Het sorteren van konsumptie aardappelen op de boerderij H et zelf sorteren van konsumptie- aardappelen komt betrekkelijk wei nig voor. Het beperkt zich tot de be drijven die aardappelen afzetten middels huisverkoop en de telers van Eigenheimers, Irene of soms Bintjes, die gesorteerde aardappelen afleve-, ren aan de landhandel of grossiers. Deze aardappelen zijn dan bestemd voor de binnenlandse markt. Het sorteren van pootaardappelen op het eigen bedrijf komt vrij veel voor. De afgelopen 10 jaren zijn er ont wikkelingen geweest die van grote invloed waren op de wijze van afzet en hebben geleid tot de bestaande situatie. Middel tot verhoging inkomen? Huidige situatie Investering, kosten en opbrengsten bij zelf sorteren O Investering Afleveren I PRAKTYK Weer beïnvloedde werkzaamheden ongunstig Abortus dupeert veehouder A Ing. P.A. den Hollander C.A.R. - Zevenbergen 13 e laatste tijd wordt gezocht naar mogelijkheden de aan wezige arbeid op de boerderij in de wintermaanden beter te benutten om daardoor het inkomen te verhogen. Dit is niet alleen op de vader - zoonbedrijven het geval, maar ook op de kleinere éénmans bedrijven. Eén van de mogelijkheden is wellicht het zelf sorteren van konsumptie-aardappelen. Ontwikkelingen die het centraal sor teren deden toenemen: 1) Het transport werd aanzienlijk verbeterd, grotere wagens en be ter ingesteld voor het lossen bij de centrale sorteerinrichting. 2) In de traditionele afzetkanalen via landhandel, grossiers, aard appelwinkels en groentezaken is veel veranderd. Het is meer ge worden een toelevering aan grootwinkelbedrijven en super markten, waarbij via kontrakten gewassen aardappelen in klein- verpakking door grote kollekte- rende bedrijven werden afgele verd in binnen- en buitenland. 3) De afzet moet over een lange pe riode kunnen plaatsvinden. Bij centraal sorteren is een betere benutting van de sorteerkapaci- teit mogelijk. Men kan vroeg be ginnen, er is beter te voldoen aan de eisen voor de diverse bestem mingen. Meer uniformiteit voor grote partijen, een vlotte afwer king voor eksport en verdere afzet is vaak gewenst. 4) Een aantal grote kollekterende handelaren en sorteerbedrijven hebben belangen in de aardap- pelverwerkende industrie (frites - chips e.d.). De afzet naar deze bedrijven vraagt een vlotte en re gelmatige toelevering over het hele seizoen. 5) De hoeveelheid industrieel ver werkte aardappelen zoals voor gebakken produkten (frites), ge droogde produkten, snacks (chips e.d.) neemt nog steeds toe. Verwerkte aardappelen (gegevens produktschap voor aardappelen) kalenderjaar hoeveelheid 1970/1974 346.000 ton 1975 500.000 ton 1976 510.000 ton 1977 580.000 ton 1978 602.000 ton 1979 648.000 ton In deze cijfers zijn niet begrepen de hoeveelheden door friteskra men, kokswarenbedrijven e.d. op ambachtelijke wijze verwerkt. Evenmin de hoeveelheid indus trieel geschilde aardappelen (in 1979 ca. 60.000 ton). Al deze genoemde zaken zijn van grote invloed geweest en men kan zich zeker afvragen of uitbreiding van zelf sorteren en toelevering van ge sorteerde aardappelen tot de moge lijkheden behoort en past in de hui dige struktuur van toelevering en af zet. p een bedrijf zullen meestal niet meer dan 2 personen beschikbaar zijn. In gevallen van samenwerking 3 personen. Er kan gebruik worden gemaakt van een kleine sorteerder. Uitlezen kan plaatsvinden in gesor teerde of in ongesorteerde aardap pelen. Er wordt uitgegaan van 3 sor teringen. te weten 35 mm, 35-50 (55) en 50 (55) mm. Beneden 35 mm en de uitval, evenals de sorteringen 35-50 en 50 mm worden afgevoerd in b.v. m3 kisten. Deze tijdelijke op slag dient totdat de aardappelen per vrachtwagenkombinatie worden op gehaald. De kisten kunnen eventueel worden leeggestort. Volgens taaktijden vraagt het sorte ren van 1 ha konsumptie-aardappe len 50:60 manuren (m.u.). Blijkens een in 1966/67 door het Consulent schap Zevenbergen ingesteld