"Ik krijg nu meer tijd om mijn zoon wat te helpen..." Konsument moet meer voor levensmiddelenpakket betalen! Afscheid M et het vertrek van Bertus H. A lie vergaderingen, exkursies, bij eenkomsten e.d. (honderden moeten het er zijn en hij miste bijna nooit) heeft de krasse Maijers die niet in het bezit is van een rijbewijs afgereisd per openbaar vervoer. Per trein of bus trok hij als het moest van zuid naar noord en van oost naar west door ons land. Meestal voor zijn kring Langstraat. "Een paar keer per jaar ga ik nog naar Friesland en ik ben de laatste tijd ook verschillende D ank zij de grote weetgierigheid die in de persoon van Maijers samen gaat met een niet aflatende ijver en inzet voor het boerenbelang, wist hij zijn kollega's in het Brabantse wak ker te schudden en te motiveren voor allerlei veranderingen die veelal duidelijke verbeteringen zijn geble ken. "Bij ons waren het vroeger veel gemengde bedrijfjes maar wij heb ben een snelle ontwikkeling gesti muleerd door o.m. de uitvoering van de ruilverkaveling en de opkomst van de intensieve veehouderij." H ij had, en heeft nog, vele funkties op allerlei terrein maar met name op agrarisch gebied: naast zijn aflopend hoofdbestuurslidmaatschap van de ZLM zit hij in het bestuur van de OVM, in het dagelijks bestuur van het Waterschap de Donge en is hij hoofdingeland van het Zuidelijk Af wateringskanaal. Voorts is hij voor zitter en belangrijke voorvechter ge weest van de "Streekverbetering Sprang-Capelle". Dit is slechts een N G erard van Nieuwenhuijzen heeft tientallen jaren bestuurservaring en aan wie beter dan aan deze oude rot in het vak kan de vraag gesteld wor den of en zo ja welke toekomst het zuivere akkerbouwbedrijf heeft. Be trekkelijk optimistisch: "als een ak kerbouwbedrijf van een redelijke omvang is dan zie ik het in de toe komst nog wel zitten. Niet dat het op zich onverstandig is om er bij voor beeld kippen of varkens of melkvee bij te houden maar voor het houden van dieren moet je wel feeling heb ben. Mijn vader is in 1953 gestopt met mestvee houden, ik heb nooit beesten gehad. Zoon Piet heeft wel met het idee rond qelopen om var kens aan te zetten. Hij is er toch maar van af gestapt. Het ligt ons niet en dan wordt het ook nooit iets. Boven dien moet je er dan een man bij hebben en voor je die 50.000,— hebt terugverdiend... 70 jarige Maijers verlaat hoofdbestuur Z.L.M. Geen betere fusie Studeren Per openbaar vervoer Inzet Oliepak... G.P.A. van Nieuwenhuijzen: Bedrijfsovername N.V. ofB.V. Feeling De jaarwisseling 1980-1981 betekent voor Gerard P.A. van Nieu- wenhuijzen, voor B.H. Maijers en voor C. de Visser niet alleen een nieuw jaar maar tevens het eind van hun loopbaan in het hoofdbe stuur van de ZLM. Er komt dan om verschillende redenen een eind aan de inzet waarmee zij, de een langer dan de ander, met steun van hun echtgenotes de belangen van boeren in het algemeen en van die in het zuidwesten in het bijzonder, hebben gediend. Met elk van deze heren keken wij even terug en vooruit. (Red) kleine greep waaruit reeds de grote betrokkenheid van Maijers bij het maatschappelijk leven blijkt. Maijers bouw zijn pakket funkties nu lang zaam af. Niet alleen achter het lid maatschap van het hoofdbestuur staat nu een punt, ook de kring Langstraat e.o. heeft onlangs op een feestelijke vergadering afscheid van hem en zijn vrouw genomen. ij een afscheid pleegt men altijd even terug te kijken. Nu Bertus Maij ers de ZLM verlaat diept hij wat her inneringen op. Op het gebied van de landbouw ziet hij als één van de be langrijkste gebeurtenissen in zijn le ven de fusie tussen de Noord-Bra bantse Maatschappij van Landbouw en de Zeeuwse Landbouw Maat schappij tot de huidige Zuidelijke Landbouw Maatschappij: "Wij wa ren toen maar een kleine club. Er be stond, zo herinner ik me, bij ons vrij veel weerstand tegen die fusie. Achteraf zeggen we nu: er is geen be tere fusie geweest dan deze. We vinden altijd direkt gehoor in Goes en men weet er hoe de zaken er hier in het Brabantse voorstaan! De vrees dat we door de grote Zeeuwse akkerbouwers ondergesneeuwd zou den worden, is