsbezoek en uitwisseling van ervaringen verdiept de kennis en het inzicht. De inzet van de deelnemers kan echter nog wel beter. Nu moet eigenlijk nog te veel H et is een goede zaak dat er een veehouderijcommissie is en dat deze vertegenwoordigd is in het hoofdbe stuur van de ZLM, maar ik heb wel het gevoel dat de invloed van deze commissie steeds moeilijker valt aan te wijzen omdat zoveel taken ver weg op landelijk en europees nivo worden beslist en daar is van direkte invloed vrijwel niets meer terug te vinden." D oor het Consulentschap werd besloten in de jaren 1979 en 1980 in de voorlichting meer aandacht te besteden aan de suikerbieten. Voor jaar 1979 werd begonnen met het vormen van 10 groepen, bestaande uit elk 10 bietentelers. De boeren werden persoonlijk gevraagd door de betreffende bedrijfsvoorlichter in het gebied. H oewel ik dit bestuurswerk altijd met veel plezier heb gedaan, meen ik toch dat ik toch op moest stappen maar als ik die koeien gehouden had Verkregen technische informatie Halfzachte besluiten Na bietengroep ook o.a. aardappelkwaliteitsgroep Wat doen we verder? Opgedane ervaringen Aftredend hoofdbestuurslid de Visser: Best nog 4 jaar... Ing. P.A. den Hollander C.A.R. - Zevenbergen groepen moet echter de nodige erva ring worden opgedaan. Van de 100 deelnemers teelde 80% 1 op 4 of 1 op 5 bieten op het deel nemende perceel. In 38% van de ge vallen was de voorvrucht wintertar we of zomergerst, van 23% graszaad en van 14% aardappelen. De informatie van de bietenteler over de besmetting van zijn perceel door het bietencystenaaltje blijkt onvoldoende. Te vaak is er niets be kend of zijn de uitslagen sterk ver ouderd. Ongeveer 20% zaaide op een zaaiaf- stand in de rij kleiner dan 15 cm en 17% op een afstand van 20 cm of meer. Gemiddeld over 82 percelen werd een veldopkomst gehaald van 70%. Het gemiddeld aantal planten na eventueel doorslaan, was 73.000 per ha. Een belangrijk bedrag wordt besteed aan gewasbeschermingsmiddelen tegen onkruid en insekten. Gemid deld was dit een bedrag van 384,- per ha. Het blijkt echter dat op 21 percelen een bedrag werd besteed van gemiddeld 482,— per ha en op 8 percelen gemiddeld 714,— per ha. Ondanks deze hoge bedragen is de indruk verkregen dat de schade door het bietenkevertje vaak onvoldoende en te laat wordt onderkend. Dit kan behoorlijk veel schade geven aan het bietengewas. Ongeveer 40% van de bieten werd 2 maal machinaal geschoffeld, terwijl dit op 29% van de percelen 3 maal gebeurde. De uiteindelijke opbrengst was gemiddeld over 94 percelen 8.200 kg suiker per ha. H et tarrapercentage was 18.42. Samenvattend kan worden gezegd dat voor de beschreven wijze van voor lichting een goede belangstelling be staat in de praktijk, dat effektief voorlichting kan worden gegeven en dat een goede informatie wordt ver kregen over de teelt. Bieten een gewas dat het gehele groeiseizoen voortdurend aandacht vraagt. zich met opzet afzijdig gehouden omdat boeren met koeien in zijn ogen meer recht van spreken hebben dan hij. Cees de Visser blijft evenwel buiten zijn beroep waar hij het toch wel druk mee heeft (hij mest op het ogenblik 50 meststieren) iets anders zoeken. Zo is hij onlangs gekozen in het bestuur van het Waterschap Walcheren als vertegenwoordiger van de landbouw. "Je moet dit soort dingen niet doen om er financieel beter van te worden. Ik doe het echt omdat zoiets maatschappelijk gezien noodzakelijk is." ees de Visser wil met het wel en wee van de ZLM mee blijven leven, evenals met de ontwikkelingen in de melkveewereld (ik mis mijn koeien toch wel) en met de politieke ver wikkelingen! "Op europees nivo wordt veel te veel gepraat terwijl er weinig of niets konkreets gebeurt. Dat komt omdat zoveel landen met verschillende doelstellingen aan het overleg deel nemen.'Dan krijg je van die half zachte besluiten waar ieder een heel klein beetje van z'n eigen ideeën in terugvindt." De Visser kan het nu toch wat rusti ger aan gaan doen (ook de reizen naar Utrecht voor de veehouderijcommis sie van het KNLC zijn nu vervallen). Hij vindt dat best zo. J.W. Vervolg van pag. 12 ook een kans te geven!" Van Nieu- wenhuijzen knikt. Dan: "hoe het komt weet ik niet maar ik heb eigen lijk al die funkties