onder zoek bedroeg de kapaciteit bij een 3 mans methode 500 kg bruto produkt per m.u. Dus met 3 man kunnen 1.500 kg aardappelen per uur wor den gesorteerd: Bij 10% uitval wordt dat 1.350 kg gesorteerd produkt. Aannemende dat 2 man tot een zelf de kapaciteit per uur kunnen komen, dan betekent dit dat per uur dus ook 1.500 kg aardappelen bruto produkt kunnen worden gesorteerd. Bij een opbrengst van 45 ton bruto per ha is dus 30 uur nodig met 2 man, of in totaal 2 x 30 m.u. 60 m.u. Opschepmachine 6.200 (event, onderlosserj 4.500) Voorraadbunker 5.000 Sorteerder 7.500 20 m3 kisten 2.500 21.200 Kosten per jaar: afschrijving 8%, rente 5%, onderhoud en stroomkos- ten 3%. Totaal 16%. 16% van 21.200 3.392 per jaar. Uitgaande van een bedrijf van 30 ha en 1 op 4 aardappelen, moeten 7.50 ha aardappelen worden gesorteerd. Dit vraagt 7.50 x 30 uur 225 uur sorteren met 2 man, ofwel bij 8 uur werken per dag, 28 dagen. De sorteerkosten kunnen worden omgeslagen per kg gesorteerd of per kg ongesorteerd produkt. Omdat de handel ongesorteerd koopt, worden de kosten berekend per kg ongesor teerd. Bij een opbrengst van 45 ton/ha moeten in ons voorbeeld in totaal 340 ton worden gesorteerd. De sor teerkosten (ekskl. arbeid) worden dan 3.392 340 10 per ton of 1 per 100 kg. Het prijsverschil tussen gesorteerd en ongesorteerd (zonder rekening te houden met uitval) bedraagt globaal 2 ct. per kg. Voor de boer blijft dus 1 ct. per kg of 10 per ton over. In totaal bij 340 ton dus 3.400. In to taal worden 225 uren met 2 man of 450 m.u. besteed aan het sorteren, waarvoor 3.400 overschiet als be loning voor de arbeid. De beloning per manuur wordt dan 3.400 450 7,50. n totaal wordt 340 ton bruto gesor teerd, wat bij 10% uitval 306 ton ge sorteerde aardappelen oplevert. Er zijn 28 dagen nodig voor sorteren, dus per dag geeft dat 11 ton gesorteerde aardappelen. Per week 55 ton. Bij een verhouding 50 - 50 kunnen elke week 21Vi ton 35-50 mm en HVi ton 50 mm worden afgeleverd. Op het bedrijf moet voldoende ruimte zijn om de gesorteerde partijen op te slaan. De afzet moet passen in het ontvangst en verwerkingsschema van de hande laar of fritesfabriek. Hierbij plaatsen wij alsnog twee bij dragen voor onze rubriek "Uit de Praktijk". Door vertraagde postbe stelling konden ze de vorige week niet meer worden meegenomen (red.) Ook op SCHOUWEN-DUIVE- LAND zijn de werkzaamheden in de eerste helft van november minder vlot verlopen, dan we gehoopt hadden. De eerste week werden we verrast door vorst en in de tweede week kregen we meer "vocht" dan goed was. Beiden drukten hun stempel op de werk zaamheden in ongunstige zin. Ja, die vroeg invallende vorst noodzaakte ook extra werk t.a.v. de suikerbieten- hopen. De wind speelde hierbij ook nog een ongunstige rol. Gelukkig is hier van schade door vorst eigenlijk geen sprake. Ook ontstond enigszins onzekerheid over eventuele schade aan nog in de grond staande gewassen, zoals o.a. knolselderij, winterwortelen, witlof 8 en gladiolen. Ook hier kunnen we gelukkig spreken van een gunstige afloop. Bij het ploegwerk op kaal land ont stond nog al eens materiaalschade. Momenteel kunnen we t.a.v. de sui kerbieten zeggen dat goed 90% ge rooid is. De suikergehaltes hebben zich, evenals eigenlijk de groei van de bieten, gunstig ontwikkeld. Ook de tarra-percentages bleven tot nu toe redelijk. Er is een begin gemaakt met de oogst van de knolselderij. Het ongunstige weer van met name half november zal deze oogst nu niet be paald gunstig beinvloeden. De grond, die over het geheel toch veel kan verdragen, wordt nu steeds nat ter en dit heeft altijd een nadelige invloed op het werk. Het wintertarwe zaaien is nog niet afgelopen. Er is reeds veel gezaaid en de stand van vele percelen is prima. Verschillende bietenpercelen zullen nog wel inge zaaid worden met wintertarwe, zeker terecht want het rendement van voorjaarszaai is veelal minder. Er moet nog veel