Vorst begin november vernielt kleine 300 ha konsumptie-aardappelen Voor Peulvruchten in 1981 6 tot 10% prijsverhoging Z 01 W D e met de vork gerooide aard appelen zien er op het oog nog goed uit. Bovendien is aantal en gemiddelde grootte goed. De aardappelen kunnen in twee klas sen van mate van vorstbescha- diging worden ingedeeld, legt Steketee uit. Er zijn knollen bij die waarschijnlijk boven in de rug hebben gezeten en daardoor ern D, D e heer Steketee weet eigenlijk nog niet wat hij moet doen met het perceel; laten zitten tot het voorjaar en dan misschien voor voer verkopen of nu nog rooien en als voer verkomen, wanneer er tenminste iemand is die ze wil hebben. "Waarschijnlijk, zo denkt hij hardop, laat ik ze zitten tot van 't voorjaar. Als ze stuk vriezen dan ben ik meteen van de opslag af en vriest het niet, wel dan rooi ik ze alsnog voor voer. Daarna kan ik het land nog wel bewerken". Op zoek naar hier en daar een nog goede aardappel merkt Steketee tenslotte met een zure glimlach op: '"t Is toch te gek, maar het lijkt erop dat ik straks zelf nog mijn aardappelen moet gaan kopen!" Aardappelverwerking in Frankrijk I n eerste instantie is door het Land bouwschap getracht om landelijk tot overeenstemming te komen met de organisaties van Handel en Industrie in konserven-peulvruchten. Het Landbouwschap heeft in het overleg ingebracht dat voor 1981 een prijs verhoging van 10% nodig is om de teelt van konserven-peulvruchten voor de telers nog aantrekkelijk te maken. Gebleken is nl. dat geduren de een reeks van jaren het saldo (bruto-opbrengst minus toegereken de kosten) van konserven-peul vruchten t.o.v. wintertarwe steeds slechter is geworden. Bovendien brengt de teelt van konserven-peul vruchten grotere risiko's met zich mee dan de teelt van wintertarwe. De oogst in 1980 heeft dat nog eens dui delijk geïllustreerd. AKKERBOUW INTERNATIONAAL Volgens CAR te Goes en Zevenbergen: Rot en waardeloos Gekke weersomstandigheden Op slag Nu beslissen Stevig ingeplant vroeg vorst heb ik nog nooit meegemaakt. Wie rekent daar nou op", en met een verongelijkt gezicht overziet de heer M.W. Steketee in Driewegen z'n 6 ha aardappelen die nog steeds in de grond zitten. Steketee is één van de tientallen landbouwers (het juiste aantal is niet bekend) die door koning Winter begin novem ber te pakken zijn genomen: tem peraturen var - 5 a 6 gr.C. met overdag temperaturen die niet boven het vriespunt kwamen, ble ken teveel voor de aardappelen, ze zijn ernstig aangetast door be vriezing. Van een aantal percelen is mogelijk nog 10% goed, de rest is waarschijnlijk niet eens goed genoeg voor veevoeder. Het CAR in Goes schat dat in de provincie Zeeland tussen 250 en 300 ha ge heel of gedeeltelijk is bevroren. Dit komt uitgaande van een op brengst van 7.000,— per ha neer op een derving aan inkom sten van VA miljoen tot ca. 2,1 miljoen. aarom hadden Steketee en zijn mede gedupeerden hun aardappelen begin november nog niet binnen terwijl de oogst van konsumptie-aardappelen eigen lijk in oktober toch zijn beslag had moeten krijgen? Steketee: "De redenen die daarvoor aan te voeren zijn kunnen van teler tot teler natuurlijk verschillen maar de belangrijkste oorzaak is, denk ik het weer tijdens de oogstperio- de. Eerst was het te droog om te rooien vanwege de beschadiging door de harde kluiten. Daarna kregen we regen. Ik dacht, dat is geen punt, straks als het weer een beetje opknapt dan lukt dat wel want ik heb hier zachte grond. Maar dan komt plotseling die vorst van een paar dagen. Nu zijn ze kapot, net nu de prijs aardig opliep naar de 15 cent. Eeuwig zonde zeg! Daarvoor verbouw je ze niet, nietwaar?? zegt hij schou derophalend. "Gelukkig, gaat hij door terwijl hij enige stengels uit doet om de schade te laten