ongegrond gebleken. We vinden, zo voegt hij èr aan toe, ook veel belangstelling en betrok kenheid bij de intensieve veehoude rij. Nee, weet hij zeker, we moeten nooit meer terug!" B ertus Maijers, die op een boerde rij in het Noord-Brabantse Sprang werd geboren, was, zo vertelt hij, al tijd de beste van de klas. "In mijn binnenste had ik altijd erg graag door willen studeren maar mijn ou ders wilden dat ik op de boerderij kwam." Hoewel hij het werk op het bedrijf altijd met zorg verrichtte, trok "dat andere" altijd erg sterk aan hem. Hij belandde dan ook in jeugd organisaties en kreeg later ook allerlei funkties binnen de agrarische sektor. Dat was mede mogelijk om dat Maijers op het bedrijf groot ca. 25 ha, een arbeider had. keren in Staphorst geweest. Via rela ties vernam ik namelijk dat de be heersovereenkomsten daar druk in diskussie waren. Ik er naar toe en dan steek je toch veel op. Vooral ook omdat de proble men daar ook bij ons in Brabant spe len. Dat betekende natuurlijk wel dat ik soms dagen weg was. Drie verga deringen op één dag was geen zeld zaamheid. 's Morgens om 5 uur op staan en 's avonds om 11 uur thuis". Hij zegt het alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. En nog steeds is hij trouw en stipt op elke vergade ring present. De heer Maijers zit nog steeds in de ruilverkavelingscommissie. Hij kent de problematiek van het Heggen- landschap. In dat verband zegt hij: "Wij zijn beslist niet tegen het milieu, wat wij alleen vragen zijn levensvat bare bedrijven." 2^ iet hij er niet tegenop straks de dagen door te brengen met zoveel vrije tijd? "Nee, ik heb in mijn leven altijd erg veel gedaan van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. De laatste tijd vind ik toch wel dat het best iets rustiger aan kan. Ik heb me er op voorbereid en, voegt hij er aan toe, van.y rij e tijd zal toch wel niet zoveel terecht komen. Ik wil graag nog veel lezen vooral over geschiedenis, dat boeit me erg. Maar, zegt de levens lustige Maijers, alles interesseert me nog. Gelukkig krijg ik nu ook wat meer tijd om met mijn eigen open baar vervoermiddel, de fiets te rij den. 'k Heb van de zomer nog 4 da gen op de Veluwe gefietst en ben gisteren nog even naar Waalwijk ge weest met het oliepak aan. Dat zie je veel jongelui toch niet meer doen!" Bertus Maijers vindt straks ook wat meer tijd om zijn zoon Piet Afriaan te helpen en te adviseren op diens bedrijf. "Ik ben blij dat mijn zoon Piet mijn bedrijf heeft overgenomen maar dat de jonge boeren het niet gemak kelijk hebben met die grote investe ringen en hoge rentelasten, [laarvan ben ik overtuigd. Wat hulp en advies kan hij best gebruiken..." J.W. Maijers per 31 december a.s. ziet de Zuidelijke Landbouw Maatschappij niet alleen z'n oudste bestuurslid gaan (hij bezit, hoewel je dat beslist niet zou zeggen, de respektabele leeftijd van 70 jaar!) maar ook ie mand met de langste bestuurserva- ring. Als jonge boer op een eigen be drijf zat hij reeds op jeugdige leeftijd in talrijke organisaties. Zo was hij al in 1945 hoofdbestuurslid van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw. Bij de fusie met de Zeeuwse Maatschappij nam hij deze funktie mee naar de huidige ZLM. u Gerard P.A. van Nieuwenhuijzen wat meer thuis is heeft hij, zittend voor het grote raam van zijn woning in Heijningen en geïnspi reerd door het fraaie en verre uitzicht over de akkers, in alle rust de gelegenheid over talrijke problemen de landbouw aangaande, diep na te denken. Vlug pratend, meer hardop denkend en met steeds terugke rende momenten waarin het even stil is, begint hij bedachtzaam: "Een belangrijk probleem in de landbouw is de nog steeds voortgaande race naar schaalvergroting. Dat probleem hebben we nog steeds niet opge lost. Wat is het einde, vraag ik me af. Er komt binnen de E.G. steeds meer weerstand tegen dit opjaagsysteem en dat vind ik goed. Er moet een keer een bovengrens gesteld worden, zo van tot hier en nu niet verder." Even een stilte. Dan langzaam, met een sterk relativerende ondertoon, wetende dat ook hij de wijsheid niet in pacht heeft: "Er moet een andere oplossing voor