geploegd worden. Blijf denken aan het feit, dat bij dit facet de basis gelegd wordt voor een vol gende oogst. Ook is het van groot belang goede aandacht te schenken aan juiste ontwatering, zowel de op pervlakte ontwatering, als de drai nage. Nieuwe teelt Op Schouwen-Duiveland heeft een nieuwe teels zijn intrede gedaan nl. de teelt van orchideeën. Earn. L.J.A. Klompe aan de Gaanderseweg te Dreischor heeft een kassenkomplex van 2000 m2 laten bouwen, waarin via 1800 aangekochte moederplanten or chideeën gekweekt worden. Warmte, voeding en water worden gehaal au tomatisch geregeld. Afzet gaat via veiling en bloemisten. Op de open dag, 8 november jl., mocht fam. Klompe zich verheugen in een enor me belangstelling, niet alleen uit de regio, maar ook van over de grenzen. Terwijl de regen op 't moment met bakken uit de hemel valt, kunnen we wel zeggen dat het weer danig is om geslagen. Thans beleven we al weer enkele dagen met temperaturen ver boven normaal voor de tijd van het jaar. Jammer dat dit met zoveel water gepaard moet gaan. Hier in de KEMPEN verwonderen velen zich over de afwijkingen in de struktuur en bodemgesteldheid die zich - ook na wat geringe regenval - voordoen. Het lijkt er op dat de grond zich steeds moeilijker aanpast aan de veranderde waterafvoer en waterbe heersing zoals die is ontstaan na de ruilverkaveling. Het tegendeel zou toch eigenlijk waar moeten zijn. Ook op plaatsen waar vroeger nooit een sloot of greppel aanwezig was blijven nu na een kleine bui al plassen staan. Zelfs hogere akkergrond lijdt aan dit euvel. Diep ondergronden blijkt lang niet altijd het gewenste resultaat te geven. Diep kultivateren in een ander geval bleek een goed effekt te geven. Verschillende kollega's zijn er toe overgegaan de oude watergangen opnieuw weer open te maken, waar na onmiddellijk verbetering intreedt. Het zal moeilijk zijn een algemeen geldend advies te geven. Individueel verschilt iedere akker. Kennis van de geschiedenis, het ontstaan van de betreffende grond en o.a. de herin nering van oude ter plaatse bekende boeren, zou nog wel eens een rugge- steuntje kunnen betekenen. Hopelijk dat het weer van dien aard blijft dat we aan al deze werkzaam heden vóór dat de echte winter in valt, nog iets kunnen doen. Abortus Waar weinig aan te doen is, is het volgende: Als u in de veronderstelling mocht verkeren dat abortus onder het rund vee een besmettelijke ziekte uit een ver verleden zou zijn, komt u wel be drogen uit. Een veehouder in onze omgeving werd er plotseling door gedupeerd. Zo maar, na een routine onderzoek van de tankmelk werd de alarmklok ge slagen. Toen daarna de uitslag van het bloedonderzoek bekend werd en er een groot aantal positieve reaktie's uit de bus kwamen, was het vonnis gauw geveld: "Honderddertig stuks melk- en fokvee, waaronder veel K.S. en S. koeien - jaren van werk - geduld en verwachtingen in één klap naar het slachthuis!" Vaak wordt gezegd: "Zoiets is met geld niet goed te maken!" In feite is dat ook zo, alleen de tijd en wat geluk bij nieuwe aankoop kan zo'n gewel dige tegenvaller weer wat verzachten. Men vraagt zich af, "Hoe kan dit nu gebeuren?" In jaren geen aankopen gedaan of gewerkt met vee van vreemde stal. Alleen vee gefokt en afgezet. Gezonde aanverwante be drijven. En ja, de buren hebben ook enkele spannenjde weken achter de rug. Maar gelukkig, tot nu toe is het bij deze ene haard gebleven. In der gelijke situaties is het niet verstandig diep na te denken over allerlei ad viezen die van buitenaf zo graag en zoveel gegeven worden. Als boer ben je niet alléén afhankelijk van handel, ekonomie en werklust. Nog steeds hebben we met levend materiaal te maken: "Mens- natuur- plant- dier". De kwetsbaarheid van dit alles wordt zo gemakkelijk uit het oog verloren en... helaas, daarmee ook de waar dering. Goed sorteren is van het grootste belang.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 8