zien, heb ik nog een paar ha kunnen rooien en verkopen maar ik ken er ook die nog niets hebben ge rooid. Een ellende". stig zijn aangetast. Ze zien er grauw/zwart uit en wanneer er in geknepen wordt spuit het water eruit. Kortom totaal rot en waar deloos. Het merendeel van de aardappelen is zo te zien minder ernstig aangetast: onder de schil bevindt zich op enige plaatsen wat kurkachtig weefsel; een begin van rot dat de knol een wat gevlekt aanzien geeft. Voor konsumptie zijn ook deze aardappelen evenwel ongeschikt: "Mijn vrouw heeft er van gekookt maar ze smaken zoet en zijn echt niet te eten." e heer J.M. van der Weele van het CAR in Goes wijst er naar aanleiding van de vorst- schade op dat de oogst normaal gesproken eind oktober binnen had moeten zijn. "Er zijn even- f a. k -wi' M.W. Steketee: _JT<1 Wfëiïm "eeuwig zonde sommige zijn helemaal bevroren, water eruit wel, zo zegt hij, omstandigheden geweest die verklaren waarom een aantal boeren nog niet klaar was op dat moment. Daarbij wijst hij op de "gekke" weersomstan digheden tijdens de oogstperiode van aardappelen. In september, zullen velen gedacht hebben; ze groeien nog goed, we wachten nog met doodsproeien. Daardoor werd alles wat laat en achteraf gezien zelfs te laat... Volgens de heer Van der Weele zijn er niet temin boeren die zullen moeten bekennen dat ze het eerder aan hadden moeten pakken, zij het niet alle...." als je er in knijpt spuit het l-> r zijn, zo weet hij, boeren die direkt na de vorst gerooid heb ben. In die aardappelen zit zon der meer veel uitschot. Na sorte ren, wat een hele klus is, blijkt minder dan de helft leverbaar. En de handel zit niet om deze aard appelen te springen. Hij gelooft dat wat nu nog aan aardappelen in de grond zit als verloren moet worden beschouwd. Zeker op de grote percelen. Met handwerk zouden misschien op de kleine perceeltjes de goede er nog uit gezocht kunnen worden. Naar zijn mening moeten de telers nu een beslissing nemen om te gaan rooien dan wel om ze te laten zitten. Als men ze laat zitten dan is, vindt hij kultiveren het beste want dan gaan ze waarschijnlijk deze winter door bevriezing kapot waarmee dan opslag wordt voor komen. Voorzover Van der Weele bekend is er voor dit soort zaken geen mogelijkheid voor het ver krijgen van schadevergoeding en is er bij de landbouw ook geen potje waaruit gedupeerden een uitkering zouden kunnen ontvan gen. Wel adviseert hij om bepaal de belangrijke beslissingen pas te nemen nadat men overleg heeft gepleegd met deskundigen van de voorlichting. J.W. Kontrakten konserven-peulvruchten in het Zuid-Westen In de onderhandelingen voor de kontraktteelt van konserven-peul vruchten zijn de afgelopen weken een aantal akkoorden gesloten over de verhoging van de prijzen voor volgend jaar. Deze verhoging, die per afnemer enigszins varieert, beweegt zich tussen 6 en 10% boven de telersprijs van 1980 voor de produkten stamslabonen, doperwten en tuinbonen. Geen centraal akkoord H et is niet gelukt om tot een cen traal akkoord te komen over een uniforme prijsverhoging voor het gehele land. Het gevolg hiervan was dat evenals het voorgaande jaar de telers in de regio's weer per afnemer moesten gaan onderhandelen. Di rekt na het landelijk overleg zijn deze onderhandelingen gestart tussen de vertrouwenskommissies en de afne mers. Ook bij deze gesprekken heeft bij de vertrouwenskommissie de voor het gehele land geldende streefprijsverhoging van 10% voorop gestaan. Een aantal afnemers was bereid aan deze wens tegemoet te komen, bij de andere afnemers is dat ondanks langdurige en veelvuldige onder handelingen niet gelukt en is een prijs-akkoord bereikt dat varieert tussen 6 en 10%. Teler moet keuze maken De werkgroep konserven-peul vruchten van.de 3 landbouworgani saties