het inkomensprobleem komen dan de race naar meer kilo's. Willen we het Nederlandse landschap, de werk gelegenheid in de landbouw en een beetje plezier houden in ons werk dan zal volgens mij de konsument meer moeten betalen voor zijn levensmiddelenpakket." an Nieuwenhuijzen heeft zo het idee dat die konsument ook wel be reid is meer te betalen. "Ik geloof dat onze regering en de EG-overheid veel meer dol hebben met het ver hogen van de prijzen voor levens middelen dan het publiek zelf. Ak koord", voegt hij er aan toe "op zich is een prijsverhoging niet zo leuk, maar hoewel je veel hoort van - wat duur is het toch allemaal - koopt men het toch vrij gemakkelijk en de kon sument heeft kennelijk zonder pro blemen nog eens geld ekstra over voor goede kwaliteit ook!" Veel vertrouwen in een zodanige verhoging van de boerenprijzen dat een verdere schaalvergroting over bodig wordt, heeft hij overigens toch niet. Politiek gezien ligt dit niet gun stig. E, i en ander probleem dat wat dichter bij huis speelt is de bedrijfsovername. Zoon Piet neemt de Petronellahoeve (50 ha) over en dat heeft belasting technisch gezien nogal wat voeten in de West-Brabantse aarde. Overigens niet alleen daar. "Piet en ik vinden wat die overdracht betreft best een oplossing, maar ik maak me veel ongeruster over wat de Inspekteur van belastingen doet. Piet zal moeten lammeren", en hij maakt daarbij het bekende betaal- gebaar met duim en wijsvinger. "Het zou redelijk zijn als mijn zoon het bedrijf over zou kunnen nemen voor zo'n 12.000,— per ha tegen 10%. akkerbouwbedrijf het niet meer kan rooien zonder het houden van koeien of varkens dan is het verloren, geloof me!" O, Maar het probleem in de landbouw is dat je bij erfopvolging in feite steeds moet liquideren en (na het betalen van suksessierechten) hele maal opnieuw moet beginnen. Tegenwoordig met die hoge belas tingen en kapitaalslasten is dat een bijzonder zware opgave. Kijk," gaat hij verder, "zolang je je niet verroert loopt het wel redelijk. Maar oh wee als je iets doet, dan kom je in de problemen". Nee", zegt hij vol overtuiging, "ge loof me, als het zover komt dat een verigens moet men wel steeds a- lert zijn op mogelijkheden die allerlei ontwikkelingen bieden tot het zeker stellen van het voortbestaan van het bedrijf. Zo wil Van Nieuwenhuijzen uitzoeken of het financieel en belas tingtechnisch interessant is om zijn bedrijf om te zetten in een NV of BV. "Ik hen maar een leek op dat gebied, maar ik geloof best dat daar voorde len in zitten. Ik zal het toch eens haarfijn uit laten spitten", besluit hij hardop denkend. In zijn vele funkties heeft het schei dende hoofdbestuurslid veel overleg moeten voeren met talloze officiële instanties en met vertegenwoordigers van andere landbouworganisaties. "Wat mij de laatste jaren tegen de borst stuit", zo wil hij kwijt, "is dat de drie centrale landbouworganisaties vaak zo verdeeld naar buiten komen. Een slechte zaak. Ik kan mij voor stellen dat de vakbonden het niet met ons eens zijn, maar wij onder ling... Ik laat in het midden wie dan gelijk heeft of wie fout is maar je zou toch na goed overleg samen één vuist moeten kunnen maken?" Nu staat de uit de Noord Brabantse Maatschappij van Landbouw mee gekomen Gerard van Nieuwenhuij zen als vice-voorzitter van de Z.L.M. op het punt de deur op een kier te zetten: "ik blijf uiteraard gewoon meelevend Z.L.M.-lid". Hij staat aan de zijlijn en anderen nemen de beslissingen in de diverse organisaties vanaf een stoel die door zijn vertrek ter beschikking kwam. "Ik vind dat niet erg. 't Is straks in januari klaar. Afgelopen", zegt hij kort en krachtig. De laatste jaren heeft hij reeds enige funkties opgegeven. Bij voorbeeld die bij de Suiker Unie. "Nou", geeft hij eerlijk toe, "het is nog wel even wennen. Als iemand je iets vraagt over de gang van zaken bij de Suiker Unie en je moet dan zeggen sorry, maar ik weet het niet, echt niet... Ze hebben me straks toch niet meer no dig. Zo is 's werelds loop. Je bent nu 65 en dan is het tijd om jonge mensen Vervolg op pag. 13 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 12