nooit geambieerd. Je hebt kennelijk iets waardoor iedereen een beroep op je doet. Mijn vader had dat en mijn zoon is daar kenneüjk ook weer mee besmet. Laat hem maar". Heel af en toe helpt hij zoon Piet nog es op het bedrijf maar al die moderne grote machines, dat ligt hem toch niet meer zo... "Ik moest laatst bieten weg brengen naar de fabriek met zo'n grote beul van 95 pk. Ik zeg tegen Piet, zeg maar wat ik moet doen. Hoewel ik me niet safe voelde kwam ik er. Op het fabrieksterrein hoorde ik plotseling een enorm la waai achter me. Ik bleef staan en ging es kijken wat er aan de hand was. Bleek dat de laatste wagens een heel stel dranghekken omver gere den en meegesleurd had. Nee. ik ben er niet zo fel meer op. Het eni ge", zegt hij tenslotte "wat ik nog wel zal missen straks, dat zijn de mensen waarmee je al die jaren zo intensief kontakt hebt gehad." J.W. richte voorlichting voor alle akker bouwers in zijn rayon. Van belang voor het goed funktio- neren van de groep is het gewenst dat elke groep een stimulator aanwijst die meehelpt in de organisatie, het verzamelen van de gegevens, de ver werking daarvan en die tevens op treedt als gespreksleider. Besloten werd in 1980 weer 10 nieuwe groepen te vormen, zodat op een intensieve wijze voorlichting ge geven kan worden aan 100 andere telers. Op deze wijze worden in 2 jaar 200 bietentelers vrij intensief be geleid. Omdat enkele groepen van 1979 ook in 1980 wilden doorgaan, is het aantal deelnemers echter wat groter. H et scheidende ZLM-hoofdbe- stuurslid Cees de Visser uit Melis- kerke op Walcheren betreurt deze ontwikkeling ten zeerste. "Je kunt wel zaken naar voren brengen, heel praktisch vaak, maar hogerop lossen ze op in het politieke spel". Dat neemt niet weg, meent de Visser, dat wij als landbouw en ook als veehou derijcommissie steeds een standpunt in zullen moeten blijven nemen. Steeds doorgaan met het bekendma ken van je mening en visies is erg belangrijk! De heer de Visser treedt per 31 december af als hoofdbe stuurslid omdat hij sinds enige jaren al geen melkvee meer heeft, maar als vertegenwoordiger van die sektor Het doel was met deze groepjes regelmatig bij elkaar te komen en de bietenpercelen van de deelnemers te bezoeken en deze te volgen. Op een formulier verzamelde elke deelnemer een aantal gegevens van het betreffende perceel. Deze gegevens werden weer samengevat en ge bruikt als uitgangspunt voor diskussie in de groepen. leiding en werk door de voorlichter gebeuren. Vooral als men bedenkt dat de gewasgroepen bedoeld zijn om het inzicht en de kennis van de deelnemer te vergroten, dus meer een vormend karakter hebben dan mag ook een grote inzet en belangstelling van de deelnemers worden verwacht. Ongetwijfeld doet ook de voorlichter veel ^ktuele informatie op die van grote betekenis is voor een meer ge- De werkwijze is dezelfde als in het teeltjaar 1979. Als alle gegevens zijn verzameld en verwerkt, zullen de deelnemers medio januari voor een laatste bijeenkomst tesamen komen om het teeltjaar 1980 te bespreken. De aktiviteit bieten wordt daarmee afgesloten. Aansluitend aan het voorlichtings programma wordt nu begonnen met het vormen van een zogenaamde aardappelkwaliteitsgroep en een ont- wateringsgroep in het werkgebied van iedere bedrijfsvoorlichter. Met beide (door een ongeval werd de Visser in dertijd gedwongen zijn melkvee te verkopen), zou ik, als de kring dat gewild had, best nog 4 jaar zijn aan gebleven". De Visser was indertijd sterke tegenstander van de invoering van de medeverantwoordelijkheids- heffing. Van de diskussie over de op handen zijn de extra heffing heeft hij O p deze wijze werd getracht op een meer praktische manier voor lichting te geven aan de telers, terwijl men bovendien ook onderling van elkaar kon leren. Tenslotte werden alle verzamelde gegevens samenge vat in een eindverslag. Dit verslag werd aan de deelnemers van de groepen toegezonden. Gedurende het groeiseizoen werden 2-4 veldekskursies gehouden naar de percelen van de deelnemers. De me dewerkers van de suikerindustrie werden zoveel mogelijk betrokken bij de veldekskursies en de nabe sprekingen. wel deel uitmaakt van het hoofdbe stuur. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 13