in Zeeland en Noord-Brabant, waarin vertegenwoordigers van alle vertrouwenskommissies zitting heb ben, heeft de afgelopen periode vrij wel wekelijks vergaderd om de ge sprekken en onderhandelingen te koördineren. De werkgroep is te leurgesteld dat ondanks de véle in spanningen, het niet in alle gevallen is gelukt de nagestreefde prijsverho ging te bereiken. Desondanks meent de werkgroep dat het onjuist zou zijn om de nu bereikte resultaten af te wijzen en koste wat kost vast te hou den aan de streefverhoging. Wel wil de werkgroep er met nadruk op wijzen dat de beslissing nu bij de teler ligt. Dat betekent dat ieder nu weet welke prijs hij voor de teelt van konserven-peulvruchten kan ver wachten en op basis daarvan zal hij moeten bepalen of de teelt van peul vruchten voor hem aantrekkelijk is, of dat een ander gewas (bijv. winter tarwe) een beter resultaat geeft. (Werkgroep Konserven-Peulvruch- ten) De Britten hebben de grootste boer derijen van de Gemeenschap blij kens gegevens van de Kommissie. Uitgedrukt in geëxploiteerde land bouwgrond is het Britse gemiddelde 58 ha, meer dan in het dubbele van het Gemeenschapsgemiddelde van 26 ha. Frankrijks gemiddelde is 31 ha. Daarop volgen Luxemburg (28 ha), Ierland en Denemarken (27 ha), Duitsland (15 ha) en Italië (11 ha). De willige markt voor aardappel- konsumptieprodukten en met name voor (bevroren) frites heeft ertoe ge leid dat in Frankrijk initiatieven zijn ontplooid om tot een grotere pro- duktie te komen. Dit omdat onge veer 60% van de Franse konsumptie gedekt wordt door import. Men is voornemens twee fabrieken te bouwen ten behoeve van de pro- duktie van frites. De SICA zal in Beau Maris Béthu- ne (Pas de Calais) een fabriek op richten terwijl de Canadese onder neming McCain in Harnes (Pas de Calais) een fabriek gaat bouwen. Voor McCain is het de zesde neder zetting in Europa. McCain verwacht in het najaar 1981 met de produktie een aanvang te kunnen maken. McCain voorziet momenteel rond EG-regelingen handel in mengvoeders Sinds 1960 wordt in het kader van de E.E.G. gewe gewerkt aan de harmo nisatie van de nationale wetgevingen inzake veevoeder in de verschillende lidstaten. De Raad van Ministers gaf in 1971 te komen tot een gemeenschappelijke regeling. Door de grote verschillen in bes taande wetgevingen en opvattingen heeft het tot november 1976 geduurd voordat de Richtlijn betreffende de handel in enkelvoudige diervoeders werd vastgesteld. 30% van de Franse markt voor be vroren frites. De SICA onderneming is een kom- binatie van verschillende onderne mingen. De SICA de Péronne neemt deel voor 42% in de SIVA Beau Ma- ris, Eddy van den Broeck voor 40%; de heer Taggares (USA) voor 8% en Santerco (SICA de la Somme) voor 3%. Taggares (US) is de derde producent in de Verenigde Staten. SICA Beau Maris verwacht in januari reeds met de produktie van frites te kunnen aanvangen. De inrichting van de fa briek is in volle gang, zij het dat nog wat machinerie uit de Verenigde Staten onderweg is. Voor 1980/81 hoopt men te komen tot een pro duktie van 18.000 ton produkten, op te voeren tot 27.000 ton voor 1982/83. vdw De Richtlijn betreffende de handel in mengvoeders werd eerst in april 1979 vastgesteld. De beide richtlijnen hebben voorna melijk betrekking op etikettering. Uitgangspunt is dat aan de gebrui ker/veehouder nauwkeurige en dui delijke informatie moet worden ver strekt over de voeders die hem ter beschikking gesteld worden. Uit dien hoofde moet ten minste die analyti sche bestanddelen vermeld worden, die in belangrijke mate bepalend zijn voor de kwaliteit van het voeder. Het bestuur van het Produktschap voor Veevoeder heeft een op de Richtlijnen gebaseerde Verordening vastgesteld. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 9