Jaarrede voorzitter Doeleman op algemene vergadering Z.L.M.: D at blijkt onder meer uit het optreden van het Europëse Parlement. Doeleman: "Het Europese Parlement wat niet bij machte is fundamentele vraagstukken als werkgele genheid, sociaal-ekonomische en fiskale problemen aan te pakken, is nu bezig zich als het ware uit te leven op het E.E.G.-landbouwbeleid. Zij doen dit echter op een uiter mate negatieve wijze. Zij probeert op alle mogelijke ma nieren te snoeien aan de landbouwuitgaven, nu de na- tionale overheden niet bereid zijn meer middelen be schikbaar te stellen. M en weet echter niet hoe de vrijgemaakte gelden wel op verantwoorde wijze besteed kunnen worden. Maar er is ook geen inzicht wat de gevolgen kunnen zijn van de bezuinigingen voor de landbouw op langere termijn. "INI a de troonswisseling is koningin Beatrix bereid geweest het beschermvrouwschap van onze Maat schappij te aanvaarden. Hiermee is een lange traditie voortgezet. Wij zijn daar verheugd over en zien hierin een erkenning van het belang van de Z.L.M. in onze samenleving. Dankbaar mogen wij zijn dat wij in een land wonen, waar wij ons gebonden voelen aan het koningshuis". Met deze woorden opende voorzitter A.J.G. Doeleman, maandag 1 december jl. de alge mene vergadering van de Z.L.M. in de Nobelaer te Etten-Leur. zuidelijke landbouw maatschappij Een plechtig moment: de scheidende vice-voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij, de heer G.P.A. van Nieuwenhuyzen uit het Noord-Brabantse Heijningen, wordt ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester E.B. Ockels van de gemeente Fijnaart speldde de daarbij behorende versierselen op. Daarvoor was hij kort ingegaan op de vele verdiensten die ten grondslag hebben gelegen aan deze onderscheiding. Hij volgde van Nieuwenhuyzen daarbij van zijn eerste stap op de boerderij tot zijn laatste tot nu: zijn aftreden en zijn Koninklijke Onderscheiding. Daartussen veel werk, veel fijne gebeurte nissen, zijn huwelijk, veel belangrijke funkties, maar ook nare zaken zoals de inundatie van het bedrijf. "Het agrarische Zuid-westen heeft veel aan u te danken", zo besloot hij. E.E.G.-motor land- VRIJDAG 5 DECEMBER 1980 67e jaargang - No. 3560 z I m tuinbouwblad onze kennis en technische mogelijkheden zijn wij niet in staat voldoende hulp te bieden aan mensen die in grote delen van de wereld omkomen van de honger. Hij vroeg zich in dit verband af of wij wel bereid zijn een stukje van onze eigen welvaart voor anderen in te leveren'Praten wij niet te gemakkelijk over onze welvaart zonder te weten of daar voldoende reden voor is. Immers niet iedereen heeft de mogelijkheid evenredig mee te delen in de welvaart. Niet mondiaal maar ook niet in de Europese Gemeen schap. Daarbij komt, aldus de heer Doeleman, dat de welvaart in Europa rust op enkele zwakke peilers, waarvan een der zwakste de energievoorziening is. Met de energievoor ziening zijn wij bijzonder afhankelijk van het Midden- Oosten. Een oorlog ver van ons vandaan tussen Iran en Irak heeft rechtstreekse gevolgen voor onze ekonomie. "H et is meer dan tijd dat wij in de E.E.G. opnieuw bereid zijn te erkennen dat de samenleving haar wel vaart vooral te danken heeft aan de durf, de be kwaamheid en het doorzettingsvermogen van de on dernemers, het bedrijfsleven. Vooral een politieke er kenning van het belang van een gezond bedrijfsleven is noodzakelijk. Een belangrijke schakel van het be drijfsleven is de agrarische sektor. Maar juist aan de politieke erkenning van het belang van een gezonde agrarische sektor voor de ekonomie ontbreekt het in hoge mate. Geen inzicht hoe de vraag (konsumptie) op het aanbod (produktie) afgestemd kan worden. De laatste jaren wordt er ook geen beleid gevoerd waardoor de landbouw struktureel verbeterd kan worden in achtergebleven ge bieden. Dat is des te meer verontrustender nu wij aan de -vooravond staan van de toetreding van Griekenland, Spanje en Portugal. Zo dreigt de motor van de E.E.G. volledig vast te lopen. Machinist Gundelach blijkt niet bij machte en niet bereid de motor op volle toeren te laten draaien. Of zal ondanks het zwakke beleid van landbouwcommissaris Gundelach, de redelijkheid de overhand krijgen, zo vroeg de Z.L.M .- voorzitter zich af en wees hierbij op enkele ontwikkelin gen in die richting: Na jaren van harde kritiek van Britse zijde op het Europese landbouwbeleid, steekt 'de Britse minis ter van landbouw Peter Walker plotseling een lof rede af waarbij hij erop wijst dat de Europese kon- sument nog heel goedkoop af is. Een andere positieve ontwikkeling is dat de nega tieve kompenserende valuta van de Franse Fr. en het Pond zijn afgebroken. Dat betekent dat er voor deze landen boven de nor male prijsaanpassing geen extra prijsaanpassing meer inzit door de afbraak van de kompenserende bedragen zoals dat vele jaren het geval is geweest. Voor de Fransen aan de vooravond van de verkiezin gen komt dat bijzonder slecht uit. De heer Doeleman vroeg zich dan ook met spanning af of de tegenstel lingen tussen de verschillende landen bij de komende prijsonderhandelingen wat minder groot zijn dan de afgelopen jaren. (vervolg zie pag. 8 Dat realiseren wij ons, zo vervolgd hij, wanneer wij met meer dan gewone belangstelling de gebeurtenissen in Polen volgen. Het is moeilijk een volledig beeld te krijgen hoe de situatie daar nu is. Wij hebben belangstelling voor Polen, niet zo zeer door de geografische scheiding die dit land vormt tussen Oost en West, maar we leven vooral mee met het Poolse volk omdat men daar balanceert, wat geaardheid betreft, tussen het communistische systeem van het Oosten en het vrije Westen. Met spanning heb ben wij gevolgd wat de reakties zouden zijn op de sta kingen met als doel vrije vakvereniging. Tot nu toe is de Poolse regering in staat geweest zonder hard ingrijpen de ontwikkelingen de baas te blijven. Wel blijkt dat doordat de Poolse overheid prioriteit heeft gegeven aan de in dustrialisatie boven die van de landbouw, dit beleid nu verstrekkende gevolgen heeft voor de voedselvoorzie ning. Voor ons in het Westen waar de land- en tuinbouw verweten wordt dat wij het te goed doen (te Veel produ ceren) komen de problemen van voedseltekort in Polen wel onwezenlijk over", aldus de Z.L.M.-voorzitter, die er aan toevoegde dat de honger die er in vele delen van de wereld heerst, wel bijzonder schril afsteekt tegen de pro blemen waar wij ons druk over maken: "Ondanks de indringende informatie via televisie-beelden om met al

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1